Păreri Se7en

(1995)

Se7en

Sergiu.Lobont pe 15 Februarie 2011 19:10
Sapte pacate, sapte povesti... ultimele doua, creme de la creme
Lacomia, zgarcenia, trandavia, mania, mandria, invidia si dorinta sunt cele sapte pacate ce au creeat infernul lui Dante. Pentru fiecare dintre ele o persoana va plati cu viata pentru ca "nu mai poti atrage atentia cuiva doar batandu-l usor pe umar, ci trebuie sa il lovesti in moalele capului ca sa ii atragi atentia" Fiecare pacat isi are povestea lui exact asa cum in Slumdog Millionaire fiecare raspuns corect la concurs isi are povestea lui.

La fel ca alta opera de arta a lui David Fincher pe nume "Fight Club" si acest film are o conotatie sociala puternica. Filmul vrea sa spuna ca la fiecare colt de strada se comit infractiuni pe care le trecem cu vederea din doua motive: 1. au devenit deja prea banale pentru a mai fi bagate in seama si 2. oamenii au dus apatia la rang de arta, poate de aceea in cazul unui viol niciunei victime nu i se recomanda sa strige "Viol" ci… citeşte

alin9314 pe 28 septembrie 2014 02:34
Nici nu se putea o descriere mai frumoasa a acestui film, foarte bine punctat. Respect!
serghei_romanu pe 08 Decembrie 2009 11:25
Aproape impecabil
Poate cel mai bun thriller/crime pe care l-am vazut.Atmosfera este cu totul aparte, iar prestatia lui Kevin Spacey este uluitoare, nimeni altul nu poate interpreta un criminal in serie, destabilizat psihic mai bine decat el.Scenariul este aproape perfect, avem parte de o doza de macabru importanta dar filmul nu este scarbos.Nu se axeaza exclusiv pe actiunea politiei, ci prezinta o imagine de ansamblu dintr-un unghi psihologic ceea ce zic eu este ideal.Apoi Brad Pitt + Gwyneth Paltrow merg ca si laptele + cereale, si nu mai zic: o sumedenie de situatii limita in care adrenalina este maxima.9/10
denisplesa pe 30 ianuarie 2011 11:41
Uita'te la Law Abiding Cititzen. Ii si mai fain ca si asta :)
MorganLeFay pe 28 octombrie 2011 21:48
"prestatia lui Kevin Spacey este uluitoare, nimeni altul nu poate interpreta un criminal in serie, destabilizat psihic mai bine decat el.". Stiu eu unul: Sir Anthony Hopkins, in trilogia Hannibal. Incomparabil. Dar, intr-adevar, si KS merita laudat pt. acest rol.
pssst pe 30 Iulie 2003 11:13
UN FILM PERFECT. daca era si mai bun parea prea convingator pentru sanatatea spectatorului!
pssst pe 30 iulie 2003 11:13
din moment ce sunteti de acord ca e asa de bun, atunci sa-l mai tocam putintel: castingul este perfect, cu exceptia lui GP, care este insa in rol, fiind foarte potrivita personajului lui BP, venind in sprijinul conceptiei care enunta ca opusele se atrag. pentru mine a fost primul film in care l-am vazut pe KS si m-a impresionat atit de mult, incit doar dupa negociator l-am considerat reabilitat... suna aberant, dar asa de convingator a jucat, incit nici nu parea film, ci emisiune de stiri... pe de alta parte BP devine in acest film Actor. daca oina aici a jucat in filme mai mult/mai putin bune, aici iata ca are un rol de compozitie, care ii demonstreaza calitatile si care ii cere foarte mult: regizorul a fost inspirat in alegerea lui. sa continuam cu MF, care joaca, ca de obicei, colosal: da, desi este cantonat in general in roluri pozitive, aici face un rol deosebit, fiind foarte convingator si el. desi un actor cu o mimica destul de limitata de rolurile pe care le-a jucat, aici arata ca intr-adevar poate sa joace si un rol cu o varietate mai mare de trairi sufletesti a personajului. totusi dupa atita vorbit nu pot sa ma hotarasc de ce consider acest film fascinant. sunt cel putin 4 motive: 1. conturarea foarte clara si plastica a personajlor, care au toate secretele lor si chiar si cele care par pozitive si serene pot hotari la o cafea moartea unui om (sotia lui, cind se gindeste la avort). 2. personajul lui KS, care are, TOTUSI, in final cistig de cauza, manipulindu-i pe cei din jur intr-o maniera categorica si iremediabila (vezi the usual suspects) si care e dispus sa se sacrifice pentru a-si indeplini telul. 3. latura religioasa - pacatele d emoarte, care conform dogmei crestine sunt cele de natura sa traga un pacatos in jos de tot... iata a ici o dezbatere a lor care readuce in discutie inclusiv relatia dintre realitate si sfaturile date de manipulatorii religiei. 4. nu in ultimul rind tragerea unui semnal de alarma cu privire la cit de corupta este societatea, cit de pervertite principiile morale si cit de putin respect pentru ceilalti exista de fapt. aici vine si justificarea lui KS, care sugereaza o atentionare divina ca scop ultim si totodata o baie de singe pentru a atrage atentia lumii, lume care este SATURATA de-a dreptul de un climat violent cotidian urban si care are nivelul empatiei reus in mod patologic. nu pot sa inchei fara sa ma refer la atmosfera, care este apocaliptica si tenebroasa, asa cum ii sta bine acestui film.
Matrix pe 15 August 2003 12:07
Briliant. Daca toate filmele ar fi asa n-am mai merge la munca. Am sta numai la cinema sau in fata televizorului. Ce viata!
bovoro pe 26 Decembrie 2009 23:56
Ploua in filmul asta incontinuu., iar in ultima zi, cand aflam care este ultimul pacat pedepsit de necunoscutul jucat magnific de Kevin Spacey, apare un soare orbitor care lumineaza si clarifica totul.
Scena in care Brad Pitt tinteste cu pistolul capul lui Kevin Spacey incercand sa-si stapaneasca plansul si sa nu auda incercarile lui Morgan Freeman de a-l convinge sa nu-l ucida pe KS, este de neuitat.

