Păreri One Flew Over the Cuckoo's Nest

(1975)

Zbor deasupra unui cuib de cuci

Mores pe 20 Octombrie 2010 11:46
Jack Nicholson magistral !
Sunt filme despre care este mai bine sa nu spui nimic, cuvintele sunt de prisos.E bine doar sa le vezi si sa traiesti intens toate trairile pe care ti le inspira...iar asta e unul din acele filme....
DenisaMHoo pe 8 ianuarie 2011 21:44
Ai mare dreptate. Dupa un asemenea film ramai doar cu sentimentele, doar cu emotia ca ai trait 2 ore in mod diferit, iar cuvintele cu siguranta nu isi mai au rostul. Ramane doar sa te gandesti daca vreodata vei ajunge sa traiesti libertatea absoluta intr-o lume condusa numai de prejudecati si conventii.
mymanakarma pe 01 Ianuarie 2011 22:59
Nebunia...e la fel de relativa ca normalitatea. E doar o simpla eticheta pusa de o anumita categorie de indivizi! (cum am scris si mai sus). Iar aceasta trecere dintr-o extrema in alta, foarte bine pusa in valoare de maestrul Jackie, creeaza impresia unei iluzii perpetue, care pare molipsitoare. Indianul, simbolul sufletului vesnic liber, aduce prin prezenta sa "mantuirea", intr-un sens non-iisus-ic, daruind 'viata vesnica' unui muritor chinuit si libertate unui suflet ratacitor, pentru a echilibra vibratiile Universului. In jurul acestui final memorabil cu iz samanic, se construieste o poveste care ne spune ce insemni atunci cand crezi ca esti normal, in timp ce altii tin mortis sa te contrazica, ba mai mult sa te transforme in ceva ce nu exista-fiinta lipsita de esenta, de constiinta. Un film pe care l-am inteles intr-un alt mod dupa practica la spitaul de neuropsihiatrie :) Si… citeşte
mvpsebi pe 15 Iunie 2010 23:26
Intr'o lume nebuna, doar nebunii sunt normali.
Usor si foarte semnificativ, este de o naturalete incredibila acest film. Si asta in mare parte se datoreaza lui Jack Nicholson, care joaca rolul unui supererou nebun, caraghios, carismatic si cat se poate de normal, rapus insa de sistem.
Ovidiu239 pe 11 martie 2013 20:22
Titlul e genial
veronica210 pe 30 Martie 2010 23:33
Cam ciudat sa-i vad tineri pe acesti mari actori..:)) Jack Nicholson..a fost perfect pt rolul jucat .iar sora Ratched..pfff..n am cuvinte...expresia fetei mereu aceeasi..niciodata nu stiai ce gandeste..mi-a placut foarte mult..Danny Devito..ce comic e asa tanar=))..
Ynspy pe 24 Mai 2010 10:06
J.Nicholson
un film emotionant,in care elementele comice se imbina excelent cu cele dramatice,un nou film despre lupta cu societatea si regulile ei,care nu se pooate castiga si nu in ultimul rand o tresarire placuta sa ii vad pe Jack Nicholson,Danny de Vito si alte fete cunoscute la o asa varsta "frageda"..Jack Nicholson a fost imperial ,a fost rolul care i-a venit ca o manusa:de nebun si puscarias in aceelasi timp.. fara indoiala o spun ca este unul din filmele mele favorite si il recomand din toata inima..:)
zeno.marin pe 30 Ianuarie 2012 16:20
1 la mie
Cand un regizor exceptional reuneste aemenea actori de elita, transpunerea unei carti nu mai putin celebre nu poate fi decat magistrala la randul ei. Si asa a si fost! Sunt rare filmele despre care se poate vorbi la superlativul absolut, filme care sa te impresioneze in felul acesta. Cinci premii Oscar, sase BAFTA plus inca vreo cateva zeci de alte premii mai putin cunoscute plus nominalizari si parca... tot pare un pic prea putin. Piese de teatru, in nenumarate reprezentatii, unele antologice la randul lor au consfintit statutul de clasic al valorilor universale acestei capodopere. L-ati vazut pe Florin Piersic in rolul lui "Chief" din pisea omonima cartii?...

