Păreri Pain & Gain

(2013)

Trage tare și te scoți

klute pe 10 Septembrie 2014 13:29
"Don't Be a Don'ter! Do Be a Doer!"
Pain & Gain? Simplu: unul din cele mai amuzante și mai inteligente filme cu proști pe care le-am văzut. Și cînd zic film cu proști nu mă refer doar la cei trei flăcăi mari la stat, dar mici la sfat, unul fiind și mic la... pat. Gogomanii principali sînt, ca să zic așa, doar proștii proștilor. Lor li se adaugă o grămadă de alți proști grămadă, făcînd imposibilă orice distincție între victime, călăi, polițiști, detectivi, vînzători, medici, bărbați, femei, copii, cine vrei și cine nu vrei. Pain & Gain e ca un pașaport pentru o Americă văzută ca Țară a Proștilor, o lume de "doers", mai puțin de "don'ters" și în nici un caz de "thinkers". În această viziune constă și dimensiunea mai gravă a filmului, căci, evident, nu se arată cu degetul înspre prostia congenitală, clinică, ci este acuzată prostia ca prostire progresivă, ca orbire… citeşte
KAPPACS pe 03 Mai 2013 19:19
Filmul
Super Bestial filmul , debia ce l-am vazut azi si mi-a placut la nebunie , merita vazut!
KarGo pe 07 Iunie 2013 08:53
După ce vezi așa ceva este foarte greu să mai spui vreodată despre un film că este absurd, tras de păr și ilogic, pentru că viața bate cu mult filmul și la fel ca și în Compliance (2012), vedem că prostia omenească nu are deloc limite. Dacă în Compliance evenimentele sunt redate în mare parte așa cum s-au petrecut, în Pain & Gain s-a umblat vizibil la unele situații pentru a forța ridicolul și pentru a ambala totul sub forma unei comedii negre care să-i facă pe cei trei să pară în ochii spectatorului doar niște victime ale prostiei și nimic mai mult , dar nu cred că asta surprinde pe cineva care știe cât de veridice sunt filmele de la Hollywood. Regizorul știe acest lucru și simte nevoia la un moment dat să reamintească spectatorului că se bazează în continuare pe fapte reale. Din păcate, vanitățile criticilor aruncă într-un con de umbră unul… citeşte
KarGo pe 7 iunie 2013 08:58
Eu subt un mare fan Marvel dar din cauza filmelor Marvel nu mai vedem si alte filme
El_KaPpa pe 24 mai 2020 17:31
KarGo nu e tocmai frumos sa-mi copiezi parerile de pe celalalt site, dar nu-i o problema. Se vede clar in istoricul tau cum scrii tu si cum sunt comentariile copiate de la mine. Ma bucur totusi ca ti-au placut asa de mult de le-ai tot copiat pe aici pe majoritatea :)
robert54 pe 08 Mai 2013 01:01
Am fost , l-am vazut, mi-a placut mult....o sa va depaseasca asteptarile, are actiune multa dar si niste faze comice super smechere.
vladimir84 pe 19 August 2013 22:53
Dupa primele 30 de minute am vrut sa-l opresc, dar am facut un efort si m-am uitat pana la capat. Pana la urma n-a fost chiar atat de rau, dar mi s-a parut foarte exagerat.
Dacianus pe 30 Aprilie 2013 10:25
E interesant ca filmul e o reproducere destul de fidela, a unor fapte reale. Exista cu adevarat inclusiv personajul frumoasei romance Sorina Luminita, care de fapt se numeste Sabina Petrescu, o fata ce participase inainte sa plece in State, la Miss Romania.
Mysterious pe 4 mai 2013 23:25
ai primit 2 minusuri aiurea......din pacate!e o reprodurere.....dar in comedie!desi... in realitatea a fost mult mai raul!iar personazele in realitate nu arat cum arata in film!
Rippa pe 06 Ianuarie 2013 17:03
trebuie sa-l vad!
mare fan al filmelor cu "The ROck" ,...avand in vedere ca fak si eu sala ,de abia astept sa-l vad,stau cu sufletu la gura,din trailer pare interesant ,putina actiune combinata cu putina comedie...merge la fix, pt o seara linistita de vara:D
Mysterious pe 4 mai 2013 23:16
deci esti mare fan al lui ''The Rock'' si faci sala! ''Pretene''......se scrie FAC nu ''fak'.....si mai uitete pe discovery.sa vezi adevara poveste cum sa inamplat!e mult mai trista!
tanase_alexandru pe 10 noiembrie 2014 22:59
Ai dreptate "Barbosu85" majoritatea nu stim sa scriem corect, trist, trist!
