Păreri Secret Window

(2004)

Fereastra secretă

corigeb pe 10 Aprilie 2010 00:38
Foarte bun filmul.Nu inteleg de ce totusi are o medie atat de mica...Turturo si Depp joaca impecabil, "povestea" este de nota 10..Filmul este dupa parerea mea, un veritabil horror..pentru ca ce poate fi mai inspaimantator decat sa pierzi controlul asupra proprie-ti persoane..sa isi joace asemenea feste ratiunea si sa iti fie teama sa recunosti ceea ce simti si ce ceea ce esti defapt?!
Subliniez: foarte bun film

klaudya_e pe 13 octombrie 2010 07:28
un vot pozitiv din partea mea(dar cand am dat click a inregistrat 2..azi esti norocoasa..poti sa joci la loto)..ai subliniat f bine ideea filmului:)
cireasa.de.iarna pe 23 Iunie 2010 16:56
Deci...tipul asta Stephen King e un geniu...superb filmul...mai ales finalul...
Lulu1987 pe 29 ianuarie 2011 21:59
finalul face tot filmul :)
africanus pe 9 februarie 2012 14:51
Intradevar Stephen King este un maestru adevarat cand vine vorba de psihologie/horror, nu cred ca mai exista pe lume un scriitor ca el, expert in cele 2 domenii mentionate mai sus, este unic dupa pararea mea.
uNICK pe 20 Noiembrie 2011 14:25
finalul conteaza...
Stiu cã pot s-o fac,spuse Todd Downey,luând încã un cocean de porumb din ceaunul cu aburi.
Sunt sigur cã, cu timpul,fiecare pãrticicã din ea o sã disparã.Si moartea ei o sã fie un mister chiar si pentru mine

africanus pe 16 februarie 2012 10:58
Bine punctat pasajul acesta din film, bv.
paul2000 pe 06 August 2009 18:10
un film psihologic foarte interesant...finalul este cum nu te astepti...johnny depp face un rol foarte bun...merita vazut!
sfeklasfekla pe 17 octombrie 2010 16:20
mie mi se pare ca finalul este previzibil...poate am vazut eu prea multe filme dar de la inceput am banuit ca aia se va intampla...johnny depp face un rol excelent ca in toate filmele in care joaca de altfel...este bun per ansamblu
deea1102 pe 18 octombrie 2010 15:20
Identity a avut un final asemanator....insa nu m-am asteptat la el la filmul asta ...dar a fost un film foarte bun
deea9595 pe 03 Decembrie 2010 14:26
un thriller psihologic excelent cu actori foarte buni si un final pe masura!

"I know I can do it... I'm sure that in time, every bit of her will be gone and her death will be a mystery... even to me."

RoTaRel pe 06 Martie 2009 14:46
Deci super film, super interpretare super scenariu.....MAGNIFIC !!!!!!!!
cezarika21 pe 27 Ianuarie 2017 17:03
Secretele ascunse în propria minte
Câte secrete poate ascunde o minte întortocheată, stoarsă până la epuizare de imaginarea unor soluții la problemele pe care și le-a pus ea-însăși! Creând personaje cărora le oferă propriile sale trăiri, scriitorul Mort Rainey (Johnny Depp) tinde să-și piardă controlul asupra propriului eu. Somnul său prelungit datorat epuizării și stresului naște monștri și scoate la suprafață răul latent ce zace ascuns în interiorul oricărui om. Nu degeaba se spune că cel mai mare dușman al omului este el-însuși.

Contează mai puțin care este situația adevărată a lui Rainey, ce dezamăgiri sentimentale sau financiare traversează, cât de iubit sau de urât este el în cadrul comunității. Relevanța absolută o are doar relația sa cu misteriosul John Shooter, personaj ce se află peste tot și nicăieri, care apare printr-un soi de truc magic doar în… citeşte

