Păreri Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

(2003)

Pirații din Caraibe: Blestemul Perlei Negre

iondindeal pe 17 Noiembrie 2009 00:31
deci, da
Cel mai bun din serie .Nu vad alt actor sa joace rolul lui Sparow, cel mai bun actor
RomaniaMare pe 27 mai 2010 02:21
Depp face tot filmul.
Theodor2011 pe 11 februarie 2013 11:08
iondindeal, cu siguranta The Curse Of The Black Pearl, este cea mai buna parte din serie, nu ca mi-a placut cel mai mult mie, sau ca spun eu sau tu, dar are cele mai multe nominalizari la OSCAR 4, Depp chiar fiind si nominalizat la OSCAR, pt- Cel mai bun actor in rol principal al anului 2003, pt prestatia din aceasta prima parte, fiind chiar singura nominalizare la OSCAR a lui din cele 4 parti ale seriei, de asemenea The Curse Of The Black Pearl are si cel mai mare rating IMDB din serie 8.1
Mikala pe 05 Iunie 2009 14:08
Prima parte este mereu cea mai buna , dar in cazul filmelor din seria Piratii din Caraibe toate 3 sunt bune
bizonul pe 22 decembrie 2018 07:18
Sunt filme din categoria celor proaste, la fel si "Calaretul fara cap" sau "Omul foarfeca". Adevarat este ca are si filme bune, nu putea fi altfel, dar astea cu piratii si cele pomenite de mine sunt aiurite rau. Nu contest ca actorul este dragalas si fetele doar lucruri bune spun despre el, dar sa fim seriosi aste basme nu-si au rostul in cinematografie.
ionutzoo7 pe 13 Aprilie 2010 00:30
Jack Sparrow aaa pardon Capitanul Jack Sparrow e crema filmului.Un personaj cum n-am mai vazut :))
ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 17:06
Johnny Depp
disney a creat multe personaje simpatice , Mickey Mouse care e cunoscut in ori ce colt al globului , Donald care e un personaj incredibil , personaje si lumi create cu dragoste si adunate la un loc a dat nastere la DISNEY . Fara sa ne asteptam ca DISNEY sa ne mai surprinda , el totusi a facut-o , fara sa-si dea seama pentru ca el insusi a fost surprins de inca un personaj care nu e desenat , e jucat de un actor , un actor extrem de inteligent , personajul este Jack Sparrow si deja foarte cunoscut si iubit in toata lumea , iar actoru este Johnny Depp care este un artist si ne lasa fara cuvinte cu fiecare aparitie , ma inclin in fata acestui om , si in fata acestui personaj
Kinnari pe 20 Iulie 2009 03:14
Super film! Dar tre' sa recunoastem ca Jack este esenta :))
Mbi pe 11 Martie 2010 10:29
C`mon..cine a vazut film cu pirati mai bun decat asta?
HA?!

rizea.alex70 pe 14 Aprilie 2009 09:45
Blestemul Perlei Negre
Acest film este senzational....nu am cuvinte...cel mai mult imi place cum joaca Jonny Depp(este un actor foarte talentat)///ii dau filmului nota 10+!!!
cezarika21 pe 22 Februarie 2014 08:22
Un căpitan de piraţi original
Genul filmelor cu piraţi căzuse de multă vreme în desuetudine atunci când compania Walt Disney a luat decizia de a produce un film de aventuri cu piraţi. În acei ani seriile "Stăpânul inelelor", "Harry Potter" şi "Omul păianjen" erau cap de afiş în întreaga lume şi aduceau sute de milioane de dolari. Decizia de a face o trilogie despre Piraţii din Caraibe a fost astfel una inspirată.

"Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl" are toate ingredientele unui film de aventuri de succes: scenariu interesant cu răsturnări de situaţii, personaje colorate, imposibil de confundat, secvenţe numeroase de acţiune, momente romantice sau amuzante, cascadorii şi efecte vizuale de mare efect şi altele. Dar mai presus de toate succesul acestui film se datorează interpretării originale şi amuzante a lui Johnny Depp, un actor talentat şi experimentat… citeşte

andreea_andreea pe 12 Iulie 2009 15:06
mi a placut foarte mult inceputul, cand mai aparea jack cu barca aia a lui esuata
legolas05 pe 21 Mai 2010 21:14
asta este partea mea preferata....obligatoriu de vazut
Theodor2011 pe 21 aprilie 2013 20:00
Dar recunosti ca dupa trilogia LOTR, Pirates Of The Caribbean este cel mai bun film/serie de aventura din toate timpurile?, repet dupa trilogia LOTR, recunosti?
legolas05 pe 21 aprilie 2013 21:28
dah,dupa LOTR Pirates of the Caribbean este cea mai buna serie
burtea beatrice pe 01 Martie 2009 22:27
cea mai tare persoana din film este clar johnny.este superb.. despre orlando bloom nu imi prea place insa filmu e cu adevarat unul reusit
bogdanuuu pe 10 Octombrie 2009 09:41
un film ft tare.Mi-a placut extrem de mult.Exact genul de film care ii place mie care are actiune aventura si comedie.Toate filmele sunt bune.Exact cum ziceati si uni dintre voi ca de obicei prima parte ii mai buna.Dar in cazul piratilor din Caraibe toate partile sunt geniale.Il recomand cu toata caldura.Un film care trebuie vazut de toata lumea.10
cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 18:07
Acesta este un film minunat de la sine şi cel mai bun film al trilogiei
alexa_bombonica93 pe 25 Octombrie 2009 16:56
Filmul e super tare iar Johnny Depp chiar a stiut sa intre in pielea personajului,,cred ca am vazut filmul de 4 ori shi inca nu ma satur de felul in care vorbeste Jack sau de inceput cand se scufunda barca:))
Merita vazut!!

bogdan0125 pe 02 Aprilie 2010 22:22
Capodopera
Un film plin de aventura si putin umor. Actorii ( mai ales Johnny Depp ) fac jumatate din acest film, dar si povestea sau regia sunt foarte bune. Cel mai bun film din serie, m-a impresionat placut, mai ales capitanului Jack Sparrow, care este fenomenal in toate cele trei parti.
Theodor2011 pe 04 Martie 2012 02:13
Partea inaugurala a seriei Pirates Of The Caribbean-The Curse of The Black Pearl este si cea mai buna din serie. Un film de aventura+comedie, fantastic si la propriu si la figurat. Johnny Depp s-a descurcat foarte bine in rolul capitanului Jack Sparow, iar cadrele cu acele mari exotice au fost EXCELENTE, la inaltime a fost si lupta dintre echipajul tocmit de Gibbs si Sparow in Tortuga impotriva piratilor blestemati ai lui Barbossa, pt recuperarea perlei negre, si a frumoasei Elizabeth Shawn
Seria Pirates Of The Caribbean (in special primele doua parti) este cel mai bun film de aventura facut vreodata, dupa SUPERBA trilogie Lord Of The Rings, trilogie care nu cred ca va fi egalata vreodata din nici un punct de vedere si aici ma refer la: Ratingul IMDb, Incasari, premii (OSCAR, Golden Glob) si nici la succesul rasunator

steaua231 pe 23 Aprilie 2011 16:54
daa
dak nu era johnnie depp filmul nu era asa de amuzant si nimeni nu l-ar fi inlocuit mai bine
cantauvali pe 9 decembrie 2011 20:07
ai dreptate
sorinaaa pe 02 Iunie 2010 15:56
Coool
Iubesc filmele in care joaca Johnny Depp. nu stiu parca la da mai multa viata pesonajelor:)
Andrei.Ciprian pe 20 Ianuarie 2012 19:16
I'm captain Jack Sparow
Acest film este minunat,defapt toata seria,un film in care Johnny Deep ne arata cu toti ce inseamna sa intri in pielea unui personaj.Nota 10.Unul dintre cele mai bune filme vazute de mine!
Theodor2011 pe 16 aprilie 2013 23:22
Mie mi se pare ca este cel mai bun film de aventura, facut VREODATA dupa Lord Of The Rings, gresesc?
Andrei.Ciprian pe 18 aprilie 2013 18:57
perfect de acord cu tine,exista doar 3 filme Pirates of Caribbean).iar Lord of the rings face diferenta la Oscar! eu nu ma iau dupa rating-urile imdb desi le urmaresc si le consider foarte bune,dar ai dreptate!
HappyKid pe 09 Aprilie 2010 17:14
asta e partea mea preferata ..super..johnny.orlando..no commm
sabinalin pe 06 Februarie 2012 06:33
Cel mai diletant dintre pirati
In 2003 Hollywood-ul era in cautare de francize inspirate prin care, ca de obicei, sa stoarca bani multi de la fani. Nu mai ajungeau Batman, Omul paianjen sau James Bond, era nevoie si de prospatura. Revitalizarea filmelor cu pirati s-a dovedit a fi inspirata. "Pirates of the Carribean" are de toate: actiune, ritm ridicat, emotie, un scenariu bine inchegat, regie sprintara. Si, foarte important, il mai are si pe Johhny Depp care-si foloseste la maximum experienta castigata in filmele lui Tim Burton. Si nu numai pe el. Mai sunt in peisaj Orlando Bloom, care aduce pe ici pe colo cu Errol Flynn, superba Keira Knightley, demna urmasa a Winonei Ryder, Geoffrey Rush, cu scantei in priviri care amintesc putin de marchizul de Sade, si Jonathan Pryce care se distreaza si el de minune impreuna cu restul trupei. L-am vazut in urma cu vreo sase ani pe HBO, l-am revazut cu placere, e la fel de… citeşte
RoxyD pe 16 Octombrie 2010 09:36
Soooper film... .
Collin pe 24 Martie 2010 10:51
sooper
De cand am vazut prima parte , si auzisem ca urmeaza inca 2 , eram ft nerabdator sa apara si restu
cantauvali pe 9 decembrie 2011 20:04
sunt 4 partii;)
Collin pe 12 decembrie 2011 01:47
Am pus eu greshit commentul, urmeaza inca 2 dupa al 4-lea :) + commentul e din 2010
carmen_angelus_romila pe 05 Septembrie 2018 10:26
Povestea legendarului personaj Jack Sparrow, in interpretarea actorului Johnny Depp, continua cu noi aventuri si provocari de tot felul, pe teritorul zbuciumat al apelor.
Infinity pe 29 Septembrie 2013 13:08
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003)
Cred ca dupa legendara trilogie LOTR, aceasta paseste mai mult ca sigur in spatele ei. O adevarata aventura a piratilor trasniti. Efecte speciale, actiune, doze bune de umor si un Jack Sparrow cum numai Depp stie sa-l joace. Foarte bine a intrat in pielea personajului. Un film ce te relaxeaza, dar te si distreaza. Recomand cu cea mai mare placere.
chris91 pe 17 Iulie 2013 01:38
Filmul nu ar fi fost nimic fara Johnny Depp. E actorul meu preferat :x
Akatzuky pe 30 Martie 2013 21:15
Un film obligatoriu de vazut !
jackie600 pe 03 Iulie 2012 11:38
mi se pare un film foarte tare si plin de aventura
faza mea preferata este lupta de pe mare

diana7 pe 28 Iunie 2012 18:42
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
cand are o asa distributie ce se poate comenta la un film ca asta
Al3xX09 pe 20 Mai 2010 14:08
AL3xX010
E filmul in care am avut revelatia "Waw! Ce bine joaca Johnny Depp!" Amuzant, cu trasaturi destul de "masculine" dar uneori gesturi feminine (miscarea degetelor, clipirea genelor, miscarea corpului), pare indecis uneori, si totusi, surprinzator de vivace si plin de initiativa... Aproape ca n-am reusit sa-l observ pe fermecatorul erou clasic (Orlando Bloom), umbrit de data asta de cel care initial parea un personaj negativ al filmului.
Adevarul e ca foarte putine comedii mai au glume cu adevarat reusite! De data asta am ras copios! Trucajele, actiunea, suspansul, rasturnarile de situatii, momentele romantice sau cele amuzante, scenele odioase impletite cu cele frumos pastelate, toate impreuna fac din film o comedie reusita. Daca adaugi la toate astea si prestatia lui Johnny, poti spune ca e un film excelent.

Ovidiu239 pe 31 Martie 2013 17:19
Un clasic de aventuri
Unul din filmele de aventura de referinta in istoria cinematografiei. Prima parte din celebra serie Piratii din Caraibe, nu-i deloc plictisitoare, desi tine destul de mult, aparent. Johnny Depp face unul din cele mai bune roluri ale sale, daca nu chiar cel mai bun, in rolul lui Jack Sparrow...pardon, Capitanul Jack Sparrow; Acesta fiind si nominalizat la Oscar pentru acest rol.
Una peste alta un film foarte bun, ce merita vazut, cu peisaje si efecte vizuale superbe.

Theodor2011 pe 21 aprilie 2013 19:58
Ovi, (bunicel review) dar sincer meirta mai mult de 8, un 9 puteai sa-i dai
madanicola pe 01 Noiembrie 2009 15:30
Mi se pare un film foarte bun care merita vazut la fel ca si celelalte filme din seria Pirates of the Caribbean . Sparrow e cel mai tare cu miscarile lui :-))
Midnite pe 31 Octombrie 2009 10:22
Obligatoriu de vazut!
Toata seria Piratii din Caraibe a debutat cu filmul asta. Merita fiecare minut din timpul vostru!
lasenko diana pe 30 Decembrie 2008 17:46
il iubesc pe Orlando Bloom si pe Keira Knightley......fac o pereche minunata.....nu?
user-5e7b2f4dad84f pe 27 Martie 2020 22:41
Cel mai bun film din serie, .
6Patronul9 pe 26 Octombrie 2018 12:41
Fantastic
Unul dintre cele mai reusite filme de aventura ale secolului 21.Un film care a devenit repede un adevarat fenomen si a dat nastere unei francize foarte iubite de public.Johnny Depp este pur si simplu iconic in rolul capitanului Jack Sparrow,unul dintre cele mai memorabile personaje fictionale.Un film foarte bun si per total o serie ce merita urmarita.
AmphitriteMermaid pe 05 Ianuarie 2018 22:57
Asa cum spune si cinemagia la nota 10, filmul este o capodopera desavarsita. In acest scenariu exceptional se reunesc aventura, comedie si actorii ce joaca foarte bine. Recomand din suflet!
Sorin87 pe 07 Iunie 2017 22:21
Foarte bun filmul chiar si dupa atatia ani, ma fascineaza povestea filmului si personajele.
rose_devil pe 31 Martie 2017 00:44
Best
Superb. O adevarata capodopera ce imbina umorul cu aventura si actiunea. Este un film ce nu trebuie ratat.
ValentinaV pe 09 Martie 2017 00:22
L-am vazut a 3-a oara si imi place la fel de mult! Comedie + actiune, e super!
teodora_mat pe 24 August 2016 13:32
Filmul chiar merita vazut ! :))) Johnny Depp joaca superb !
gabriel_manda pe 06 Iunie 2016 23:21
A fost si inca este filmul meu preferat , 10 stele pentru o capodopera , la fel de frumoase sunt si celelalte serii , abia astept piratii din caraibe 5 , sa speram ca asteptarile nu vor fi dezamagitoare , dar ma indoiesc ca o serie asa de buna sa isi distruga titlul .
mihai_barbu pe 13 Ianuarie 2016 23:29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl. Clar cel mai bun din serie dar nici celelalte nu sunt rele
Al3XxXStar pe 29 Mai 2015 17:52
Actoru meu preferat
Un film farte bun de nota 10.Comedie si actiune ce mai vrei
Bogdan.Alexandru pe 21 Aprilie 2015 19:08
Un film de aventura care are multa actiune si multe faze amuzante. Mi-a placut foarte mult .
FoxxyNightmare pe 04 Februarie 2015 23:54
Cea mai buna trilogie! Nimeni nu se compara cu Jhonny Depp!
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 18:47
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Bun de tot acest film , de fapt toata seria si astept cu nerabdare si urmatoarea parte ( sper tot cu J.Depp )
catalin_ionut_23 pe 28 Decembrie 2014 18:28
superb!
foarte tare filmul,cel mai bun dintre toate partile ,il revad de carte ori am ocazia il recomand nota mea 10
omucuvaloare pe 20 August 2014 18:30
Mariannaa pe 13 August 2014 20:29
OMG
Nici nu stiu ce mi-a placut cel mai mult. Aaaaa.......ba da, stiu: cel mai mult mi-a placut de Johnny Depp. Un film uimitor, senzational, fermecator, minunat, nemaipomenit...etc.
Go1 2 3 4 5