MicrolabS7 pe 07 Mai 2013 23:28
Un super Film
Un film reusit ... cu foarte multe faze comice :)) , nici nu am simtit cum au trecut cele doua ore :D
dark_C pe 04 Mai 2013 01:04
P..DA!!!
Cred ca in special toti cei care merg la sala si trag de fiare vor dorii sa vada acest film ;))). MERITA!! SHOW MAXIM!!Ca sa vezi, in toata povestea asta hop si o P..DA romanca :))) Vizionare placuta!
Nimicdinceparafi pe 9 mai 2013 02:27
:))) Pai de cand Madalina Ghenea "face" Hollyood-ul, cred ca sunt trendy pe-acolo P...DELE romance
Dacianus pe 12 mai 2013 10:19
Sunt destule si in in cultura si stiinta, doar ca unul care isi spune chelbos nu ar avea cum sa auda de ce sunt ele in stare. Faza e ca tot cazul a fost real si s-au pastrat mare parte din caracteristicile personajelor si in varianta cinematografica.
bogdamme pe 04 Noiembrie 2012 23:40
Daca este regizat de Michael Bay atunci va fi sigur un succes !!! Iar The Rock este unul dintre actorii mei preferati ( si sportivi ).
CosminHorrorMaster pe 3 ianuarie 2013 19:57
Michael Bay, un regizor de mana a doua.
Tyson_Kyd pe 13 septembrie 2013 22:07
Wwe este teoretic mai mult decat un show de divertisment, este un sport ! Dupa cum spune si Chelbos, ai nevoie de antrenamente si o conditie fizica bine dezvoltata ca sa poti face ce fac wrestlerii . Ovidiule stiu ca ai impresia vaga ca stii tot, dar nu stii ! Toti wrestlerii fac sala, cea ce inseamna ca fac sport de performanta, dar nu o fac doar ca sa dea bine in reclame sau la tv, o fac fiindca au nevoie de conditie fizica ! Nu tot ce se intampla in wrestling este facatura !!
Tyson_Kyd pe 13 Septembrie 2013 22:19
Un film excelent cu o distributie pe masura . Luat dupa o intamplare reala, filmul este plin de actiune si umor . Pain & Gain, Trage tare si te scoti ! Se pare ca personajele noastre au tras destul de tare ( aici nu ma refer doar la fiare ) si sau scos cu o sentinta pe viata . Pe bune ?! cum sa nu-ti placa ?! Pelicula este putin cam tensionata si asta se poate vedea clar in scaparile agresive ale lui Mark Wahlberg . In concluzie filmul este beton si merita vizionat .
Chelbos pe 14 August 2013 03:30
foarte bun filmul mai ales daca e inspirat dintr-un caz real. un singur lucru am de mentionat: nu faceti acel exercitiu de la inceputul filmului pentru ca nu foloseste la nimic. pentru abdomen faceti "crunches" (cautati pe google). eu unul m-as multumi doar cu atat, antrenor fitness, ce poti vrea mai mult de la viata decat o meserie care sa iti placa? :D
Barbaru pe 22 Aprilie 2013 06:34
merita vazut
dupa ce se vede ar parea un film de actiune destul de bun ............dar sa il vedem si dupa aia mai d-am cu parerea.
RMadalin pe 29 Aprilie 2013 13:06
abia astept
pun pariu ca pasionatii de sport vor vor fi prezenti in special pasionatii de culturism eu unu abia astept.
OneManShow pe 12 Ianuarie 2013 15:25
O`m trai si O`m Vedea !
Astept si eu filmul sa apara in cinema . Din trailer mi`a captat putin atentia . Sportivi ... Impuscaturi ... Rapiri ... Pam-Pam ... Mark e un actor destul de bun , are unele filme , pot spune chiar foarte bune . Despre Dwayne "Bolovanu" Johnson , nu stiu ce sa spun . Incepe sa imi placa mai mult ca actor decat ca luptator . Anthony , e un actor tanar , cu potential foarte mare , Inca nu a primit rolul care sa ii arate potentialul sau maxim ( zic eu ) dar , asteptam . Oricum , filmul o sa il vizionez cu o oarecare placere :)
bulboaca_bianca pe 2 mai 2013 00:02
În film e un fătălău =))))))))))))))))) Dar e amuzant, el când se roagă la Iisus ... Să ști că merită .
MikkaelWolfganger pe 25 Octombrie 2013 21:53
Oh, stupidity!
Din ciclul hai sa radem cu si de prosti.Nu il prea am eu la inima pe Michael Bay asta, de fapt nimeni nu prea il are, dar al naiba de nu a nimerit-o la fix cu filmul asta.Vazut cu 10 lei in cinema-ul meu favorit, Corso, Pain & Gain asta a reusit sa ma surprinda extrem de placut, mai ales ca eu plecasem cu ceva preconceptii la drum.

