Păreri Public Enemies

Inamicii publici

Buster pe 11 Iulie 2009 16:09
Johnny the bad boy!
Inca un film cu Johnny Depp! Asta e bine pentru ca in ultima vreme imaginea lui Depp era tot mai mult asociata cu personajul Jack Sparrow din Piratii din Caraibe, si de multe ori, cand auzim de filme cu Johnny Depp ne gandim la personaje cu probleme psihice grave ( Sweatney Todd, Secret Window), imagini are unor personaje singuratice si cu o lume proprie, sau la personaje comice: Jack Sparrow sau Sam din Benny and Joon (care au totusi si mici probleme psihice). Daca in unele filme Johnny apare si de partea legii ca in From Hell si Sleepy Hollow, Public Enemies ne aduce in lumina ideea ca Depp poate foarte bine interpreta si personaje negative de tip gangster. Actorul nu e la prima aparitie in filme legate de mafie, pentru ca in Donnie Brasco, are o stransa legatura cu organizatiile de tip mafiot, diferenta fiind ca acolo joaca insa rolul lui Joseph Pistone care era un agent FBI sub… citeşte
bizonul pe 10 martie 2017 07:17
Da, cand auzi de Deep , imediat iti vine in minte, idiotenia " Piratii din Caraibe". La fel si cu Jim Carrey in alta tampenie , "Detectivu lu'Peste". Doua tampenii , probabil "gustate" de unii , cum si in muzica sunt multi ce agreaza muzica de prost gust a lui Guta, Salam sau Minune. Nu poti " face" in gustul omului.
sabau_stefan pe 20 ianuarie 2020 16:46
Așa este! Noroc de alți, cu adevărat, mari actori, care ne încântă cu fiecare apariție!
alali pe 22 Aprilie 2015 14:47
Un Depp perfect intrat in rol, intr-un film stralucitor. Prea stralucitor!..
Recunosc ca am avut unele idei preconcepute cu privire la acest titlu. Imi si imaginam cum ar arata Johnny Depp in rolul unui infractor nemilos de la inceputurile anilor '30. Recunosc ca numai acest gand si automat luam decizia de a evita acest film. Dar cum ieri mi-am propus sa vad un film mai de entertainment, m-am oprit asupra lui.
Surpriza a fost mare atunci cand am vazut un Depp impecabil. Cu un aer de macho, desi nu exagerat, cu o expresivitate destul de potrivita acelor ani si cu o interpretare care nu trada deloc anul productiei, adica 2009. Asa ca, din punct de vedere al interpretarii, nota 9!
Dezamagirea insa, pentru ca am avut si o mare deceptie, vine din modul de filmare-regizare. O imagine prea sticloasa, o perfectiune si un luciu prea actual. Totul este nou, fals, totul e o imitatie ieftina. Chiar in momentul in care urmarim filmul, decorul parca striga prin… citeşte

cooper pe 10 August 2009 23:28
actor foarte bun ... dar filmu` nu e pe masura pacat :(
donpedro pe 5 noiembrie 2009 13:50
Johnny Depp are sarm precum Sean Connery si acest lucru il face un actor foarte bun!
Gameandseth pe 16 septembrie 2012 17:53
Johnny Depp are un sarm aparte,unic.Filmul e foarte bun si e bazat pe povestea adevarata a lui J Dillinger.Daca nu apreciezi filmul asta atunci ce?
victor_neo75 pe 30 Iulie 2009 00:12
Mai bine revedeti 'L.A. Confidential' din 1997 !!!
Regizorul Michael Mann a avut si filme mai bune: incontestabilul 'Heat' cu Robert De Niro si Al Pacino din 1995 si 'Collateral' cu un Tom Cruise rau si grizonat si Jamie Foxx din 2004.

Marea problema a filmului consta in scenariul prea imprastiat cat si stilul 'shaky' filmat cu camera de mana. Johnny Depp si Christian Bale joaca niste personaje de carton fara motivatie si scopuri, doar cateva din scenele cu impuscaturi fiind mai interesante.

