Păreri O Brother, Where Art Thou?

(2000)

Marea hoinăreală

morometeb pe 04 Ianuarie 2011 16:40
Am o pofta nebuna, acum, dupa film, sa incalec un tren si sa plec la munte cu chitara. Sa-mi gasesc mandra de odinioara...
Kaloian pe 24 Februarie 2003 16:39
Comedie burlescã în stilul cu care ne-au obisnuit fratii Coen. George Clooney face un rol deosebit iar John Turturro si Tim Blake Nelson (demential!) îl secondeazã cu brio. O aparitie excelentã are si John Goodman, iar coloana sonorã este full de”bayou country” – muzica tinutului Lousiana.
CosminHorrorMaster pe 01 Februarie 2011 22:27
Mi-a placut la nebunie filmul. Este in ''top 10 filme favorite'' al meu. Cred ca ar fi meritat mai multe premii si este regizat de fratii Coel, ce deja nu se mai discuta. Felicitari!
diciluma pe 12 August 2012 17:07
s-a inspirat din Odiseea lui Homer ??? Mie mi s-a parut ca mai degraba s-a inspirat din luceafarul !!!! Cat despre ras , sunt sigur ca nu m-am tinut de burta mai mult de nota 6.....
Sergiu.Lobont pe 25 Noiembrie 2010 18:50
Nu prea ma dau in vant dupa filmele lui Clooney dar acesta chiar a fost simpatic. Mi-a fost dor de o aventura mai diferita fata de ceea ce vedem acum.
Lani pe 17 Noiembrie 2010 19:23
este ataaaat de simpatic!!! mi-a placut la nebunie.
cata_pytzy pe 16 Ianuarie 2011 20:24
superb
caut filme bune tot timpu și pe asta nu-l știam de ce nu-mi zice-ti și mie ? rușine sa-mi fie ca nu l-am văzut pana acum
Mihaita19 pe 28 Iulie 2013 00:39
Fain, fain rau.
Foarte bun filmul, am stat cu zambetu' pe buze tot timpu' si din 3, 4 minute incepeam sa rad zgomotos, apoi iar zambet.
Distributia si coloana sonora au fost un atu cred eu.
George Clooney si John Turturo fabulosi, Tim Nelson joaca rolul prostovanului acut si desi are unele faze hilare nu-mi prea place tipul asta de personaj so...
Coloana sonora?! Piesa "I am a man of constant sorrow" am pus-o pe telefon :)) mi-a placut foarte mult.
Aici nu e vorba de plot cat este de personaje da' trebuie sa spun si de asta, a fost destul de inchegat povestea a curs fara sa plictiseasca, diferite twist-uri sa zicem menite sa faca privitorul sa rada.

Esti cinefil? Vrei sa fii ? :)) Obligatoriu de vazut.

MariusCiprian87 pe 27 Iulie 2019 00:02
Nu stiu cum poate fi atât de lăudat un film care nu are nici o logică a evenimentelor, cu primele 60 de minute incredibil de plictisitoare cu faze, secvențe, ale unui scenariu pueril și amatoricesc, cu o nota mult prea mare pe IMDB, care cu siguranță a pacalit multi cinefili, probabil si prin distributia lui George Clooney ! Filmul se vrea o combinatie de comedie cu ceva musical si putina aventură "alergata", poate pt iubitorii de gen pare unul reușit, dar d. p. m.d.v. e doar o pierdere de timp in care singurul plus par a fi costumele si calitatea filmări, ATÂT, restul O PIERDERE DE TIMP !
Seby87 pe 05 Martie 2012 13:37
O alegorie foarte frumoasa, ce imprumuta din Odiseea lui Homer. Jocul actorilor este impecabil, iar coloana sonora iti va ramane intiparita in memorie mult timp.
lili22 pe 05 Iulie 2013 20:04
un film excelent
nu stiu cum mi-a scapat pina acum dar e o comedie captivanta, regia este foarte buna.Nu sunt fana Clooney dar a fost bun, recunosc.
MNarcis pe 02 Februarie 2013 19:39
Filmul este o comedie plina de aventuri foarte reusita, foarte amuzanta, captiveaza cap-coada, insa trebuie sa mai specific ca George Clooney este absolut magistral (''straluceste'' pe tot parcursul filmului, fara el filmul nu ar mai fi avut acelasi farmec), daca va placut ''The Big Lebowski'' atunci cu siguranta merita sa vizionati si acest film!
mtraianc pe 21 Decembrie 2014 15:04
6 din partea mea .................................................................
Alina B pe 21 Martie 2010 14:29
Parca demuuult Odiseea nu a mai fost atat de luata in raspar! Genial!
silv_xd_tweety pe 11 iunie 2010 01:52
nu am inteles ce legatura are cu Odiseea:D ...
klaudya_e pe 22 iulie 2010 09:27
filmul e considerat a fi cea mai buna ecranizare a Odiseei
Dragos.87 pe 19 Februarie 2024 00:10
Mi-a plăcut filmul, are amuzamentul la locul lui, într-o dramă destul de reușit..Cloney își face treaba foarte bine, actingul in sine m-a impresionat..În prima parte e foarte atractiv dar în a doua scade mult ritmul prin acea sectă religioasă dar își menține un amuzament pe care îl poți savura cu drag, tocmai datorită subiectului care se cere a fi dramă, merită o vizionare..
Deceoare pe 17 Iulie 2019 17:40
Frate, unde ești tu?
Doar traducerea titlului filmului. Nu cum fac alții, intitulează ei cu de la sine putere : marea hoinăreală. Așa li s-a părut lor mai bine.
ioanaa_ioana pe 14 Decembrie 2023 13:53
O cretineala de
Oscar.