Ce e de urmarit la film.Un trio absolut amuzant de retardat.Avem una bucata Wahlberg, un culturist cu prea multe idei, de unde si numele de idiot, mai se pune una bucata ciocolatie, Mackie, cam impotent, dar mare amator de lapte mamar si celulita, plus sare si piperul filmului:The Rock aka The Jesus aka The Crackhead Jesus aka The Crackhead Jesus Sober.Si ca ciorbita sa fie gata, mai apare si un Ed Harris cu fata mult prea inteligenta pentru filmul asta, plus un Tony Shalhoub, un fel de Joe Pesci ratacit din Home Alone.

Filmul nu se… citeşte

Chelbos pe 13 februarie 2014 04:03
perfect comentariul!
Rippa pe 26 februarie 2014 20:12
no pain ,no gain...it's just like that!
Sorin87 pe 18 August 2013 10:39
Pain & Gain
Foarte tare filmul mai ales ca este inspirat dintr-o poveste adevarata, fazele slow motion imi plac de asemenea si muzica de fundal
xerses pe 22 August 2013 16:18
M-au cucerit acesti infractori care au trait visul american pentru o perioada scurta de timp...
cosmin_kedii pe 15 August 2013 17:40
Superb, aproape că am murit de râs cu acest film, cel mai rău este că acesta este o poveste adevarata,,,Pentru a vedea fără ezitare,,,,
ice_eyes pe 13 August 2013 01:49
Prea tare filmul, mi-a placut maxim! Nu trebuie ratat.
ceferistu1993 pe 11 Mai 2013 04:15
Tocmai ce m-am intors de la cinema! Un film foarte bun dupa parerea mea!Actiune dar mai ales comedie..Mie imi plac comediile de fel dar acest film este singur pe anul asta la care am ras cum trebuie!
Fourleaf22 pe 04 Mai 2013 16:58
Niciodata nu a mai fost etalata atata prostie pe marele ecran, dar nu ma simt vinovat ca m-am distrat : )))). Michael Bay intors la zilele sale cu Bad Boys si The Rock a facut rolul vietii lui : )).
roberto17b pe 03 Mai 2013 19:28
L-am vazut si eu si mi se pare un film foarte bun dupa parerea mea.Adica totusi cu asa actori trebuia sa iese ceva bun:D
bulboaca_bianca pe 01 Mai 2013 23:59
E un film , super tare =))) , dar măcar într-un film care va fi de succes , a apărut și Bucureștiul , pe acolo . Un film genial . Chiar merită văzut, e și puțină comedie .
movie_fan77 pe 3 mai 2013 15:47
film gay cu gay, pentru gay
bulboaca_bianca pe 29 iulie 2013 22:11
Atât @Chelbos!!!:)))
alyn_92 pe 28 Februarie 2013 04:52
Cu asa nume mari, e imposibil sa iasa un film prost!
Sincer, cred ca merita vazut!

Mihaita19 pe 05 Ianuarie 2013 23:43
Parerea mea
Bei e interesant ?! M-am cam saturat de genu' asta de filme, da' poate, poate cine stie o sa fie bun. Mark si Dwayne actori destul de buni cel putin primul , Dwayne inca n-a jucat in ceva film serios da' sunt increzator... Michael Bay nu mai e ce a fost odata, ultimele 3 filme ale sale sunt seria Transformers ( filme destul de slabe, parerea mea ).
Un plus ar fi ideea la prima vedere dar ramane de vazut cum o sa fie, oricum e pe lista mea de filme "de vazut". Si eu cred in ideea "no pain no gain" :))

