Păreri Nobody’s Fool

(1994)

Prostul nimănui

cezarika21 pe 24 Octombrie 2013 06:52
Transformarea sufletească a unui bătrân morocănos
Filmul pleacă de la un scenariu aparent simplu şi banal: un bătrân beţiv şi ratat îşi reîntâlneşte după mai mulţi ani fiul, cunoscându-şi astfel unul dintre nepoţi de care se ataşează. Sentimentele paterne reapar dintr-un adânc al sufletului său, iar bătrânul se hotărăşte să-i ofere timidului său nepot dragostea pe care nu i-o oferise fiului.

Ceea ce impresionează în acest film este interpretarea foarte bună şi foarte naturală a lui Paul Newman (nominalizat la Premiul Oscar pentru cel mai bun actor în rol principal, unde a concurat cu Tom Hanks - "Forrest Gump", Morgan Freeman - "The Shawshank Redemption", Nigel Hawthorne - "The Madness of King George" şi John Travolta - "Pulp Fiction") şi regizarea solidă a lui Robert Benton. Filmul impresionează prin arătarea neajunsurilor bătrâneţii, prin prietenia care depăşeşte micile… citeşte

Decibalus pe 13 Februarie 2015 23:16
asa da
comparativ cu ce filme se realizeaza in momentul de fata , acest film este superb..recomand pt toata lumea , mai putin celor de vor sa vada gloante si sange la fiecare 3 secunde :)
Iulidesprefilme pe 21 Octombrie 2012 11:53
Filmul se mai uită, dar distribuţia nu: Paul Newman, P.S. Hoffman, B. Willis, M. Griffith...
lili22 pe 09 Februarie 2021 00:05
Un film bun cu actori adevarati, te face sa te simti bine .Cu totul special era Paul Newman.
xerses pe 14 Mai 2014 15:22
Mi-a placut mult scenariul filmului, iar actorii au jucat impecabil.
picolo18 pe 23 Februarie 2024 01:45
De vazut si de revazut
Paul Newman demonstreaza inca o data ca a ramas unul dintre monstri sacri ai cinematografiei mondiale. Cat despre film, are de toate, de la drama, iubire, romantism, la comedie, replici geniale si savuroase. Iar zapada si atmosfera de iarna au ajutat la punerea si mai bine in scena a subiectului abordat. Un film cum nu se mai fac in ziua de azi. Personal, il consider aproape de capodopera

Film - Nobody’s Fool

Nobody’s Fool