Păreri Pistruiatul

(1973)

Pistruiatul

Gina pe 19 Martie 2007 11:50
Este intr-adevar filmul copilariei multora.
Foarte frumos realizat si sincer, era mult mai fain pe atunci decit acum!

thud0rs pe 10 iulie 2011 22:27
Este adevarat!Atunci erau filme...nu acum!
rodicaelena pe 12 martie 2015 18:57
asa este..... superbe filme.....
cezarika21 pe 22 Noiembrie 2013 11:55
Mitizarea ilegalităţii comuniste şi transformarea comuniştilor în eroi patrioţi
Acest serial evocă activitățile ilegale ale Partidului Comunist Român, introducând minciuni cu scop propagandistic ce încercau să legitimeze lupta comuniştilor din ilegalitate pentru eliminarea nedreptăţilor sociale. În ciuda unui aer romantic al intrigii, filmul se caracterizează prin neverosimilitate şi unele interpretări pline de falsitate (dintre care se detaşează cele ale Rekăi Nagy, a lui Zephi Alşec sau a lui Gyorgy Kovacs).

Acţiunea este presărată cu momente mai amuzante, care diluează tensiunea evenimentelor. Copilul se remarcă prin dezinvoltură, având farmecul personal al unei haimanale şmechere şi ceva urme de talent interpretativ. Suspansul creşte în intensitate odată cu fiecare nou episod, iar cursivitatea pare naturală. Propaganda politică este din ce în ce mai puternic conturată, devenind de-a dreptul odioasă prin… citeşte

fratila viorel sorin pe 24 Septembrie 2006 16:08
foarte tareee mai difuzatil inca de vreo 10 ori la tv
Gaby_Gabycool2011 pe 24 Decembrie 2011 11:31
Pistruiatul
Cel mai frumos serial romanesc,care merita sa fie urmarit de oamenii de toate varstele.
Schneider Daniel pe 24 Ianuarie 2009 14:47
Un foarte Bun Film!
Kult!!!
O adevarata Arta!
FF M Respekt,catre Autor si Aktori!
Cu f m dorinta as dori acest film sal pot cumpara!!!

Adevarate Filme!devarati Aktorii!

Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 11:40
Un film genial !!! Costel Băloiu un actor mare...pacat ca nu am mai continuat in cinematografie :( !!!
diciluma pe 20 Mai 2012 11:25
o fi fost filmul copilariei da imi place si acum la mai bine de 20 de ani de la victoria capitalismului ....
Audrey19 pe 07 Aprilie 2012 23:30
Desi este un film ce era mai popular cu mult inainte sa ma nasc dupa ce am vazut toate partile am fost placut surprinsa si mai ales dupa ce am citit si cartea mi-a placut mult...si Sergiu Nicolaescu este intradevar un maestru si cei din lumea teatrului chiar au ce invata de la asa un mare artist
pitic17us pe 26 Iulie 2011 12:27
pitic17us
am toata colectia lui pistruiatul este filmul copiilariei mele....foarte bun..ca si acorul SERGIU NICOLAESCUL CARE AM TOT RESPECTUL PENTRU EL.......
rebeca neagu pe 09 Decembrie 2007 15:35
cum pot vedea acest film
pop dora casina pe 28 Decembrie 2006 21:15
cum as putea intra in posesia acestui film?(Pistruiatul)ma intereseaza sa-l am in colectia de filme.
gherasim mircea pe 17 Decembrie 2007 17:29
Eu stiam ca acest film este format din mai multe episoade.CAND SE VOR DIFUZA CELELALTE EPISOADE ?
As dori sa cumpar acest film pe DVD _ uri
Multumesc
Sarbatori fericite !!!

