Păreri Robot and Frank

(2012)

Frank și robotul

wildinthecountry pe 03 Februarie 2013 01:06
x
Un film sarmant, profund, emotionant despre prietenie, imbatranire si dragoste in viata unui om suferind de dementa alzheimer..
Frank Langella a jucat sublim in aceasta dramedie cu elemente SF
Chimia dintre el si robotelul adjuvant ( a carui voce este interpretata magistral de Peter Sarsgaard) functioneaza perfect. De vizionat si veti fi surprinsi intr-un mod placut...

dido pe 28 Ianuarie 2013 17:58
Bun!
Urmarind acest film am avut o surpriza foarte placuta!Ajungi sa empatizezi cu batranul afectat de Alzhaimer dar mai ales cu robotul care nu este atat de simplu pe cat pare...Un film excelent,recomand!
DragonMaster pe 25 Ianuarie 2013 23:55
Ceva nou si frumos
Am aflat de acest film cu putin timp inainte sa apara iar acum ca l-am vazut am fost uimit de mesajul transmis si la faptul ca parea un film simplu iar pana la final sa iti dai seama ca este ceva mai mult.Nu este un film de actiune sau cu explozii ci unul care te pune pe ganduri si care te face sa iti placa asa cum este simplu cu o idee foarte buna si cu niste actori renumiti.Ofer nota 8 acestui film pe care il recomand persoanelor care stiu ce este un film bun si isi folosesc putin si creierul pentru a intelege..
nicoux pe 17 Februarie 2013 11:11
Legatura ce ia nastere , partea umana , sentimentele pe care le incearca Frank pentru ajutorul lui precum si ilustrarea lor cu destul umor si antren face ca filmul sa fie foarte placut si reconfortant.
cosmin742000 pe 15 Februarie 2013 10:11
Un film "SF" in care accentul nu e pus pe efecte speciale, deci care avea sanse din start sa imi placa. Nu ma asteptam insa sa imi placa atat de mult.
geese1 pe 22 Martie 2013 23:11
simpatic
filmul este simpatic, chiar bunicel, usor de urmarit cu placere. avea insa un potential mai mare ce din pacate nu este atins din pricina unui scenariu prea usurel.
xerses pe 01 Februarie 2013 16:27
Un film foarte bun.Ideea nu este noua, dar modul in care este transpusa in film este minunata.
iulian94 pe 04 Iulie 2014 18:38
Frank si robotul e un film simplu si scurt despre prietenie si dragoste, facut pe un scenariu foarte bun.
pisicuta1 pe 24 Decembrie 2013 14:03
un film foarte bun ,am tot evitat sa nu il urmaresc!
dar consider ca merita ,interesant!

Get0dac pe 14 Noiembrie 2013 10:48
Un film de calitate, cu actori consacrati si mai important, poveste originala. Un batranel ursuz, bolnav, ce traieste pt. scurt timp o a doua tinerete alaturi de amicul sau Robot.
Frumos...cu un final emotionant, fara scene inutile....O pelicula in care la un moment dat nu mai stii cine e seful....cine pe cine manevreaza..... Merita. Vizionare placuta.

improv3 pe 16 Martie 2013 00:32
Da...
Nota 7, un film bun, fara prea multe remarci.Lupul isi schimba parul dar naravul ba!
ovi4you25 pe 20 Februarie 2013 20:08
un sf de la care ai ce invata ma inmpresionat placut desi la prima vedere nu prea ii dadeam o sansa ma bucur ca l-am vizionat
eko pe 13 Februarie 2013 05:30
Filmul este foarte bun , Frank Langella face un rol de exceptie este foarte amuzant prin amaraciunea si ura lui fata de tot. Mi-a placut ca robotul nu a fost creat pe calculator , scenariu foarte si inca un plus este durata filmului nu iti da timp sa te plictisesti. nota 9
Sorin87 pe 10 Februarie 2013 11:04
Robot and Frank este un film care ne arata cum pe viitor o sa avem nevoie de roboti care sa aiba grija de noi, foarte buna ideea filmului
Kuhaylan pe 08 Noiembrie 2016 13:55
.......................................................
cosmin_kedii pe 30 Ianuarie 2013 10:04
un film încântător, surprinzător și rezonant în primul rând despre îmbătrânire, demență, iar perspectiva ambivalentă de îngrijire a persoanelor în vârstă robotizata au ieșit din colaborarea unui scenarist tineresc (Christopher Ford) si director (Jake Schreier)
O mică bijuterie de un film în timp util adecvat pentru toate vârstele