Păreri Runaway Train

(1985)

Trenul evadării

cristi23 pe 07 Februarie 2011 16:35
super
e vechi dar e captivant.....una din cele mai bune filme cu si despre trenuri...........felul in care arata parca e iesit dintr-un muzeu horror iar muzica din final e extraordinar.........merita vazut de la inceput pan la sfarsit
FlorinMovieFreak pe 31 Martie 2011 02:23
Acesta este un film foarte bun, nu Unstoppable, care daca nu avea atata tehnologie ar fi fost doar un cliseu. Revenind la cel in cauza, este un deliciu actoricesc, numai ca scena nu-i la teatru ci in tren. Avem suspans, drama, actiune, ce sa mai tot ce-ti trebuie. Arta tati!
cezarika21 pe 16 August 2017 07:51
Trenul spre libertate
Viața omului este în mare parte o succesiune de acțiuni repetitive, realizate mecanic, în care omul pare adesea un somnambul ce merge cu mâinile înainte fără a cunoaște direcția. Câteodată însă ritmul vieții crește rapid, iar acele momente dobândesc valoarea unor experiențe existențiale, în care ies la iveală caracterul și aspirațiile reale. Un astfel de moment dramatic trăiesc doi fugari dintr-o închisoare din Alaska, rămași captivi într-un tren ce gonește fără mecanic prin pustiul înghețat al țării. Cursa pentru libertate devine o luptă pentru viață în care fugarii trebuie să acționeze ca o echipă și să-și reevalueze prioritățile vieții.

Realizat după o idee gândită de Akira Kurosawa, „Runaway Train” este un thriller inteligent și puternic pe tema dorinței de libertate. Acțiunea, aparent simplă și puțin… citeşte

CosmaAlexandru pe 31 August 2013 04:40
Tare
Tebuie vazut. Super film!.............................................................................................................
dan.apostol pe 01 Noiembrie 2014 22:08
Da, dar...
E un film de actiune bun. Doi actori de prima mana si zapada . Dar....pentru rusul Koncealovski e doar un exercitiu de facut bani in America! Pentru el e apa de ploaie, o scadere. o pierdere... var cu Nikita Mihalkov si autor al Siberiadei!
Horatiucrisan pe 04 Aprilie 2019 23:16
Un film clasic obligatoriu de văzut. Contribuția lui Akira Kurosawa cat si interpretările de excepție ale protagoniștilor principali alături de o poveste pe cat de realistă pe atât de palpitantă, fara efecte speciale, plasează acest film în lista de filme obligatorii de vizionat pentru orice cinefil. Ecranizarile ulterioare pe teme asemanatoare chiar inspirate din fapte reale nu s-au ridicat la înălțimea acestui film din 1985 pe care nu te saturi sa il revizionezi. Suspansul, caracterul puternic al personajelor, actiunea desfășurată într-un peisaj înghețat din Alaska, jocul excelent al actorilor fac din acest film un clasic, numarul 1 as spune eu în categoria filmelor despre evadări si trenuri.
pisicuta1 pe 23 Octombrie 2016 00:53
un film f bun merita vazut! cu mult suspans...........
radu3455 pe 16 Februarie 2014 11:13
un film de actiune foarte bun in genul lui Unstoppable dar mult mai bun,are mult suspans,actorii joaca excelent,urmariti-l cu incredere pentru ca merita
Ghemot pe 06 Martie 2018 22:49
Un film extraordinar. Regia și montajul sunt fără îndoială de nota 10! Poate dacă ar fi avut niște actori mai talentați aș fi acordat nota maximă fără probleme!
dana_si_dragos_jurca pe 17 Ianuarie 2016 20:29
Am vazut o interpretare foarte reusita a lui Eric Roberts si Rebecca De Mornay,o drama care te tine intr-un suspans mediu,mi-a placut coloana sonora dar nu strica sa fie putin mai dinamic,ma asteptam la impuscaturi,un suspans mult mai mare care sa te tina nemiscat dar si asa e destul de reusit filmul si chiar il recomand!
Dragos.87 pe 23 August 2023 02:13
Un film interesant cu o poveste frumoasă care te ține într-o continuă curiozitate, Eric Roberts face un bun rol, merită vizionat!
blacksea_rider pe 16 Mai 2023 20:18
Djordje Milicevic, Paul Zindel și Edward Bunker s-au bazat pe un scenariu original al anilor 1960 de Akira Kurosawa, cu contribuții necreditate ale colaboratorilor sai frecventi Kurosawa Hideo Oguni și Ryūzō Kikushima. Filmul a fost, de asemenea, debutul în lungmetraj atât al lui Danny Trejo, cât și al lui Tommy „Tiny” Lister.Danny Trejo (fost puscarias si fost boxer campion în închisoare,in real life) care lupta împotriva lui Eric Roberts în meciul de box din închisoare,a apărut după ce l-a antrenat pe Roberts pentru film...Eric Roberts & Jon Voigt super interpretari... film greu,adevarat...soundtrack perfect adaptat...awesome !
vladalmond pe 24 Decembrie 2016 04:01
Am apreciat personajul lui Jon Voight si peisajele de iarna frumos capturate. In rest, scenariul previzibil si, implicit, cam plictisitor.