erdelyady pe 17 August 2020 22:30
Film bun, titlu... hai să-l numim "ciudat"
Dacă n-aș fi studiat limba engleză timp de opt ani și nu-l vedeam pe Ed Harris în distribuție treceam dezgustat mai departe. Ce modă o fi asta cu astfel de titluri? Sau în asta constă "traducerea și adaptarea", că de multe ori te iei cu mîinile de cap cînd vezi atîtea agramatisme, ticuri verbale și expresii de jargon de mahala în subtitrări. Cinematografia a fost numită "A șaptea artă", asta ar trebui să ne ducă cu gîndul la noțiunea de cultură.
user-5e7b2f4dad84f pe 25 Aprilie 2020 23:47
Un film destul de bun, mie chiar mi-a placut, bazat pe fapte reale
danut_iulian pe 13 Noiembrie 2017 13:58
Pentru 3 actori foarte cunoscuti intru singur film ma steptam sa fie cu mult mai bun dar se pare ca nu chiar atat de bun.
Dragos.87 pe 20 Iulie 2017 22:20
Este un film inspirat din fapte reale,o poveste incredibila...Filmul are de toate incat sa nu te plictisesti si aici includ si distributia numai cu actori talentati.Merge vizionat cu incredere!
XShadowX pe 23 Februarie 2015 12:19
FOARTE BUN FILM cu super actori !!!
Felicitari Michael Bay din nou pentru un super film cu o distributie pe masura si un subiect interesant ;) , recomand tuturor acest film in special culturistilor ;)
diz3lgirl pe 05 Ianuarie 2015 16:12
bun
dragut filmul, unele faze exgerate, dar si multe momente bune
B3stMaNxX pe 24 August 2014 10:54
Filmul este super,merita vazut!No pain,no gain! :D
iulian94 pe 22 Iunie 2014 15:07
gain and pain
Filmul e prea tare si mi-a placut mult de cei trei cum incurcau ei tot.
Un super film care merita vazut.

Razvan600 pe 23 Februarie 2014 19:47
Un film la care nu stii cum sa reactionezi, poate fi un film bun, dar la fel de bine poate avea cateva hibe. Pentru mine ramane o surpriza foarte agreabila.
Dar_kvampire pe 11 Februarie 2014 19:00
Bun foarte bun mai ales ca este inspirat dintr-o poveste reala.Iar Dwayne Johnson ca de obicei un actor foarte bun.
tonymaestrul pe 21 Ianuarie 2014 19:03
Foarte tare povestea celor 3. Destul de impresionanta. Pacat ca si-au irosit viata cu niste greseli de amatori.... Filmul este foarte palpitant si totodata comic.
MrElements pe 17 Decembrie 2013 17:04
ciudat
ciudat film dar mi a placut. la inceput plictisitor dar cu cat inaintezi observi schimbari
RoccoSuasito pe 02 Decembrie 2013 22:32
Un film bunicel
Prima ora este cam plictisitoare si la un moment dat vroiam sa ma opresc din vizionat dar in a doua jumatate a filmului sunt destule faze comice. Pana la urma am ramas cu o impresie placuta. Per total a fost un film haios. Va recomand sa ii dati o sansa chiar daca prima jumatate lasa de dorit si pare plictisitoare.
GabiStelistu pe 29 Noiembrie 2013 17:51
Un film foarte bun, mi-e personal mi-a placut mult, o poveste interesanta care te face mereu sa te intrebi ce se va intampla mai departe
florin_cosmin_tigan pe 26 Noiembrie 2013 17:38
e un film ok, actiunea e ok , chiar merita sa il vezi , poate are unele scapari cum ar fi scene de violenta cam seci dar totusi e ok, putea fi mai multa actiune.
MNarcis pe 15 Noiembrie 2013 10:55
Filmul asta a fost cea mai amuzanta comedie pe care am vizionato pe anul acesta, atat actiunea filmului cat si drama sunt atat de bine invelite intr-o nota amuzanta incat chiar m-a surprins, vezi in film cum un om trece prin chinuri groaznice si viata ii este distrusa si totusi nu te poti abtine din ras sau din zambit din cauza dialogurilor si imaginilor f haioase din film (cel putin in cazul meu), Mark Wahlberg excelent (este sufletul filmului)...................il recomand cu incredere!

