Păreri RED 2

(2013)

Greu de pensionat 2

Tyson_Kyd pe 25 August 2012 02:22
Prima parte a fost uimitoare, plina de umor si cu actiune din abundenta . La ce sa te astepti atunci cand este vorba de Bruce Willis si John Malkovich pusi in aceeasi pelicula ?! Red 2 devine mai interesant avand in vedere ca sunt adusi Anthony Hopkins si Catherine Zeta-Jones . Cu o poveste palpitanta, cu multa tensiune si suspans, cu actiune clasica si acelasi umor condimentat, fac ca Red 2 sa fie un film exceptional . Nu am de ce sa ma pronunt negativ asupra acestui film, imi plac la nebunie aceste genuri de filme, iar Dean a facut o treaba minunata cu regia . Cand am urmarit filmul, pot spune ca m-a intrgat la maxim !
wildinthecountry pe 01 August 2013 23:26
x
Aveti chef sa vedeti un film nepretentios, distractiv, usurel , care sa va relaxeze si binedispuna?
Daca da acesta e filmul potrivit.
Nici nu mai conteaza faptul ca scenariul e varza si ca actiunea e exagerata.
Willis e la fel de carismatic ca de obicei, Malkovich asigura portia de umor iar Hopkins e fabulos in rol secundar.De savurat.....

Cote2Dieu pe 05 Martie 2013 16:51
Clar asta este anul lui Bruce Willis. Ador actorul asta !
AlineziaBumfi pe 09 August 2013 09:02
Mai spectaculos decat primul
Dapa parerea mea, partea a 2-a a fost mai buna decat prima. Actiune mai multa, efecte, povestea mult mai complicata, actori noi si multe, multe impuscaturi. Cred ca merita nota 7 :)
nyuszi pe 05 August 2013 00:21
Imi vine sa-i dau nota 10 pentru actori! Dar ma abtin, ca la urma urmei ca film nu e nu-stiu-ce. Dar e amuzant, si m-a distrat de minune.

Mi-ar place sa vad un spin-off despre Victoria. Helen Mirren si armele de foc sunt pentru mine "cuplul anului". E bine sa mai vezi un film in care cel mai "badass" personaj e o doamna de aproape 70 de ani. :) Si referinta la rolurile ei de regina (in multiple productii), a fost geniala.

Iar Bruce Willis e Bruce Willis. :)

cezarika21 pe 13 Iulie 2015 06:46
O continuare savuroasă a unui film relaxant
Succesul filmului RED (2010), tradus inspirat în limba română „Greu de pensionat”, chiar dacă moderat, i-a determinat pe producătorii companiei DC Entertainment să conceapă o continuare în care „pensionarii” foștilor servicii secrete (Bruce Willis, John Malkovich, Brian Cox, Hellen Mirren) sunt scoși din hibernare și trimiși în Europa pentru a rezolva definitiv Operațiunea Nightshade. Prilej de a întâlni foști sau actuali inamici și, bineînțeles, de a salva omenirea.

Ca și predecesorul său, „RED 2” are o poveste implauzibilă şi exagerată la fel ca majoritatea filmelor de acțiune, dar compensează onorabil prin umor și prin carisma interpreților. Se urmează aceeași rețetă scenaristică, iar, cum interpreții sunt în mare parte aceeași, nu există diferențe la nivel artistic. Am spus că nu există diferențe. Ei bine, am greșit.… citeşte

ovicidoridark pe 02 Iulie 2013 19:46
Hell Yahhhhhhhh
Deci o sa ma duc sa vad filmu' asta in cinema chiar daca ar fi ultimu' lucru pe care l-as face! Abia astept sa-l vad din nou pe trogloditu' de Malkovich cum eviscereaza tot ce-i iese in cale. Dupa parerea mea filmu asta fara el ar fi ca sexu' fara o femeie ( inutil).
Apache95 pe 20 August 2013 22:30
Pai...genul de film la care te duci cand la celalalte e sala plina si ai uitat de rezervare.

