Păreri Paris Holiday

(1958)

Vacanță la Paris

cezarika21 pe 01 Iunie 2016 18:12
Doi comici mari ce ne vor face să râdem
”Paris Holiday” este genul de comedie care a făcut carieră în anii '50-'60, prezentând o serie de evenimente dramatice serioase într-o perspectivă atât de comică încât trezește instantaneu râsul. Este genul de comedie existent în ”Unora le place jazz-ul”, în seria Pantera Roz și parțial în ”Șarada”, un fel de bășcălie universală care alungă tristețea, grijile și teama, făcându-te să privești viața cu o atitudine mai relaxată.

Noutatea acestui film o reprezintă combinația hilară a marilor comici Bob Hope și Fernandel, care se împrietenesc pe un vapor deși niciunul dintre ei nu vorbește limba celuilalt, astfel că niciunul dintre ei nu înțelege mai nimic din conspirația internațională în care nimeresc mai mult din greșeală. Cele două frumuseți, Martha Hyer și Anita Ekberg, aduc încurcăturilor din film o pată de… citeşte

Vegetarian pe 19 Februarie 2013 15:41
Este un film potrivit si pt lista : Case , apartamente - Probleme , solutii = lift prabusit
CANTALUP pe 21 februarie 2013 12:48
De obicei astfel de filme sunt intelese si apreciate mai mult de catre cei care au trait ceva asemanator . Din pacate cei care nu se numara printre aceia care au patit asa ceva , sau nu cunosc macar pe cineva care a patit asa ceva , deobicei nu vor sa asculte de sfaturile nimanui , si ajung sa invate pe propria socoteala ! Se numeste taxa pe prostie . Cine nu primeste sfat , nu merita sa fie ajutat ! Intotdeauna a fost mai ieftin sa previ decat repari .
cosmin742000 pe 19 Septembrie 2012 11:55
O comedie excelenta cu Fernandel si splendida Anita Ekberg .
iiii pe 19 septembrie 2012 11:56
daca excelentul la tine inseamna 8 , ai probleme! ce ai scris in comment se poate citi si in distributia filmului. comment lasat sa te aflii in treaba
cosmin742000 pe 20 septembrie 2012 11:54
Si tu de ce ai last comentul , ca sa nu scapi ocazia sa fi si mai ridicol ca mine ?Nu dispera esti regele superincoronat al ridicolului:)Si am zis ca filmul e excelent , dar probabil ca nu ai vaut ca iti statuse walkmanul :))
cosmin_kedii pe 10 August 2013 09:43
Ceea ce iese în evidență mai presus de toate in film, dincolo de scenă și scenariul, este performanța perfecta ,,,Anita Ekberg care reușește să eclipseze excelent in rolul sau ,,