Păreri Sense8

(2015)

Sense8

mary21o pe 22 August 2016 14:22
Un serial inedit, cu personaje carismatice, care provoaca trairi intense si iti da diferite emotii....Am vazut atatea filme si seriale la viata mea incat atunci cand prind unul la care nu stiu ce sa ma astept,imprevizibil nu ma las pana nu il termin. Traiasca vacanta, pentru ca l-am vazut in 2 zile :)) Foarte bun, vezi viata in diferite culturi si cum ajung sa interactioneze si sa se ajute cei 8 intre ei.
Btw, mi s-a parut mie ca iubitul lui Tito seamana cu Alfonso Herrera, tipul din Rebelde, dar cand am vazut ca asa e ,mi-a picat fata :P
Abia astept urmatorul sezon, pun pariu ca il voi urmari de asemenea cu sufletul la gura :)

rollo_vikings pe 26 ianuarie 2017 01:28
daca e bun filmul pai dai nota 10..nota 9 pentru ce??..daca vezi 5 filme bune...pai dai la toate 5 nota 10..nu 9...sau 8...de ex...sense 8 ..nota 10..basnhee , 10 ...prison break..10...ce dracu nota 9 ..sa fim seriosi...ori iti place ori nu...dar dupa cum ai comentat ca abia astepti sezonu urmator...e clar ca e de 10 ..nu va inteleg cu nota 9.99..si 8.78 ..plm
danutzpop pe 3 februarie 2022 21:51
ce dura! Are dreptate, daca nu e de 10 nu e bun. Maia les ca spui ca te uiti la muuulte filme. Pai eu daca vad un film sau un serial pe an, fiindca nu am timp de documentare. Filemele sunt 90% de nota 1 daca e sa comparam cu ce avem de invatat si de vazut in documentare. Deci si 10 ar fi insemnat pentru mine 1.
Stefan_cezar_bucur pe 06 Iunie 2015 18:00
Interesant, nonconformist, original
Foarte greu de digerat episodul-pilot. La final se pot trage unele conluzii despre ce ne aşteaptă în episoadele care vor veni. Nota 8 asemenea celei din titlu. Deocamdată!
PS Nu doresc să dau amănunte propriu-zise. Spoilerele le las pe seama dezamăgiţilor.

aftermath pe 18 Iunie 2015 03:39
Slab
Incepe promitator, apoi dezamageste.
** Comentariul contine spoilere **

- Personajele sunt foarte superficiale, am asteptat sa evolueze povestea, sa le cunosc mai bine... dar nu se poate mai mult. Inca de la inceput aflam ca unul e gay si obsedat de cariera, in tot filmul numai despre asta vorbeste, altul isi ingrijea mama bolnava de hiv careia trebuia sa ii procure medicamente, iarasi parca toata viata lui numai in asta consta, in relatia mama-fiu si sacrificiul pe care il face pt ea. Una urma sa se marite doar pt ca logodnicul ales era perechea ideala, fara a exista iubire, si absolut toate replicile ei au legatura cu viitoarea nunta. Altul e politist si ni se prezinta numai acea latura si munca lui ca politist. S.a.m.d. Fiecare este definit de un singur lucru; la un moment dat te saturi, e frustrant sa vrei mai mult si sa nu existe, ai vrea sa auzi altceva… citeşte