Are unele faze comice , actiunea e decenta...dar nu e un film pe care sa ti-l amintesti a doua zi ,sau despre care sa te apuci sa comentezi .

dido pe 31 octombrie 2013 05:12
Dupa un film inutil si comentatul devine inutil...
SoKaT pe 18 Ianuarie 2013 15:38
willis , malkovich , hopkins si mary louise parker , de abia astept :X cred ca va fii super
mihaelatb pe 08 Februarie 2015 02:59
Nu stiu daca a fost mai bun sau mai prost ca primul RED, amandoua fiind filme fara pretentii, Dar ce stiu sigur este ca, daca fara Bruce Willis filmul putea sa se faca ( locul ii putea fi luat de un alt pensionar "dur": Sylvester Stallon sau Mel Gibson), fara John Malkovich si intr-o oarecare masura si Helen Mirren, exclus! Cei doi sunt sarea si piperul filmului. Aparitie decorativa si atat, a Catherinei Zeta-Jones, iar Byung-hun Lee serveste drept "punte de legatura" intre generatiile de spectatori.
O prezenta de exceptie: Anthony Hopkins, care joaca excelent, indiferent de film.

sabinalin pe 10 Decembrie 2013 15:39
I-am acordat un punct in plus fata de primul film dintr-un motiv simplu si clar: Anthony Hopkins, pe care mi-a facut mare placere sa-l revad alaturi de ceilalti mari actori in acest divertisment ultrarelaxant care nu trebuie luat nici o clipa in serios...
Raddu pe 06 Decembrie 2013 12:15
8/10
Nu stiu daca nota reflecta exact ce cred sau doar faptul ca ma asteptamsa fie mult mai slab. Mi-a placut !
Per ansamblu mai bun decat red 1 , desi lipsa lui Morgan Freeman se vede , filmul reuseste totusi sa propuna niste actori geniali ca Anthony Hopkins. Actiune cursiva , suficient de multa si suficient de credibila. Au disparut se pare scenele in care Bruce inarmat cu un glock strapungea zeci de soldati inarmati pana in dinti.

DragonMaster pe 13 Noiembrie 2013 16:37
O continuare buna
Acest film a reusit sa imbine genurile comedie-actiune in asa fel incat nu am mai vazut la un alt film din 2013 asta si a fost mai bun decat prima parte la genul comedie ceea ce a facut ca acest film sa fie urmarit cu atentie si sa fie un film care este numai bun de vazut daca vrei sa te relaxezi.Actorii au jucat bine,actiune este din plin iar in distributie apare si Anthony Hopkins care inca la cei 75 de ani isi joaca bine rolul.Este un film pe care il recomand daca doriti sa vedeti un film de actiune bun care aduce si un zambet la unele faze.Nota oferita de mine este 7.
Infinity pe 03 Noiembrie 2013 03:23
RED 2 (2013)
Doua aspecte cam enervante si cam neplacute am intalnit in film: cateva scene trase de par si scenariul cam haotic, cu multe twist-uri si mici gauri. Insa, aceste lucruri conteaza mai putin cand ai in fata o distributie nebuna, o prestatie si mai nebuna si, totodata, foarte amuzanta, actiune la greu si nu in ultimul rand, momentele si replicile haioase. Un film care te binedispune, te relaxeaza si te amuza. Il recomand. Mi-a placut.
julzcat pe 01 August 2013 13:37
Chiar bun
E chiar reusit. Marvin e in top! Foarte entertaining!
Octaz pe 13 August 2013 12:53
Desi am urmarit acum 3 ani daca nu ma insel "Red 1", marturisesc ca nu mai am nicio idee de ce s'a intamplat in el. Si probabil peste cateva luni nu o sa mi'l amintesc nici pe acesta. Actiune de comedie este un gen mai rar intalnit, si sincer nu cred ca este pe gustul multora. A avut faze comice .. si cam atat. Mi'a placut geniul lui Bailey si reprezentaria lui Anthony Hopkins! In rest slabut, chiar nu aveam de gand sa merg la el la cinema dar nu am avut la care altul sa merg in acel moment.
busuify21 pe 19 Ianuarie 2013 15:53
Sper ca va fi reusit ca si primu....ramane de vazut
justliviu pe 31 martie 2013 21:23
ce a fost de placut la primul?
TheSphereOfMovies pe 20 mai 2013 22:36
Ce intrebare stupida!
user-5a6df7d63383e pe 19 Februarie 2021 14:54
Cosmine, cred că mă - ta te-a conceput la o orgie zoofilă. Și un macac gândește mai mult decat tine.
gabyel1995 pe 22 Decembrie 2019 21:23
O distributie de nota 10+ . Un film foarte bun . Un singur mic repros . Unele treceri de la o locatie sau scena la alta sint prea bruste si rupte intre ele , fara
legatura .
Cei care nu sint obisnuiti si nu stiu sa aprecieze acest gen de filme sint de ignorat . Habar nu au sa aprecieze . Bat cimpii original .
Mai apar pe aici unii ca Chelbos care nici macar nu stiu cu ce se maninca SF . Dar simt ei nevoia sa-si semnalizeze prostia .

