Păreri Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?

(2014)

Cu ce ți-am greșit noi, Doamne?

alexia_uscatu pe 15 Noiembrie 2014 22:15
super film.
Umor fin. Frantuzesc. Dar a fost singurul film la care nu m-am mai putut opri din ras.
cosmin742000 pe 12 Ianuarie 2015 22:18
Nu imi imaginam ca la varsta mea si la numarul urias de filme vazute , o sa mai rad atat la o comedie din 2014.Filmul este foarte potrivit si in contextul asasinarii caricaturilor alea de caricaturisti.
sorina.iftimie pe 01 Decembrie 2014 19:37
De vazut
O comedie reușită, cu dialog inteligent, un film relaxant...
comarc pe 17 Noiembrie 2014 14:54
un film numai bun de vazut
Relaxant, cu un umor tipic frantuzesc si o abordare a problemelor actuale cu care se confrunta societatea franceza si nu numai.
Recomand filmul amartorilor de comedii.

GALD pe 22 Ianuarie 2015 19:54
Am ras cu pofta
Ce ridicol sa razi de necazul altuia - dar mi-a prins bine, decompensand o gamada de filme grele si cu incarcatura dramatica. Vive la France. Je suis Charlie.
lambru81 pe 24 Noiembrie 2014 23:40
Ffff tare :)))).umor frantuzesc maxim
nelloti pe 18 Ianuarie 2015 16:11
Excelenta comedie cu replici geniale. Umorul francezilor, un fel de haz de necaz. Genial. In aceeasi nota va recomand si "Le prénom" (2012)
emy_sinaia pe 18 Februarie 2015 22:58
Merita.
O comedie placuta, draguta as zice, chiar frumoasa daca ma gandesc la mezina familiei Verneuil care tocmai s-a indragostit de un ... african.
blackmore pe 22 Septembrie 2019 00:32
Nu imi imaginam ca mai exista filme la care sa si razi si inca cu pofta
andreea.luana pe 16 Iunie 2018 23:01
O comedie taaaare placuta! Felicitări francezilor pentru acest gen de umor!
FunnyX pe 27 Septembrie 2016 15:48
Recomand
Una dintre cele mai bune comedii vazute. Umor frantuzesc de calitate, am ras foarte mult.
saiaj pe 14 Noiembrie 2015 11:12
Comedie foarte buna
O comedie frantuzeasca foarte buna, mi-a placut mult. Subiect fresh oarecum, oricum scenariu bun, nu prea vezi clisee, comedie buna ce m-a captivat. Filmul asta mi-a deschis ochii si m-a facut sa-mi dau seama ca daca vreau filme bune, ar fi bine sa ma indepartez de State.
mtraianc pe 25 Ianuarie 2015 21:15
haz de necaz
ori cum ,,am ras ....merita vazut.............................................................................
mihaelatb pe 18 Mai 2019 22:42
ca in bancurile de pe vremuri: un israelian,un arab si un chinez au toti acelasi socru, sau mai bine zis invers. Un barbat, tatal a patru fete, se trezeste cu trei gineri care mai de care mai special. Dar cum o nenorocire nu vine niciodata singura si a patra fata vrea sa se marite, cu un barbat de culoare- singurul care lipsea din carré . Povestea da nastere la faze care mai de care mai nostime. Mama fetelor, cu o sanatate dar si cu o depresie de invidiat, ajunge sa fie stresul medicului si al preotului din localitate.( scena confesiunii este nemaipomenita). O comedie in stilul bunelor comedii frantuzesti de pe care americanii se grabeau sa faca remake.
carmen_angelus_romila pe 27 Septembrie 2018 12:30
O comedioara frantuzeasca buna si savuroasa, relaxanta, film cu un subiect international ce abordeaza non rasismul si non antisemitismul, si intruneste toate calitatile pentru a fi nominalizat.
Utube pe 09 Aprilie 2015 16:38
Savuros!
Este o comedie franţuzească, cu umor de foarte bună calitate, rezultat fie din situaţii directe de interpretare fie din situaţii conjuncturale în care se află personajele în scenele ce se derulează pe ecran. Dialogurile dintre personaje se desfăşoară normal, flagrant de asemănător cu cele din viaţa reală, la început sub forma de politeţuri forţate cu personajele zâmbindu-şi formal, din complezenţă, ca mai apoi, la cea mai mică „atingere” verbală să se declanşeze „potopul” şi fiecare personaj să-i spună celuilalt exact ceea ce de fapt dorea să-i spună de la început. În acest sens se poate spune, metaforic, că în acest film „nu se iau prizonieri”, bătăliile verbale se duc până la „ultima picătură de sânge”, nimeni nu iartă pe nimeni, indiferent de afinităţi sau preferinţe iar acest fapt creează situaţii savuroase.

citeşte

chetta pe 05 Februarie 2015 12:27
...
o comédie foarte,foarte frumoasa...
clar,un film care merita vazut ...

Florina1976 pe 27 Ianuarie 2015 20:04
dragut
o comedie buna, putin cam lungit filmul cu a 4-a fiica, replici faine, merita vazut.
green_rose pe 09 Ianuarie 2024 01:32
Sunt unele filme pe care toată lumea le știe și toată lumea de place. Așa e și acesta. De văzut cu familia, prietenii, sau singur. Oricum, e o comedie în adevăratul sens al cuvântului.
lili22 pe 29 Aprilie 2016 13:40
daca aveau vreo zece fete
Poate o maritau pe una cu un francez, acela fiind de la Martorii lui Iehova. De vazut pentru cei care au fete.
mrk88 pe 21 Iulie 2018 01:57
Cateva momente dragute si cam atat!
Nu inteleg de unde vin toate laudele la filmul asta. Mie mi-a provocat maxim un zambet-doua pe acolo si cam atat. Prestatie slaba a unor actori francezi consacrati.
Ii dau 4 stele mai mult pentru originalitate cat pentru calitate.