carol18661914 pe 28 Aprilie 2009 13:48
unul dintre cele mai bune thrilleruri, daca nu chiar cel mai bun. Morgan freeman joaca.............., ca de obicei. Jos palaria pentru acest actor.
ciobotaru pe 16 Noiembrie 2009 00:55
Gwyneth Paltrow
acelasi regizor , Fight Club , acelasi brad pitt , cu un rol la fel de mare , actrita mea preferatata Gwyneth Paltrow si o multime de actori talentati face filmul memorabil
sweetdya pe 17 Martie 2010 00:39
Un film de vazut si revazut. M-a tinut cu sufletul la gura pana la final. Brad Pitt demonstreaza in acest film ca are potential. Doua personaje total opuse care se completeaza reciproc, un un film bine conturat cu idei clare si concise. Un film memorabil. Enjoy!
S a pe 22 Noiembrie 2006 20:45
nu am cuvinte..abia l`am vazut ...
socant
de adevarat

Aluna pe 03 Ianuarie 2012 22:36
Unul dintre cele mai bune thrillere vazute de mine.Un film cu o idee si cu un scenariu absolut geniale.Ce poveste, ce criminal-totul este cutremurator. .Nu ai ce sa reprosezi acestui film. Nu cred ca a plictisit pe cineva, nu cred ca a dezamagit pe cineva, nu cred ca un alt thriller ar putea oferii mai mult decat acesta.Si ce final, ce final. O capodopera adevarata.
isa pe 04 Iunie 2009 09:47
genial
cred ca e unul dintre cele mai bune thrillere pe care le-am vazut.
cezarika21 pe 14 Mai 2012 06:56
Cele şapte păcate mortale
Doi poliţişti (unul bătrân şi unul tânăr) încearcă să dea de urma unui criminal în serie care-şi plănuieşte crimele cu meticulozitate, dorind să pedepsească cele șapte păcate de moarte biblice: lăcomia, zgârcenia, lenea, desfrâul, mândria, invidia şi mânia.