mihnea_aspru95 pe 27 ianuarie 2017 18:12
O părere bună, fără spoilere. Şi chiar te face să-l revezi (în cazul meu), mai ales, că tot rulează un film de acest gen pe ecranul argintiu: SPLIT, aceasta chestiune face lucrurile să pară şi mai interesante d.p.m.d.v.. Salve!
EYLINE pe 27 Decembrie 2010 22:04
Actorul face 99,9% din film. Morala nu exista, finalul lasa impresia unei continuari (partea 2) iar legatura dintre fereastra secreta si actiunea in sine nu prea exista; apare si ea de doua trei ori in peisaj dar fara nici o relevanta.
klaudya_e pe 18 Decembrie 2009 17:22
nu pentru oricine
pt. cei care prefera filmele psihologice o sa fie un film reusit...cei care vor insa filme cu multe efecte speciale normal c-o sa li se para un film slabutz....
Morphy pe 02 Decembrie 2010 17:44
Un film mare care a primit note foarte mici... Pacat. Cred ca Johnny Depp si John Turturro meritau note ceva mai mari avand in vedere interpretarea lor.
Sergiu.Lobont pe 04 Ianuarie 2011 01:41
Cam ce a zis si Gulea Sever... atmosfera patrunzatoare, multe noduri scenaristice pe parcursul filmului ceea ce e foarte bine ca iti pune mintea la contributie, doi actori foarte buni... daca din partea lui Depp era de asteptat, Turturro iese mult in evidenta si nu pentru ca il consideram actor slab pana acum, ci pentru ca nu are notorietatea pe care o merita, insa pe cat de patrunzatoare este atmosfera din film pe atat de superficial abordata mi se pare actiunea filmului. Finalul este unul slabut, ambiguu ce lasa un "secret window" pentru un sequel. Daca a fost previzibil sau nu... avand in vedere ca filmul incepe chiar cu o scena in care se contrazic doua voci interioare... eu stiu... App, acesta mi se pare rolul la care Depp a avut cel mai putin de lucrat, mie mi s-a parut ca s-a comportat exact ca in realitate, nu ca ar fi ceva rau in asta.
serghei_romanu pe 23 Decembrie 2009 22:49
Scenariu impecabil marca Stephen King, si un rol dus la capat cu brio de Depp.Acestea sunt cele doua mari plusuri ale acestei productii.Filmul dupa parerea mea pacatuieste la capitolul atmosfera.M-as fi asteptat la un film mai intunecat, mai violent, pentru ca scenariul o cere si mai ales pentru ca actiunea e construita gradat pana la un punct maxim, iar in astfel de cazuri atmosfera si misterul te tin concentrat pe toata durata filmului.Pacat pentru ca ideea a fost foarte buna.Totusi merita vizionat.6/10
zgubi pe 12 Ianuarie 2011 23:12
Subiectul e relativ uzat,din nou am avut parte de expunerea dublei personalitati.O idee care deja ma agaseaza.Respect actorii care interpreteaza astfel de roluri,dar consider ca subiectul ce tine de psihiatrie e reperat in mod obsesiv in ultimii ani.
Mikala pe 27 Mai 2009 13:59
Unul din filmele mele preferate , in materie de psihologie . :) Imi place cum joaca Johnny , e demential !
tonymaestrul pe 05 Decembrie 2011 17:12
Destul de interesant filmul cu un adevarat suspans. Misto si faza cu shoot her :) Merita vizionat.
into_the_labyrinth pe 03 Decembrie 2010 00:11
Un scenariu relativ banal se transforma intr-un formidabil thriller psihologic in momentul in care se dezvaluie adevarata identitate a lui Shooter ca fiind un fel de alter ego al scriitorului deprimat, parasit si care aparent era victima unei inscenari - dar de fapt el era creatorul dublurii sale (idee care apare si in The Dark Half, tot dupa Stephen King). Scenariu bun, interpretare a lui Johnny Depp pe măsură - totuşi singurele lucruri pe care le-aş reproşa filmului sunt trenarea actiunii la un nivel mediu până când are loc răsturnarea de situaţie, iar sincer pasajul care trebuia sa dea finalul (cel cu ”porumbul” si cu ”moartea ei care devine un mister”) nu prea m-a convins...
cezarika21 pe 27 ianuarie 2017 17:09
Fără să-ți fi citit comentariul, să știi că m-am gândit și eu la The Dark Half pe parcursul vizionării. A ajutat, ce-i drept, și prezența lui Timothy Hutton.
into_the_labyrinth pe 27 ianuarie 2017 19:48
Da, întrucâtva cred că e o temă recurentă la Stephen King.
puffulette pe 08 Februarie 2012 14:35
