Păreri Nu sunt faimos, dar sunt aromân

(2013)

Nu sunt faimos, dar sunt aromân

adriana_blaj pe 03 Noiembrie 2013 22:12
inafara de faptul ca se vorbeste in aromana, singurul lucru interesant, filmul este groaznic si nimic mai mult, se joaca prost si povestea e plictisitoare. Pacat de titlul filmului si de reclama ce i s-a facut de nota 10, filmul e de nota 2.
Ferdinand pe 09 Noiembrie 2013 18:58
Cred că avem cu toţii momente când pur si simplu ieşim din sala de cinema si realizăm că am pierdut circa 2 ore din viaţa noastră uitându-ne la o ecranizare din statele unite groaznică, cu un scenariu teribil şi trasă de păr la nesfârşit lăsând impresia că nu se mai termină.
Acest film este un eşec artistic care concureaza cu sanşe mari la cel mai faimos eşec.
Chiar dacă firul narativ pare uşor forţat, el este în mare parte acceptat de public alături de o muzică bine aleasă. Deşi există în film anumite scene simple şi sincere care pot fi apreciate, majoritatea scenelor scot la iveală lipsa de imaginaţie, concepţia greşită faţă de profesie şi limitele creative ale regizorului. Consider că acest film este deschizător de şcoală în ceea ce priveşte a nu face, se pot invăţa multe lucruri din el, mai ales că un film artistic nu se… citeşte

tase_ionut pe 19 noiembrie 2013 20:41
Exeptand faptul ca Toma este unchiul meu, comm-entului tau chiar nu ii vad rostu. Daca ti s-a parut atat de "nasol" filmu de ce nu ai parasit sala dupa 10 , 15 ,30 de min ??
Narco88 pe 27 decembrie 2013 17:09
:))))))))))))))))like
roxi_stanescu pe 09 Noiembrie 2013 11:57
ASA NU!
Nu mergeti la acest film! Pierdeti vremea! Parerea mea, desigur! Alegeti sa mergeti " la un film" mai ales daca timpul dvs. liber este unul limitat! Ar fi pacat!
tase_ionut pe 19 noiembrie 2013 20:38
Te simti de cacat ca nu intelegi limba ? Are si subtitrare, nu va mai dati cu parerea. Esti libera sa iti gasesti si tu sponsori, persoane si sa creezi un film despre poporul roman, daca tot esti atat de desteapta !!
lala_tascu pe 25 aprilie 2014 17:37
Cred ca se simte asa ca nu este mama ta Angelina Jolie!
lala_tascu pe 06 Noiembrie 2013 12:50
Nu ai cum sa nu fii invidios pe Toma Enache ca a reusit sa faca in perioada de criza un film din fonduri private si ca a filmat in zeci de locatii si mai ales pe Walk of Fame. Dar dupa ce vezi filmul si il vezi jucand abia atunci ai motive de invidie si mai mare.Abia tunci iti vine sa improsti 'arunci" cu venin de nota 10 si nu de nota 2 cum fac altii.
Narco88 pe 27 Decembrie 2013 17:15
Una alta
Daca voi machedonii votati acest film cu nota 10,doar pt ca sunteti rude sau neamuri de gradul 8-9 cu regizorul,inseamna ca aveti probleme grave.Atunci adevaratele filme holywoodiene ,care intradevar castiga oscaruri si te marcheaza pe viata cu ce nota le votati?Sunteti jalnici,desii totusi e ok,cred ca v-ati gasit un nou idol dupa Gigi Becali.
lala_tascu pe 23 ianuarie 2014 12:38
Daca tu votezi cu nota 1 un film ca asta mai ai curajul sa pui intrebari? Pe tine nici rudele nu te-ar vota cu mai mult de 1 poate din mila ti-ar un 2 ! Ai vazut ce scrie la nota 9 , obligatoriu de vazut! Si doar pentru aromani! Pentru tine obligatoriu de revizuit bunul simt!
Iulidesprefilme pe 20 Ianuarie 2015 22:38
Mi-a făcut plăcere să văd filmul, să urmăresc povestea şi, mai ales, să ascult limba aromână...dialecte româneşti: daco-româna (limba ce-o vorbim...), megleno-româna, istro-româna (se mai vorbeşte în nişte localităţi din Croaţia, în Istria...), şi aromâna.
cosmin742000 pe 20 Aprilie 2014 09:54
Un film aroman *cred ca singurul film aroman ) bunicel.Faza care mi-a placut cel mai mult se petrece la inceput , cand regizorul aroman castiga oscarul pentru cel mai bun documentar.si cineva se intreaba cine sunt aromanii .Adevarul e ca americanii habar nu au cine sunt francezii dapai aromanii.Filmul mi s-a parut cam exagerat in sensul ca peste tot , chiar la politie saula spital , toata lumea vorbea aromana si ca femeile (aromane) sunt toate extrairdinar de frumoase. Filmul se termina optimist dar intr-un mod placut...
Vegetarian pe 02 Ianuarie 2015 20:40
Categoria 40 - 50 de ani = filme cu actori in rol principal intre 40 si 50 de ani = Toma Enache la 43 ani - mare crai in satul lui , fuge in NY , si se lauda ca e regizor ..

