Păreri Savages

(2012)

Brutele

psihologu pe 12 Septembrie 2012 11:32
Savages: menage a trois in fum de marijuana
Tema narcotica, la mare cautare in Savages, e impinsa pana la nivel lexical. Baietii au un joint-venture si ajung la un high-jacking. Totul intr-o atmosfera din ce in ce mai stoned semnata Oliver Stone.

Triplu castigator de Oscar pentru Midnight Express, Platoon si Born on Fourth of July, Oliver Stone si-a dedicat timpul si energia in ultimul deceniu mai degraba unor produse (documentare sau fictiuni) cu pronuntata tenta politica. Au facut exceptie biografia lui Alexander in 2004, un semi-esec la critica si public, imnul dedicat eroilor anonimi de la 11 septembrie din World Trade Center (2006) si o revenire lanceda a capitalistului Gordon Gekko in Wall Street: Money Never Sleeps. Era timpul ca Stone sa revina la cinema-ul agresiv, iar cu Savages regizorul new-yorkez face asta. Din nefericire insa pelicula adaptata dupa romanul lui Don Winslow, dincolo de cateva parti… citeşte

Pantaleon pe 10 noiembrie 2012 09:25
La Midnight Express a scris scenariul, regia e a lui Alan Parker, Dar, intr-adevar e un film foarte bun. In rest, subscriu la tot ce ai spus.
psihologu pe 11 noiembrie 2012 14:26
Multumesc!
wildinthecountry pe 04 Septembrie 2012 00:13
x
Interesant filmul..
Amprenta lui Oliver Stone se poate observa pe durata intregii pelicule.
Un amestec indraznet intre sex, peisaje frumoase, violenta, scene usor scarboase...
Salma Hayek m-a surprins placut in rol de personaj negativ iar Benicio Del toro e specializat pe caractere violente sau sarite de pe fix...
De vizionat....

RMadalin pe 6 septembrie 2012 09:31
unde l-ai vazut?
rory_marin pe 6 septembrie 2012 21:33
interesant, da; e un cuvant care-l caracterizeaza, eu as spune mai degraba: dezamagitor. n-as fi dat bani sa vad asa ceva, mai ales in avanpremiera.
Arlequinade pe 08 Septembrie 2012 18:42
N-au inceput cu dreptul
Wow, ce poster original...