Mie una mi-a placut foarte mult.. Cei doi actori (Johnny Depp si John Turturro) joaca extraordinar.. Scenariul este foarte bine realizat, este un film psihologic foarte bun, chiar nu ma asteptam.. Am stat in suspans pe tot parcursul filmului.. Cred ca notele pe care le are sunt cam mici.. Filmul e foarte interesant, iar sfarsitul este neasteptat dar bine realizat, merita vazut
SleepinWorld pe 17 Octombrie 2010 00:38
imi place partea de la sfarsitul filmului cand ea vede prin casa lui Shooter Shooter peste tot si apoi cand apare el de dupa usa aia si numele capata o alta conotatie "shoot her" mia placut. ^^
Audrey19 pe 07 Aprilie 2012 23:57
Geniala adaptare dupa carte...regizorul chiar respectat cartea
lamationairetia pe 11 Octombrie 2011 15:53
categoric merita vazut
Pentru aceasta categorie, filmul este un succes atat ca scenariu cat mai ales prin interpretare. Depp siTurturro, au facut roluri deosebite.
Georgi(le) Mele pe 13 Mai 2004 21:48
Imi place ideea de scriitor prins atat de mult de povestile pe care le scrie incat sa se desprinda de realitate. Sa nu mai stie ce e vis si ce realitate. In fond, asta se poate intampla oricui. De fapt Morty nu a facut nimic rau in povestea asta. El e un fricos si un lenes. Cum sa o omoare el tocmai pe iubirea vietii lui?! Era, intr-adevar,beat si s-a dat la ea. Dar nu a omorat-o pt ca a aparut politistul (care devenise cam suspicios). Si, cum la ei salvarea e la fel de prompta ca si politia, a scapat si amicul ei cu viata. Si Morty s-a ales numai cu o amenda, pe care oricum a platit-o din banii de pe carti. Singura chestie e ca oamenii din oras il cred acum nebun si periculos si se tem de el. Iar cand va gasi cadavrele descompuse ale celorlalti doi, politistul va ajunge la concluzia ca a fost chiar un accident. Cat despre ceas... o rezolva cumva D-zeu si pe asta, sau ma rog...… citeşte
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:18
Un thriller psihologic interesant dar caruia suspansul nu creste,spre final creste dar in rest mentine un ritm cat sa nu plictiseasca si atat.Maestrul Stephen King ar trebui dupa fiecare astfel de bijuterie de film sa primeasca un premiu pentru ca demonstreaza inca o data prin aceasta opera ca si multe altele dar aici regia e cam modesta.O poveste interesanta cu un Din nou Johnny Depp face un rol bun.
Bibi pe 19 Aprilie 2004 22:31
Inca nu am vazut filmul dar sunt sigura ca acest film va fi cel mai bun film al lui Johnny Depp din anul acesta. Mi se pare ca este o poveste foarte interesanta si de aceea deabea astept sa-l vad. Johnny Depp e cel mai cool, matur si e super atent la rolurile pe care le joaca si il respect pentru aceste lucruri.
krokus pe 15 August 2004 11:33
si daca iti spune matrix ca e un film grozav o sa-ti schimbi parerea? uite ti-o spun eu, chiar daca nu sint guru, e unul dintre cele mai bune filme produse anul asta; cuplul depp-turturro e de zile mari, iar scenariul e mult mai complex decit pare la prima vedere, fa si tu un efort...
ralukalarysa19 pe 26 Septembrie 2012 13:32
!!!!!!
un film de nota 10+. foarte captivant. imi place si cum Johnny Depp intra in pielea personajului...si finalul...foarte bun. Nu ma asteptam la asa situatie1
Smaranda pe 29 Aprilie 2004 10:04
Sunteti incredibili! Nu inteleg ce vi se pare fantastic in filmul asta. Povestea este intr-adevar fascinanta, dar atat regia cat si jocul actorilor lasa mult de dorit. Inclusiv Johnny Deep, pe care eu una, il consideram un actor bun, e slabut.
santanovitz pe 23 Octombrie 2008 19:01
super tare filmu...
sugar edmond pe 27 Februarie 2008 17:27
P L I C T I S I T O R dea dreptul plictisitor doar in filmul acsta iam vazut fata in realitate lui johonny depp in celelalte filme aprope in todeauna era mascat nu mi place actorul nici filmul nu merita dar totusi ii dau 2 stele casa nu ziceti cas rau !!!
user-60f2feff7f352 pe 23 August 2022 22:20
Conștiința și maladia psihică și talentul de scriitor se unesc, și îl scapă momentan de acuzații penale. Nu se găsesc dovezi.