Black_Thunder pe 09 Octombrie 2006 09:23
ba baietzi filmul este super cool da de unde pot sa il downloadez shi eu (for free) ?
Soex pe 13 iulie 2010 12:10
Daca-ti place asa mult filmul cred ca merita 10-20 lei sa-l cumperi iar in felul acesta cei care-ti creaza atatea emotii prin vizionarea filmului vor fi recompensati! Sigur n-ai vrea ca la salariu pe care il astepti lunar sa-ti spuna seful "Descarca-ti free banii tai de pe net!" =))
_qwart pe 17 ianuarie 2011 04:57
AHAHAHAHA Buna asta soex ! =]]
Nectable pe 09 Septembrie 2009 23:02
vreau si eu sa dawlandez acest film.cum pot face asta?
Medicate pe 3 august 2010 18:15
Iti cumperi manusi chirurgicale si incerci sa-ti introduci , pe rand , cate un deget in anus ... daca vei reusi il vei putea downloda de pe reteaua intergalatica ce isi are sediul pe nava Enterprise !
Horatiucrisan pe 08 Octombrie 2023 19:50
Un film de propaganda comunistă film văzut cu siguranță de orice copil al anilor 70-80 mai ales că era difuzat cu obstinație atât duminică la prânz cât și în cinematografe varianta scurtată compusa din episoadele filmului din care s-au tăiat unele secvențe. Deși a fost apreciat de copiii epocii în lipsa de altceva filmul mustește de propaganda comunistă și falsificare a istoriei. Că și copil iji plăceau mai ales scenele in care eroul reușea să îi păcălească pe polițiști, nu mă dădeam în vânt după scenele statice presărate cu dialoguri siropoase de propaganda. Mare parte din film s-a turnat la Cluj Napoca in centrul orașului cât și în zona Mărăști unde în anii 70 încă exista o fabrică de cărămidă. Zona a fost demolată, inclusiv casa aleasa că domiciliu a eroului principal și s-au construit blocuri. Deși are multa propaganda, filmul… citeşte
user-60bbd8084643b pe 15 Iunie 2021 22:05
E un film/serial foarte bun, chiar dacă e vechi, merită văzut.
carmen_angelus_romila pe 25 August 2018 11:31
Un serial tv excelent realizat de regizorul Sergiu Nicolaescu si din a carui distributie face parte, alaturi de multi alti buni actori, prinsi in tavalugul celui de-al doilea razboi mondial.
victor_homescu pe 27 Mai 2017 12:02
inainte de 89/putine dar bune
Alaturi de Razboiul Independentei/77,Un august in flacari/73,Ciresarii/72 si mai cunoscutul,si,de ce nu,mai complexul, Toate panzele sus/76,Pistriatul din 73,se revendica drept una dintre cele mai bune productii pentru teleleviziune romanesti.
Foarte bun.

balta67verde pe 22 Octombrie 2016 09:34
In copilarie mi s-a parut ca e un film de nota 10. Acum il vad cu alti ochi. Putin cam prea multa propaganda comunista. Totusi, ramane un film bun.
H4cK3RuL pe 20 Ianuarie 2016 12:23
Un filme ce trebuie vazut macar o singura data in viata.
Mr.Halloween pe 26 August 2015 20:07
Un serial foarte bun, pe care l-am vazut de multe ori si nu ma mai satur.
mihaelatb pe 12 Mai 2014 18:16
daca il scoti din contextul propagandistic-mama ce taari erau comunistii?!- are numeroase faze amuzante. Comunistul Andrei- majoritatea ilegalistilor se numeau Andrei, sau era numele preferat pentru personajele jucate de Nicolaescu? este mult prea bun pentru a-l putea suporta prea mult.
Skizzer pe 30 Ianuarie 2013 23:13
Nota 9 ... ..este genial filmul din punctul meu de vedere ,
Jocul actoricesc al lui Sergiu Nicolaescu este formidabil dar nici jocul lui Costel Băloiu nu este mai prejos . Mi-a placut actiunea serialului foarte mult .

Un serial excelent ! Merita Vazut !

Dumnezeu sa il ierte pe Sergiu Nicolaescu .

