Păreri Once Upon a Time in the West

(1968)

Undeva, cândva în Vest

Vorador pe 29 Septembrie 2011 00:10
"Something to do with death"
Nu mi-ar veni sa cred daca cineva ar vedea acest film si ar spune ca nu este unul magnific.''The good,the bad and the ugly'',''A Fistful of Dollars'',''For a Few Dollars More'' si ''Once Upon a Time in the West'' nu sunt doar cele mai bune western-uri pe care le-am vazut dar si unele dintre cele mai bune filme vazute de mine.
Trist este ca acest film are un numar mic de vizualizari pe acest site,fata de alte porcarii care au chiar mii de vizualizari.

cosmin_kedii pe 30 Septembrie 2013 15:25
Doar un film minunat Nu e de mirare ca este considerat unul dintre cele mai bune filme ale timpului .
Theodor2011 pe 01 Iunie 2015 23:47
https://youtu.be/MrzukPzGqow SUPERB!
Film western clasic cum nu se mai face in ziua de azi.
Claudia Cardinale da un aer si un farmec placut filmului.
Sergio Leone, a regizat putine filme, insa sunt foarte bune spre capodopere.
Once Upon a Time in the West, este genul de film pe care il vezi odata si il tii minte toata viata!

ciobotaru pe 02 Martie 2011 23:31
cu o dragoste deosebita fata de genul filmului western , Sergio Leone reuseste pe baza unui scenariu bun , un exceptional film vizual
daniel0470 pe 2 noiembrie 2022 21:23
O CAPODOPERA...
Vdcnsrg pe 15 Iulie 2010 13:00
Un film superb, se vede ca e facut de Leone. Mi-a placut foarte mult Cheyenne
titihenry pe 12 August 2010 00:49
e bunicel, insa nici nu se compara cu the good, the bad and the ugly
Andrey9211 pe 11 septembrie 2010 11:52
tu mai taci ma!
MariusCiprian87 pe 23 noiembrie 2019 22:12
Ambele sunt niste filme mediocre, fara culoare...o pierdere de timp imbracata in asa zisa "capodopera"....
serban_ionescu pe 11 Ianuarie 2017 17:21
Un western de top, de nota 8+ !
In special interpretarea actoriceasca EXCELENTA a foarte marilor actori, adevarati ""MONSTRI SACRI"" ai cinematografiei din toate timpurile, Henry Fonda, Charles Bronson, Jason Robards si a frumoasei Claudia Cardinale, in varsta de 29-max. 30 de ani la data turnarii filmului, dar si o regie si un scenariu de foarte buna calitate fac din acest western de productie EUROPEANA (in speta italiana), unul din westernurile de top ale cinematografiei mondiale a tuturor timpurilor ! In ciuda faptului ca actiunea propriu-zisa nu este totusi in principiu una care sa aiba ceva iesit din comun pentru acest gen de filme, totusi scenariul cat si regia de foarte buna calitate fac ca acest film destul de lung ca si durata (peste 2 ore si 40 de minute), sa-l tina pe spectator foarte interesat de derularea unei actiuni pe care realizatorii au stiut sa o faca foarte… citeşte
Stephen2D pe 11 Decembrie 2015 11:37
Le face umbră tuturor.