D.A.N.

ubt pe 01 Iunie 2022 21:55
Unu din cele mai bune filme pshihologice din istorie.actori joaca superb .mai ales depp .nota 9
ioanaa_ioana pe 06 Februarie 2022 21:22
Viata este destul de halucinanta, sa mai vad si halucinatiile altora.
adi_dumi pe 26 Noiembrie 2021 23:09
Halucinații auditive și vizuale, urmate de piromanie, crime, dedublarea personalității, se crede dușmanul său imaginar, acuzator de plagiat, și continuă să scrie literatură pe care a pus-o (sau o va pune) în practică.
d.a.n.

GiulianoDirt pe 26 Noiembrie 2021 20:44
User5cplmea, după limbajul folosit,pe care tu il crezi șmecher dar în realitate e o înșiruire de cuvinte pe care nu le înțelegi ,utilizate de aiurea, îmi dau seama că ești un imbecil cu fițe și cu o impresie foarte bună despre tine însuți.
Când ai bagat-o și cu Fight Club,m-am lămurit.
De thriller psihologic ai auzit cu ce se mănâncă?
Filmul e de 7,5-8.Parerea mea.
Cosmin Blackmore,ca de obicei ,multă muie!

Horatiucrisan pe 22 Mai 2021 22:23
Un thriller psihologic modest desi beneficiază de aportul unor actori buni cu interpretări memorabile.
user-5c9f8c2e87074 pe 20 Decembrie 2020 02:03
Johnny Depp ataca acest rol al unui scriitor de succes schizofren, cu clivaj de personalitate cu destul aplomb avand o prestație rezonabila. Plasmuirile imaginației lui și fantasmele exacerbate de alcool ii joaca festa si plecand de la o povestire de care este obsedat ii desăvârșește finalul cu o cruzime fara margini. Sincer nu m-a impresionat acest film destul de repede previzibil plus scenariul și montajul modeste. Probabil conteaza si tema asta fumata a psihopatilor care dau viata propriei imaginații creatoare ce se mai poate stoarce din tema asta??? Filmul nu poate fi comparat nici pe departe cu Fight Club sa fim seriosi. Film care se uita imediat după vizionare.
Salbaticul pe 20 Decembrie 2020 00:30
Un review,50 caractere,un review și încă un review=5.
Omu_Problema pe 30 Decembrie 2017 03:11
Bunicel
Filmul a fost bunicel, dar chiar si cineva care nu este inrait cu filmele psihologice si s-ar fi uitat la cateva pana acum ar fi inceput sa intuiasca ce urmeaza sa se intample.
Iulidesprefilme pe 20 Februarie 2017 19:56
Știe el Johnny Depp în ce filme joacă ! Duplicitatea, suspansul, tensiunea, ambiguitatea, jocul oglinzilor care reflectă dubla personalitate a eroului, filonul psihologic contribuie toate la clasarea peliculei într-un gen misterios, surprinzător, imprevizibil...
ddnvicentiu pe 26 Ianuarie 2017 22:39
Un film acceptabil, tocmai de aceea i-am acordat nota 6, merge vizionat odata
Floricica233 pe 09 Septembrie 2016 17:54
Mi se pare destul de asemanatoare poveste cu cea din Fight Club, personajele principale din ambele filme sau destul de asemanator construite, de la jumatatea filmului cam iti dai seama ce o sa se intample daca ai vazut anterior Fight Club, sunt din multe puncte de vedere diferite filmele, dar din ceea ce priveste constructia personajului principal si evolutia sa pe parcurs filmului eu zic ca seamana destul de mult, nu m-a surprins finalul, cu toate astea e un film bun, daca nu ai vazut Fight Club.
radu3455 pe 27 Februarie 2014 12:34
un film excelent plin de mister inca de la inceput,Johnny Depp face un rol foarte bun mi-a placut ca te tine in suspans iar la final se leaga totul,merita vazut
SQueeZer pe 30 Ianuarie 2014 16:21
Foarte Bun filmul, mi-a plăcut și m-a impresionat. Nu mă așteptam la acest final, mă așteptam la altul care nu era chiar așa de reușit. Nota mea : 8 .
Infinity pe 30 Septembrie 2013 22:07
Secret Window (2004)
Un thriller invaluit in mister. Depp face un rol mai normal, bun. Filmul are si ceva faze mai dure. Merita vazut.
LorenzoRS1 pe 08 Iulie 2013 10:42
Bun!
Este un film psihologic pana la urma,ce se imbina armonios cu mister si thriller! Recomand! Obligatoriu de vazut!
DiCaprio21 pe 14 Iulie 2012 17:07
un film bun care merita vazut , iar johnny depp joaca foarte bine , povestea este interesanta . chiar merita vazut.
Dana04 pe 13 Iunie 2011 22:43
Un film foarte bun mi a placut mult de Jonny Deep nota 10 pentru el :*
catasmile17 pe 20 Mai 2011 22:46
un film bun !!!!!!!!
ma asteptam oricum la ceva mai bun !!!!!!!

NeverGone pe 29 Martie 2011 20:09
Interesant ...
Deci, asta ii singuru film psihologic (de pana acum) care mi'a cam dat bataie de cap.
Nu zic ca nu e bun.. Ma rezum in al cataloga drept... "interesant".
Iar in ceea ce priveste interpretarea rolurilor, ei bine... e suficient sa arunci o privire la distributie :)

legolas05 pe 27 Martie 2011 13:10
un film foarte bun.....actorii au jucat foarte bine,.....nota 9
adrian123 pe 26 Martie 2011 17:42
super tare filmu.bun de tot