Păreri MR 73

(2008)

MR 73: Misiune mortală

GabrielaSirbu pe 16 Iunie 2011 19:49
Foarte bun Daniel Auteuil in rolul unui politist, dar in primul rand al unui om pentru care viata nu mai are nicio importanta. Un film dur, realist si cinic, iar cinismul consta in motivele pentru care un criminal foarte periculos, poate fi, totusi, eliberat... !?#?!...pentru ca asa e legea....
Merita vazut!!!

Get0dac pe 08 Aprilie 2013 21:37
Un thriller psihologic, politist, foarte dur. Se poate lua la tranta cu mult mai cunoscutele ,,Seven'' sau ,,The bone collector''. Merita vazut. Vizionare placuta.
Bibi_TM pe 23 Februarie 2012 09:06
Pentru politistul Schneider viata nu mai are nici o importanta de cand familia i-a disparut intr-un accident (copilul mort si sotia tinuta in viata de aparate). El are o serie de actiuni necugetate pentru care oricine ar plati din greu cu ani de inchisoare, insa, este absolvit avand in vedere situatia imposibila in care se afla. Cu toate ca a cazut si in patima alcoolului (una sticla de J&B pe zi), constiinta de politist incoruptibil il conduce spre succese incredibile pe plan criminalistic. Din pacate, cand isi da seama ca la conducerea Securitatii Statului a fost propus tatal unui criminal in serie, care prin subalterni corupti incerca musamalizarea omorurilor progeniturii sale, Schnaider decida sa rezolve niste cazuri in stil propriu, adica: RADE TOT !!!
Filmul a fost inspirat dupa un caz real !

alex_il_fenomeno pe 15 Iunie 2011 11:48
un thriller francez foarte bun , cu multe momente intens traite de catre privitor ! Daniel Auteuil este din nou imperial , jucand ireprosabil acest rol de politist decazut , iar actiunea filmului este foarte buna ! cred ca poate sa se ia la intrecere oricand cu filmele thriller americane !
ornitoring pe 18 Iunie 2019 19:32
Un film foarte bun,mai ales faptul ca a fost bazat pe fapte reale..un film care ma racorit,un thriller un film de 10zic eu ptr ca e un film care iti ramane intiparit in minte
pisicuta1 pe 03 Ianuarie 2014 19:49
un film foarte bun!
merita vazut,si filmele franceze sint foarte bune!

Tsunamy pe 24 Iulie 2011 11:28
Un film politist de o factura medie, in care Daniel Auteil in rolul de politist traieste o drama care se prelungeste din viata profesionala in cea de familie. Un sfirsit tragic care se vrea o refulare a tuturor tensiunilor cumulate anterior.