Păreri Moromeții

(1988)

Moromeții

sebyelton pe 05 Decembrie 2009 14:26
Ce film! L-am vazut de mult.... dar tot retin repelica lui Moromete: "Paraschive! Ne-no-ro-ci-tule!" Formidabila scena. Daca aveti rabdare, cititi cartea, e magnifica! Si in plus e materie pt BAC! ;))
crystyane pe 10 octombrie 2017 14:31
Am vazut filmul online, Genial https://youtu.be/L6GR26B_2vQ
manu212 pe 04 Februarie 2010 21:57
rebengiuc e magistral
Victor Rebengiuc este genial, MAGISTRAL, in acest film foarte bun!
laura banciu pe 20 Septembrie 2007 21:34
film emotionant pentru cei care au cunoscut lumea satului.distributie si interpretari de exceptie
kanibalo pe 04 Aprilie 2010 10:35
Genial.!!!!
Nu pot sa spun nimic de filmul asta decat ca e superb,poate printre cele mai bune filme romanesti pe care le-am vazut ,o transpunere aproape identica cu cea din carte.
andils pe 30 Ianuarie 2010 21:50
mi-a placut
am vazut filmul pentru ca imi trebuia pentru romana si culmea am ramas placut surprins.cu siguranta n-a fost o pierdere de timp. actorii joaca bine si actiunea nu este plictisitoare asa cum te-ai fi asteptat la o ecranizare a unei carti.
Bulz Dumitru pe 07 Februarie 2008 20:37
Romanul MOROMETI precum si filmul MOROMETI sunt o capodopera ,dar gusturile nu se discuta.
PanteraNeagra2 pe 7 ianuarie 2013 12:05
Intr-adevar filmul e genial.. Cu o mica precizare.. "MOROMETI" de fapt se scrie "MOROMETII". Iar gusturile SE DISCUTA. Ba mai mult, gusturile SE EDUCA.
shooter pe 17 Iunie 2010 20:22
iubesc acest film . il revad oricand cu placere si parca de fiecare data descopar ceva nou la el.superb
Lucica Adam pe 30 Ianuarie 2008 21:46
Bravo d-lui regizor Stere Gulea,bravo d-lui Rebengiuc-Un "Moromete in carne si oase",bravo si celorlalti actori!
Si Bravo celor care au difuzat acest film de multe ori!
Marin Preda ,marele scriitor(din pacate de mult plecat in lumea celor drepti),cred ar fi multumit de intruchiparea personajelor.Avem niste actori foarte talentati.

ciobotaru pe 02 Iunie 2010 11:37
Stere Gulea
nu ma asteptam sa-mi placa mai ales ca am o impresie foarte proasta despre filmul romanesc ( vezi poker , a lui sergiu nicolaescu , si ma vei intelege ) . morometii e bine jucat ,bine regizat , chiar am fost extrem de placut surprins .
thudors pe 20 aprilie 2012 17:33
Tu vorbesti de filmele de dupa revolutie cand spui de Poker. Filmele romanesti de dupa 89 nu mai au farmec.
nicolita_spiridon pe 4 mai 2014 16:48
Am vizionat acest film de mai multe ori.Dupa parerea mea ar fi un film de OSCAR.Interpretarea actorilor este magnifica.Am cunoscut viata de la tara si m-a emotionat pana la lacrimi
etnologul de serviciu pe 07 Februarie 2009 21:31
Una din scenele memorabile din film este cea a calusului. Pe generic nu se mentioneaza cine sunt performerii.
Se cuvine, deci, o reparatie: e vorba de calusarii din comuna Frumoasa, judetul Teleorman.

caroldaniel67 pe 30 Aprilie 2010 11:13
Moment de istorie
Unul din ultimele filme mari ale cinematografiei romanesti. Rebengiuc, ca de obicei genial... Din pacate pentru Stere Gulea acela a fost apogeul... Pe urma...aproape nimic.
bobo cris pe 27 Martie 2007 17:44
filmele bune merita vazute(ca si acesta)
zizou pe 02 Martie 2008 21:34
superb filmul comedie drama ce sa mai ...... nu mai vezi asa ceva
vave pe 14 Aprilie 2010 01:08
O capodoperă a cinematografiei româneşti, ecranizare fidelă a unei cărţi pe măsură. Tratează un subiect complicat într-un timp apus al istoriei noastre. Trăim alături de sătenii din Siliştea-Gumeşti drama zilnică prin care îşi duc viaţa, sperând la un trai mai bun.
Lucian Bucur pe 13 Februarie 2007 15:36
Un film de referinta in cinematografia romaneasca. L-am revazut duminica pe B1TV. Cred ca as putea sa-l vad de 100 de ori si tot nu mi-ar ajunge.
Interesant este ca actiunea se petrece intr-un timp mai apropiat de cel al zilelor noastre decat cel in care a fost filmat (1988). Cu toate acestea ecranizarea este exceptionala, chiar esti teleportat in anii '30.
Felicitari tuturor celor care au contribuit la realizarea filmului!