P.S. mult mai amuzant decat mizeria aia de comedie: ''We're the Millers''

johnybz pe 29 Septembrie 2013 23:34
Merge
Ce sa zic , nu cine stie ce , dar totusi nu te plictiseste. Actorii joaca bine , povestea e oarecum credibila , mai putin faptul ca nu moare ala dupa 3-4 tentative ale astora :)). Recomand pentru dupa-amiaza de sambata sau duminica :)
karenin08 pe 06 Septembrie 2013 18:47
Cel mai bun film de actiune vazut de mine.Violent,comic,cu suspans,ritm alert,poveste bine inchegata,replici ilare si inteligente,caz real etc.etc.Imi place ca din ce in ce mai des regizorii aleg sa creasca ritmul de desfasurare al actiunii in film,evitand si chiar scotand pasajele cliseico-plictisitoare de care deja m-am scarbit.
narcisson pe 05 Septembrie 2013 02:29
Trage tare si te scoti!
Un film destul de bun, mai ales ca este inspirat din fapte reale; mi-a intrecut asteptarile. Desi povestea din film este putin exagerata fata de cea din realitate, Michael Bay reuseste sa nu dea in penibil, ba dimpotriva. Pelicula spune povestea unor pasionati de fitness care traiesc visul american, insa nu pentru mult timp. Cat despre protagonisti, Mark Wahlberg a avut un rol foarte greu (plus faptul ca a trebuit sa puna multa masa musculara intr-un timp scurt, pentru filmari), insa a fost foarte natural si s-a descurcat cu brio. Dwayne Johnson s-a descurcat excelent in rolul condamnatului intors pe calea cea dreapta, iar despre Anthony pot sa spun ca inca nu si-a atins varful carierei (aici s-a descurcat bine, insa ii trebuie un rol principal). Per total, o drama buna, plina de momente comice, umor negru, vulgaritate care alcatuiesc un film placut. Il recomand spre vizionare, nici nu… citeşte
Get0dac pe 27 August 2013 18:32
O demonstratie a faptului ca daca ai muschi...rar ai si creier. De asemenea...romancele se descurca minca'ti'as si'n America. Mai mult, nu ai ce vede. Filmul mi-a adus aminte de un caz romanesc....REAL... unu' fura o masina, masina(furata), ii este ''imprumutata'' de alti baieti ''destepti....Ce face primul hot, beat fiind...? Suna la politie si reclama furtul. Cam asa si cu muschiulosii astia...baieti ''destepti''...da' prosti....
MikkaelWolfganger pe 24 octombrie 2013 23:44
:)).Si eu am avut prin zona pe la mine parte de o comedie de felul asta.Doi insi care nu erau de prin preajma au dat spargere intr-un magazin.Au aruncat tot ce au prins in saci si au plecat sa ia maxi-taxi :)).Fiind ora tarzie nu au prins, asa ca au inceput sa faca din mana la ocazie.Pana a trecut o masina a politiei care i-a luat la ocazie :))
Chelbos pe 13 februarie 2014 04:05
:)))
makketo pe 25 August 2013 16:42
Incredibil... mi-a placut... ma asteptam la un pac pac, dar e mult peste...sunt cateva faze care par rupte dintr-un umor negru exacerbat, insa regizorul ne anunta succint printr-un mesaj pe ecran "this is still a true story...". O alta faza tare... o insraelianca interpreteaza o romanca :)) .
Infinity pe 23 August 2013 02:50
Pain & Gain (2013)
Filmul a fost OK (cu toate ca mi s-a parut cam sec), a avut o poveste buna, cateva faze comice si te tine in priza. Actorii au jucat bine si au avut la baza si un dialog bun. Au fost si destule faze mai dure, poate pentru unii mai putin digerabile. Am observat si cateva greseli, dar asta conteaza mai putin. Merita vazut.
AndreBlack pe 21 August 2013 16:50
Pain & Gain
Un film destul de bun . Pot spune ca mi-a placut chiar foarte mult filmul . Are de toate filmul : drama , comedie , actiune etc.. . Distributia filmului a fost chiar foarte interesanta si in acelasi timp si una foarte buna . Un minus as da finalului dar doar atat . In concluzie filmul merita vazut iar eu il recomand .
CINEFILUL DE SERVICIU pe 20 August 2013 03:01
Pain & Gain (2013) « Cinefilul de Serviciu
[...] Site: http://www.painandgainmovie.com/ Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte