Păreri Pocketful of Miracles

(1961)

O poveste ca in filme

alex_il_fenomeno pe 13 Mai 2012 12:44
Frank Capra a reusit aici ceva mult mai mult decat un film , un adevarat basm transpus in pelicula ! O productie atat de fascinanta , care la inceput te ia prin surprindere de combinatia originala , ce crezi ca nu ar merge ( mafia , norocul si povestea fermecata ) , insa regizorul a demonstrat ca poate face orice , reusind sa transpuna atat de multe neasteptate cu umorul de situatie , unul atat de ridicat incat pe mai tot parcursul peliculei te amuzi de intamplari ! merge urmarit cu incredere , deoarece este un clasic extraordinar .
mtraianc pe 14 Iulie 2012 14:40
minunat
un film minunat , o poveste sau un basm , neaparat de vazut , veti fi incintati daca va plac povestile :) rolul zinei cea buna este un gangster
Narcis_1976 pe 29 Aprilie 2012 15:26
Mi-a placut foarte mult acest film, inca mai caut sa gasesc un film slabut de Frank Capra, pana acum nu am gasit, Recomand calduros !
cosmin_kedii pe 19 August 2013 10:31
O poveste fascinantă, cu actori mari, mai multe roluri excelente , entuziasm, optimism și un umor omniprezent. Seturi si costume uimitoare. Nu ratați
kakapo pe 05 Noiembrie 2020 22:33
...in lumea pungasilor pot fi cine vrei tu: un conte, un prosper om de afaceri, un consul, un diplomat...pentru a putea participa la sarada pusa in scena de "sefa" hotilor de buzunare de pe Broadway...
Egrig pe 29 August 2022 08:11
Pocketful of Miracle
O superbitate de film realizat după toate canoanele celei de a VII – a arte, care te ţine lipit de scaun toate cele 136 de minute. Umor de cea mai bună calitate, în contrast cu hăhăiala groasă care începe să ţină locul umorului, din păcate din ce mai des în filmele mai recente. Scenariu complex , dar făra divagaţii inutile sau complicaţii redundante pentru poveste, spumos ca o şampanie proaspăt turnată în pahar. Un acting strălucit: Peter Falk – genial în rol (pur şi simplu de un umor demenţial cu replicile lui), Glenn Ford face un rol care-i vine mănuşă, frumoasa Hope Lange – perfectă în rol şi ea, Thomas Mitchell – sarea şi piperul filmului dar nu numai. Toţi ceilalţi actori se vede că pun suflet şi dau tot ce pot spre deosebire de filmele de comedie actuale, unde parcă iau totul în joacă. Face bine şi asta (de exemplu în filme ca Mamma… citeşte
lili22 pe 26 Septembrie 2018 23:05
O comedie simpatica dar am vazut altele mai bune.Bette Davis e destinata rolurilor dramatice.