Marius Badea pe 29 Septembrie 2006 10:36
Multumesc frumos Cameliei pt aprecieri.Mi-a trimis fratele meu link-ul astazi si am citit mesajele voastre.Ma bucur nespus ca un film romanesc va place atat de mult.As vrea sa stiti ca s-a facut cu sufletul timp de un an de zile si probabil ca tot ceea ce se face cu sufletul iese intr-un fel...Referitor la cum ati putea avea Morometii acasa am avut o revedere emotionanta dupa 20 de ani si am aflat ca au cumparat drepturile pt a scoate DVD pe piata.Va aparea cam in 1-2 luni
cezarika21 pe 04 Noiembrie 2012 10:05
Destrămarea unei familii țărănești tradiționale
Filmul "Moromeţii" urmărește destrămarea unei familii țărănești tradiționale pe fondul unor mutații sociale ireversibile care au loc în anii '30 ai secolului al XX-lea, în ciuda încercărilor disperate ale lui Ilie Moromete, capul familiei, de a-i ține împreună pe toți membrii familiei și a nu vinde din pământul pe care-l avea.

Criticii de film consideră aproape în unanimitate că "Moromeții" este unul dintre cele mai bune filme românești. Deşi interpretările actorilor sunt de excepţie, "Moromeţii" este şi un film al tăcerilor, fiind pusă în evidenţă latura meditativă a personajului principal prin intermediul tăcerilor sale îndelungate. Ruperile de ritm bine articulate au rolul de a crea impresia că timpul care parcă nu mai are răbdare cu oamenii. Imaginile alb-negru (filmate de Vivi Drăgan Vasile) au rolul de a valorifica umbrele… citeşte

tony montanaaaaaaa pe 19 Decembrie 2007 23:53
Cu siguranta este cel mai bun film Romanesc...remarcabila interpretarea lui Rebengiuc...inca stau si ma gandesc daca este si cel mai bun film din lume .
precos79 pe 15 Septembrie 2010 23:33
genial
am vazut filmul acesta de atatea ori incat am pierdut numaratoarea si tot l-as mai vedea. nici nu stiu daca exista superlativ pentru a cataloga acest film. mie mi-a placut enorm de mult. cand spui Victor Rebengiuc mie imi vine in minte imaginea lui Ilie Moromete. as spune ca pentru mine este rolul reprezentativ pentru Victor Rebengiuc.
Cretu Iuliana pe 27 Octombrie 2005 20:33
A fost un film deosebit, distributia excelenta, interpretarea extraordinara.
Toti actorii merita un premiu deosebit.
Cu cat revad acest film cu atat imi place mai mult.
Toata stima si consideratia pentru regizor, actori.

BRAVO.

Tileaga Rares pe 04 Noiembrie 2003 22:36
Multumesc si eu pentru site-uri.
Vroiam cu ceva timp in urma sa scriu despre Morometii, filmul meu preferat, dar dupa ce am citit primele mesaje dedicate acestei capodopere atat de modeste ale artei Romaniei, m-am socat. Oare simfonia, care e Morometii lui Stere Gulea, nu merita nici macar o "cronica" pe masura? Nu scriu eu cronica, dar ce-are a face fata regizorului cu opera regizorului?
Dati-va cate o palma finuta, mai dragilor!