Marturisesc ca intotdeauna am avut convingerea ca e mult mai usor sa interpretezi roluri de personaje anormale, dar am ramas uimit de cat de convingator e fiecare dintre actori. Unul si unu. Interesant, chiar… citeşte

rvn pe 30 ianuarie 2012 18:46
cand am intrat in mica comunitate forumistica am deschis un topic cu o tema interesanta, zic eu : "Inchisoarea, loc al degradarii umane". niciodata n-am crezut ca exista sinonimie perfecta intre inchisoare si un spital de nebuni, fiindca, din primul loc, scapi sigur, dupa ce-ti ispasesti pedeapsa data de judecator, dar, de la ospiciu, cu suguranta, n-ai scapare, pe veci. este o dubla incatusare: camasa de forta sau socurile electrice, ca metode sigure de a te "calma", dar si proprii demoni, propria nebunie, care te tine captiv la randul lor, zadarnicindu-ti fiecare efort de a te elibera de sub tutela lor. daca ar fi sa facem o comparatie intre ele, cred ca inchisoarea, ca loc de detentie, pare o insula exotica, unde stai in vacanta mai mult timp decat de obicei...
Rapture pe 02 Iunie 2009 08:52
N-am mai vazut de mult un film asa de bun . Actorii au jucat impecabil , povestea a fost buna , regizia a fost buna . Abia astept sa citesc cartea!
aayana pe 23 Martie 2010 13:07
Jack Nicholson (în rolul principal) a demonstrat încă o dată că este un actor desăvârşit.

Deşi adaptare după romanul cu acelaşi nume a lui Ken Kesey, filmul este dinamic, plin de ironie dar şi de simboluri.

Îţi arată cum un om perfect sănătos, (care intră într-un spital de nebuni pentru a evita munca silnică din închisoare) poate să eşueze în lupta cu un sistem plin de reguli şi lipsit de afectivitate. Sub pretextul că fac bine oamenii, de fapt le fac mai mult rău comportîndu-se cu ei ca şi cum ar fi nebuni, în cele din urmă pacienţii ajungînd să creadă acest lucru, ceea ce-i face să se simtă slabi şi devin dependenţi de ajutor.

Câştigul este unul al demintăţii, este o luptă pentru libertatea gândirii, o luptă împotriva rigidităţii dusă la extreme.

Sunt atinse teme precum… citeşte

Matrix pe 24 Noiembrie 2003 09:45
Dau acestui film calificativul 5 stele deoarece este un film foarte usor de inteles (daca ai ceva in cap), are o distributie extraordinara (mai ales Will Sampson care joaca de Oscar) si sunt un impatimit al genului de filme care pun in discutie anumite probleme legate de filosofie si in acelasi timp de constiinta omului.

Sper ca ati inteles ce vreau sa spun ......

Crisstyan25 pe 1 aprilie 2011 02:37
Si tu ce ai in cap?
Rippa pe 26 februarie 2014 18:10
Matrix ,..u in loc sa zici ca Jack Nicholson e de oscar ..u ne iei cu Will Sampson...pe bune??:)) si doar nota 5...mai dute omule pe la cinema/ sau ia ti mai multe filme si vizioneaza ...nu venii aici sa ne vinzi noua gogosi....nu cred ca exista om caruia sa nu i placa de Jack..oricat de kkt ar fi filmu pe care il joaca...asa ca...
lauriciu91 pe 30 Noiembrie 2010 22:43
era o vreme cand americanii chiar faceau filme buna si acesta e unul dintre ele
Dan Gerose pe 24 Noiembrie 2003 16:21
de acord cu Matrix. Un film de 5 stele.
olivert1310 pe 12 februarie 2013 16:50
Acelasi lucru valabil si pentru tine. Notele date de voi acestui film arata ce aveti voi in cap. Vreau sa vad un film caruia tu ii acorzi o nota mai mare. Lasati-va de vizionat filme !!!
adyman pe 20 aprilie 2013 16:24
aoleu olivert. examineaza data notei, pana prin 2008 nota maxima a fos 5 stele. plus nu se vad cele 5 stele lipsa cum ai da nota 5 in prezent.
cezarika21 pe 23 Martie 2014 07:25
Periculosul joc de-a nebunia
Dorind să scape de închisoare, un individ violent se preface a fi nebun şi este internat într-un azil psihiatric; ajuns acolo, îşi dă seama că a făcut cea mai mare greşeală pentru că spre deosebire de închisoare de unde putea fi eliberat cândva, în azil putea să rămână închis până la sfârşitul vieţii. În plus, ca urmare a contactului permanent cu nebunii, medicii, asistentele şi supraveghetorii au dezvoltat porniri sadice.