Il recomand pentru Johnny Depp si pentru atmosfera retro din anii '30, in rest cum am spus si in titlu revedeti un film bun de gen, cu Oscar pt. scenariu adaptat si inca unul pt. Kim Basinger !

RomaniaMare pe 9 decembrie 2009 01:05
Sunt absolut de acord cu tine!!! Actorii principali joaca ft. bine,pelicula de calitate excelenta,dar scenariul "imprastiat"(vorba ta) si filmatul asta cu "camera tremurinda"+viziunea paguboasa a regizorului au cam distrus un film ce se anunta unul de referinta. Nota 7 din partea mea!
Ammelie pe 29 martie 2010 14:15
Haha, chiar asa! 'L.A. Confidential' a fost foarte bun!
lleoaica pe 27 Aprilie 2009 13:56
premiera e la o zi dupa ziua mea de nastere. un cadou superb! johnny depp cel mai tare!
dana.farcas pe 28 septembrie 2012 11:50
ca sa vezi ce cadou am eu,fiica mea s-a nascut pe 9 iunie ca si johnny deep:)
ancabradea pe 06 Iulie 2009 13:16
:X
johnny depp este cel mai bun actor:X:X:Xam vazut mai multe secvente si cred ca e sooper cool:D
oricum johnny este si va fii cel mai bun:X:X:XX:

HeathWillLive4EVER pe 19 iulie 2009 13:25
de acord!!!!!!!!!!!!!! :)
ioana2222 pe 15 decembrie 2012 01:47
ok,dar nu e de ajuns pt a fi bun filmul.
galcezar pe 04 Iulie 2009 02:04
John Dillinger
John Dillinger,marele jefuitor de bănci se spune ca a fost "dat in gat" de o prostituata romanca pe nume Ana Sage.Abia astept filmul.Un film bun despre John Dillinger e Dillinger and Capone:)Vizionare placuta.
belix pe 16 iulie 2009 11:53
De fapt pe romanca o chema Ana Cumpănaş conform wikipedia
Beastmaster pe 19 septembrie 2013 00:53
interesant cit de mult putea sa cintareasca o amenintare cu deportarea in Romania anului 1934, virf al monarhiei si burgheziei noastre prea-iubite...
mike1923 pe 31 Mai 2009 20:48
fzr
mama ce actori :x:X:X:X sper sa fie bun !!!!!!!!!!!!!!
Beastmaster pe 19 septembrie 2013 00:37
intr-adevar actori mari, Christian Bale si Stephen Lang isi intra perfect in roluri, dar cameramanul filmeaza cu celularul in ultima faza de Parkinson, daca ai download-at filmul si-l privesti pe monitorul de 19 inch nu te deranjeaza, dar daca ai facut ca mine greseala sa-l vezi la cinema, iesi ametit de acolo...Altfel am avut mereu impresia ca privesc un documentar pe fapte reale la Discovery...
BLACK-SPIDER pe 11 Iulie 2009 01:19
''Robin'' Dillinger ''Hood''
Filmele cu gangsteri m-au fascinat dintotdeauna, asa ca nu o sa lipsesc de la cinema. Jhonny Deep e un actor charismatic, care se muleaza si se autentifica cu personajul ce il interpreteaza. Mann ne-a incantat cu Collateral, The Heat si nici cu acest film nu se va lasa mai prejos!
baby_moon_jd pe 4 august 2009 17:43
numele lui e Johnny Depp nicidecum jhonny deep! ;)
Matza pe 27 iunie 2010 20:30
apropo de gangsteri ... Dillinger spunea odata ca: "Vreau sa va fie clar un lucru: eu nu`s gangster, sunt spargator de banci. Gangsterii sunt niste japite, lucreaza pentru de-alde Capone si haita lui si sunt platiti ca sa omoare oameni. asa ca... filmul este despre spargatori de banci nu despre gangsteri :)
atreddie pe 04 Iulie 2009 00:31
Abea astept sa apara ... la prima vedere pare exceptional. Sper sa nu fiu dezamagit, mai ales cu atatia actori buni
andrei1987 pe 21 Septembrie 2009 12:21
f.bun
am citit cateva comentarii de mai sus, dar aberatii....din punctul meu de vedere.. trebuie sa intelegi filmul... nu actiunea si efectele aduc filmul intr-o postura buna ; ci personajele ce drum au si cum le pune in lumina regizorul. si mai ales ca joca depp il face si mai reusit... merita vazut
Klara pe 19 Iulie 2009 00:31
trebuie vazut!
Pe mine m-a convins atat ideea, actiunea filmului cat si distributia -Johnny Depp si Christian Bale.
E bine ca in vara asta dominata de SF-uri (care chiar si pentru mine sunt prea multe) mai avem si asa ceva.

