Păreri Pretty Woman

(1990)

Frumușica

raluca pe 24 Mai 2004 23:55
Un film exceptional care prezinta viata ideala a unor doi indragostiti!
sweetangry pe 19 mai 2011 12:56
intradevar
bizonul pe 10 mai 2016 07:05
Film bun , la o ora buna. De data asta Antena 1 s-a intrecut pe sine si la ora 20,30 avem acest film, inlocuind idioteniile cu "Chefii" sau cu "In puii mei".
dayanna11 pe 01 August 2010 16:58
o cenusareasa mai speciala
un film pe care ar trebui sa-l vada toata lumea, nu poate sa nu fie placut, o poveste care te va fascina de la inceput. foarte frumos.
princess_peach pe 03 Ianuarie 2011 01:09
Un film minunat...cu doi actori mari, foarte talentati!...
Julia Robers este atat de dulce...si era atat de frumoasa cand era tanara...;;)
De Richard Gere ce sa mai zic...in film este barbatul ideal, cum, de altfel, zice si Vivian: fermecator, chipes, bogat si ce e cel mai important, singur! In mare parte asa e si in viata reala....cu exceptia faptului ca timpul isi lasa amprenta peste tot!
Partea in care Vivian invata sa manance este criminala!:)):))...
Vivian: Unde e salata?
Edward: Salata este ultima.
Vivian: Era singura furculita pe care o stiam.
=)) E pur si simplu adorabila...:)
Si mi-a placut cum s-a suparat cand a fost data afara din magazin;))...si cum s-a dus sa le faca in ciuda dup-aia...:>:))
Cred ca mult mai multi au vazut filmul...nu doar 275(cati au bifat ca l-au vazut)....Eu am fost curioasa sa-l vad dupa ce am… citeşte

mielu_shaun pe 26 Mai 2009 12:07
dragos
exceptional, un film care a devenit o baza pt. filmele romantice ce au urmat.
SonicSatuMare pe 18 Aprilie 2010 23:48
Un film care te lasa cu zambetul pe buze pe toata durata filmului . Exceptional.
cezarika21 pe 02 Martie 2013 08:48
Un reper al filmelor romantice
Prezentând povestea de dragoste care se înfiripă treptat între un om de afaceri milionar şi o prostituată de lux, „Pretty Woman” este o variantă modernă a Cenușăresei, care a devenit un reper în domeniul filmelor romantice, pe care orice cinefil adevărat ar trebui să-l vadă în mod obligatoriu. Acțiunea se petrece în anii de avânt economic ai epocii Reagan, într-o societate tot mai materialistă în care banul influența relațiile sociale.

Înfiriparea unei relații de dragoste într-o astfel de epocă pare nerealistă, cum ar părea, de asemenea, transformarea moral-sufletească a unui „rechin al afacerilor” într-o persoană sensibilă, dispusă să-și schimbe comportamentul profesional. O impresie aparent corectă. Realitatea este că Vivian reușește să-l determine pe Edward Lewis să-și sondeze propriul suflet, scoțându-i la iveală… citeşte

Alina-Diana Timbus pe 15 Decembrie 2003 03:34
Frumusica a fost si este unul din filmele mele preferate.Nu as putea sa ma plictisesc niciodata uitandu-ma la acest film,desi stiu fiecare replica,asa ca parerea mea e ca s-ar putea face mai multe filme de genul asta decat sa fim expusi terorii din ziua de azi(adica genul de filme care "se poarta")
LavyBogdy pe 06 August 2011 18:38
Pentru singuratici,pentru îndrăgostiți,pentru cei ce iubesc de-o viață,pentru oricine
Niciodată nu mi-am imaginat-o pe J.R. asa senzuală,acest rol a scos din ea o seducție sfidătoare. R.G. ne demonstrează (aproape) că toți bogații sunt la fel,oameni singuri cărora le e teamă să iubească și își ascund sentimentul în spatele snobismului și luxului.
"Ea : De ce?
El : Pentru că e cel mai bun!"