Despre "Morometii": e printre putinele filme care m-a invatat sa inteleg ca Romania merita valoare cinematografica autohtona, ca pietre de hotar nu sunt doar "Kramer contra Kramer" ori "Avocatul Diavolului"... Am invatat sa primesc in dar, sa imi permit "Morometii", sa discern fiecare scena in amploarea ei, sa obosesc explicand-o celorlalti. Astazi avem in fata un orizont foarte larg de "tinte" de comentat, si inca vom mai avea.… citeşte

matew10 pe 19 Aprilie 2011 12:58
Ecranizarea celebrului roman al lui Preda intr-un stil balcanic autentic. Ironia, discutiile capata dimensiuni filozofice cu valente comice tipice vietii satului din perioada interbelica. Se remarca jocul actoricesc al lui Victor Rebenciuc; la personajul interpretat de el comunicarea e o hrana indispensabila, autosugestia, istetimea pe de o parte, iritarea, comicul grotesc, intelegerea profunda, acceptarea destinului (in relatia cu membrii familiei sale, cu Balosu si cu Cocosila) pe de alta parte, totul asezonat cu spontaneitatea sa fac din acest film un tablou realist obiectiv al vietii taranului doritor de pace si liniste.
portofel pe 19 Ianuarie 2010 12:49
un alt film romanesc realizat extraordinar de bine ,care poate fi usor comparat cu asazisele capodopere internationale.un film ce releva cu o naturalete remarcabila,prin forta actorilor si a regizorului,traiul romanilor din mediul rural,atunci si poate si acum,dar si dorinta copiilor cu dragoste de invatatura de a indura multe pt a ajunge om cu carte.multi coate-goale din ziua de astazi,care au totul pe tava si se cred mari invatati ar trebui sa ia aminte.
Predescu Oana pe 11 Mai 2007 15:14
Magistral film!!!!
rogvaiv_bleu pe 02 Iunie 2010 12:49
STERE GULEA....
..e unic si a demonstrat-o din plin alaturi de Hrebenciuc....mari oameni si timpuri pe masura...astazi traim alte vremuri.."daca vreau sa fluier fluier !!!"..:)
Mihai2508 pe 17 Iulie 2010 23:44
Un film foarte bun, cu actori la fel de buni, o interpretare fantastica.
Camelia pe 17 Martie 2006 23:04
Cel mai impresionant film romanesc si nu numai. Poate si pentru ca m-am nascut in Alexandria, Teleorman... Iar cel mai bun actor, dupa parerea mea, a fost Marius Badea, in rolul lui Niculae Moromete, tocmai pentru ca nu era si nu este actor. Ar trebui totusi trecut la distributie!
Crepsley pe 09 Aprilie 2010 00:05
obligatoriu de vazut..daca dai bacu anu asta :)). daca vrei sa-l si iei,citeste cartea
onu pe 30 Aprilie 2008 20:56
interesant
gigel pe 04 Martie 2008 04:44
morometii e "pe aripile vantului" in varianta romaneasca, iar Rebengiuc un adevarat Rhett Butler...
Razvan pe 27 Ianuarie 2008 23:13
Am citit cartea...mi-a placut...am vazut filmu mi-a placut si mai mult...dar incep sa il cam urasc din cauza profei de romana...ma omoara cu un eseu al ei...despre ecranizare si roman in paralel...of doamne! :D
Lanschi pe 30 august 2013 08:09
Aşa-i. E aşa de greu să citeşti o carte în ziua de azi; e mult mai simplu să mergi în bar şi să dai banii pe băutură şi ţigări.
Ovidiu239 pe 12 Februarie 2015 18:26
Criza unei familii
Filmul este de un realism infiorator. Viata in perioada celui de-al Doilea Razboi Mondial era una extrem de complicata si saracacioasa in mediul rural. "Morometii" e poate cel mai bun exemplu.
Regizat dupa romanul lui Marin Preda, filmul lui Stere Gulea este o ecranizare a transformarilor vietii rurale, ale mentalitatilor si ale institutiilor, de-a lungul unui sfert de secol. Multe din dialogurile si scenele din roman le gasim puse la punct si-n cel mai mic detaliu si in film. Evolutia si criza familiei sunt simbolice pentru transformarile din satul romanesc al vremii. Astfel ca filmul unei familii este si o fresca a vietii rural dinaintea celui de-al Doilea Razboi Mondial.
Ilie Moromete, interpretat excelent Victor Rebengiuc, este protagonistul filmului. Acesta domina o familie numeroasa, formata din copii proveniti din doua casatorii, multi dintre ei nemultumiti din cauza… citeşte

