Păreri Presumed Innocent

(1990)

Presupus nevinovat

Iulidesprefilme pe 24 Septembrie 2012 19:41
Pakula este regizor redutabil, iar Harrison Ford şi regretatul Raul Julia sunt de văzut şi aici.
Vegetarian pe 18 Septembrie 2012 11:28
Este un film potrivit si pt lista : Afaceri si Calificari profitabile pt locuitorii oraselor din Europa , America de nord etc .. = avocatul aparari , in filmul asta avocatul aparari pt un procuror . Tocmai au fost cateva cazuri de judecatori din Craiova condamnati la 5 ani inkisoare dupa ce cerusera prin avocati mita 45.000 euro unor tzepari .. Doar 15.000 ajungeau la judecator .. Nu prea sau facut filme despre procurori cercetati . Actualul primministru Ponta Victor a fost procuror intre 1995 - 1998 în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 din București . Recent a fost acuzat de plagiat . Sar putea sa o pateasca ca procuroru din filmu asta !?
. . . Avocatii lucreaza cu oameni dispusi sa le plateasca toate economiile , sa isi vanda bunuri , imobile kiar , sa imprumute bani in conditii dezavantajoase de la rude , prietenii etc . Oamenii nu prea stau pe… citeşte

CANTALUP pe 18 septembrie 2012 22:00
Cine nu vrea sa asculte de sfaturile nimanui , va invata pe socoteala lui ! Se numeste taxa pe prostie . Cine nu primeste sfat , nu merita sa fie ajutat .
Get0dac pe 02 Decembrie 2013 10:03
Un film bun pt. anii '90....putin cam lent, din pacate pt. anul 2013. Recomand totusi filmul pt. confruntarile juridice si mai ales pt. finalul surprinzator.
Tyybi1 pe 20 Iunie 2013 12:11
Un film destul de interesant. Cred ca se putea si mai bine. Finalul a fost bun.
elmedico pe 24 Iunie 2011 08:17
Finaul este unul foarte surprinzator !
mladitza pe 16 Martie 2022 08:24
Un thriller excelent, scenariul e foarte bine scris si actorii au jucat toti impecabil, bineinteles ca a stralucit Harrison Ford, avand rolul principal, dar sunt cativa actori care joaca in roluri secundare deosebit de carismatici.
lavara_laiarna pe 20 Octombrie 2018 16:26
O problemă personală pune lumea la treabă și sufletul pe jar .. din nou.
cosmin_kedii pe 05 Aprilie 2013 14:53
Un foarte bun film. Scenariul este interesant și bine construit. Povestea este, de asemenea, bine făcuta de la început până la sfârșit, rezervând unele surprize. Punerea în scenă a studiului este destul de realista. Și sfârșitul, tocmai grozav.
pssst pe 22 August 2003 15:20
da, joaca si altii in film, dar parca nu se vad in comparatie cu HF si dece nu, RJ... e adevarat ca si BD este ca de obicei in rol, dar secundar din pacate.

in primul rind apreciez aici rolul lui HF si scenariul, 2 elemente care se completeaza reciproc. pe de o parte rolul ii permite sa demonstreze o larga gama de sentimente, pe care le interpreteaza foarte convingator, iar pe de alta scenariul e de o asemenea natura incit il sugereaza nu numai nevinovat, dar chiar motivat in alegerea sa!

asa ca ***** pentru HF si pentru scenarist, magistral pusi in valoare de un regizor adevarat!