Boby95 pe 14 septembrie 2012 08:09
Chiar ca :))))
Manchester pe 09 Septembrie 2012 23:27
Merita
Este un film bun ce merita vazut , actiune destul de reusita , subiect interesant , in rest americani & mexicani bolnavi dupa bani si droguri !
strengara pe 06 Septembrie 2012 10:16
Un film asa pentru o seara de vara tarzie. cAND EFECTIV NU ai ce face. Unele actiuni predictibile, scenariu slab.
rory_marin pe 6 septembrie 2012 21:34
exact parerea mea.
miss_amelie pe 09 Septembrie 2012 22:55
n-am cuvinte sa descriu cat de plictisitor a fost: de la subiect la prestatia majoritatii actorilor. slava Domnului pentru Benicio Del Toro si Salma Hayek. in nici un caz nu il recomand sa fie vazut la cinema, noroc cu oferta "1 bilet + 1 gratis". si aviz amatorilor care se duc pentru Blake Lively, mai bine va uitati la "Sisterhood of the travelling pants" sau "Gossip Girl" sau orice alt film cu ea pentru ca asta e dezastru.
sarge pe 25 Noiembrie 2012 00:37
Un film bun, ce nu duce lipsa de actiune si are o frumoasa poveste
radu3455 pe 10 Noiembrie 2012 10:34
un thriler foarte bine contruit,actorii au jucat bine se vede mana lui Oliver Stone merita vazut
tonymaestrul pe 03 Decembrie 2012 20:13
Un film foarte interesant despre mafia drogurilor si despre cum sa faci bani. Actiune buna si putin suspans. O femeie iubindu-se cu doi barbati si ei sa nu se supere.... cam greu de crezut. :)
Manusa pe 11 Noiembrie 2012 13:51
Un film bun care are in prim-plan actori de clasa, precum Salma Hayek, Benicio Del Toro sau John Travolta, iar actiunea este una foarte buna, pe tema drogurilor. Cei doi baieti care au o afacere prospera se vad nevoiti sa lupte pentru prietena lor, dar si pentru afacerea pe care au facut-o cu un cartel nemilos, condus de Elena. Mi-a placut cum a jucat Del Toro in rolul asasinului nemilos.
margott pe 02 Septembrie 2012 12:40
Mi se pare exact genul ala de film care prinde la aproape toate categoriile de public, are cate putin din toate. Mie mi-a placut, in ciuda finalului prea facil pentru cele 3 personaje. Iar Salma Hayek si Benicio del Toro imi confirma inca o data ca personajele negative sunt cele care dau sare si piper unui film, mai ales cand sunt interpretate de actori buni.
dodoxxx pe 2 iulie 2020 02:55
care final ?
Pantaleon pe 10 Noiembrie 2012 09:19
Lung si anost
Dupa ce am vazut atatea filme slabe facute de regizori premiati si laudati, nu ma mira ca si Oliver Stone sa vina cu aceasta prostioara,al carei scenariu scartaie ingrozitor iar ideea nu incanta cu nimic. In comparatie cu Platoon, Wallstreet sau chiar UTurn, Savages e ca un balon firav de sapun care se sparge imediat. Filmul e lung si anost, in afara de cateva scene de violenta exacerbata, nu incanta cu nimic, jocul personajelor e slab de tot, deznodamantul penibil, deci un film slab pentru cine are cat de cat pretentii. Pentru cine e amator de putina violenta si un fir narativ usor de urmarit, poate fi OK.
Veritas pe 10 Septembrie 2012 12:18
Inflatie de actori mari, scenariul e OK, peisaje, muzica, intriga...Dar prea mult sange, violenta, drujbe, creieri imprastiati...
piratcarabbean pe 07 Noiembrie 2012 18:46
Capodopera!!!!Superb fimul!!!!!!!!!Merita vazut!!Tayolr Kitsch este superb,la si Aaaron si Blake!!
Pantaleon pe 10 noiembrie 2012 09:22
"Capodopera" e un cuvant "sfant" pe care n-ar trebui sa-l folosesti referindu-te la filme atat de slabe si de comerciale. Daca pentru tine asta e o capodopera, inseamna ca ori nu te pricepi, ori te-ai apucat de vazut filme de cateva luni de zile.
emy_sinaia pe 22 ianuarie 2013 00:13
Asa este !
mosu332 pe 06 Ianuarie 2013 19:15
Hehe
Mdea un film dragutel.... bam bam intre mafioti clasici (mexicani) si tinerii care au inceput o afacere ca pe o distractie, o iubire atipica si ceva Chuck Noris. Finalu multivariat a fost genial.... cam anost la finalu final :) . Un film de duminica care sa il vezi daca nu ai alceva mai bun de facut.
vladimir84 pe 06 August 2013 22:05
Cate sacrifiicii este dispus sa faca doi barbati pentru aceeasi persoana iubita! Cam despre asta este vorba in film, iar modalitatea in care aflam acest lucru este una incantatoare.
camichu pe 08 Februarie 2013 18:33
worst
nu-mi vine sa cred ca filmul asta e realizat de adevaratul Oliver Stone ..cred ca era stoned cand l-a facut..pare de ras,dar e de plans
lav pe 01 Decembrie 2012 17:04
destul de ok. mi-au placut unele parti.. pana la finalul "a la twilight"...
ZAHAREL pe 07 Noiembrie 2012 07:47
un film acceptabil...mafie,droguri,sex....un film realist din viata de zi cu zi a traficantilor de droguri.john travolta isi arata din nou clasa..
jok77 pe 22 Septembrie 2012 22:13
Merita vazut
Are actiune si suspans . Scenariul e bun cu mici scapari . Merge vazut dar nu la cinema . E bun de vazut acasa fara cheltuiala mare nu prea merita
lapidarium pe 28 Noiembrie 2012 23:48
O poveste cu droguri
Pe mine nu prea m-a convins.Filmul incepe destul de bine propunand o poveste mai actuala ca oricand si anume razboiul dintre cartelurile drogurilor din Mexic si lupta lor continua pentru acapararea pieteii de stupefiante.Imaginii cu atrocitatile comise de catre acestia impotriva rivalilor se gasesc destule pe net (decapitari mai ales).Continua apoi intr-o linie stearsa, monotona spre o prosteala finala cu happy-end (telenovelistica chiar, Mexic fiind patria telenovelelor).In afara de cateva chestii de genul cacealma sau joaca la doua capete, mai nimic nu mi-a retinut atentia.Poate evolutia lui Benicio del Toro, veridic in rolul sau si singurul ce arata a actor.Salma Hayek este cea mai penibila sefa de cartel de droguri din ce am vazut pana acum in filme (macar se inspira si ea de la Joaquim de Almeida ca tot jucasera impreuna in Desperado).Prietenul meu Kitch-osul in nota obisnuita,… citeşte
Savages – Traim ca niste brute, niste brute frumoase | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] si Benicio Del Toro. As putea spune ca Oliver Stone incearca un film de vara, dar premiera lui Savages ar fi trebuit sa aibe loc in noiembrie iar filmul a avut premiera in Statele Unite in iulie. As [...] citeşte
gynexx pe 28 Iunie 2021 12:40
Cu asa echipa, aveam asteptari mai mari. In realitate este un film mediocru.
anonymous.618cfd408868e pe 22 Februarie 2019 00:23
cosmin742000 pe 21 Noiembrie 2017 09:15
O mizerie de thriller american , deci nimic nou.....................................
Mitza_MvP pe 29 Septembrie 2016 02:24
CAPODOPERA!!!!!
Un film superb...actori de superclasa care au jucat impecabil...mai bine nu se putea...suspans si actiune de la inceput pana la sfarsit.
O Salma Hayek mai frumoasa si mai geniala ca oricand,mi-a placut mai ales in scenele cu Blake Lively...
Benicio del Toro s-a specializat in roluri negative pe care le interpreteaza la nivel de arta..
Iar restul vedetelor din distributie au adaugat un plus de culoare filmului ,fiecare cand i-a venit randul..fara sa se zgarceasca in a-si arata talentul si clasa..
Un film cu o asa distibutie nu are cum sa fie un film slab..niciodata!!!!