frodo_b pe 13 Iunie 2011 21:47
Domnule, eu am dus totdeauna o viață independentă
Doresc să încep deodată cu propriile senzații. Filmul, deși evenimentele expuse acolo sau petrecut cu multe decenii în urmă, mi-a provocat un ecou sufletesc, de regret, de simpatie, de dragoste, de ură adică un buchet, o gamă de emoții prea largă pentru a o expune într-o singură recenzie. Și totuși voi încerca. Cartea nu am citit-o. Am de gînd în scurt timp să o citesc. Însă privind cît de adevărat este prezentată viața unei familii țărănești plină de griji, unde totul de ce depindeau ei atîrna pe o muchie de cuțit, înțeleg cît de divers pot fi problemele cu care se confruntă omul. Într-o măsură foarte mare filmul este o copie a romanului lui Marin Preda, fără abateri generale, ceea ce este un plus clar pentru orice ecranizare a unui roman de succes.

Așadar filmul arată sfîrșitul unei familiei țărănești. Familia… citeşte

georgy_pav pe 04 Mai 2010 08:35
acest film ne arata viata satului cu bune si rele consider ca merita vazut daca nu citesti cartea
Crist11 pe 05 Iulie 2011 23:02
A fost un film exceptional, mi-a placut totul la acest film.
21robert pe 05 Iulie 2011 11:46
Stere Gulea
vreau sa-l laud pe regizor; domnul Gulea a facut o treaba exceptionala ecranizand unul dintre romanele de referinta ale literaturii romane...ma bucur din suflet ca nicolaescu nu si-a pus amprenta si pe asta
ankadiana pe 02 Iunie 2010 14:20
calitate
un film superb.o capodopera romaneasca unica!!!foarte bun si romanul si filmul.
adelina1988 pe 14 Septembrie 2010 16:12
Mi-a placut...la fel ca si cartea...nelipsita din lecturile obligatorii de la scoala.
jeamy1986 pe 7 ianuarie 2011 20:10
da ai dreptate dar si nelipsita din examenele de la scoala,nu spun ca nu apreciez filmul sau cartea dar din cauza Morometilor eram sa raman repetent la scoala ,,bine ca vazuse-m filmul inainte!!!!!
magdutza pe 05 Octombrie 2007 22:59
eu am citit cartea si as vrea sa vad si filmul.de unde pot sa download-ez filmul??multumesc anticipat
vilcea marius pe 16 Martie 2009 10:06
salut,
va rog sa imi zica cineva cum se numeste satul in care s-a turnat filmul Morometii...

