Păreri Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran

(2003)

Domnul Ibrahim si florile Coranului

cosmin_kedii pe 22 Februarie 2013 14:29
Frumos. Francois Dupeyron ne oferă un caracter duios,Poveste frumoasă, Omar Sharif este remarcabil, filmul este bine filmat, bine făcut si foarte realist
marin_nicolae pe 22 Aprilie 2015 21:43
Altfel
Un film interesant. Despre viata din punct de vedere, cred al unui musulman moderat, si bineinteles al invataturilor lui, florile Coranului. Despre umanitate,filmul ne prezinta o legatura intre un musulman din Semiluna rosie si un evreu, copilul. Fara delimitarile atat de prezente in existentele noastre, nu esti cu mine esti impotriva mea, sau nu esti din tribul meu nu ai ce cauta in pestera mea. Filmul este ca o poveste, dar in definitiv ce este rau in a visa. Vizionare placuta
lili22 pe 05 Noiembrie 2018 17:44
Prea dulceag pentru gustul meu, film tezist despre buna intelegere intre un musulman si un evreu.Bun pentru minore.
sabinalin pe 26 Septembrie 2018 11:56
Daca nu ati vazut inca spectacolele dupa scrierile lui Eric Emannuel Schmitt si aveti sansa de a le viziona in Bucuresti nu le ratati, din cate stiu inca se mai joaca "Vizitatorul" la Nottara sau "Oscar si tanti Roz" la Bulandra, sigur "Variatiuni enigmatice" nu se mai joaca de cand Mircea Diaconu a ajuns europarlamentar, exista si montare cu "Monsieur Ibrahim..." la teatrul Metropolis cu Marian Ralea in rolul principal, monsieur Schmitt scrie in primul rand pentru omul care isi doreste sa se inalte spiritual, scrierile sale sunt genial de simple si merg direct la suflet, asa se intampla si cu aceasta relatie emotionanta care se stabileste intre un bacan solitar si un copil cu un viitor incert, un exemplu de cum trebuie sa se inteleaga doi oameni trecand peste diferente aparent ireconciliabile, ravasitoare interpretarea lui Omar Shariff, marele actor care ne-a parasit de cativa ani… citeşte

Film - Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran

Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran