Păreri Rain Man

(1988)

Rain Man

Octaz pe 21 Februarie 2010 22:26
Un film care impresioneaza prin dragostea de frate . Te face sa vezi dincolo de bani , iar prestatiile celor 2 actori sunt pur si simplu excelente .
mihaelatb pe 07 Mai 2011 18:19
Dustin Hoffman si un recital actoricesc de zile mari.Cum poti sa te "razbuni" pe un om ce a fost indepartat din casa tocmai ca sa nu-ti faca tie rau? Cum poti sa -i iei banii unui om care nu pricepe la ce sunt buni si nici valoarea lor?Testamentul tatalui este instrumentul care ii v-a apropia pe cei doi copii, unul ambitios si care este dependent de bani , dar nu mai stie ce este aia sentiment si altul care are bani dar nu are habar ce se poate face cu ei , dar care are nevoie de ..de dragoste si intelegere. Tom Cruise, care nu face parte dintre preferati , aici intr-un rol care arata altfel decat eternele roluri pe care le joaca in compania lui Cameron Diaz
mogul pe 25 Aprilie 2011 21:09
memorabil
cu siguranta un film din colectia de aur a cinematografiei . oare cum se puteau face atunci filme atat de bune fara pic de efecte speciale iar acum esti privit ca un ciudat daca nu ai macar 2-3 explozii si ceva ceva efecte pe calculator . bv . merita vazut
andreyuzzu pe 01 Septembrie 2009 00:40
mda....se vede cat de cinefili sunteti.....decat 2 comenturi la acest superb film? :|
tom cruise poate in cel mai bun rol al sau.....dustin hoffman pur si simplu s`a intrecut pe el.

cezarika21 pe 14 Mai 2012 06:59
Emoţionant, tulburător şi plin de umanism
Un dealer auto egoist, Charlie Babbitt (Tom Cruise), află că tatăl său înstrăinat a murit și și-a lăsat moștenire întreaga avere de câteva milioane de dolari celuilalt fiu al său, Raymond (Dustin Hoffman), un savant autist de a cărei existență Charlie nu avea cunoștință. Cei doi fraţi se regăsesc astfel unul pe celălalt, iar Charlie află că banii nu sunt singurul lucru care contează în viaţa unui om.

Filmul este lent, curge plicticos la început, dar pe măsură ce timpul trece te prinde în mrejele sale, producându-ţi senzaţii tulburătoare şi făcându-te să înţelegi dramele oamenilor care suferă de autism, precum şi lumea aparte în care trăiesc aceştia. Povestea te marchează, iar interpretările lui Dustin Hoffman şi Tom Cruise sunt aproape impecabile. Rolul Raymond ("Rain Man") este poate cel mai bun rol interpretat de Hoffman în… citeşte

andreiclawhammer pe 20 Martie 2007 00:13
Nu imi vine sa cred ca nimeni nu a postat nimic in legatura cu filmul asta

De referinta,un must see categoric + plus cel mai bun film in `88,conform Academiei americane.

SoferDeCamion pe 10 Octombrie 2009 00:58
Merita vazut! Chiar daca nu a auzit toata lumea de el e un film foarte bun mai ales dustin hoffman care isi face rolul exemplar.10!
crin3l pe 24 Martie 2007 10:42
Un film f bun datorita in special celor 2 actori . Oricum prestatia lui Cruise din acest film este nimic pe langa regalul actoricesc al lui Hoffman din Rain Man. Concluzia : merita cu siguranta vazut.
klaudya_e pe 24 Noiembrie 2009 01:15
cartea este geniala...din pacate filmul nu reuseste sa se ridice la inaltimea ei
Theodor2011 pe 11 Mai 2013 15:34
Review-ul contine mici spoilere
O drama pura in adevaratul sens al cuvantului. Daca la inceput Charlie Babbitt, isi vedea ca egosit doar interesul material, dupa moartea tatalui la aflarea vestii ca mai are un frate mai mare, care nu stia de existenta lui, dar, aflase ca acest frate este detinatorul prin testament a celor 3 milioane $, Charlie Babbitt, vroia castigarea prin instanta a custodiei fratelui si apoi detinerea a jumatate din avere, dupa numai 6 zile petrecute impreuna (pe ruta/drumul cu masina Cincinatti-Las Vegas-Los Angeles) a inceput sa se ataseze enorm de fratele lui mai mare. Este greu ca dupa moartea ambilor parinti, sa ai o singura ruda apropiata, si acea ruda sa fie cu handicap (autism) si sa se afle sub custodia (pe mana) unui strain (medic psihiatru), si sa ai drept la vizita la acel institut de boli mintale doar odata la doua saptamani. Insa, un singur lucru (care se imparte in doua) nu am… citeşte
vision pe 31 Decembrie 2010 13:17
wow
Dustin Hoffman ..wow..o interpretare de milioane....oare la fel de bun ca Al Pacino in Scent of a Woman ?
Vorador pe 03 Iulie 2011 20:29
Rain Man Made My Eyes Rain
Un film superb cu un scenariu foarte bine realizat care iti capteaza atentia pe tot parcursul sau.Dustin Hoffman este senzational, iar Tom Cruise face si el un rol bun.
Maestrul Hans Zimmer s-a ocupat de coloana sonora a acestui film,fiind primul sau film.

sorinreddog pe 01 Octombrie 2011 15:27
DA!
Film bun,cum spune si Octaz,te impresioneaza prin dragostea de frate,dar te si misca putin gandindu-te la problemele celor care au autism,unii oameni nu-i inteleg,ii considera adevarati nebuni.