Rippa pe 27 Aprilie 2014 16:38
obligatoriu de vazut..........................................................
cl24 pe 12 Ianuarie 2014 20:33
Un film care merita vazut,. Productia este apreciata de iubitorii genului, mai ales datorita regizorului care realizeaza adevarate capodopere.
Eb00kie pe 04 Iunie 2013 02:29
E ridicol, e original si are Travolta
Nu cred ca o sa fiu de acord ca e thriller atata timp cat scenaristul le arunca precum praf de deus ex machina. E proaspat si adorabil si fiind vorba de mine, vorbim de personaje si de contrastul intre scenele delicate si coloana sonora. Ce naiba?

Filmul asta nu face o declaratie, fiindca nu foloseste nicio structura cunoscuta pe care sa o schimbe. Nu, premiza in Savages e diferita de la inceput si tot ce urmeaza, este. Avem un menaj a trois, mai mult sau mai putin, o tipa care conduce un cartel de droguri desi nimic din purtarea ei nu indica talent in domeniu sau orice similaritatea pertinenta cu o alta duduie cunoscuta la putere si oameni care... mor. Plecand de la asta, tot ce mai ramane sunt personajele la care face referire titlul si felul in care se ciocnesc.

flopozippo pe 03 Martie 2013 14:15
Poata ca iubitorii genului asteptau de mult acest film, care iata, apare de data aceasta sub bacheta lui Oliver Stone. Avem actiune, violenta extrema, senzualitata, droguri dar si multa intriga, rasturnari de situatie si suspans.
AndreBlack pe 04 Ianuarie 2013 12:44
Un film destul de bun as zice , eu sunt foarte multumit de film , mi-a placut foarte mult mai ales distributia actorilor !
Ammelie pe 11 Decembrie 2012 11:40
Savages (2012)
Este genul de film care imparte oamenii in 2 tabere: cei care il considera foarte bun si cei care il considera foarte prost. Eu una il consider mai degraba prost. Ideea din spatele titlului e interesanta si faptul ca a fost destul de subtil prezenta in film parca e un plus. Tot la plus trec si prestatia lui Del Toro, de altfel cam singurul actor bun din acest film. (Travolta a avut un rol prea mic.) Dar restul e minus: cei trei actori tineri joaca destul de slab, iar desfasurarea actiunii este cateodata prea brusca, alta data chiar implauzibila. Per total, 6/10
eko pe 05 Noiembrie 2012 03:57
Sincer ma asteptam la mai mult de la acest film , distributia foarte buna pacat ca John Travolta joaca foarte putin. filmul incepe bine dar se termina aiurea (a doua sansa) , iar durata este mult prea mare , cat despre regie nici nu zici ca este facut de Oliver Stone. ce a facut filmul mai placut a fost prestatia lui Benicio si "pustiul" din Kick Ass.
cosmin_kedii pe 17 Octombrie 2012 08:32
Acest film a fost excelent de la început pâna la sfarsit . Îmi place modul în care povestea a fost spusa. Finalul a fost excelent. M-a bucurat cu adevarat acest film ,,,il recomand,,,
Blog de Carte pe 22 Septembrie 2012 09:07
When love goes savage | Blog de Carte - Serial Readers
[...] Savages ar fi un film de vara. Bine, un film de vara in viziunea lui Oliver Stone, dar totusi… In [...] citeşte
Postmodern pe 16 Septembrie 2012 17:58
Brutele / Savages - un Oliver Stone secat de idei | Postmodern
[...] te gandi totusi ca Savages se multumeste sa spuna aceasta poveste cu toate minusurile ei (simplismul ar fi primul care imi [...] citeşte
mihaela20 pe 19 Februarie 2013 23:29
un thriler senzual
Povestea este clasica,droguri,violenta ,bani si sex,sunt sigura ca Oliver Stone poate mai mult de atat!!!
cotzofica pe 13 Februarie 2013 17:01
Benicio este excelent. Îl prind mult mai bine rolurile negative. În schimb, John Travolta e slăbuţ.
emi4bt pe 29 Ianuarie 2013 08:35
bun si ata
sex, drogati, vile somtuoase, costume - oare Armani?!, explozii, pitzi de Dorobantzi, salbatici, sange, mult sange, Lagnuna Beach - vara, cald, frumos, video chat, Salma Hayek cam de decor, John Travolta un pampalau de agent - Garcea, Benicio Del Toro - cel mai bun din tot filmu, Blake Lively şi Aaron Johnson - baeti de actiune, Taylor Kitsch - pitzi de Dorobantzi, Oliver Stone si thriller-ul sau de actualitate.Oliver Stone isi face si el o aparitie scurta
emy_sinaia pe 22 Ianuarie 2013 00:09
Crime si droguri
Pe fondul unei vieti aparent linistite se consuma drama a trei drogati cei mai tari in cartel, necazurile urmand sa apara odata cu zvonurile ca vor sa se retraga din afaceri.
Un scenariu interesant , de urmarit.