Filmul prezintă într-un mod absolut dramatic transformarea unui om perfect sănătos într-un nebun prin acţiunea unui sistem represiv şi inuman. Ca şi în "Portocala mecanică" (capodopera lui Stanley Kubrick), şedinţele de terapie care pretind că-i fac bine pacientului îl transformă pe individ într-o persoană slabă din punct de vedere emoţional, lipsită de posibilitatea de a lua decizii potrivit propriei voinţe… citeşte

mircea_pop pe 03 Mai 2010 19:41
Jos palaria in fata lui Milos Forman si a lui Jack Nicholson ;)
Vorador pe 26 Mai 2011 19:48
Touching and moving, a great cinematic experience
"One flew over de cuckoo's nest" vorbeste intr-o maniera foarte directa despre nevoia omului de libertate si in acelasi timp despre teama lui de a se agata cu ambele maini de aceasta libertate care ii sta la indemana.Un film nebunesc de bun,bazat pe o carte scrisa de Ken Kesey(o recomand ca sa aflati cateva detalii in plus fata de film).Un film care cu siguranta ramane unic prin tot ceea ce reprezinta!
fairytale pe 21 Septembrie 2007 13:01
un film bun, cu o tema interesanta, si actori care si-au jucat foarte bine rolul
olivert1310 pe 12 februarie 2013 16:51
Si totusi il notezi cu 5. Egal zero pararea ta.
f.vlady94 pe 15 aprilie 2014 00:45
Mai degraba spiritul tau de observatie. Poate remarci ca sunt 5 stele din 5, nu din 10...
ciobotaru pe 22 Iulie 2010 17:36
sincer m-am asteptat la ceva mai mult , nu este un film prost , totusi
CosminHorrorMaster pe 13 ianuarie 2011 17:07
sincer, cred ca n-ai nimic in cap
Ovidiu239 pe 23 Ianuarie 2013 18:09
Legendar
Jack Nicholson, in nebunia sa, isi ia zborul catre maretie.
Este un film care chiar si in ziua de azi, la decenii bune de la lansare, trebuie vazut. "Zbor deasupra unui cuib de cuci" este un film exceptional, ce nu se face in fiecare zi, de la regizor pana la aproape toata distributia filmul impresioneaza. Un final incredibil pentru un film ce a castigat ceva premii, si sunt meritate toate.
Cat despre Jack Nicholson... magistral, una dintre cele mai bune prestatii actoricesti!

winzip25 pe 15 Noiembrie 2012 22:52
Cu siguranta cu film memorabil. Jack Nicholson a fost demential.
Batranelul pe 17 Ianuarie 2012 22:03
Dupa ce am vazut filmul, mi-a luat cateva minute sa-mi revin.
Churchill spunea odata :" Cea mai dura lectie de viata e atunci cand afli ca si nebunii au uneori dreptate!" Un film care nu mai are nevoie de absolut niciun comentariu!

IulianManea54 pe 01 Ianuarie 2012 23:29
O capodopera a anilor '70. Un film excelent care merita vazut.
Sfarsitul filmului lasa un mesaj destul de straniu pentru vremurile care le traim si anume ca oricine incearca sa faca ceva in aceasta lume, este redus la tacere.
Pe de alta parte, cine tace si tace, are mai multe de castigat (cel putin asa reiese din ultimele minute).

