Păreri Ned Kelly

(2003)

Ned Kelly

Blu3sky pe 03 August 2010 17:55
bun western care mai mult e drama. merita vazut. Heath chiar era un actor bun!
margott pe 05 Iulie 2012 00:19
Filmul care i-a adus impreuna pe Heath Ledger si Naomi Watts, atat pe platou cat si in viata reala. Il recomand chiar si celor carora nu se dau in vant dupa western-uri, e filmat foarte frumos, iar Ned Kelly, care a fost australian la fel ca si regretatul Heath Ledger, e portretizat intr-un mod romantios, ca un adevarat erou de legenda.
cetateanu pe 07 Noiembrie 2010 19:01
Într-un fel Ned Kelly poate fi povestea oricui pentru că graniţa dintre iubire şi ură, dintre un răufăcător şi un om onest este extrem de fragilă. Într-o lume ce este pe punctul de a-şi sădi rădăcinile diferenţa dintre cel ce apără lege şi cel ce o încalcă este extrem de mică şi de multe ori cei aflaţi de partea acestor două baricade fac schimb de roluri. Bunul devine fără voia sa criminal pentru că cel ce apără legea se simte ameninţat de personalitatea, forţa şi carisma sa iar ca ameniţarea să dispară este foarte simplu să faci apel la forţa distrugătoare a legii care nu iartă şi nu ţine partea nimănui.

La fel păţeşte şi eroul nostru (interpretat de Heath Ledger) care ajunge să facă puşcărie doar pentru că şeriful avea ură pe el. Eliberat după trei ani de chin, Ned încearcă să-şi reia viaţa într-un mic orăşel… citeşte

mihai maria pe 24 Iunie 2004 10:59
E bestial....ptr ca joaca orlando in el...
bizonul pe 08 Noiembrie 2019 07:41
Filmul este bun, este asa cum trebuie sa fie un film, despre noi, despre cum am fost si suntem, cu bune cu rele, un film despre adevaruri istorice. Asa s-au construit natii. Am mai vazut zilele astea alt film, tot atat de maret ; "Cel care danseaza cu lupii" unde Kevin Costner se intrece pe sine. Astea sunt adevaratele filme, nu tampeniile ce au cucerit ecranele zilelor noastre cu fantome, mumii, vampiri, transformers,sau filme proaste a la 'Jim Carrey sau Johnny Depp, etc. Sunt actori ce nu se incurca in idiotenii si asta este un Ladger, un Costner, etc.
bizonul pe 28 mai 2020 17:36
Astazi, 28.05.2020 filmul a fost in grila canalului FilmCafe si pe cat de bun a fost , pe atat de prost si idiot este urmatorul in care protagonist este Cr. Lambert , in Nemuritorul.
benhack pe 10 Ianuarie 2016 02:09
Despre cum ajungi din bun, rău si invers!
L-am revazut cu mare placere...e mai mult de un western. Totusi eroul negativ este prea pozitiv!
pisicuta1 pe 22 August 2014 21:15
un film bun merita vazut!
mi ales ca joaca siHeath Ledger

cosmin_kedii pe 21 Februarie 2013 11:14
Heath Ledger oferă o performanță remarcabilă ,Ned Kelly este bazat pe o poveste adevarata
zdupy pe 10 Mai 2010 23:07
seamana destul de mult cu pov lui jesse james. "nelegiutii vestului salbatic" io m-am uitat la el deorece apare heath ledger:D. abia dupa mi-am dat seama ca sunt mai multi actori cunoscuti.
Daniel Gabriel pe 10 Ianuarie 2009 17:45
Un film ce se axeaza mai mult pe o parte dramatica a celebrei Ned Kelly's Gang. Bun, dar are si anumite lipsuri.
ioanaa_ioana pe 08 Noiembrie 2019 12:57
Un film care Iti lasa un gust amar . Seamana cu povestea haiducilor nostrii, dar trebuie musai sa-i vedem pe aia americani.
Daca doriti un film motivational care sa va relaxeze dupa o zi grea, nu-l alegeti pe asta.

kasmyn pe 11 Februarie 2015 23:46
UN FILM BUN
UN FILM BUN SI O COINCIDENTA SINISTRA ,NED KELLY ESTE SPANZURAT LA 25 DE ANI iar HEATH LEDGER MOARE LA 29 DE ANI !!PACAT DE EL JUCA FOARTE BINE,DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!!