doggycristea pe 03 August 2009 14:14
Pare bun filmul! Astept sa-l vad in cinema. Stie cineva cand apare in Hollywood Multiplex Oradea?
Bam pe 17 Iulie 2009 23:10
Dillinger
Vazut filmu:D pot spune ca este un film foarte bun.
chuchuka pe 29 Iunie 2009 22:06
tocmai am descarcat filmul dar nu gasesc subtitrare :(((
Eustake pe 1 iulie 2009 10:01
Dar la cinema de ce nu mergi?
claudiu-daniel-lugoj pe 28 noiembrie 2009 01:30
poate nu sunt cinematografe in orasul respectiv cum nici la mine nu mai sunt asa ca fiecare se descurca cum poate nu?
aNdu007 pe 16 Octombrie 2009 18:09
Cel mai mult mi-a placut partea in care Dillinger era in cinema si viziona scenele cu Clark Gable. Privirea pe care o avea Johnny Depp, usor zambareata - confirmand ceea ce spunea Clark Gable, si linia melodica din aceea scena sunt imbinate perfect si creeaza o scena memorabila.
cosmin_kedii pe 14 Martie 2012 07:37
Acest film a fost un echilibru perfect între acţiune şi violenţă, şi de umor şi emoţie
Dacă vă place acţiunea, acesta este filmul. Daca iti place atunci când un actor sau o actriţă joacă rolul perfect, acesta este. Public Enemies a avut un amestec de acţiune şi romantism. Johnny Depp (Dillenger), joacă această parte absolut perfectă. . Michael Mann a devenit directorul meu preferat, deoarece acest film nu ar fi putut fi mai bine turnat, mai bine jucat, mai bine produs, sau mai bine direcţionat.

artistu91 pe 25 Ianuarie 2011 20:56
tare
Nu va uitati la nota de pe imdb, filmul e mult mai tare de decat 7.1.Cu o distributie Depp si Bale ...no comment
psihologu pe 18 August 2010 00:23
Suprinzător este pe alocuri stilul de filmare a unor scene, care mă făcea să mă întreb dacă oamenii rămăseseră fără buget. Pur şi simplu ai impresia că filmează un amator folosind o cameră video de mână, fără trepied – camera se mişcă, cadre extrem de strânse, te simţi ca la camera ascunsă. Evident, probabil “poetul” a vrut aici să îl facă pe spectator să se simtă “acolo”, în miezul situaţiei. Mă rog, puteau să facă filmul 3D atunci… Pe mine unul m-a agasat licenţa asta regizorală.