Iulidesprefilme pe 05 Ianuarie 2013 09:38
Un serial apreciat şi popular chiar dacă aminteşte de perioada comunistă...
deadlord pe 26 August 2012 20:20
Superb. Unul din cele mai bune seriale romanesti. Clar
ligiutza07 pe 18 Martie 2012 19:59
capodopera- putin spus...pur si simplu ori de cate ori l-as revedea nu ma satur:)
nikuu11 pe 21 Decembrie 2011 15:39
nicu
spunetemi va rog cum pot sal descarc de pe acest profil...
ciprian34 pe 03 Decembrie 2011 21:58
Un serial pe care l-am vazut la tv cu un rol foarte bun facut de acest copil si bineinteles Andrei-Sergiu Nicolaescu
Adryan.bz023 pe 20 Noiembrie 2011 19:45
c
Extraordinara seria pistruiatul imi place mai ales cainele :)) am colectionat toata seria din Jurnalul National
sebitalos2000 pe 27 Iulie 2011 22:58
este cel mai bun serial&film ce a fost facut de romani si ma amux mereu knd ma uit la film la fel si roscovanul
Crist11 pe 05 Iulie 2011 23:29
Un film incantator, Costel Băloiu a jucat excelent, pacat ca nu si-a urmat cariera de actor.
adideac pe 16 Mai 2011 20:44
UN FILM SUPER,REUSIT!!TREBUIE SA IL VEDETII SE POATE GASI PE LASSTORENT.COM SAU PE FILELIST.RO
ooo333 pe 10 August 2010 14:18
Bun filmul , merita vazut , mi-a placut inteligenta pistruiatului .
-Wizz- pe 02 August 2010 14:09
Este cel mai frumos film romanesc!Nu'mi vine sa cred ca spun asta :)) Foarte bun....cel mai tare :D.Cred ca intra in primele 20 de filme preferate \:D/
arman pe 20 Martie 2007 10:06
Multi ne regasim farmecul copilariei prin acest film excelent.
Mai putin cei prostiti cu totul de asa zisul nou val din cinematografia romaneasca, cu productii jalnice gen Lacrimi de iubire.
Este groznic ce s-a ales de filmul romanesc in prezent.
Noroc de trecut, cu filme adevarate si actori consacrati precum Toma Caragiu, Gheorghe Dinica, Dem Radulescu, Margareta Pogonat sau Sergiu Nicolaescu.

cosmin_kedii pe 20 August 2013 15:31
Un film vechi, care va face mereu sa radeti ,un film bun pentru toată lumea
alex_il_fenomeno pe 09 August 2013 22:15
Desi imi propusesem de mult timp sa urmaresc aceasta miniserie foarte apreciata, din pacate nu am vazut-o decat in niste conditii triste, la moartea maestrului Sergiu Nicolaescu, atunci cand pe majoritatea posturilor romanesti au fost filme in care acesta si-a adus contributia, mai mult sau mai putin… Pelicula a fost pe deplin laudata, avand atatea si atatea momente amuzante, unele neasteptate sau surprinzatoare, rasturnari de situatie geniale, dar mai ales protagonistul, Costel Baloiu, ce a facut rolul vietii (pacat ca s-a lasat de film si a ajuns taximetrist…), eclipsandu-l uneori si pe maestrul filmului romanesc. Dar umorul general nu a fost deloc fix, concentrandu-se si pe comicul de situatie, cat si pe cel de limbaj, oferindu-ne numeroase momente in care ne-am amuzat copios. Merita urmarit, si nu numai o data, ci cu orice ocazie.
AimeeLov pe 23 Iulie 2011 14:58
Am citit cartea si am cumparat Dvd-urile.Un film bun, o distributie buna...
:>:X

Dana04 pe 04 Septembrie 2010 10:15
Ce supper e mi a placut enorm mai ales in felul cum ii mitea Pistruiatu' suuppper 10 10 :*:*:*
cristeamari3_IF pe 03 Ianuarie 2010 10:51
fane
cum pot sa-l vizionez?? va rog mult de tot nu il gasesc nicaieri va rog datimi un sfat
Ellis pe 13 ianuarie 2010 08:30
pt.Fane Il poti comanda pe DVD de la JURNALUL la pretul de 34 RON