"Se7en" este un thriller neo-noir dur, foarte bine realizat, cu un joc genial al lui Morgan Freeman şi cu final neaşteptat. Scenariul este inteligent, regia este de calitate, iar interpretările memorabile. Personajele au profiluri foarte bine realizate: poliţistul bătrân (Morgan Freeman) analitic şi cerebral, poliţistul tânăr (Brad Pitt) arogant şi impulsiv, criminalul inteligent şi dement, care se joacă cu poliţiştii ca şoarecele şi pisica.

Crima este privită mai mult prin latura sa psihologică decât prin cea juridică, realizatorii prezentând inclusiv aspectele… citeşte

zarin petru pavel pe 25 Mai 2008 20:17
cel mai reusit final care l-am asteptat demult;). e foarte reusit mai ales brad pitt care este din pacate cel mai reusit rol dupa 12 MAIMUTE.
GAMBITT pe 28 Martie 2009 22:53
excelent
Un film care te tine cu sufletul la gura pana in ultimul moment as vrea sa il am pe dvd sa pe blu ray sper sa apara si la noi pe piata.
il.imperatore pe 31 decembrie 2009 02:41
sal dak iti mai trebuie il poti gasi pe Vuze bluray 720p are vreo 7 GB !
Nicu16 pe 27 August 2009 12:08
Genial
kevin spacey face un rol de milioane ....vazut de multe ori cred ca este singurul film la care nu m-am plictisit cand m-am mai uitat odata la el
psihologu pe 02 Martie 2013 21:23
Un film-cult
Un film-cult pe care il tot vad si revad, fara prea multe motive, doar pentru ca este un film extrem de concentrat, care iti pune intrebari, care iti ascunde raspunsurile la ele, care iti dezvaluie cele mai mari sapte pacate ale omenirii, atat de reale si moderne, chiar daca au fost prima data puse pe hartie din antichitate sau Evul Mediu timpuriu. Plecand de la un simplu film politist (asa incepe, asa continua), in care partenerii se invrajbesc, discuta si isi disputa teritoriul, in care David Mills (Brad Pitt) este invatacelul aiurit, dar si impertinent si neadaptat, iar “batranelul” William Somerset (Morgan Freeman) este la ultima actiune inainte de pensionare, iar evitarea conflictelor si intelepciunea varstei sunt evidente.

Cliseele filmului politist clasic continua: un criminal in serie gandeste o seria de actiuni (absolut impresionante, de altfel), isi… citeşte