ioanaa_ioana pe 30 Iunie 2019 20:09
Mda, nu este cine stie ce desi in film joaca actori de marca .
cezarika57 pe 19 August 2018 20:07
Suspans.aventura, momente ilare, cascadorii, axtiune, chiar mai bun ca RED 1!
user-5b797f0d5dbd8 pe 19 August 2018 20:03
Un film plin de acțiune de la început până la sfârșit. Nu mai vorbesc de efectele speciale, care mie personal mi-au plăcut maxim ! În concluzie, fără a supăra pe veșnicii nemulțumiți și cârcotași, filmul merită văzut.
⏩⏩ hdmovieonline2018.blogspot.com
⏩⏩ regardercomplet25.blogspot.com
⏩⏩ movies.4khd.win
⏩⏩ watch.tutugson.com

cosmin742000 pe 06 August 2017 08:59
O porcarie de film , o mizerie , fara sens pentru decervelati
Dragos.87 pe 10 Mai 2017 23:43
Un film de actiune foarte reusit,calitatea filmarilor si a efectelor fiind foarte bine realizate.Distributia solida si-a facut bine treaba in frunte cu talentata Helen Mirren care ofera un mare avantaj filmului.Imi place ca este echilibrat avand toate ingredientele unui film de actiune.Il recomand cu incredere!
Mihai2508 pe 09 Octombrie 2014 20:08
Un film bun, destul de reusit, simplu, usor de digerat, daca aveti chef de un film pentru relaxare, dar sa aibe actiune, acesta este perfect.
Lockdown89 pe 24 Aprilie 2014 19:09
Treaba cu ''Oldies but goldies'' functioneaza din nou facand din acest film unul foarte bun,unde actiunea e la ea acasa!,cat despre interpretarea actorilor:magnifica,iar ca personaj negativ-cine altul-decat Anthony Hopkins,care sa consacrat in rolul de nebun(Tăcerea mieilor),si din nou de aceasta data nu dezamageste.
tony_mondyalu pe 26 Martie 2014 03:22
un film de actiune bun, pe ici pe colo si ceva umor, multe rasturnari de situatie care pe alocuri te dezorienteaza insa in general un film bun, pot spune ca John Malkovich a jucat extraordinar in acest film, serios/comic, scurt si la obiect, mare actor, recomand filmul cu mare drag
ciucuras pe 09 Februarie 2014 05:53
Distractiv
Precum o supă picantă.
Mi-a plăcut apariția lui Anthony Hopkins.

SQueeZer pe 25 Ianuarie 2014 22:08
Un film bun. Are câte puțin din toate: are acțiune, comedie și cațiva actori cunoscuți. Nota mea : 8.
wiewx pe 18 Ianuarie 2014 18:49
Un desert delicios
Exact ca un desert delicios dupa o masa buna. Nu prea ai ce comenta, principalul este ca vezi un film care te binedispune, plin de umor reusit. Bruce &CO. fac o treaba de minune si filmul este realizat cu fonduri substantiale si implicare asa ca totul este super.
Lucarelli pe 29 Decembrie 2013 14:51
La fel de spectaculos ca prima parte, lucru rar la americani! Mi-a placut ideea, scenariul imbraca stilul comediei de actiune foarte bine! Nu-l rata!
SYNDJ pe 23 Noiembrie 2013 17:24
Americanii nu prea mai găsesc subiecte (originale) de film
Un film foarte bun cum rar mai apar în ultima vreme. Acţiune pură, replici amuzante, actori mari care joacă foarte bine şi câteva efecte speciale inedite, fac din Red 2 un film care nu te plictiseşte şi care nu-ţi lasă un gust amar după ce l-ai urmărit. Totuşi, constat cu stupoare că americanii nu prea mai găsesc subiecte (originale) pentru filme lor...
GALD pe 18 Noiembrie 2013 20:52
Parca se potriveste mai bine
Bruce Willy - bine ca a renuntat la "greu de ucis" pentru ca dadea in penibil. Aici macar da in ras, dar cu substrat fin si intim de complicitate impartasita deja cu toti privitorii.
Restul pleiadei de actori (foarte buni), vin si sustin din plin jocul perfect al cuplului nou creat, in situatii din cele mai delicate si neprevazute, la care nu lipseste acelasi umor fin.
Meritoriu si la mai mare!

