Păreri Pour la peau d'un flic

(1981)

Afacerea Pigot

user-60201182b8735 pe 23 Noiembrie 2023 16:08
Absolut excepțional filmul.
Eclipsează tot de la Hollywood

cezarika57 pe 30 Iunie 2018 23:39
Tipul creat de Delon in perioada anilor 70-90. Judecatorinfractorpolitist sautigan,samurai, Individul sigur, tradat de toti prietenii dar care vra sa isi faca dreptatea. Filmul este primul din cele doua (Le Batant) in care face cuplu cu Anne Parillaud. In perioada 81-83 au fost cuplu si in viata reala
Actrita pe 23 Februarie 2016 21:02
Oscar Benton - "Bensonhurst Blues"
"Bensonhurst Blues", scris de Artie Kaplan si Artie Kornfeld, a aparut în 1972, în Albumul "Confessions of a male chauvinist Pig" al lui Kaplan. În 1973 bluzul a fost înregistrat de Oscar Benton, (un olandez nascut ca Ferdinand van Eif), care l-a cântat în Filmul cu Alain Delon, "Pour la Peau d'un Flic" în 1979, preluat apoi si în filmul "Le Battant" ("Luptatorul") în 1983, si în "La Bûche" ("Butucul", o prajitura traditionala franceza de ciocolata de Revelion) în 1999.
Margareta Pâslaru a înregistrat si ea o versiune în limba româna, în 1974, "Spuneam că nu-mi pasă" ("Bui bui bui"), precum si Aurelian Andreescu, "Îndrăgostitul".
Cântaretul grec, Dimitri Tambossis, a lansat o versiune în limba greaca, în 1982, pe un text de Yannis Kalamitsis.
Adriano Celentano a introdus melodia în albumul sau "C'é sempre un Motivo" din 2004, în versiunea… citeşte

margott pe 08 Iulie 2012 17:32
Un film bunicel, rol tipic lui Alain Delon, se vede cat de mult i-au placut rolurile de detectiv, filmografia lui abunda in asemenea roluri. Din pacate, melodia de pe fundalul filmului, "Bensonhurst Blues", interpretata de Oscar Benton a mai folosit-o si in Le Battant. Probabil in anii '80 era la moda melodia respectiva.
Adii_47 pe 27 februarie 2024 14:00
într-adevăr,un film bunicel,as putea zice chiar mediocru.margot esti o mare experta in filme.iti recomand sa te intorci la telegubele.
Narcis_1976 pe 11 Ianuarie 2011 11:48
Pelicula are in prim-plan ancheta comisarului Choucass in cazul rapirii tinerei Isabelle Pigot.

In incercarile sale de a descalcii incurcatele ite ale povestii, inspectorul Choucass este impiedicat atat de personajele din lumea interlopa, cat si de cateva personaje care au o evolutie surprinzatoare si care sporesc suspansul si contribuie la atmosfera de mister, filmul avand un deznodamant neasteptat.

In paralel cu povestea politista, filmul prezinta si idila dintre Choucass si asistenta sa, frumoasa Charlotte.

La crearea unei atmosfere de istoire de-amour, cu parfum de Champs Elisees, contribuie decisiv si coloana sonora a peliculei, asigurata de Oscar Benton

richardocibea pe 24 Iulie 2010 16:20
richardocibea@yahoo.es
daca stiti de unde pot sa mil descarc va rog frumos sami spuneti si mie
flopozippo pe 21 aprilie 2013 10:42
http://nostalgiecinema.blogspot.ro/2013/03/pour-la-peau-dun-flic-afacerea-pigot.html Nu se descarca, dar se poate viziona on line cu subtitrare. Merita.
bereci robert pe 21 Noiembrie 2006 20:39
un film de exceptie cu distributie de exceptie