madalinamercioiu pe 04 Mai 2010 13:45
Madalina
Un film de romantic,care te face sa razi . Foarte frumos.
mihnu pe 23 Aprilie 2009 01:11
Merita vazut.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
edy21 pe 31 August 2010 19:07
Foarte bun film mi-a placut la nebunie o comedie usoara,foarte romantica si frumoasa iar Julia Roberts nota 10 !!
rozbonbon pe 08 Septembrie 2010 15:32
Mie nu mi-a placut acest film mai ales din cauza ideii promovate(care apare si in majoritatea telenovelelor)ca daca faci anumite alegeri gresite in viata,mai ales in tinerete,mereu apare printul pe cal alb si te aduce pe calea cea dreapta(si trebuie precizat ca acel print e mereu plin de bani,of,of!).
d.t pe 24 Iulie 2006 11:41
praf............100% film de femei pe deasupra mai e si plictisitor merita 1 stea da nu are fata de mai mult
Emy13 pe 24 iulie 2010 21:33
plictisitor? cred ca glumesti nu? filmul este bun,o comedie pe cinste...daca aceasta nu esti o comedie buna,da'mi tu exemplu de una O.o
Tina_Maria_Valentina pe 9 septembrie 2015 15:33
Uite,eu sunt femeie si nici mie nu mi-a placut filmul. Filmele bune sunt alea de actiune. daca ai fi scris decat ca e praf nu m-ar fi deranjat,dar cand spui ca e de femei ma deranjeaza,pt ca eu sunt femeie si nu imi place filmul!!!!!!!!!!
cl24 pe 30 Iulie 2010 21:43
Acest film, este unul dintre cele care va avea rating indiferent de anul in care va fi vizionat. Povestea de dragoste este presarata de prestatia valoroasa a Juliei Robert si a lui Richard Gere.
Blu3sky pe 03 Septembrie 2010 15:36
cele mai bune filme sunt cele clasice, logic, pt ca inainte mai erau loc de idei noi
L33N pe 25 Iunie 2011 23:04
genial
un film care te face sa il urmaresti din prima secunda pana la sfarsit , GENIAL !!!
Crist11 pe 25 Iunie 2011 17:09
Love is in the air... :X... Majoritatea filmelor de top fac parte din ani de dragoste.
alexsovaiala pe 05 Iunie 2011 23:01
Pritty woman(frumusica) este povestea care a schimbat principile a 2 generatii.Acest film este premiat pe masura.In film este ilustrata o comedie romantic si in acelasi timp o poveste dramatica de dragoste.Actorii,reegia,scenariu,machiajul,decorul si coloana sonora sunt bine alese si de asemenea putem vorbi si in prezent de acest film 10
Madyss pe 03 Aprilie 2012 05:08
Un film foarte frumos cu doi actori la fel de frumosi si caristmatici! O poveste de dragoste superba! 10.
xerses pe 06 Iunie 2011 16:52
Un film ce nu trebuie ratat.In fond, poate fi o versiune a filmului My fair Lady.
collorfull pe 09 Ianuarie 2011 21:43
Un film pe care il poti revedea oricand cu placere asta este descrierea care mi se pare cea mai potrivita iar asta inseamna ca este un film destul de bine realizat cu actori pe masura si care formeaza o pereche mai mult decat pretty.....;))
Geo_Ruxy pe 29 Decembrie 2010 13:19
Frumos.
E un film caruia nu cred ca i se pot aduce imbunatatiri. E facut sa fie un film usor, dar unul placut.
mariri pe 27 Iunie 2012 19:58
Un film romantic, care merita vizionat indiferent de varsta fiecaruia si perioada in care este vizionat.
diana7 pe 25 Iunie 2012 22:12
Pretty Woman
Pretty Woman un film superb cred ca l-am vazut de zeci de ori
reivan pe 26 Decembrie 2011 21:23
bun..
e un film bun da` nu`i vreo lumina
oricum ramane bun

