Păreri Paradies: Liebe

(2012)

Paradis: Dragoste

lanca pe 09 Ianuarie 2014 17:30
Un film despre asa-zisul turism sexual practicat de europeni in tarile lumii a treia. Dar si un film despre singuratate si refulare,despre dorinta de a te bucura de placerile vietii si dezamagire, despre fuga de singuratate si deceptie. Si pana la urma concluzia e ca in lumea actuala dominata de materialism, ,,dragostea" si sexul au devenit/devin o marfa care se cumpara (usor) cu bani.Si totusi, asa cum nemurirea nu poate fi cumparata,la fel, dragostea autentica nu se supune ,,legilor pietei ", adica nu se tranzactioneza si nu are pret.Imi aduc aminte de replica unui batran calugar franciscan(catolic) care mi-a spus intr-o frumoasa noapte calda , in timp ce admiram uimit cerul luminat de mii si mii de stele,undeva pe tarmul mediteranean , ca ceea ce tine de… citeşte
mistgun pe 23 iulie 2014 18:09
Bine spus, omule BINE Spus.
Horatiucrisan pe 07 Aprilie 2019 13:37
Un film interesant care ne prezintă două mentalități diferite, cea a europeanului din clasa de mijloc, suficient de înstărit pentru a-și petrece o vacanță de vis într-o țară exotică unde totul este de vânzare si mentalitatea nativului african, sărac, într-o țară din lumea a treia fara nici un viitor, nativ care vede în omul alb european sau american un mijloc de a-și asigura existență chiar recurgând la tot felul de tertipuri de la vânzarea de nimicuri ca suveniruri până la prostituție. Un film despre faptul că totusi banul desi asigura un confort material, nu poate inlocui dragostea si singurătatea. Eroina filmului încearcă cu disperare să găsească dragoste si se va lovi doar de interese de ordin material. Un film bun.
Otto47 pe 02 Ianuarie 2024 07:03
Am cautat sa gasesc o reactie a feministelor din tarile unde se practica turismul sexual, al femeilor de o anumita varsta, in tarile exotice unde se gasesc barbati tineri disponibili pentru orice. Filmul ne prezinta o austriaca de 50 de ani din clasa medie dar de o prostie socanta. Cum isi imagineaza si pretinde de la niste tineri tandrete, mangaieri, ba chiar dragoste. Numai apartenenta la lumea civilizata nu poate explica tupeul si pretentiile. Cum spuneam singura explicatie este prostia si grosolania feminina in cazul de fata. O femeie normala, de conditia personajului din film, cu cat de putin bun simt ar trebui sa fie multumita ca poate sa mangaie, sa imbratiseze, sa sarute un trup tanar si eventual sa faca sex, evident pe bani . Or femeia din film vrea dragoste. Filmul trebuie vazut pentru a ne forma o imagine mai clara a sufletului feminin.
jonny17 pe 20 Noiembrie 2016 22:35
Bun film.. neamt afurisit.. simplu si eficient.. ptiu drace... mortii ei de batranete..
marcusARCUS pe 12 Septembrie 2012 22:55
Paradise:Love a fost la Cannes.Paradise:Faith la Venetia.Corectati va rog.
lili22 pe 05 Martie 2018 18:10
Se vorbeste in sinopsis si despre fiica, desi in film se va vorbi despre mama in Kenia.Fiica apare in alta parte a trilogiei, dar nu dau eu de partea asta.
cosmin_kedii pe 29 Octombrie 2013 08:11
un film amuzant , infricosator si puternic despre un bărbat si o femeie , bărbat negru și femeia alba , precum și povara lor de ansamblu .