Păreri Nosferatu, eine Symphonie des Grauens

(1922)

Nosferatu

missphantomim99 pe 14 Ianuarie 2011 18:23
nu stiu cum dar Nosferatu e mai "scary" decat toti vampirasii obositi ce isi fac veacul prin cinematografe la ora actuala. E asa cum TREBUIE sa fie un vampir pentru a putea fi numit vampir. La inceput vampirii erau vazuti ca mostrii urati ce sug sange DE OM (nu care o vaneaza pe Bambi prin padure) in nici un caz Robert Pattinson sau Brad Pitt. Dar e interesant sa urmaresti cum vampirii au evoluat deodata cu litaratura si cinematografia.
Mist pe 24 Februarie 2010 19:58
Filmul e foarte bun avand in vedere ca s-a facut in 1922...Dar probabil EternalWinter se astepta sa vada niste vampiri care stralucesc la soare...
YgReK pe 9 aprilie 2010 19:44
Buna asta =))
Mist pe 1 februarie 2014 00:34
l-am notat cu 8, nu 5
armenache pe 05 Noiembrie 2010 11:14
Capodopera
Printre primele filme de groaza! Sincer, mult mai bun decat multe filme cu vampiri din ziua de azi, pentru ca are acea emotie care lipseste in filmele timpului nostru!
titihenry pe 23 Mai 2010 20:07
un film extraordinar chiar daca e facut acum un secol
PetSound pe 04 Noiembrie 2011 22:15
O capodopera a expresionismului german
Inafara influentei majore pe care acest film o are asupra genului “horror” mai avem si influenta asupra filmului in general, reprezentantata de stilul vizual pe care il adopta si anume expresionismul. Contrar credintei populare, cuvantul Nosferatu nu inseamna “vampir” ci “purtatorul ciumei”. Acest aspect este conturat de aparitia vampirului, acesta prezinta caracteristicile unui sobolan. Pe tot parcursul filmului, Orlok este insotit de soboloani, cunoscutii ca purtatorii ciumei si al ghinionului. Venirea contelui in lumea “civilizata” simbolizeaza conflictul dintre natura si civilizatie, dar si dintre doi lumi, cea mitica, folclorica,uitata, si cea civilizata, a prezentului. Avem deci, punctul de intalnire intre trecut si viitor, conturand o tema a dualitatii. Aceasta tema a dualitatii este prezenta pe tot parcursul filmului, cel mai bine, in relatia dintre antagonistii… citeşte
Tyson_Kyd pe 12 Mai 2013 00:52
Symphonie des Grauens
Cred ca acesta este cel mai bun film horror din toate timpurile... asta o spun fiindca nu inghit foarte mult filmele horror din ziua de azi, dar si acum cand m-ai privesc trailerul ma trec fiorii ! A fost un film silentios, dar infiorator . Totusi fara efecte speciale si o ecranizare foarte buna, filmul este destul de inspaimantator . Acum nu te m-ai sperie acele momente din film, dar sunt grozave . Pot spune ca Max Schreck l-a interpretat impecabil pe contele Orlock . O adevarata pelicula horror demna de-a fii intitulata capodopera !
bogdanuuu pe 12 Decembrie 2009 11:19
pt "EternalWinter"
mai da nu ai opservat ca e facut in 1922.Normal ca ti se pare naspa.Daca era facut prin 1993-1994 sau chiar mai repede era un film horror foarte reusit :P
alex_il_fenomeno pe 10 Ianuarie 2012 16:42
un film impresionant , printre primele de gen horror realizate . prin prisma anului in care a fost realizat , cred ca filmului nu i se poate amputa absolut nimic , avand in vedere cate emotii transmite , chiar daca este alb-negru si nici sunet nu are . personajele reusesc sa intre atat de bine in peisaj , incat nu ai nimic sa le reprosezi nici lor . este un film genial , pe care daca stii cum sa il urmaresti chiar o sa il apreciezi pentru adevarata sa valoare !
Stephen2D pe 10 Februarie 2016 20:58
Orlok încă trăiește și astăzi numai că e mai bine machiat.

