Păreri Snake in the Eagle's Shadow

(1978)

Şarpele în umbra vulturului

cezarika21 pe 26 Mai 2016 08:34
Spectacol de divertisment tipic oriental
”Am înțeles. Ai combinat pumnul șarpelui cu ghearele pisicii ca să distrugi ghearele vulturului”. (ultima replică a acestui film) Citind-o, nu știi dacă să-ți vină să râzi sau să renunți să urmărești un film ce pare să folosească mai toate clișeele filmelor orientale cu arte marțiale.

Începându-și cariera de actor ca figurant în filme cu Bruce Lee, cascadorul necunoscut Chan Kong-sang a spart box-office-ul din Hong Kong în 1978 cu două filme (”Umbra vulturului” și ”Maestrul bețiv”) care l-au adus în atenția publicului occidental, ce l-a cunoscut de atunci numai sub porecla de Jackie Chan.

Primul dintre cele două filme, ”Se ying diu sau” (în traducere liberă ”Șarpele din umbra vulturului”) prezintă instruirea unui tânăr orfan în kung fu sub îndrumarea unui maestru bătrân (interpretat de Yuen Siu Tien,… citeşte

chiba_florin pe 16 Ianuarie 2011 20:38
O capodopera
O ALTA CAPODOPERA JUCATA DE JACKIE CHAN
SUUUUUUUUUPER FILM

MarioXXX pe 03 Ianuarie 2016 21:48
Stilul sarpe
Un film de actiune insa nu lipsesc fazele comice, marca Jackie Chan.
radu100 pe 15 Februarie 2012 12:45
e bun da nu prea
nu pot sa l vad!!!!!!!!!!!!!!11 axassssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Film - Snake in the Eagle's Shadow

Snake in the Eagle's Shadow

(1978)
Şarpele în umbra vulturului