alex_il_fenomeno pe 18 Iunie 2011 19:03
un film memorabil , ce a incantat generatii de oameni ! actorii Richard Gere si Julia Roberts joaca incredibil intr-o poveste romantica de milioane ! are si unele scene amuzante , cateva surprinzatoare , dar foarte mult romantism ! un film ce nu trebuie ratat daca te consideri un adevarat cinefil !
lili22 pe 7 decembrie 2014 10:46
Asa zice si coafeza mea.
lumaxya pe 03 Ianuarie 2011 00:43
Fruuumos filmul. SI julia a interpretat atat de bine rolul. O actrita desavarsita! si sa nu mai vorbim de Richard Gere!
matew10 pe 02 Octombrie 2012 17:12
O povestioara nerealista, fara ceva deosebit, comercial. O pelicula pe o singura directie fara un personaj negativ care sa dea valoare filmului. Va recomand "The Notebook". In general oricat de buni ar fi actori fara o succesiune a intamplarilor cat de cat imprevizibila filmul e sortit esecului, indiferent de genul filmului.
danutza012694 pe 01 Septembrie 2010 15:38
asa si asa...nu m a impresionat cu nimik in mod deosebit dar e placut de urmarit intr o sambata sau duminica :)
AdriAdrianna98 pe 26 Decembrie 2023 15:54
un film nemuritor, o comedie si un film usor ridicat foarte mult de prestatia si chimia celor 2 actori. o placere sa-i privesti impreuna
mada_madalina93 pe 30 Martie 2023 02:23
Il revad cu drag cu fiecare ocazie! Cel mai reprezentativ film romantic, cu o poveste frumoasa si un final obligatoriu "Happily Ever After". Actori tineri, frumosi si celebrii.
mirydel pe 09 Martie 2023 20:34
un film de care niciodata nu te saturi sa-l revezi.romantism adevarat pus exceptional in scena de 2actori super potriviti in rolurile principale si mega talentati
GiulianoDirt pe 05 Martie 2022 20:32
Nu am mai văzut hateri atât de imbecili. Unii dintre voi nu meritați nici muie!
forever_young_ pe 10 Mai 2020 10:25
FOARTE BUN !
Un film pe care-l revezi cu placere ori de cate ori ai ocazia ...e un clasic al cinematografiei !
carmen_angelus_romila pe 23 August 2018 09:17
Unul dintre cele mai celebre filme si una dintre cele mai frumoase povesti de dragoste vazute vreodata, cu remarcabila interpretare al actorilor Richard Gere si Julia Roberts.
cezarika57 pe 12 August 2018 14:46
Film dragalas, care te binedispune. A marcat lansarea Juliei Roberts
MovieMovie pe 21 Ianuarie 2018 13:31
Un film la care nu poti fi obiectiv.
In general nu imi plac filmele romantic,dar acesta m-a cucerit complet.Povestea din spatele filmului e cu totul una speciala.
Horatiucrisan pe 20 Aprilie 2017 20:47
UN film slabut.
La inceputurile anilor 90, citeam in Paris Match niste comentarii elogioase intinse pe multe pagini frumos colorate si pline de fotografii despre acest film. Entuziasmul meu s-a diminuat cand am vizionat filmul si revazandu-l dupa multi ani, am ramas la aceeasi concluzie. Un film slabut cu o poveste sablon, telenovelistica, poveste in care fata saraca si (ne) cinstita de data aceasta reuseste sa "parvina" si sa se ridice din mizerie cu ajutorul printului generos. Filmul e plin de clisee si nerealism. Sa ne gandim ca un om de afaceri potent financiar si cu o cultura vasta ar purta o conversatie cu o astfel de fiinta needucata a strazilor, prostitutiei, drogurilor. Oare care ar fi subiectul conversatiei? E ca si cum un academician ar fi casatorit cu o prostituata de pe centura si ar trai impreuna cu ea facand ...ce? IN afara de sex. Ideea in sine e ridicola si cu aplicabilitate doar in… citeşte
nicoleta_ulku pe 28 iulie 2017 00:44
Ideea din film este de fapt 'Dragostea invinge prejudecatile' Binenteles ca este exagerata povestea, dar ideea este foarte reala. In general cand se intampla asa unul dintre ei incearca sa se apropie mai mult de statutul celuilalt. Este ca in situatiile cand se casatoresc doua persoane de religii diferite, din tari diferite sau unui bogat altui sarac.
andrei_baschetbalistu pe 04 Ianuarie 2016 11:39
WOW. Nu am mai vazut un film precum ''pretty woman'' de foarte multa vreme. Filmul l-am vazut aseara si motivul meu a fost ca joaca maestrul Gere si Julia Roberts, nu prea am auzit foarte multe multe despre Roberts dar in momentul in care am dat play la film m-a facut depedent precum viciile, e un film care prezinta doi oameni care sa indragostesc , Julia Roberts joaca exceptional aproape neasteptat rolul unei prostituate...de Gere numai spun nimic pentru ca a joacat extraodinar, iar acest film m-a facut sa fiu depedent de el si putine filme a reusit., un film extraodinar si merita vazut de toate lumea, si Julia Roberts la restaurant a fost super mai ales ca rolul ei era un rol de femeie usoara..plus ca nu a fost in viata ei intr-un restaurant ca acela si cu replica ei de inceputul cinei: VIvian: si salata? iar Gere cu o personalitate sincera , blanda si calda spune: Salata vine… citeşte
Tina_Maria_Valentina pe 09 Septembrie 2015 15:34
O porcarie!!!!!!! Imi pare rau ca mi-am irosit timpul cu prostia asta de film!!!!!!!!!
flora.andriescu pe 20 Iunie 2015 10:29
Una dintre cele mai bune comedii romantice. Julia Roberts si Richard Gere au o chimie aparte , povestea este foarte interesanta si scenariul la fel. Final previzibil, dar pana la urma asta am si urmarit, pentru ca filmele care te lasa cu un gust amar la sfarsit nu prea mai au sanse de a fi revazute. Eu am mers mai mult pe partea romantica, insa cine vrea sa savureze si comedia din spatele acestui film este liber sa o faca. Il recomand cu caldura!
OanaG9 pe 12 Iunie 2012 20:49
amuzant si copios.
Este un film destul de simpatic pentru a fi incadrat ca si o comedie, cu o latura romantica, dar in spate ascunde drama unei femei ce a fost salvata din vechea sa viata.
E un film bun, vechi si copios. Il recomand cu toata increderea:).