Unul din marile plusuri ale filmului e coloana sonoră. Pur şi simplu bestială. La tot pasul sunt melodii de jazz de epocă (Billie Holiday, Ella Fitzgerald), dar piesa care te scoală de pe scaun e “Ten Million Slaves” de Otis Taylor, folosită de câteva ori în film. De fapt am şi scris recenzia ascultând-o, ca să intru în… citeşte

Cosmiiiiii pe 21 Noiembrie 2009 21:11
foarte sugestiv faptul ca detinatoarea unui bordel din Chicago in perioada Great Depression era o romanca.deci inclusiv Hollywood-ul confirma opinia Europei cu privire la romance
Mikala pe 29 Iunie 2009 17:20
Toate filmele cu Johnny Depp sunt misto , evident ! :)
GD pe 2 septembrie 2009 17:56
ai fi vrut tu sa joace johnny in twilight!:)))
valigeo96 pe 3 septembrie 2009 16:57
.........Cred ca ar sta numai la calculator(daca are)sa-l vada si daca nu are dracu' sa o ia!
shooter pe 13 Iulie 2009 14:03
un film destul de bun dar care nu o sa faca "valurile"la care ne asteptam.mi-a placut Johnny Depp eram sigur ca o sa se descurce pentru ca intrun rol relativ similar(desperado 2) a jucat genial.distributia poate prea buna pentru acest film ,regizor bun si un scenariu de nota 5. cam asa stau lucrurile cu Public Enemies.recomand totusi acest film
ifem92 pe 09 August 2009 21:16
MadalinNo1
Daca ai fii interesat si de alte lucruri in afara de piraterie, ti-ai da seama ca site-ul cinemagia.ro se ocupa cu informarea spectatorilor cu privire la filme si cinematografe si in nici un caz cu ceea ce crezi tu. Totusi, continua sa cauti butonul download pe pagina: cine stie? poate chiar o sa-l gasesti..
Vorador pe 01 August 2011 01:01
The story of John Dillinger
Am vazut un documentar despre celebrul John Dillinger si multe scene sunt exact ca in film,ce nu mi-a placut a fost modul in care a fost filmat filmul,in rest este unul bun.
Adevaratul personaj:http://www.youtube.com/watch?v=bx_mQctz944

gherasedany pe 06 Aprilie 2010 22:11
Depp
Depp este actorul meu preferat si pot sa spun ca este si cel mai bun actor dintre toti
Radu1711 pe 19 Noiembrie 2009 00:07
radu1711
mi-a placut filmul foarte mult mai ales ca a jucat in el actorul meu preferat Johnny Depp
andyy pe 30 Octombrie 2009 01:25
Un film bun, datorita actorilor care joaca in el, insa parca ii lipseste ceva pentru a fi un flim foarte bun;cred ca sa putea mult mai bine.S-a incercat atingerea mai mutor planuri, insa niciunul dintre ele nu straluceste.
loveislife pe 05 August 2009 21:50
Johnny:X
Il ador pe Johnny Deep.Mi-au placut si imi plac toate filmele lui.La Public Enemies nu m-am uitat dar banuiesc ca e bun.Merita vazut sau pierdere de vreme?
DarkMovie pe 28 Iunie 2009 22:14
Sper sa fie bun... ce sa mai zic? Nu sunt inebunit dupa Johny Depp, dar joaca bine...
MiniManson pe 19 Iunie 2009 16:35
Filmul chiar merita vazut ! Abia astept sa apara si la noi:)
sabinalin pe 13 Noiembrie 2011 17:47
Cal troian din Romania
In urma cu un deceniu si jumatate regizorul Michael Mann reusea sa-i aduca alaturi pe marele ecran pe Al Pacino si Robert de Niro pentru o confruntare memorabila. Filmul nu se ridica insa la inaltimea distributiei si cam asa se intampla si acum cu pelicula dedicata lui John Dillinger, unul dintre cei mai mari banditi ai Americii secolului 20. Si de asta data casting-ul e foarte atragator: Johnny Depp, Christian Bale, Marion Cotillard. Din pacate nici unul nu-si trece in cont vreo prestatie memorabila si asta nu din vina lor ci din a povestii care nu transmite emotie. Probabil evocarea e corecta, atmosfera acelor ani o fi redata impecabil dar filmul nu trece dincolo de ecran... Poate ca daca "Public enemies" ar fi incaput pe mana lui Martin Scorsese, existau sanse pentru o capodopera. Asa insa... Recomand filmul amatorilor de filme cu gangsteri si fanilor neconditionati ai lui Johnny Depp… citeşte
Sergiu.Lobont pe 19 Septembrie 2010 01:37
Johnny Depp, Christian Bale, Marion toti actori excelenti, insa scenariul e fara orizont si nu mi se pare capabil patreze un anumit nivel de intensitate pe parcursul filmului. Cel putin asupra mea nu a avut impactul pe care il asteptam insa cu toate astea e un ilm bun.
deea9595 pe 15 August 2010 17:08
ma asteptam sa fie un film senzational dar m-a dezamagit:(
macar a avut o distributie excelenta si actorii au jucat foarte bine in film