Alex94Alex pe 28 Decembrie 2011 02:31
Nicholson fenomenal, film genial, nota 10 fara retineri
ChristianCage00 pe 12 Iunie 2011 12:42
One of the greatest!
Am vazut filmul, cam tarziu ce-i drept. Tot am tinut sa aman momentul si acum cam regret, este unul dintre cele mai bune filme care le-am vazut eu in viata asta, de la performanta lui Jack Nicholson pana la cea a lui Cristopher Lloyd, tot cast-ul a fost de gigantica calitate, sa nu mai vorbesc de Louise Fletcher (Nurse Ratched) care consider ca a facut unul dintre cele mai reale roluri din istorie, personajul sau a fost de crezut, si-a meritat Oscarul. Sa nu mai vorbesc de poveste, scenariu. Acesta este un film de care poti spune ca este o opera de arta, implicand faptul ca performanta, cat si dialogurile te-au facut sa te pierzi in el, abia apoi amintindu-ti ca este doar un film facut dupa un roman de succes. Adaptare perfecta.
lupuveanu pe 01 Aprilie 2011 01:30
pt domnul matrix
domnule matrix,acesta e un film care trebuie inteles,nu ai cum sa ai dai nota 5,dupa mine trece de nota 10,nu se dau oscaruri pe ursi
Dubrasca pe 29 Mai 2010 17:43
"11 stele"
Filmul asta este o capodopera.Jack Nicholson este fenomenal.
Neumann Anne-Marie pe 23 Noiembrie 2003 15:21
Dau acestui film calificativul "trei stele" deoarece este un film foarte greu de inteles,dur, dar in acelasi timp are o distributie extraordinara si subiectul in sine, este interesant, nu numai pentru impatimitii genului deoarece pune in discutie anumite probleme legate de filosofie si in acelasi timp de constiinta omului foarte interesante.
keepAway pe 21 februarie 2011 03:35
lasa-ne...
Tyybi1 pe 14 decembrie 2014 14:34
@keepAway - ești idiot rău... @93GabiBT - Vai capul tău... @oliver1310 - @Neumann a dat 3 stele din 5, echivalent la 7,5-8 din 10 stele. Cam de atât e filmul... Așa că dispăreți sictiriților !
Gebeleizis pe 07 Octombrie 2012 16:32
Jack Nickolson este genial, fabulos, magistral, enorm in acest film! Categoric, una dintre cele mai bune interpretari din toate timpurile!
alex_il_fenomeno pe 04 Septembrie 2012 13:22
o productie geniala , care isi merita pe deplin locul ocupat in prezent in topul IMDB , premiile si nominalizarile primite dar si toata atentia de care se bucura , intrucat este de un dramatism si de o emotie impresionanta , iar protagonistul , Jack Nicholson , face un rol de toata frumusetea intr-o poveste cursiva , presarata cu situatii neasteptate , dar si o atmosfera cum nu am mai simtit .... o capodopera in toata regula , de urmarit fara urma de indoiala .
deadlord pe 26 August 2012 20:10
Acesta este filmul care i-a facut cunoscuti pe Danny DeVito, Christopher Lloyd, Brad Dourif si pe Vincent Schiavelli, iar Jack Nicholson era deja cat de cat cunoscut.. O drama incitanta si interesanta.
Bulldogul pe 23 Mai 2012 15:29
Capodopera
Nu poti descrie in prea multe cuvinte aceasta capodopera a lui Milos Forman. Este un film ce merita vazut, neconditionat de catre toti cei care sunt "cinefili". Desi sunt sigur ca majoritatea lor au vazut acest film.
Jack Nicholson un actor desavarsit, cu roluri in toate ipostazele posibile. Primul Oscar castigat de Jack a fost cu acest film. Urmat de o serie de trei ....
Filmat aproape in totalitate in spital ( cu exceptia evadarii ) , filmul nu este plictisitor. Jocul lui McMurphy te tine in priza pana la final, nelasandu-ti timp de anticipare a urmarii filmului.

DPMDV un film de nota 10. De vazut neaparat.
Bafta all!