yanysboy pe 23 Mai 2021 13:49
Un gunoi de film, nu pot recomanda așa ceva nimănui, nota 2 cu felicitări adică o mare pierdere de timp!
dotsdotsdots pe 25 Septembrie 2013 19:06
un film relaxant,usor...o comedia placuta,perfecta sa-ti ocupe 2 ore din viata lasandu-ti un zambet larg pe buze
dickstone pe 19 Noiembrie 2012 14:15
o comedie frumoasa cu prestatia actorilor foarte buna si multe simboluri ale americii
deadlord pe 04 Septembrie 2012 17:42
Este un film foarte bun. Unul din cele mai bune filme ale lui George Clooney. Scenariul este foarte bine scris. Regia mi-a placut, iar actori sunt buni. O combinatie reusita intre emotie si amuzament. Un film ce nu trebuie ratat.
danutzz92 pe 30 August 2012 01:04
un film foarte bun al fratilor Cohen ce merita vazut
emi4bt pe 12 August 2012 10:51
de vazut
super fil, super distributie, merita vazut, Joel Coen & Ethan Coen dau clasa
aurelvirlan pe 21 Iulie 2012 18:53
Film de exceptie! Nu-l ratati va rog!
Dupa Forest Gump, mi se pare cea mai interesanta trecere romantata in revista a unor miscari si evenimente importante: Klu-Klux-Klan, perioada jafurilor interminabile care au facut legenda din Eliot Ness, pionieratul industriei muzicale americane, etc.
Este scris inteligent si spumos fratii Coen (Joel Coen & Ethan Coen), carora le apartine si regia.
George Clooney este sclipitor, rolul ii vine ca o manusa. Este perfect sustinut de Tim Blake Nelson si John Turturro.
John Goodman are un rol secundar, dar ce rol!!

mihai_roberto pe 16 Mai 2012 13:18
superb filmul merita tot si nu te plictisesti de loc
xerses pe 12 Mai 2012 01:05
Ma distreaza aceasta echipa de baieti care fug de mananca pamantul si-si cauta un drum al libertatiii....
catasmile17 pe 30 Aprilie 2012 01:07
Un film superb. Mi-a placut prestatia actorilor. Va recomand sa-l vedeti.
Vorador pe 27 Martie 2012 22:08
Wonderfully odd comedy!
Fratii Coen s-au inspirat din ''Odisea'' lui Homer pentru a crea aceasta comedie.Are o combinaţie bună de umor, aventură şi muzică, iar atmosfera din film este foarte placuta.
maryuselu pe 22 Noiembrie 2011 17:50
un film bun merita vazut ..nu e o comedie la care razi prea tare..are faze amuzante ..merge
zeki pe 20 Noiembrie 2011 16:11
cat ma bucur ca am gasit acest film , eu ? care stiam toate comediile din 90' incoace ... ma mir cum de nu am auzit de el , una dintre cele mai tari comedii in stil country , pana si felul de a vorbi in film este intr-un mod taranesc ( country ) Joel Coen si Ethan Coen s-au descurcat excelent la acest film , o comedie pe cinste + o aventura cum numai vezi in timpurile astea , actori au jucat exceptional , in special George Clooney si John Turturo dar si Tim Blake Nelson a avut o evolutie foarte buna .... filmul este considerat a fi cea mai buna ecranizare a Odiseei !
ddiannaro pe 09 Noiembrie 2010 21:10
Am revazut filmul dupa ceva timp si mi se pare incredibil de tare!! Clooney joaca foarte bine, poate cel mai tare film al lui!
Abbas pe 19 August 2010 10:28
genial, nu e doar comedie si-atat. ramane unul din filmele de referinta ale cinematografiei si poate cel mai bun, dupa mine, al fratilor...
alexandru_d pe 29 Iunie 2010 23:23
o comedie superba care poate aduce un zambet pe buzele oricui. un must see ...
Predescu Serban Dan pe 15 Septembrie 2007 22:07
Aceasta comedie este dementiala!!!Am vazut-o in seara asta(15.09.2007)si am fost innebunit de dansa!!!:)),am ras dar am si fost infricosat la unele faze!!!Felicitari regizorului Joen Coen cat si actorilor principali:Georga Clooney,John Goodman,John Turturro si Tim Blake Nelson!!!Eu am 12 ani si la varsta mea spun eu ca aceasta comedie este de nota 10 cu felicitari!!!Love you Marea Hoinareala!!!De Craciun sper sa o dati din nou pt. a mai rade inca o data(ma refer la tvr1)!!!S.U.P.E.R!!!
eko pe 23 Februarie 2013 03:05
O comedie foarte buna , prostia celor 2 John Turturro (Pete) si Tim Blake Nelson (Delmar) sigur iti vor pune un zambet pe buze , are foarte multe faze amuzante iar coloana sonora este senzationala . merita vazut , nota 8
cosmin_kedii pe 12 Ianuarie 2013 17:43
combinația vicleana de fotografie și de muzica cu o poveste încântatoare și personaje face acesta unul dintre cele mai fermecatoare și frumoase filme realizate vreodata George Clooney este excelent în acest film
Pop Gaby pe 24 Februarie 2003 16:39
Hi Cinemagia !
Despre filmul sus mentionat pot sa spun din start ca nu-mi place traducerea titlului in romana,ca de obicei.
Despre filmul propriu zis am cuvinte de lauda in general. Un film tipic american, putin din fiecare, o doza de comedie, putin road movie, probleme familialel, intoarcerea tatalui ratacitor, politisti si evadati, muzica e.t.c.
Dar cu tot amalgamul prezent, filmul e totusi reusit datorita si carismaticului George, care face un rol destul de reusit.

PS. Merita vazut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Claudia1606 pe 24 iunie 2010 14:48
Cauta pe www.thepiratebay.org - de acolo l-am luat eu.