Anne pe 11 August 2003 13:42
@pssst... daca filmul e perfect, el nu putea fi mai bun. Perfect nu are grade de comparatie.Dar sa revin la film; da, l-am vazut si eu si mi-a placut tare mult, votez si eu pentru.
razvan6122003 pe 08 August 2009 16:00
cum poate cineva sa acorde nota 7 acestui film.probabil ca este/sunt din cei care ii cantau ode lui ceasca...
mvpsebi pe 07 Aprilie 2010 20:38
Pe cat de complex si plin de semnificatii este acest film, pe atat de usor este de privit. Acest lucru se datoreaza probabil actorilor, cu o prestatie plina de suspans. Pe deoparte se afla cei doi detectivi, prezentati in antiteza, si pe cealalta parte se afla un criminal interpretat de Kevin Spacey care prin intrarea sa in scena arunca filmul in aer, incredibil talent asta.
alali pe 12 Septembrie 2019 23:31
Povestea celor 7 pacate aducatoare de moarte. Pacat mare sa nu-l vezi!
Pe orice detectiv cu o carte de vizita cat de cat, il avantajeaza ca primul contact cu un nou clint,- n.r. cu publicul -, sa se realizeze printr-o perdea groasa de fum, fum provenit de la trabucul gros pe care respectivul il fumeaza la birou in momentele sale de analiza si meditatie asupra ultimelor probe gasite. Dar ce te faci cand nici detectivul Somerset interpretat de Morgan Freeman si nici Mills aka Brad Pitt, nu sunt adeptii vestitului trabuc? Cu ce mai creezi atomosfera grea si apasatoare din incinta sanctuar, ce se afla dincolo de geamul inscriptionat cu numele si titulatura ocupantului? Simplu! Alterezi imaginea si obtii acelasi climat sumbru pentru universului de birou al unui astfel de investigator. Finch nu inventeaza procedee nemaivazute in cinematografie dar reuseste cumva sa innegreasca imaginea si astfel sa ii dea tonalitatea care sa scoata filmul din banal. O fi recurs… citeşte
manu212 pe 18 August 2010 16:03
GENIAL!!!
Acest film mi se pare genial datorita: Prestatiilor excelente ale lui Brad Pitt si Morgan Freeman. Decorurilor sumbre excelent realizate, care te introduc intr-o stare unica. Scenariului original, perfect realizat. Regiei de maestru a lui David Fincher, si nu in ultimul rand, piperul acestui film, Kevin Spacey. Acest actor urias a facut un rol cum rar vezi. Prin interpretarea aceasta a atins dupa parerea mea, PERFECTIUNEA! Nu va mai exista rol de criminal in serie interpretat mai bine niciodata!!! Nota 10 fara discutii si cu felicitari din inima pentru toti protagonistii, in special pentru Kevin!!!
MNarcis pe 21 Octombrie 2011 19:47
Genial
Un film care te captiveaza din primul minut (doar ii vezi in prim plan pe Brad Pitt si Morgan Freeman dialogand) si te tine in suspans pana la sfarsit (iar finalul este absolut genial), printre cele mai bune finaluri de filme pe care le am vazut vreodata, il recomand din toata inima (avand in vedere ca mi-a ''marcat'' copilaria acest film).
Bagio pe 04 Februarie 2011 22:31
pfffff....din 95 a aparut si eu l-am vazut doar astazi?!?.... imi dau doua palme si trec mai departe peste nesabuinta mea de a rata pana acum aceasta capodopera.....un regal cinematografic,un thriller de exceptie cu un final grandios......10 !!!
GeorgeFriends pe 28 Februarie 2011 22:07
Termen de comparatie
NU cred ca este un film mai bun ca asta, poate nu am vazut filme indeajuns dar daca este un film care se vrea de Oscar, sa il comparati cu SE7EN pentru ca acest film nu are?!....
Doi detectivi urmaresc un criminal in serie care foloseste cele sapte pacate mortale ca modalitate de a ucide si care are o pasiune pentru Dante.
Se7en este o demonstratie de maiestrie a regizorului care a realizat un thriller criminal ce s-a jucat cu mintile multora, inteligent, misterios si cu un final cutremurator.

Aluna pe 3 ianuarie 2012 18:52
ar putea fi comparat cu Tacerea Mieilor.... poate...
Aluna pe 11 februarie 2012 16:01
Intr-un fel sau altu' ai dreptate. Cum ziceam... nu asa importanta .
Gerrard831 pe 02 Septembrie 2011 20:24
Nu a fost atat de bun pe cat o arata nota de pe IMDB. Am ramas putin dezamagit.
mtraianc pe 24 octombrie 2011 23:48
si eu :)
SarpeleCocosat pe 24 decembrie 2014 12:10
Si eu cred ca nota IMDB e putin cam mare. Prima jumatate cel putin e chiar plictisitoare, arata ca un film de serie B ce mesteca aceleasi clisee. Are insa o poveste ce se dovedeste spre final foarte desteapta.
MariusCiprian87 pe 16 Februarie 2020 10:38
În cea mai mare parte filmul e de o calitate bună, un thriller polițist destul de interesant, poate prea liniar, însă captivant, cu o combinație reușită a unor crime "inteligente", amestecate cu ceva "artă", disecate profesionist de cei doi detectivi Pitt și Freeman, ca să nu mai spun de cadrele foarte bine filmate pentru anul 1995, niște imagini foarte reușite ce de o notă de culoare acțiunii, prestația celor trei mari actori M.Freeman, Brad Pitt și Kevin Spacey, a fost la înălțime, atât de reali în rolurile lor încât dialogul celor 3 din mașină a fost cireașa de pe tort, epic și ft. bine gandit, cu o perspectivă poate prea corectă, ce ne oferă gramul de dreptate din mintea unui criminal cu o logică atât de simplă... pt o lume din ce în ce mai complicata, mai falsă d. t. p. d.v.! Marele minus al filmului este finalul, cu siguranță atât de… citeşte
Stephen2D pe 04 Ianuarie 2014 16:50
Dir3cte4 by D47id Finch3r