lili22 pe 07 Decembrie 2014 10:44
Acesta e filmul preferat al Simonei Halep
Asa ca nu aveti voie sa scrieti despre el decit de bine.
emy_sinaia pe 09 Septembrie 2014 19:11
Super.
Nu mai stiu de cate ori l-am vazut la cinema si tv, o foarte buna comedie romantica cu situatii comice prilejuite de diferentele de clasa sociala din care provin cei doi, cu un final frumos si inedit.
Rose pe 26 Iunie 2014 11:42
Un film foarte plăcut, ce merită văzut și revăzut. În ceea ce privește ideea că vine prințul frumos și bogat pe cal alb, cred că, deși în realitate rareori se întâmplă așa, este totuși plăcut să gândești că s-ar putea întămpla și așa, și ce frumos ar fi dacă....În rest, să admirăm doi actori frumoși și talentați în rolurile principale, însă și pe ceilalți-Jason Alexander, excelent în rolul avocatului fără scrupule, sau Hector Elizondo, în rolul managerului de hotel-politicos, înțelegător și plăcut.
sandy-celtul pe 15 Iunie 2014 21:23
Superb
Oricand l-as revedea, un film care arata cum era vazuta atunci viata. Actorii sint fabulosi, este parerea mea.
Joanne97 pe 17 Aprilie 2014 19:25
Este primul film pe care l-am văzut cu Julia Roberts şi pot spune că nu m-a dezamăgit. De atunci o ador şi aş recomanda multe alte filme cu ea, pentru că este o actriţă deosebit de talentată şi să fim serioşi, cine nu a fost invidios măcar o dată pe zâmbetul ei fermecător şi părul acela creţ?
nick-azh pe 08 Februarie 2014 15:16
Pretty Woman Frumusica
Un excelent film de vazut si revazut, un film in care Richard Gere face unul din cele mai bune roluri ale carierei sale, iar Julia Roberts devine una din starurile de la Hollywood prin aceasta prestatie. Un film foarte apreciat atat de critici cat si de public, premiat la Golden Globe si nominalizat la Oscar ramane unul dintre cele mai vizionate filme americane.
animalujk pe 09 Mai 2013 10:19
un film foarte bun care merita urmarit, o poveste foarte frumoasa despre 2 persoane care se indragostesc cand credeau ca asta nu va fi posibil, foarte tare povestea.
Audrey19 pe 14 Aprilie 2013 20:27
cand eram mica mi-a placu mult filmlmul insa cu rimpul am descoperit filme mai bune si acum zic ca filmul merita 7,actiunea se pare ca atunci nu era tocmai tipica si probabil e cel mai bun film de acest gen insa pot fi filme de dragoste mult mai bune:)