multumesc

georgeta_l pe 11 iulie 2009 11:42
satul se numeste Silistea-Gumesti si este satul in care s-a nascut Marin Preda
Stalker2009 pe 11 octombrie 2009 09:22
Filmarile pentru „ Morometii ” au avut loc in comuna Talpa , Judet Teleorman , in 1987 .
bill pe 26 Iunie 2010 00:55
puparetii
sunt surprins ca acest film nu primeste nicio critica din partea nimanui!!???!! intr-adevar raportat la cinematografia romaneasca morometii are o valoare incontestabila.insa, in planul universalitatii cinematografice, filmul nostru e absolut anonim !!! nu poti sa ai valoare daca nu esti cautat,daca nu intreaba nimeni de tine,daca nu te stie nimeni...partea buna a acestui film o reprezinta actorii ce interpreteaza rolurile secundare !!! culmea e ca toata lumea este extaziata de rolul lui rebengiuc care dupa umila mea parere face un rol slab ! nu stiu de ce rebengiuc pare fals si fortat in acest rol !!!!!! in schimb ceilalti sunt divini ! cred ca e singurul film romanesc in care toti actorii secundari joaca impecabil. acesta e de fapt marele defect al filmelor romanesti !!! ACTORII SECUNDARI !!! in orice film romanesc avem doi- maxim trei, actori buni in rolurile principale si o droaie de… citeşte
pharmakon pe 10 mai 2011 20:32
Nu l-am vazut pe Rebengiuc doar in film, am fost si la piesele sale de teatru. Din punctul meu de vedere actiunea, atat in roman cat si in film, se petrece in jurul lui Ilie Moromete. Eu mai intai am citit cartea, si apoi m-am uitat si la film, iar ceea ce pot sa spun este ca personajul Ilie Moromete s-a format in mintea mea exact asa cum a jucat Rebengiuc in film.
bill pe 12 mai 2011 23:37
....nu vreau sa par dezaxat dar sa stii (farmacon) ca titularii nostrii nu prind lotul largit afara,darmite echipa de baza!!!!! permite mi o mica divagatie! cel mai bun jucator roman de fotbal a rupt tusa si la barca si la real !!! sa fim seriosi ! rebengiuc e mare in comparatie cu un besoiu,piersic,dichiseanu ,nicolaescu,visu,...vistrian roman (fck),.....eheheheeee.ai auzit de dan nutu ???? asta matura cu rebengiuc si iordache in anii 60-70 (prindeau doar rolurile refuzate de d.nutu). ce a facut d nutu ???? a fugit din romania sa se rateze in strainatate (ma refer pe plan artistic). cu doua,trei exceptii ( dinica,mitica popescu si ghe.cozorici) nu cred ca scoala romaneasca de film a dat un actor mai bun decat ...rod steiger (nu intamplator l am ales pe rod steiger) in ultimii 50 de ani !!!!!! tie chiar iti place radu beligan !!!!????? du l la hollywood sau broadwa,vinde l si vezi cat iei pe el !!!
Iulian Serban pe 11 Iunie 2003 20:20
Un film excelent. Merita un premiu...nu stiu daca a luat asa ceva
portofel pe 13 februarie 2011 18:55
pai si de ce i-ai dat doar o stea?
nykyfylm pe 23 Decembrie 2013 19:57
este un film impresionant,o drama,despre cat de grea era viata oamenilor de la sate inainte si mai ales a copiilor care vroiau sa invete carte pe timpurile alea,nu ca acuma cand multi copii beneficiaza de internet,televiziune,telefon mobil,etc...
iulian94 pe 22 Decembrie 2013 17:14
Un asemenea film nu merita decat nota 10 si rangul de capodopera. Excelent!!
Bogdan.Alexie pe 20 Noiembrie 2013 00:51
Merita vazut
Dupa parerea in acest film,personajul principal,Ilie Moromete interpretat magistral de Victor Rebengiuc,reuseste sa atraga privitorul si sa transpuna o realitate rurala intr-un mod cum nimeni nu a mai reusit pana la el.Este o capodopera a cinematografiei romanesti ,in care drama,filozofia si umorul se contopesc intr-un tot unitar.
Iulix_73 pe 05 Octombrie 2013 23:15
ATENTIE ! Vizionarea acestui film iti poate trezi sentimentul sa doresti sa-l revezi !
Mari actori in filme grandioase ! Cat ma bucur ca e o productie Romaneasca . Pentru mine e in top 5 alaturi de " Cel mai iubit dintre pământeni " , " Ciuleandra " sau " Felix şi Otilia " .
Octaz pe 20 Februarie 2011 14:24
Astazi am pirivit un film memorabil,foarte rar obisnuiesc sa vad filme romanesti insa nu m'am putut abtine sa nu vad "Morometii" chiar daca citisem acest prim volum al romanului.Mi'as fi dorit insa enorm de mult sa se fi facut si cel de'al doilea volum chiar daca actiunea se petrece pe durata a 2-3 decenii, puteau sa faca un mic efort pentru ca merita fiecare secunda.Filmul adapteaza perfect romanul chiar daca unele secvente neimportante au mai fost trecute cu vederea,un lucru mai rar intalnit si ma gandesc aici la scandaloasele filme care se presupun a relata romanele lui Jules Verne.Foarte frumos,unul din romanele pe care le'am citit si vizionat cu cea mai mare placere
jeamy1986 pe 07 Ianuarie 2011 20:16
da mi-a placut filmul foarte mult,,, insa ,,, scoala te face sa privesti lucrurile altfel,,,,, da niste subiecte la examen care te face sa spui ceva despre Moromete:::...Victor Rebengiuc un actor si un star al tarii noastre Bravo Maestre""!!!!!!
MALASORTE pe 19 Noiembrie 2010 16:43
Ce vremuri frumoase
In acele timpuri de ne-ar fi fost dat sa traim o mare parte din noi , am fi invatat sa respectam mai mult pamantul care "ne tine de foame si sete"...toate filme romanesti ar trebui sa se afle macar in vederea celor tineri si vorba aceea "sa le vada si nepotii , nepotilor taii"
catze999 pe 24 August 2010 18:59
cea mai buna drama romaneasca. un scenariu de exceptie si o interpretare pe masura. un film mai bun decat o piesa de teatru iar actorii geniali