Regia = Toma Enache . Actor principal = Toma Enache . Scenariul = Toma Enache etc etc

Un film amuzant mai ales datorita limbi vorbite in acest film , in prima parte . Apoi incepe sa semene cu un film indian de serie ..

Acest film este reluat periodic si difuzat online la Neptun tv in 2 ian 2015 . Neptun tv e din Constanta unde sa nascut si regizorul si actorul principal din acest film

laurentiu_saharia pe 22 Noiembrie 2013 12:19
Cel mai bun film romanesc
Inspirat, romantic, emotionant. Actori foarte talentati, imagine impecabila si regia impresionanta. Mult peste asteptari. Dupa mine e cel mai bun film romanesc din ultimii 10 ani. Fara scene deprimante, fara injuraturi si dialoguri inutile. Un film realmente incantator. Am citit recent ca a fost selectat la Babel Film Festival si inteleg perfect de ce.
balta67verde pe 22 Mai 2022 13:40
Un film de amatori care nu merita vazut. Pierdere de timp, actori habarnisti.
marius_radu_nicula pe 16 Noiembrie 2015 00:28
Frumoasa ideea flmului, insa greu de urmarit. Numaidecat cu un pic de istorie si traditii. De vazut.
kasmyn pe 19 Ianuarie 2015 00:20
FILM DE ISTORIE
DE FAPT ESTE FILM DE ISTORIE IN CINEMATOGRAFIE,UN FILM VORBIT IN AROMANA, CEEA CE NU SE SPECIA IN FILM CA AROMANI ISI AU ORIGINEA SI IN DACI CA TOTI ROMANII!!
VeniVidi pe 23 Mai 2023 17:36
Original, emoționant, pitoresc
Filmul face mult pentru căutarea și promovarea unor adevăruri despre aromâni. Regizorul este și protagonistul plin de candoare, a cărui viață este dedicată unui vis. Asistăm la un periplu prin mai multe țări care au comunități armânești precum Grecia, Macedonia, Albania, România, acompaniat de o muzică de o rară sensibilitate. Vedem o comunitate care poate constitui un exemplu pentru forța tradițiilor și mândria membrilor ei. Un film de vizionat pentru a descoperi împreună cu cei de pe ecran, cel de-al 13-lea și cel mai mare adevăr. Bana nu așteaptă!
user-60201182b8735 pe 04 Ianuarie 2023 16:29
Un film frumos și emoționant.
Merită văzut
Merită să-i cunoașteți pe machidoni. Oameni minunați

nichi78 pe 02 Iulie 2022 14:12
Tulburător și , categoric, peste mediu!
Filmul, dincolo de „finețurile„ pe care le vor fi comentat specialiștii destul, merită,zic eu , văzut. Tulburător, într-o limbă atât de apropiată de româna noastră, filmul nu prea are cum să nu te „miște„ un pic. Restul e discuție. Eu îl recomand cu căldură.
Kryptoego pe 29 Decembrie 2015 18:05
Cine sunt Vlahii / Aromânii din Grecia
Istoricul Neagu Djuvara a avansat teoria conform căreia geto-dacii nu erau traci, dar, oricum ar fi fost, există destule surse istorice care dovedesc faptul că tracii din sud, precum şi dorienii / spartanii / macedonenii nu se identificau în niciun fel cu geto-dacii, respectiv se considerau neamuri diferite. Istoria urmaşilor geto-dacilor nu se poate confunda cu cea a urmaşilor macedonenilor, în primul rând pentru că în Macedonia (Grecia) nu a existat un “continuum romanicum”, precum în Dacia (România). Romanizarea / Latinizarea Daciei şi cea a Macedoniei nu au fost procese istorice identice, deci România nu deţine absolut niciun drept istoric de a se amesteca în problemele vlahilor (elino-vlahilor) din patria lor, Macedonia (Grecia)*. Vatra de formare a poporului român a fost Dacia și nu a inclus și relativ îndepărtata Macedonie. Nu Grecia îi declara pe vlahi… citeşte
ayora pe 12 Ianuarie 2014 13:57
de ce nu te-ai dus sa vezi un spectacol cu tigani sa asculti manele ce ai cautat acolo .va mandriti cu hagi cu simona halep care sint aromani ai vostri romani unde sint la furat
Deceoare pe 2 ianuarie 2015 22:49
Esti de etnie declarată aromân ? Totuşi ai grijă pentru că eşti CETĂŢEAN ROMÂN !