CosminHorrorMaster pe 04 Septembrie 2011 21:05
Sincer, cel mai bun film al timpului din toate punctele de vedere. Nota 10 Jack Nicholson de asemenea .
robbiex2 pe 10 Mai 2010 22:24
Foarte bun filmul.L-am vazut de curand pentru prima data! Jack Nicholson este un actor fenomenal !
serghei_romanu pe 29 Decembrie 2009 14:43
Bestial
Un film care ramane unic prin tot ceea ce reprezinta talent si comunicare.Totul este dozat perfect, glumele, reactiile, trairile personajelor creeaza senzatia de real, de veridic.Actorii au fost absolut minunati aproape toti, regia nu mai zic, scenariul la fel, spectaculos.Pentru mine este un film special, care are la baza un mesaj extrem de important si de actual.Este o invatatura, un film al relatiilor umane exprimat intr-un mod pe cat de dramatic pe atat de haios si hilar in anumite momente.un film aparte.9/10
NightChild pe 16 Octombrie 2010 11:15
Sincer sa fiu inainte sa vad filmu nu puteam sa il sufar pe Jack Nicholson. Nici acum nu imi vine sa cred cat de bine a putut juca si cat de bun a fost filmu.
Sergiu.Lobont pe 08 Septembrie 2010 03:28
Atatea cuvinte mari pe care nici cei ce le-au emis nu le inteleg. Corelatia dintre film si titlu nu o inteleg "Zbor deasupra unui cuib de cuci"... Un film supraevaluat. Sunt genul de persoana asupra caruia efectul de turma nu actioneaza,... deci imi pare rau. Puteti sa-mi dati dislike-uri cate vreti.
mvpsebi pe 9 septembrie 2010 20:49
:)) ce sa intelegi tu din filmul asta, daca nici titlul nu esti in stare sa-l deprinzi..
Sergiu.Lobont pe 30 ianuarie 2012 22:19
Daca m-ar fi interesat vreodata Likeurile si Dislikeurile as fi dat filmului nota 10. Nu mai pot sa vorbesc despre el pt ca l-am vazut pe vremea in care nu imi argumentam inca deciziile prin doua foi deci nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza. Am vazut sute de filme de atunci deci nu mai tin minte detaliile din "One Flew". Probabil atat am decis la momentul ca merita. "Gladiator" e un film inspirational foarte bun, "300" e un spetacol oarte bun de-a lui Miller. "Spirit de turma" e o expresie ca si "minte de om bolnav". Nici descreieratul nu are minte. Toate ele bune.
sarrpe pe 04 August 2010 01:38
Jack Nicolson, iti dai seama k joaca un actor bun si acu` tre` sa imi placa si filmu k a jucat asta, nu? Cel mai plictisitor film...sincer... ma uit la niste nebuni cum se scalambaie
mymanakarma pe 1 ianuarie 2011 22:36
Citeste cartea, poate are vreo speranta ;) auzi, dar simbolurile din film cum ti s-au parut? Cum crezi ca au fost surprinse tipologiile umane prin personalitati psihotice? Care crezi ca e aluzia cu viata oricarui individ? Si by the way, daca nu e un film la care sa rumegi floricele plescaind asta nu inseamna ca e plictisitor....Cat despre nebunie...e la fel de relativa ca normalitatea. E doar o simpla eticheta pusa de o anumita categorie de indivizi!
Ovidiu239 pe 28 aprilie 2013 15:00
sarrpe, nu te supara dar ca sa notezi cu 2 un asemenea film mi se pare o aberatie totala. Dar stii ce ma amuza cel mai mult la tine, m-am uitat in lista ta de filme, si desi ai notat cu 2 acest film, l-ai bagat in favorite:))
Stephen2D pe 04 Ianuarie 2014 13:18
A doua venire… într-un azil... ca să aducă… o lobotomie …societății.