movie4 pe 24 Martie 2010 12:30
Am fost putin dezamagita, ma asteptam la mai mult. Filmul a fost linear, pe alocuri plictisitor, cred ca personajul Dillinger trebuia scos in evidenta mai bine, Dillinger era un barbat charmant.
Desi Bale a avut un rol secundar, a jucat foarte bine.

Ammelie pe 29 martie 2010 14:18
Total de acord cu tine!
jhon91 pe 22 Decembrie 2009 19:11
bun
Un film bun cu cei mai in voga actori il recomand tuturor...iar pt cei ce critica filmul sa stea draq la locul lor vorbiti despre filme doar daca stiti ce inseamna un film adevarat
Marin10 pe 08 Decembrie 2009 21:13
AND THE WINNER IS... PUBLIC ENEMIES!
Parerea mea este ca se va bate la Oscar cu Brothers, The Lovely Bones si Avatar.
claudiu-daniel-lugoj pe 28 Noiembrie 2009 01:26
claudiu-daniel lugoj
Un film destul de bun,are si perioade mai plictisitoare ,dar per ansamblu un film destul de bun,cu un Johny Depp intr-un rol formidabil cum nea invatat de atitea ori si foarte bine interpretat de el.Un film lung dar destul de bun cred ca merita vazut.
lavinea pe 08 Noiembrie 2009 12:34
fain, dar sincer ma asteptam la ceva mai fenomenal..pacat de sfarsit:(
Edbah pe 27 Octombrie 2009 11:11
Bunicel film, merita vazut, dar nu rupe gura targului.
Cred ca ar fi fost mai nimerita o rocada la distributie intre Depp si Bale. Fiecare s-ar fi potrivit mai bine in rolul celuilalt.

isa pe 11 Septembrie 2009 17:04
mda...
tot ce pot spune este k ma asteptam la mai mult ... doar pt.fanii j.depp!
DIKNIO pe 14 August 2009 21:01
Super film
Merita vazut.Foarte buna povestea.Actor foarte bun.
Cry.Baby pe 09 Iulie 2009 00:36
....
Abia astept sa vad filmu, il asteptam cu nerabdare....fiind un mare fan a lui Johnny..si mai ales ca filmu este dupa fapt real(unul din genurile mele preferate)....
omerio pe 10 iulie 2009 14:14
Si mie imi place Johnny Depp insa in ultima perioada si mai tare imi place Cristian Bale. 2 dintre cei mai buni actori ai momentului... E un film care nu trebuie ratat... abia astept sa-l vad :)
HeathWillLive4EVER pe 19 iulie 2009 13:21
Eu sincer, nu pot alege intre ei:D Cand, am auzit ca Johnny Si Christian vor aparea intr-un film, m-am gandit ca sigur va fi ceva genial:D SI ASA A FOST!!!
valigeo96 pe 08 Iulie 2009 07:25
wonk
Sper sa fie un film bun,mai ales ca e cu Jhonny Depp,actor bun nimic de zis!Dar si Christian Bale,doar el l-a readus la viata pe Batman sau Jhon Connor.Sper sa fie bun filmul.Si avand in vedere faptul ca Jhonny Depp este un personaj negativ,...Nu il vezi pe Jonny prea des intr-un astfel de rol.
shooter pe 8 iulie 2009 16:45
intrun se scrie impreunat dupa noile reglementari gramaticale...asa ca......burta pe carte tati
valigeo96 pe 1 septembrie 2009 15:58
...........Vreau sa spun ca shooter e defapt VAI DE CAPUL SAU DACA M-ATI AUZIT!
Ruben pe 31 Mai 2009 23:15
de cand asteptam un filmu cu johny depp oricum cred ca va fi un film de succes avand in vedere ca se bazeaza pe o intamplare adevarata... abia astept sa-l vad!!!!!:P
adry.ro pe 15 August 2010 00:48
Plictisitor ... .
rrs85 pe 02 August 2010 18:26
Mi s-a parut prea lung, are momente de monotonie, in schimb prestatia actorilor (in special a lui Christian Bale - mi-a adus aminte de Equilibrium... si bineinteles a lui Depp) a fost la inaltime, iar povestea foarte okay! Bun...
flori26 pe 08 Februarie 2010 16:54
Monument de plictiseala
Doi dintre actorii mei preferati joaca intr-un film foarte prost si foarte plictisitor cu un scenariu de 2 lei. Profund dezamagit de film....

