Păreri Oscar

(1967)

Oscar

cezarika21 pe 31 August 2012 06:51
O farsă nebună, nebună, nebună...
Adaptare a unei piese de teatru a lui Claude Magnier în care Louis de Funès obţinuse un mare succes, "Oscar" este o comedie genială realizată numai pe platou despre un patron lacom, un angajat care-l înşela de ani de zile, o fată care dorea să se mărite cu şoferul, o altă fată care ba e fata lui Funès, ba nu e, ba e din nou fata lui Funès, un şofer care pleacă, se întoarce şi pleacă din nou, un masor care nu înţelege nimic şi un servitor care anticipează mişcările stăpânului. Plus trei genţi (una cu bani, una cu bijuterii şi una cu lenjerie) pe care le tot schimbă o servitoare care urmează să se mărite cu un baron, la Funès ajungând mereu numai geanta cu lenjerie.

O comedie foarte alertă şi în care Louis de Funès îşi demonstrează din plin talentul de one-man-show, stilul său agitat şi nedumerit stârnind râsul general.

emma07 pe 09 Martie 2010 09:53
Un film captivant cu faze foarte comice si un scenariu pe masura.
Louis de Funes se intrece pe sine in acest film, deci puteti deduce ca razi pana nu mai poti la el.
Il recomand tuturor amatorilor de comedii bune si frumoase!

koman pe 23 ianuarie 2011 03:23
o comedie superba!!!!!
lucian_sli pe 28 Octombrie 2018 23:26
Recomand acest film,e ce-a mai tare comedie a lui Louis de Funes.
Gizmogremlin pe 26 Noiembrie 2015 05:02
Demential!
In ciuda faptului ca filmarie s-au facut mai mult in interior, rezultatul unui scenariu excelent+o distributie de top= o capodopera, o incredibila comedie de situatii-nerecomandat cardiacilor.
Spikos pe 03 Aprilie 2013 08:07
O piesa de teatru cu Louis de Funes in verva , plin de energie debordanta , contagioasa , ce trebuie vazut ; nota 10 .
cosmin_kedii pe 25 Aprilie 2013 08:56
O capodopera a genului. Construit sub forma unui joc, Oscar este unul dintre cel mai bune film franceze Louis de Funes conectat la 10000 de volti ofera un spectacol imensss