Păreri Pionér

(2013)

Pionier

narcisson pe 17 August 2014 13:43
Un film captivant, mai ales ca este inspirat din fapte reale. Tema abordata este una destul de putin cunoscuta, si anume scufundarile si extragerea zacamintelor din Marea Nordului, in anii '70-'80. Ni se specifica si in film, cu aceste extrageri, Norvegia a devenit la un moment dat cea mai bogata tara a lumii. Pe de alta parte, povestea este destul de interesanta, jocul actoricesc bun; insa din multitudinea de actori se remarca Aksel Hennie, care a avut o prestatie excelenta. Filmul nu te plictiseste, dat fiind faptul ca peste 70% din actiune se petrece in mediul subacvatic, sau pe vasul de unde se fac scufundarile. Per total, este un film destul de special, nu vezi asa ceva in fiecare zi, iar faptul ca este facut in mare parte de scandinavi se observa in cele mai mici detalii, deoarece pelicula nu are cusur. Nota mea este 7-Bun.
Horatiucrisan pe 27 August 2021 16:00
Un film inspirat din fapte reale insa cu un scenariu cat se poate de nerealist mai ales în a doua jumătate a filmului când o da în teorii ale conspirații. A pleca de la niște fapte reale și a le înflori într-un mod hilar pentru audiența mi se pare una din cele mai lipsite de respect abordări. Nu am rezistat pana la final.