narcisson pe 23 Decembrie 2013 01:32
Este cu siguranta unul dintre cele mai bune trhillere din istoria cinematografiei. Brad Pitt si Morgan Freeman sunt magistrali, iar in completare vine Kevin Spacey, care si-a jucat atat de bine rolul, incat ai impresia ca este asa de o viata. Scenariul este impecabil, si propune o doza (necesara) de macabru, zic eu. De mult nu am mai vazut un thriller asa captivant, sa ma tina in suspans pana la ultima scena. Ca si realizare, este un film de nota 10 cu plus, insa eu (cu oarecare sentimente de remuscare), ii acord nota 8-Foarte bun, poate pentru ca filmele de genul nu sunt tocmai preferatele mele.
dayenutza pe 22 Decembrie 2011 01:22
Un film deosebit. O modalitate originala de a aduce "in discutie" cele 7 pacate. Actori putini, dar talentati
Crist11 pe 06 Iulie 2011 16:48
Un film bun, nu pot spune altceva, plin de actori talentati si cu viitor in cinema...
Cat despre Brad Pitt si Freeman, nu-ti doresti altceva decat sa ii vezi in cat mai multe filme.

andu7zu pe 07 Iunie 2011 21:08
Nu stiu cum vi se pare voua filmul dar mie mi se pare exceptional.....acum il voi reviziona....
dr3k pe 24 Aprilie 2011 14:28
paul-marian
Monumental ! Extraodinar ! Exceptional ! Fabulos !
Vorador pe 03 Februarie 2011 17:42
bogdi_07_yo pe 27 Ianuarie 2011 17:15
Are suspans, mister, actiune, scenariu ca lumea, si actori ded 5 stele (ma rog, 10 in cazul in care sunt pe cinemagia).
Kino.Dammtor pe 12 Martie 2010 17:35
nu exista thriller mai bun
Cind se fac clasamentele pentru filme thriller nu uitati ca locul 1 este adjudecat pentru multa vreme de acum inainte de Se7en.
De la locul 2 incepe batalia pentru celelalte

tileaga rares pe 10 August 2003 00:21
Frumos spus... Pentru "pssst": te pasioneaza cumva si teatrul?
Pentru "Seven", cinci stele smerite si o cronica inflacarata!

mihaelatb pe 12 Iunie 2011 15:24
filmul mi-a adus instantaneu in minte romanul lui Umberto Eco, Numele trandafirului. Si aici si acolo avem parte de doi "deslusitori" . Unul mai in varsta si intelept , unul tanar si nestapanit. Si in film si la Eco mortile au legatura, aparenta, cu o carte : Divina Comedie-Infernul lui Dante si Apocalipsa după Ioan.
Un film bine realizat cu interpretari de exceptie, cel mai mult insa, m-a impresionat cea a lui Kevin Spacey! Splendid! suprapuneti un alt rol , cel din Pay it forward, si o sa intelegeti de ce mi se pare special!

Crisstyan25 pe 19 august 2011 03:31
S-a gasit un cercopitec sa dea "dislike"
Marcus_Antonius pe 05 Decembrie 2010 13:54
Intr-adevar e mult mai bun ca restul filmelor cu crime, dar cand te uiti ai impresia ca ai mai vazut filmul pt ca e practic aceeasi poveste. Cineva comite cateva crime, iar la final e prins si totul se termina cu bine.
mtraianc pe 24 octombrie 2011 23:50
sint de cord cu tine ,,
Ammelie pe 24 Iunie 2010 12:26
Se7en
Unul dintre cele mai bune thrillere psihologice pe care le-am vazut. Un subiect delicat si ofertant, pe care David Fincher l-a valorificat la maxim. Am pareciat foarte mult atmosfera de pe parcursul filmului, acea imagine gri a orasului in care ploua tot timpul si raceala ti se strecoara pe sub piele, ca si teama. Puzzle-ul e completat pas cu pas, suficient de repede incat sa nu te plictisesti, suficient de greu incat sa te tine cu sufletul la gura. Deznodamantul e genial, desigur!
Actorii sunt perfecti pt persoanajele pe care le joaca. Superba ideea lui Spacey de a nu i se pune numele la opening credits, astfel chiar a fost o surpriza pt toata lumea persoanjul lui!
9/10 pt film.