Recomandarile de jos ar trebui sa aiba legatura cu filmul, ati incercat sa copiati se pe IMDB dar acolo exista o legatura intre filme, pe cand aici pauza de masa.

Ancient pe 09 Ianuarie 2010 20:19
Inceputurile sunt foarte importante intr-un film - in primele 5 minute imi dau seama daca trebuie sa ma uit la el sau nu.O cam dau in bara cu parte asta. Oricum,filmul e lung si lipsit de consistenta.Un film de duminica dupa-amiaza pe protv.
anka7 pe 20 August 2009 04:29
super tare
filmul e deosebit, are o incarcatura emotionala deosebita, imi aduce aminte de O BROTHER WHERE ART YOU, al fratilor COEN, care insa e o parodie in comparatie cu acesta drama de gangsteri de chicago, ai anilor 30...

Johnny DEPP e din nou la inaltime, iar micuta franzutoaica COTILLARD, joaca si ea, adaugind lui depp farrmec si romantism... Christian Bale e capabil sa joace rolul unui agent feroce, desi el in rol de dur, nu prea a avut succes... un englez stilat ca Bale, a tb sa intre in hainele unui american, ce ulterior dupa marele succes de a omori un hot de banci ca DILLIGER, ajunge la sinucidere pentru a nu muri de un cancer cerebral...

Povestea lui DILLIGER si a benzii lui, e incredibil pusa in scena ..... a zguduit america .....UN MARE FILM, UN MARE ROL AL LUI DEPP, O MARE DRAMA SI SFIRSITUL UNUI LEGENDE A AMERICII...

si ironic, tradatoarea… citeşte

marius_em pe 20 august 2009 10:19
SPOILER!??!?!?!??!?!? SPOILERDillinger (Depp) moareSPOILER Melvin Purvis, personajul real jucat de Bale, s-a sinucis 'ulterior' SPOILERmortiiSPOILER lui Dillinger, dar nu 'imediat ulterior', cum se intelege din mesajul tau, ci 'la vreo 25 de ani ulterior', iar acest fapt nu are nimic de a face cu filmul in cauza.
marius_em pe 19 August 2009 13:31
sentimente amestecate
am avut asteptari foarte mari de la filmul asta. Gangsteri, mitraliere, Johnny Depp, era imposibil sa nu-ti placa. Insa am fost putin dezamagit de rezultat. Nu pot spune exact ce nu mi-a placut, insa filmul pare lipsit de substanta. Are cateva scene foarte bune, insa parca nici personajul lui Johnny Depp, infamul Dillinger nu pare foarte consistent. L-as fi vrut un bad boy adevarat. Mi-a placut de Christian Bale, chiar daca personajul sau e destul de sters. E bun de vazut, dar nu va asteptati la prea multe. Dillinger nu e chiar atat de badass.