psihologu pe 09 Septembrie 2010 22:05
' Once Upon a Time The West ' sau 'C'era Una Volta il West ' este un western de acţiune în care drama oamenilor vestului , cuceritori a noi teritorii , este prezentată dur şi uneori cu mult umor. Un film de referinta in istoria cinematografiei,un western extraordinat de bine realizat marca Sergio Leone,care este in rivalitate cu productia anterioara a lui Leone(Bunul,raul si uratul)la titlul de cel mai bun western facut vreodata.
costi2506 pe 27 Decembrie 2009 11:12
magnific
eu pana la final nu am stiut cine e personajul care va muri
ionutt- pe 11 August 2011 01:59
Foarte bun, doar ca supraevaluat cred eu in raport cu Il buono, il brutto, il cattivo.. este diferenta ceva mai mare decat cea aratata de notele de pe IMDb. Cel din urma mult mai bun din toate punctele de vedere, poveste, actori, muzica, si regie pot sa zic chiar daca`i vorba de acelasi regizor in ambele cazuri. Am ridicat nota la 9 doar pentru final.
lili22 pe 09 Decembrie 2018 13:14
Cel mai frumos lucru in acest western este coloana sonora.Si interpretarea a fost buna.
sorident pe 18 Septembrie 2016 23:16
Excelent film
Foarte tare filmul, imi plac la nebunie scenele lungi, unde nu fac decat sa se priveasca, dar transmit atat de multe. Si cand te gandesti ca regizorul habar n-avea de limba engleza, si multi dintre actori habar n-aveau de limba italiana. D-aici a invatat Tarantino cum sa faca filme. Bravo!
Theodoric pe 22 Septembrie 2014 22:52
Am urmarit filmul cu cea mai mare atentie,povestea a fost foarte buna.Este foarte bine evaluat,meritele sunt are sale.Un western cu umor si cu o coloana sonora exceptionala.
Razvan600 pe 08 Februarie 2014 20:56
Unul dintre cele mai bune filme western vazute de mine. Merita vazut
nicoux pe 28 Iulie 2012 19:37
Cateodata este incredibil cum in acea perioada, a anilor 60 se puteau realiza asemenea filme dar colaborarile de mari actori, mari regizori, genii chiar, mari muzicieni, scenaristi ne dovedesc si ne uimesc cu geniul lor. Extraordinar. Exceptionala coloana sonora este de marele Ennio Morricone pe care am dorit sa-l mentionam aici.
pappilon pe 23 Martie 2012 22:44
Muzica,coregrafie ,distributie totul in regia unui mare om,Sergio Leone.
XShadowX pe 22 Ianuarie 2015 15:11
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Superb filmul , un western de exceptie + poveste buna + actori buni si un regizor cu un nume mare Sergio Leone
Iulidesprefilme pe 25 Iunie 2013 09:00
Regizorul Sergio Leone are darul evocării...a fost odată în Vest, în America...
user-623b759953c1d pe 09 Iulie 2023 21:25
Cine spune ca filmul asta a fost plictisitor,sau plin de ifose sau orice alta descriere de genul asta nu are inima! Scena cand nu mai ajunge copilul la gara si moare toata familia sustinuta de magnifica piesa din coloana sonora e una dintre cele mai emotionante scene din istoria filmelor
Spiger_Iasi pe 27 Decembrie 2022 18:02
Senzational!
Film de autor! Muzica, interpretare, jocul actorilor si scenariu excelent.Capodopera a regizorului italian.
Horatiucrisan pe 25 Iulie 2021 23:24
Un western clasic specific anilor 60 când 2 ore și 40 de minute nu reprezentau atât de mult pentru ca timpul avea răbdare. Cu siguranta ca acum nu mai e la fel de apreciat de tânăra generație amatoare de filmulețe scurte de tik tok. Scenele lungite cat si coloana sonoră excepțională fac din acest film o capodoperă a genului, desigur pentru cine are răbdare să îl urmărească până la sfârșit și pentru cine nu urmărește un film doar pentru efecte speciale spectaculoase realizate pe computer.
El_KaPpa pe 06 Iunie 2020 13:42
6,5/10
Departe de capodopera western pe care ma asteptam sa o vad dupa spusele celor mai multi cinefili si departe si de trilogia dolarilor.
Dincolo de designul de productie care arata incredibil de bine si dincolo de cateva cadre excelent acompaniate de coloana sonora a lui Morricone, nu prea am gasit lucruri care sa ma atraga.
O poveste extrem de simpla, niste actori care nu m-au impresionat (exceptie facand Henry Fonda) si un ritm lent care la mine nu a functionat si in loc sa ma transpuna acolo mai mult m-a plictisit.

MariusCiprian87 pe 23 Noiembrie 2019 22:09
Vintage...
Un film pentru nostalgici, in special pentru iubitorii genului western de altadata', care nu cred ca mai are aceeasi priza pentru generatia de azi si pentru generatiile viitoare , vizionandu-l acum , nu pare decat un film mediocru de o lentoare plictisitor de mare, cu cadre "apocaliptice" ce se puteau usor folosi si intr-un Star Trek sau Riddick, cu multe momente "moarte" ce se voiau a fi apogeul scenelor de altadata ! Eu personal nu-l consider o capodopera , cum nici "Cel bun, cel rau si cel urat " nu m-i sa parut un film atat de colosal pe cat sunt de apeciate si de "aplaudate" de cinefili , si-au pierdut din farmec...iar ca sa fiu corect cu mine si cu voi pana la capat , e doar o pierdere de timp ...una mare de vreo 2 ore si ceva ...! Personal le-as micsora drastic nota imdb-ului si le-as scoate din Top 250 Imdb ,inlocuindu-le cu altele , tot western, dar mult mai de calitate si mai… citeşte
user-5de408668b6e5 pe 01 Decembrie 2019 20:38
Film prost si plin de ifose , nu mi-a facut nici o placere sa-l vad . Nu merita timpul pierdut !
nykyfylm pe 12 Ianuarie 2014 23:03
bun filmul,scenele sunt captivante,insa parca se deruleaza cam in reluare,prea se lungeste
Kuhaylan pe 18 Decembrie 2012 15:52
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000