DragonMaster pe 09 Ianuarie 2013 23:31
O adunatura de actorii
Cand am vazut ce distributie are acest film abia am asteptat sa il vad si asa am si facut iar dupa vizionare nu pot spune nici ca a fost bun dar nici slab chiar daca filmul avea unele momente in care mi-a placut au fost si unele faze care mi-au schimbat opinia iar nota oferita acestui film este 6.
Sorin87 pe 06 Ianuarie 2013 14:14
Savages
Un film de vazut, are actiune, rapiri si multe faze tari, astept o continuare pentru ca merita
MNarcis pe 04 Ianuarie 2013 22:12
Filmul incepe foarte bine, captiveaza, are un ritm alert dar dupa prima ora de film ceva se intampla si devine liniar, dispare orice urma de suspans, actiunea pare lungita fara vreun motiv intemeiat, jocul actorilor este buna (Aaron Taylor-Johnson face un rol f bun avand in vedere varsta sa)............un film bunicel ce merita vazut pt relaxare sau intr-o zi ploiasa (dar sa nu va asteptati la un film complex sau cu ceva pretentii pt ca veti fi dezamagiti).
gi.welther pe 16 Decembrie 2012 14:40
Un film bunicel pe langa majoritatea tampenilor iesite in 2012
Un film bine conturat, te tine in suspans de la inceput pana la sfarsit si nu te lasa sa te plictisesti....plus are un final interesant. Il recomand cu cea mai mare placere! (nu va lasati pacaliti de afis , nu o sa mai fac greseala asta) ;))
sabinalin pe 11 Noiembrie 2012 14:24
Cool, but not enough
Cine a vazut mai demult filme de Oliver Stone are pretentii mari. E vorba de filme precum "Natural born killers", "JFK", "The doors" si nu numai, filme care depun marturie pentru o mare maiestrie regizorala. "Savages" e mai apropiat de "U turn", din fericire e mai coerent, mai bine facut. In anumite momente se vede calitatea deosebita a domnului Stone, stilul sau regizoral particular. Salma Hayek e, ca intotdeauna, o aparitie care taie respiratia in vreme ce Benicio del Toro si ceilalti se achita onorabil de partituri. Pentru iubitorii de thrillere bine facute si pentru fanii neconditionati ai domnului Stone!
mariuszmeu pe 07 Noiembrie 2012 22:49
ce si ce ...
vazand filmul , m-am simtit manipulat ! m-am simtit ca la un spectacol de hipnotism prin care se impune o noua era sexuala , adica :doi la una !!!! ..cu iarba , iar la fel ... sexul oral estedeja mult prea la un moda si cine nu practica , este ..ciudat . restul este umplutura . sec si tras de par .
tracer pe 07 Noiembrie 2012 01:57
merita vazut
In ciuda ratingurilor mici si a parerilor negative filmul merita vazut , daca nu pt scenariu si actori macar pt originalitate , oricum nu este un film pt toata lumea
ionutzoo7 pe 22 Septembrie 2012 02:37
Fara Benicio del Toro si John Travolta era jale mare...asa au mai salvat situatia cei doi,cu putin umor.Dar atat...nu va asteptati la lucruri mari de la filmul asta.