radu3455 pe 18 Martie 2012 10:46
o drama de nota 10 fara discutii avandu-l in rol principal pe Jack Nicholson care a jucat perfect
pisicuta1 pe 16 Ianuarie 2013 11:32
un film superb,merita vazut iar jocul actorilor impresinant!
SANDA45 pe 28 Noiembrie 2012 10:45
Un film foarte bun, dar bineinteles pentru cei care`l inteleg , o distributie grea cu Nicholson in frunte.
CazaGio pe 10 August 2012 23:46
O productie impresionanta in care unicul Jack Nicholson evolueaza splendid
ionutzoo7 pe 16 Iulie 2012 21:57
Nu o sa ma apuc sa explic teme si filosofii despre film.Va spun doar atat:daca aveti ocazia uitati-va la film(sau cititi cartea inainte...parca exprima mai multa emotie decat filmul)
MNarcis pe 11 Mai 2012 11:49
Jack Nicholson joaca exceptional (cea mai buna prestatie a carierei, alaturi de cea din ''The Shining''). Un film care mi-a placut f mult si care dupa ce il vizionezi ''te mai coboara cu picioarele pe pamant'' (si anume parca nu iti mai doresti atat de mult banii f multi, masini scumpe sau excursi de lux) ci doar te face sa fi recunoscator ca cel putin ai cel mai de pret lucru de pe pamant (sanatate). Filmul are si ceva lipsuri si doar sf dur al filmului il mai aduce cu picioarele pe pamant in legatura cu ceea ce se intampla cu adevarat in spitalele de boli mintale (inteleg ca filmul ne prezinta doar cum se desfasoara viata intr-un astfel de spital insa putea fi exploatat ceva mai bn si pt generatia tanara care nu prea mai are rabdare la astfel de filme ceva mai captivant), oricum in opinia mea tot ramane un film obligatoriu de vazut macar o data in viata!
kakapo pe 21 Noiembrie 2011 22:05
...frumoasa alegoria, aceasta fiind transpunerea unui cantecel popular american in paginile unui roman deosebit, ca si interpretarea prin care au prins viata 'cucii' din sanatoriu...Jack Nicholson in poate cel mai bun rol al carierei sale...
jacknicholson pe 13 Septembrie 2010 19:39
Nu ajung atatea stele pentru aceasta capodopera. Ciubotarule...tu la ce te asteptai? Daca aparau ceva pipite despuiate erai satisfacut?
sotha17 pe 27 Martie 2010 16:52
Imi plac filmele care aduc un challenge in modul cum gandim, filme care pun pauza parca la toata societatea si te fac sa regandesti cum suntem pozitionati, ce suntem, ce ne motiveaza, ce ne face fericiti, ce e libertatea, ce e frica....Pe de alta parte Jack e dupa parerea mea in cel mai bun rol al lui, este fantastic...iar ceilalti actori sunt excelenti. Filmul te tine lipit de ecran...e o placere sa il vezi si revezi!
Laurica333 pe 09 Aprilie 2012 12:24
Pe parcursul filmului m-am cam plictisit, insa sfarsitul m-a determinat sa imi para rau ca am considerat scenariul unul plictisitor. Un film bun, insa pt amatorii genului, restul nu cred ca rezista pana la sfarsit!
MariusCiprian87 pe 29 Noiembrie 2019 23:32
o metafora a nebuniei...
Pot spune raspicat ca este poate rolul vietii pt Jack Nicholson, un altfel de film , cu o distributie bunicica , Danny de Vito, Schiaveli, C.Lloyd...insa nu o capodopera asa cum tot il ridica in slavi asa zisi "cinefili" sau "critici" de film , intradevar a avut perioada lui de glorie, insa urmarindu-l cu atentie acum , dupa cateva filme bune la active , nu pare decat un film mediocru, bunicel fara prea multa culoare , energie si fara acel moment 0 , de suspans, de atractie...scenariul e destul de liniar, plat...ce a fost oarecum fortat pe final , pentru a impresiona si soca publicul cu ceva...un film de vazut totusi , insa nu a-si mai da 2 ore pt el niciodata ! App. filmul e o catastrofa pe langa carte... ;) , cei care inca nu sunt prinsi sub euforia efectului de turma, a notei "nebunesti" de mare a imdb-ului si a carutei de premii date in acel an sarac al cinematografiei americane,… citeşte
user-5a8cac6589d12 pe 04 Ianuarie 2019 04:53
Capodopera pentru snobi . Nimic mai mult. As good as it gets , mult mai bun decât acesta .
gbanescu pe 15 Februarie 2013 20:44
O parabola remarcabila, marca Milos Forman
Desi este unul dintre primele filme ale lui Milos Forman realizate in SUA, dupa plecarea sa din Cehoslovacia, "Zbor..." nu este deloc condescendent cu un anume tip de autoritarism ce bantuia societatea americana a anilor 60-70. Si asta, poate, cu atat mai mult cu cat M.Forman experimentase autoritarismul "clasic" in Cehoslovacia natala si de care scapase exact in momentul cand rusii invadasera Praga (1968).
Conflictul dintre personajul lui Nicholson si asistenta-sefa Ratched este un model cu valente arhetipale in literatura si cinematografie, sub aspectul punerii fata-n-fata a doua forme si fonduri diametral opuse : inadaptatul social cu temperament rebel, dar cu gandire libera, neincorsetata vs. exponentul sistemului autoritar, coercitiv si, mai ales, vindicativ, care reuseste, in final, sa inabuse nazuinte si aspiratii, sa genereze drame.
Milos Forman este un regizor "atins… citeşte

Iulidesprefilme pe 23 martie 2014 21:38
Imi place comentariul...l-am citit cu interes...
Calyx pe 24 Februarie 2015 21:33
Un film de excepţie,o dramă în adevăratul sens al cuvântului.
Această CAPODOPERĂ a lui Milos Forman ne prezintă extrem de bine sistemul abuziv,sistemul care îşi exercită autoritatea într-un mod brutal asupra pacienţilor şi care în loc să încerce să-i vindece se limitează la a-i izola de societate,chiar dacă acest lucru le inrăutaţeşte situaţia.

Actorii joacă excepţional,ba chiar reuşesc să te facă să te întrebi dacă nu sunt chiar nebuni cu adevărat.Despre Jack Nicholson cred că este de ajuns să spun că a câstigat un Oscar pentru prestaţia sa in acest film.

Cea mai intensa parte a filmului este finalul,care te copleşeşte prin dramatism.
Un film pe care-l recomand tuturor.