Foarte buna prestatia lui Tom Cruise,dar mai ales a lui Dustin Hoffman. Cred ca daca altcineva ar fi jucat rolul lui Dustin Hoffman,filmul nu ar fi fost atat de reusit!

corigeb pe 24 Mai 2010 16:19
Nu sunt multe lucruri de adaugat..unul dintre filmele mele preferate..
bugs pe 31 Octombrie 2010 17:29
un film care demonstreaza ca dragostea de frate e mult mai importanta decat banii si cu 2 actori fenomenali care s-au completat unul pe celalalt perfect.O nota de 10 e putin pentru acest film.
Anna-Maria pe 06 Martie 2011 20:27
Super!
Un film extraordinar de bun si extraordinar de trist!!!!!!!!!!!! Mi-a placut foarte mult! Transmite multe! :D
aNdu007 pe 14 Noiembrie 2010 20:46
Un film exceptional. Dustin Hoffman isi merita Oscarul cu prisosinta.
ionutzoo7 pe 25 Noiembrie 2013 22:33
I'm an excellent driver!!!
Inca un film excelent care mi-a scapat pana acum.Hoffman e pur si simplu briliant in rolul asta.Auzisem eu cate ceva de Rain Man pana acum,dar nu prea l-am luat in serios.Ei bine,filmul chiar merita.Are un plus si pentru accentul Sussanei :D
danii1234 pe 15 Martie 2013 21:35
Un film care m-a impresionat mult si care m-a lasat fara cuvinte (mai ales prin dragostea de frate) ...Tom Cruise si Dustin Hoffman joaca senzational !
Amy9998 pe 19 Mai 2013 20:47
Se numără printre preferatele mele. L-am văzut de cel puțin 10 ori.
cosmin_kedii pe 03 Ianuarie 2013 16:56
Cruise și Hoffman sunt perfecti impreuna, iar povestea este minunata(, dramatica, trist, și un pic prea amuzant.)
Kanedel pe 05 Decembrie 2012 12:37
Ce retin din acest film,este,mai ales,prestatia lui Dustin Hoffman.In rest...intersanta si povestea,chiar si Tom Cruise... De fapt cei doi actori fac tot filmul.Ce sa mai,un film bun!
Audrey19 pe 23 Septembrie 2012 19:25
sincer a fost un film care transmite multe insa eu m-am cam plictisit adica probabil n-am fost nici in starea necesara de urmarirea unui film sau poate ca nu l-am inteles in oricecaz o sa vreau sa-l revad.Asa peransamblu povestea a fost buna insa cam previzibile unele faze chiar si la nivelul meu de interes.
matew10 pe 02 Mai 2012 12:32
O epica emotionanta despre altruism, grija si relatia dintre doi frati, unul iubitor de cifre, iar celalalt un "familist" convins.
john_gotti pe 05 Martie 2012 00:49
impresionant
cu adevarat impresionant: coloana sonora superba, prestatie magistrala a lui hoffman, dar nici tom cruise si valeria golino n-au dezamagit. bravo!
xerses pe 04 Martie 2012 10:26
Un film exceptional, captivant, emotionant si cu mare rezonanta afectiva.
MNarcis pe 21 Noiembrie 2011 11:57
Un film foarte frumos, o drama emotionanta si captivanta iar Dustin Hoffman m-a lasat fara cuvinte, joaca pur si simplu exceptional!
ciprian34 pe 24 Octombrie 2011 23:21
joc extraordinar al celor 2 actori care parca chiar erau frati
Anymai pe 24 Octombrie 2011 18:25
Am ramas speechless dupa ce l-am vazut! A fost forate frumos
sweetintoxication pe 16 Iulie 2011 15:13
coloana sonora este superba .....in ceea ce priveste actorii la Dustin Hoffman ma asteptam sa faca un rol de exceptie dar Tom Cruise chiar m-a surprins...a jucat extrem de bine...
Silvanna pe 06 Septembrie 2010 11:59
foarte bun!!!!.................................................
Iamsaved pe 17 August 2010 21:39
Impresionant
Mi-a placut foarte mult,poate din cauza interpretarii magnifice a lui Dustin Hoffman,care mi-a transmis exact ce trebuia acest rol al lui sa transmita,poate pentru ca stiu cum e dragostea de frate si poate doar pentru ca a avut imagini frumoase si un subiect de care te poti lega intr-o a numita masura.
reivan pe 10 Septembrie 2011 23:30
Frumos film , mai mult nu am ce spune.
apoape perfect

crome pe 26 Iunie 2023 22:37
E fain filmul iar cei doi actori sunt chiar buni în rolurile lor.
ubt pe 02 Martie 2022 01:52
Blakmore nu vreau sa te jignesc dar tie nu prea iti plac actori cu adevarati buni care au facut istorie in cinematografie .
Horatiucrisan pe 07 Februarie 2021 13:39
O drama excelenta. L-am revazut azi si nu am simtit deloc ca acrst film ar fi perimat datorita trecerii timpului. Desi din punct de vedere al realismului mai ales in ceea ce priveste relatia cu un frate autist filmul nu exceleaza, ramane totusi un film bun.
forever_young_ pe 11 Aprilie 2020 23:52
FOARTE BUN !
un fillm care ramane intotdeauna de actualitate ...un film inteligent care are multa vitalitate si desigur o distributie de exceptie !
blackmore pe 13 Iulie 2019 13:02
Singurul film bun in care joaca si forma inferioara de viataTom Cruise
carmen_angelus_romila pe 08 Decembrie 2018 21:36
Un film care, pe langa aprecierile favorabile date de critici, si multele premii castigate, drama, in sine, te sensibilizeaza profund, dar in acelasi timp te electrizeaza instantaneu, iar interpretarea celor doi mari actori, Dustin Hoffman si Tom Cruise, este covarsitoare.
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 23:40
Un film in care Tom Cruise are un joc actoricesc de exceptie - iar Dustin Hoffman o interpretare de mare clasa si spun asta pentru ca a avut un rol foarte dificil.O coloana sonora foarte bine realizata si un scenariu care clar isi merita toate premiile.Acest film nu trebuie ratat de nici un cinefil si nu numai,asa ca il recomand tuturor de vazut si iar de revazut!
andystarx pe 08 Februarie 2016 23:31
Filmul are ca idee,un lucru foarte important, ci anume:iubirea dintre frati este mai puternica decat orice ! Nu ma asteptam sa imi placa,dar rolul lui Hoffman,cred cel mai bun din cariera,si jocul lui Cruise,cu un scenariu bunicel,il fac sa fie un film bun,de revazut macar odata !
Andrey703 pe 31 Decembrie 2015 20:28
"He's just inherited $3 million, and he doesn't understand the concept of money?"
O drama profunda bine realizata, presarata cu ceva momente amuzante. Dustin Hoffman face un rol excelent iar Tom Cruise se descurca si el foarte bine, actingul fiind punctul forte al filmului alaturi de un scenariu de nota 10. Impreuna cu regia, dialogul si coloana sonora fac din Rain Man un film demn de 4 premii Oscar si unul care trebuie vazut de orice cinefil care se respecta. Vizionare placuta!
dragomir_alina pe 04 Iunie 2015 12:03
CAPODOPERA
Sa dau o nota .... nu .... Va las pe voi sa hotarati ...
mari56x pe 24 Februarie 2015 16:15
Film de referinta. Si isi merita toate cele 4 oscaruri plus restul premiilor care le-a mai primit.
Ghemot pe 23 Februarie 2015 23:08
Un film foarte bun. Merită văzut! Doi actori geniali cu două roluri pe măsură!
AdriAdrianna98 pe 15 Februarie 2015 17:15
Un film extrem de emotionant despre cat de frumoasa poate fi legatura familiala. Dustin si Tom si-au jucat extrem de bine rolurile, fara cuvinte interpretarea de handicapat. Mi-a frant inima inca de cand a aparut Raymond in scena.
monu pe 05 Octombrie 2014 02:23
O lectie de viata pentru fiecare om acest film te face sa crezi ca cea mai buna terapie pentru un om autist este iesitul in lume si alte terapii ineficente
andy_svichi pe 29 August 2014 11:13
excelent...
Stau si inca ma gandesc cum a putut dustin hoffman sa joace atat de bine...
dupa acest film mi.am dat seama cat de talentat poate fi acest actor .... la fel ca si tom cruise
10 cu felicitari un film nemaipomenit care te tine atent de la inceput pana la coada !
2 actori nemapomeniti ! :)

Theodoric pe 25 August 2014 17:58
Iata ca dintr-un subiect asa de usor s-a facut un film excelent.Momentele triste se ascund si la final dar daca abordam mai bine lucrurile prindem de o poveste interesanta.Un film extraordinar despre dragoste de frate....
sorintm pe 11 Iunie 2014 21:30
In top cele mai bune filme 10 filme
Cred ca am vazut filmul de 10 ori.Unul dintre cele mai bune filme,datorita scenariului,regiei si interpretarii actoricesti ale lui Dustin si Tom.