Silvia.R pe 14 Septembrie 2014 12:04
Il consider cel mai reprezentativ film cu vampiri…Sa creezi aceasta simfonie a groazei in anii ’20 mi se pare incredibil, Nosferatu este cu mult peste porcariile nou aparute in materie de filme horror cu vampiri.Desi este un film mut, muzica sugestiva te “ajuta” sa simti fiori,cat despre personajul principal este cu adevarat inspaimantator prin misterul pe care il invaluie.I-am dat 10 pentru ca apreciez enorm munca depusa pentru realizarea acestui clasic si pentru ca iubesc filmele vechi de buna calitate.
ciobotaru pe 09 Aprilie 2011 20:11
un film memorabil , incredibil , remarcabil , vizual .,.
ciobotaru pe 09 Aprilie 2011 20:11
un film memorabil , incredibil , remarcabil , vizual .,.
cosmin_kedii pe 03 Aprilie 2013 15:08
Prima adaptare a lui Dracula rămâne în mare parte în concordanță cu cartea lui Bram Stoker este adesea văzută ca un simbol al expresionismului german, o mișcare care a apărut în secolul al XX-lea și a devenit celebru în diferite domenii artistice până Apariția regimului nazist.
SmurfK pe 10 Ianuarie 2015 18:34
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
margott pe 14 Iunie 2012 19:05
Ce inseamna un masterpiece al genului, un film facut acum 90 de ani peste care nu prea se vede ca ar fi trecut timpul. Cel putin la categoria machiaj, filmul ar putea da lectii celor din zilele noastre.
opensperrend pe 05 August 2010 16:37
Nu inteleg de ce are o nota asa mare, anyway mai bun de o mie de ori decat tuailait!!!!
Dekkkk pe 25 august 2013 12:11
Pentru ca-i facut atunci cand nici bunica ta nu se nascuse.
Zicar pe 16 August 2013 11:40
daca erau note negative dadeam mai putin, insa ii dau 1 pt ca: 1 nu m-am speriat deloc
2 dupa ce am vazut filmul rad cu lacrimi la gluma aceea de vampir, nu are pic de din comportamentul unui vampir epic, care chiar are un scop si nu o diaree ce e se chinuie sa si-o abtina
3 e in germana, limba la care am alergie si sangerari ale timpanului numai cand o vad scrisa, comparati cum suna suvantul "Jonathan" in germana si cum suna in engelza
in concluzie nu as tortura nici macar un tantar cu mizeria asta de film, sa nu va puna dracul sa va uitati la aceasta metoda de eviscerare craniana facuta in al 9-lea cerc al iadului de catre o esenta a raului pur.

Dekkkk pe 25 august 2013 12:10
Eu zic sa te intorci la Twilight Saga, lasa Nosferatu in seama persoanelor care merita. Si care se pricep.
florinvalentin99 pe 7 decembrie 2014 14:49
El se aștepta să vadă vampiri care strălucesc la soare și aleargă cu 500 km/h
silent.hill pe 02 Aprilie 2012 13:49
cel mai nosol film vazut vreodata.....................................................
CosminHorrorMaster pe 30 mai 2012 17:20
Esti o mancatoare de c*cat, fara suparare.
silent.hill pe 25 septembrie 2013 18:13
pfff,fiecare e liber sa`si spuna parerea despre un anumit film,doar pt ca nu avem aceeasi parere nu inseamna ca trebuie sa jignesti acea persoana,dar lumea e plina de retarzi frustrati. no offense, draga dick
artoholic.king pe 20 Octombrie 2023 11:10
Teatral - Mirific
Trebuie să-i mulțumim lui F.W. Murnau pentru debutul cert al horror-ului clasic, cu Nosferatu, o capodoperă filmată pe acte, precum o scenetă de teatru, ce te ține focusat asupra actei grotești.
E o plăcere să privești acest film de o veridicitate timpurie, ce întruchipează legenda vampirului transilvănian.
Cine este fan al culturii suspansului trebuie să vadă acest teatru cinematic, de o splendoare de groază.

PMihai1996 pe 04 Iunie 2018 20:24
Un adevarat film de groaza cu vampiri nu ca ce se scoate in ziua de azi. Vampirul nu trebuie sa fie bun "punct" ca in filmele de azi sau sa se casatoreasca cu fata. Chiar si dupa 100 ani ar trebuii respectata aceasta opera de arta.
Dragos.87 pe 18 Aprilie 2017 01:20
Un horror cu adevarat clasic foarte bine realizat care te infioara si te tine tintuit pe toata durata lui.Nu am tresarit dar modul cum este redata povestea cat si personajele care sunt infricosatoare,il face un horror terifiant care te face sa ai o teama incredibila.Acest film este printre primele filme horror aparute si pe cat este infricosator,pe atat este de reusit incat da clasa multor filme horror din ziua de azi,de vazut neaparat!
alina_neamtu pe 18 August 2017 17:52
F. W. Murnau a realizat o capodoperă înfricoșătoare și unică pentru expresionismul german.

Citește întreaga recenzie aici - https://uberkino.ro/kinoclasic/review-nosferatu/

balta67verde pe 18 Octombrie 2016 16:57
Nota maxima !
Un film genial. Atmosfera incredibila, vampirul e mult mai infricosator decat vampirasi penibili ca Tom Cruise sau Brad Pitt. Nota maxima !
Lisette pe 02 Iulie 2015 10:34
Capodopera a filmului horror
Un film cu adevarat bun,care ar trebui urmarit cel putin o data! Mi s-a confirmat pentru a o mia oara ca anul nu conteaza,atunci cand este vorba de capodopere cinematografice.De vazut si-daca va tine inima-revazut.