pceli2007 pe 22 februarie 2020 13:37
Probabil e un film creat de comunitatea LGBT. Nu mai poți vedea un serial mai bun fără să se bage și câte un gay sau o lesbi. Propaganda LGBT mascată, băgată pe gât cu forța prin toate mijloacele.
Devorattor pe 3 septembrie 2021 14:29
Daca asta e tot ce ai inteles tu...atunci esti liber sa cauti filme din anii 50 sau sa te refugiezi in Polonia, Ungaria sau Belarus.
felicia_seceleanu pe 14 August 2018 07:42
Cum cele mai multe dintre serialele/filmele care se vor de succes, din ultimii ani, trateaza mai mult sau mai putin profund problemele referitoare la homosexualitate si ... cum trăim într-o eră în care diversitatea e un must ... asadar, intr-un astfel de context, vine sense8 (sensate) sa intregeasca aceasta abordare. Si cum o face.... oauu... atata erotism, diversitate, sânge, acțiune, violență și din nou erotism amplificat la maxim n-am mai vazut. Un serial care merita vazut. Nu e de 10, nici de 9, dar e cu totul si cu totul altceva si merita vazut si numai pentru faptul ca intriga.
pceli2007 pe 22 februarie 2020 13:37
Propaganda LGBT mascată, băgată pe gât cu forța prin toate mijloacele.
qawHaq pe 19 August 2015 13:47
Vad ca cineva a putut da o nota, desi mie mi-a aparut penibilitatea aia cu "nota...va fi lansat oficial". Eu am vazut tot sezonul iar cinemagia nici macar nu da drumul la note.
Despre film, acum. Vad ca singurul gen care poate fi "ajustat" e "SF". Aici e si drama, e si ceva actiune, un pic de thriller, sa nu mai zic de dragoste, chiar neconformista fiind. Un pic enervanta si exagerata insistenta pe homosexualitate insa se poate trece peste asta, fara a reduce valoarea filmului. Original, destul de bine facut, nu plictiseste dar nici nu extaziaza. Pentru amatorii de SF, obligatoriu de vazut, nu poti trece peste o idee originala, indiferent cum e prezentata. Pentru ceilalti, merita vazut. Nota mea este 8.

Razvan600 pe 13 Iunie 2015 22:22
This is what life is: fear, rage, desire, love.
Un serial care incepe mai greu, dar pe parcurs devine din ce in ce mai bun si te tine in suspans pe toata durata lui. Se vede mana fratilor Wachowski.

Am citit pe unele site-uri ca multi nu le place ca ar fi multe scene gay, e adevarat sunt cateva scene, dar asta nu ar trebui sa te faca sa nu te mai uiti la serial. Dincolo de toate are ceva ce te atrage inexplicabil facandu-te sa vrei mai mult. Noroc ca este pe Netflix si am putut vedea tot sezonul odata.

rollo_vikings pe 26 Ianuarie 2017 01:25
foarte bun
daca cititi comentariile naspa..sa stiti ca cei de aici vor numai pac pac ..bataie nonstop si vandamme...deci ei ar trebui sa spuna ca nu au inteles filmul , nu ca e naspa filmul...ci ca nu il inteleg ..deci filmul pentru cineva care nu vrea vandamme...pac pac..si bum..bum asa aiurea , e fantastic...o poveste interesanta despre interactiunea dintre oameni pe care nu i-ai vazut niciodata din diferite colturi ale lumii si cand sunt in primejdie ...atunci incepe suspansul ...nu dezvalui prea mult ca e prea bun filmul ..unu dintre cele mai bune filme pentru cei cu cap..nota 10
unkn0wn pe 16 Iunie 2015 08:46
Povestile neamtului si ale kenyanului au fost cele mai interesante. Actiunea din film ar fi putut fi mult mai condensata, iar anumite secvente nu mi-au placut. Unele au fost lungite excesiv, de exemplu, intr-un episod e redata o intreaga melodie pe care o canta cei 8, iar alte secvente care vor deranja pe foarte multi sunt cele ale mexicanului cu partenerul.
Nota 8

Devorattor pe 01 Septembrie 2021 00:38
O pledoarie pentru empatie
Cam asa pot descrie acest serial si d-aia nu exagerez cand ii dau numarul maxim de stele. Da, se poate numi o capodopera postmoderna acest serial. Ce naiba, suntem in secolul XXI, evoluam si noi ceva odata?
pulbere-de-stele pe 06 Decembrie 2020 23:45
Nu-mi place
Nu stiam nimic despre serial, deci nu pot spune ca am avut asteptari. Dar desi ideea principala, a celor 8 persoane interconectate mental ma atrage, nu cred ca ilustrarea e cea mai fericit aleasa. Ca gen, parerea mea e ca nu este SF, ci mai degraba un serial normal cu accente groase de lesbi si gay (iar faza in care Lito spune ca prima intalnire cu Hernando a fost religioasa, ca a cazut in genunchi si ca a luat-o in gura ca pe sfanta impartasanie, mi se pare de o scârboșenie rar întâlnită; plus că desi nu sunt eu prea des dusă pe la biserică, mi se pare aiurea sa faci așa comparații forțate și lipsite de sens). I-am dat 5 stele pt ca am vazut si seriale mai nasoale ca asta. Pacat de serial, prea mult modernism si anti-conventionalism, strica.