Livia pe 28 Iunie 2005 20:42
Eu l-am vazut cand eram mai micuta...si sincer am ramas socata vreo 2 saptamani.Deci...un film f bun, desi nu l=as recomanda celor cu probleme cardiace.
FreakDoll pe 14 Iunie 2010 15:35
Kevin Spacey și Freeman sunt geniali.Filmul este impresionant și detaliile sunt foarte bine puse la punct.Finalul a stricat, însă, tot, din punctul meu de vedere. Putea fi un film perfect, dar nu este.
Caktus pe 09 Martie 2020 01:49
Un film foarte bun, dar nu capodopera.
Finalul a fost cam nepotrivit, dar nu a fost rau.

Scenariu: 9/10
Joc actoricesc: 10/10
Coloana sonora: 8/10
Final: 8/10

Ovidiu239 pe 01 Martie 2013 21:46
Un film pacatos
Raitingul IMDb nu-i intamplator, credeti-ma, chiar se merita. "Se7en" e un film plin de suspans si mister, bine regizat si jucat. Printre cele mai bune filme ale lui Brad Pitt (nu cel mai bun), si e valabil si pentru Morgan Freeman. Sa nu uitam de Kevin Spacey, care desi apare foarte putin in film, face un rol bun.
Una peste alta filmul are tot ce-i trebuie, iar finalul e unul bun, potrivit genului, asa ca e un super film ce trebuie neaparat vazut.

NmpN pe 29 Ianuarie 2011 01:58
Actori de exceptie, poveste de exceptie=>Film de exceptie ! Superb filmul....recomand !!!
lol.brb pe 28 Ianuarie 2011 09:07
un thriller excelent semnat david fincher.....finalul neasteptat.....interpretarea actorilor de nota 10...recomand
Mores pe 01 Noiembrie 2010 09:54
"Seven deadly sins. Seven ways to die."
Brad Pitt, remarcabil, Morgan Freeman..e Morgan Freeman, iar Kevin Spacey...e absolut desavarsit. Experienta dobandita pe scena deschisa (in teatru) il propulseaza mult inaintea "marilor" actori. Reuseste sa te faca sa crezi ca totul e real, verosimil. Unic, unic, unic.9
weedmaster pe 10 Octombrie 2010 19:20
Capodopera
Cred cai cel mai bun thriller pe care l-am vazut!,o opera de arta.
NightChild pe 01 Octombrie 2010 14:08
Cel mai bun film despre un criminal in serie pe care l-am vazut. Finalul e socant iar Kevin Spacey e un zeu.
LifeIsABitch pe 02 Septembrie 2010 17:41
Film de nota 10
Regizat impecabil, distributie de exceptie, film de nota 10
edy21 pe 01 Septembrie 2010 22:21
Poate unii o sa supere ca ii dau numai 7 dar fiecare cu parerea lui.
A fost un film extrem de interesant si cu un scenariu foarte bun si cutremurator insa filmul asa mie mi s-a parut in acelasi timp f. plictistitor......pt. ca filmul mergea tot pe acelasi subiect si nimic asa "super" nu s-a intamplat insa trebuie sa recunosc ca finalul mi-a placut si a fost foarte socant !!!
Cum am spus a fost un film bun dar mie mi s-a parut si plictisitor si o mai spun inca odata poate unii o sa se supere dar asta este parerea mea personala doar, poate luata gresita de unii, dar insa nimic mai mult doar parerea mea :) !!!!

Go1 2 3 4