nicoux pe 18 Noiembrie 2013 09:51
O continuare reusita de data asta, ce urmeaza tiparul ....
AndreBlack pe 17 Noiembrie 2013 17:56
Red 2
Chiar mai bun decat primul film . Mi-a placut foarte mult , este un film extraordinar . Merita vazut , il recomand .
Get0dac pe 16 Noiembrie 2013 12:04
Super film...Merita banii si timpul pierdut. Avem comedie de calitate, super actiune, un periplu vizual prin capitalele Europei..... Recomand, e la fel de bun ca prima parte.
Sorin87 pe 15 Noiembrie 2013 22:45
Red 2
Mai exploziv decat prima parte, mi-a placut mai ales fazele comice, nu stiu daca se v-a face partea a 3-a dar daca da o sa urmaresc si a 3-a parte.
alyn.alyn pe 12 Noiembrie 2013 15:34
foarte bun
foarte bun, reusit , chiar mai bun ca primul red..
n0ne pe 10 Noiembrie 2013 17:41
O parere buna despre RED 2, chiar mai buna de cat prima parte. M-am amuzat copios la scenele cu John Malkovich, funny as hell, pana si o privire la chipul fetei lui, te facea sa zambesti. Foarte bun, un bine meritat 8
cotzofica pe 01 Noiembrie 2013 17:45
Nu e un film pentru pretenţioşi. N-o să ţi-l aminteşti în detaliu peste o perioadă mai lungă de timp, dar te binedispune. Interesant mi s-a părut cum au reuşit toţii marii actori să descurce (destul de bine) împreună.
Şi scenele comice îi aduc un plus.

Nikolle007 pe 15 Septembrie 2013 00:12
Un film care, desi e actiune, e original si imprevizibil, spre deosebire de majoritatea filmelor de actiune, in care actorul principal iese din belele ca prin minune si singur singurel
xerses pe 21 August 2013 21:06
Mi-a placut....stilul dinamic si umorul actorilor au creat o atmosfera deconectanta.
tonymaestrul pe 19 August 2013 18:39
Un film foarte bun. Pot spune ca este un pic mai bun ca primul. Se vede totusi ca Mister Bruce willis a imbatranit dar din fericire inca mai poate face filme bune. Merita vazut
Dacianus pe 13 August 2013 17:15
Simpatic. Mai bun ca prima parte. Excelent jocul actoricesc.
Singurul lucru care mi-a stricat placerea de a-l vedea, a fost traducatorul incult. Cum naiba sunt selectati dobitocii care ne asasineaza cu talmaciri? Numai dupa cunoasterea papagaliceasca a limbii engleze? Cultura nu conteaza deloc?
Tembelul asta s-a apucat sa scoata din "the good people from Moldova", in loc de normalul "bunul popor al Moldovei", un "poporul moldovenesc", demn de cel mai nesimtit si ticalos propagandist sovietic. Alo! Nu exista niciun popor moldovenesc, doar populatia de origine romana sau rusa a Republicii Moldova - o parte din fosta provincie istorica Basarabia. Cretinism stalinist reinviat de incultura moderna.

kakapiciu pe 08 Ianuarie 2015 21:05
Acel final... nu imi imaginez altul mai amuzant pentru un asemenea film.
Rippa pe 07 Martie 2014 17:22
Chelbos pe 05 Ianuarie 2014 00:15
acest film a fost mai SF decat SF-urile. foarte slab!
jacknicholson pe 10 Noiembrie 2013 01:02
Filmul prezinta....zau daca mai tin minte subiectu'.
BETRulleR pe 05 Noiembrie 2013 21:21
Asta e!!!
Daca RED e unul din fimele mele preferate, in schimb urmarea RED 2, e cam slabuta, trasa de par si scremuta. Cand esti sigur de succes, tragi ochiade smechere si-ti dai capul pe spate. De fapt cam banuiam eu ca dupa primul film care a fost incantator, nu prea mai ai unde sa urci! Si d'aia nici nu prea am vrut sa-l vad...
Dar asta e. N-am rezistat. Nu e o catastrofa, da' il tot compar cu 'al bun!

dido pe 31 Octombrie 2013 05:11
Frumos si gaunos!
Un recital spumos si electrizant al actorilor dragi noua din atatea si atatea roluri mari dar totodata un film confuz si neverosimil care se vrea mai mult decat amuzant desi stim ca ce e prea mult uneori strica...Merge!