Păreri Moneyball

(2011)

Moneyball: Arta de a învinge

Beastmaster pe 07 Septembrie 2013 13:21
bun pentru patroni
sau cum sa faci din kakat bici si sa si plesneasca. Potrivit pentru criza asta care nu se mai termina si pentru patronii janghinosi care profita de asta ca sa scada salariile. Dupa care se mira ca prostii ca de ce nu le cumpara oamenii rahaturile. Sau in ce priveste lumea sportului, cum sa faci contracte de sute de milioane cu televiziunile si sa dai doar un singur procent din bani jucatorilor.
vladimir84 pe 28 Iulie 2013 11:18
Nu sunt fan baseball, dar filmul acesta nu este doar despre baseball, este o poveste de viata.
alex_il_fenomeno pe 17 Mai 2012 18:49
un film atat de interesant prin povestea abordata , atat de dramatic prin realismul de care da dovada , si cu imaginea lui Brad Pitt drept promovare ... si sincer , a mers de minune , atat pe o parte , cat si pe cealalta ! filmul a avut in debut ezitant , insa dupa primele momente mai interesante realizezi ca vei urmari un film bun , atat de reusit incat la final ajungi sa iti para rau ca s-a terminat atat de repede , nesimtind deloc durata de peste doua ore a productiei in cauza . nu imi pare rau deloc ca l-am urmarit , fiind unul dintre cele mai reusite productii ale anului de abia trecut , asa ca il recomand cu placere , si nu doar spre o vizionare .
monicarusu25 pe 21 Ianuarie 2013 11:47
Brad Pitt are in acest film un rol care i se potriveste manusa.
Mihai2508 pe 07 Mai 2012 01:38
Nu aveam mari asteptari la filmul asta, insa pot spune ca am ramas placut impresionat dupa ce l-am urmarit. Nu sunt fan al baseballu-lui, insa pot spune ca acest film merita vizionat, macar pentru jocul bun al actorilor si pentru mesajul pe care il transmite, si anume sa nu te lasi batut niciodata, sa nu te retragi, si sa lupti pana la capat.
DiCaprio21 pe 18 Februarie 2012 13:39
brad pitt joava foarte bine , iar filmul chiar a iesit bine. merita vazut
catasmile17 pe 25 Ianuarie 2012 21:32
Filmul este unul foarte bun !!!! Inspirat dupa o fapta reala !!!!
cosmin_kedii pe 25 Februarie 2012 09:40
Mare film. Brad Pitt face o treaba buna, nu la fel de mare ca in alte filme , dar placuta
Acesta este un film distractiv şi bine definit în valoare de preţul de admitere

Ellena_Gabriella pe 12 Februarie 2012 20:50
Un film ..bun, va castiga cred eu..cel putin doua premii Oscar...iar unul dintre ele sper sa fie pentru cel mai bun actor intr-un rol secundar..! Jonah Hill..si-a interpretat rolul foarte foarte bine!!
flopozippo pe 11 Februarie 2012 13:47
Este un film biografic clasic, unde Brad Pitt joaca un rol de exceptie. Poate ca subiectul nu va prinde la toata lumea dar farmecul lui Pitt este peste tot in acest film.
pandy_diana pe 06 Februarie 2012 16:27
nu le am cu sportu in general si cu asta in particular, deci nu am inteles mare lucru din tacticile puse in discutie in film, insa brat pitt este molipsitor, devine interesant cu fiecare cadru, face un personaj credibil. din nefericire, numele actorului ia fata personajului. e greu cand te cheama brat pitt sa postezi intr-un om anonim printre noi romanii cel putin.
ganj1968 pe 02 Februarie 2012 10:53
Despre fotbalul american
L-am vazut.Un film bun ,merita sa fie vizionat.Nu stiu cat succes va avea la Oscar-uri,deoarece concurenta este acerba si de mare valoare.Nu cred ca va lua nici o statueta in februarie.
GabrielaSirbu pe 30 Ianuarie 2012 14:18
Da, in lumea asta materiala, e greu de crezut ca exista oameni care vor sa faca, ce stiu ei mai bine, nu neaparat de dragul banilor, dar exista.
Film de vazut!

MooviMan pe 21 Ianuarie 2012 14:45
www.moovi.ro
Un film genial ! Brad Pitt reuseste sa joace si rolul unui american tipic, pe langa cele n tipuri de roluri pe care le-a mai jucat pana acum, ceea ce doar demonstreaza ca este un actor mare. Nu stiu daca merita Oscarul, dar e bun. Filmul se potriveste situatiei financiare actuale, cand toata lumea zice ca nu sunt bani pentru a face ceva bun. Eh, iata ca se poate si fara multi bani ! Un film motivant, care te poate face sa te gandesti la viata ( daca il intelegi ) si care cine stie, poate chiar te face sa pui mana si sa construiesti ceva folositor. Am resimtit fiecare emotie in sala de cinema si nu am stiut cand a trecut timpul si am fost si trist cand au pierdut...Aici filmul ramane realist, adica poti sa faci ceva bun chiar daca nu iesi marele castigator, cum probabil au facut si ei aici. Un film bun, dar care nu cred ca o sa iasa castigator la prea multe categorii la Oscaruri.
JohnnyAddams pe 19 Ianuarie 2012 21:48
Moneyball, printre cele mai bune din 2011.
Alt film bun pe 2011. Desi nu am nicio treaba cu baseball-ul, filmul e suprinzator prin faptul ca nu se bazeaza pe acest sport, se bazeaza mai mult pe management-ul unui club de baseball, insa nu trebuie sa fii vreun fan al acestui sport sa-l vezi, precum eu nu sunt, a fost surprinzator de bun. "The Show" ! ! ! Brad Pitt e chiar tare aici, la fel si Jonah Hill. Singurul lucru ciudat: De ce nu primea Peter mai mult credit?
ChristianCage00 pe 17 Ianuarie 2012 20:49
Printre cele mai bune ale anului!
Moneyball este o poveste de viata, nu despre baseball. Putea fi orice sport in locul baseball-ului. Povestea se bazeaza mai mult pe intuitie realizata prin statistica, chestia interesanta este ca cele doua genii care au facut povestea posibila, scenaristii (Steven Zaillian si Aaron Sorkin) au adaugat un personaj neexistent in viata reala si anume Peter Brand , unde Jonah Hill, pe care eu nu-l credeam un actor bun, face un rol magnific, pur si simplu fura show-ul. De altfel si Brad Pitt face un rol bun, povestea bazandu-se pe el in principiu, desi logic, Peter Brand trebuia sa fie cel felicitat pentru statistici, el fiind cel care facea totul, insa nu s-au gandit sa se axeze si pe aceasta parte, au incercat sa stea cat mai mult pe povestea reala, adaugand separat un personaj.
FlorinMovieFreak pe 11 Ianuarie 2012 22:49
Brad Pitt face un rol bun .. dar nu-i cel mai bun al sau .. merge vizionat .. nu-i o capodopera dar are cate putin din toate .. ca sa iei Oscarul trebuie sa te umilesti mai mult decat atat :)
nicoux pe 20 Decembrie 2011 19:41
Nu pot sa recomand acest '' inspirat dintr-o poveste adevarată " , povestea managerului ce este nevoit sa faca performanta cu un buget minim este de cand lumea si pamantul iar transpunerea ei pe pelicula in cazul acesta nu mi se pare reusita. Brad Pitt nici pe departe nu '' face rolul carierei sale '' cum am vazut unele comentarii , mie personal chiar nu mi se pare potrivit pentru acest rol. Oricum nu cred ca putea face mai mult si nu ar fi dat mai multa sensibilitate rolului pentru ca nu exista in filmul asta - ?!?, asta-i subiectul ! - un manager in lupta pentru rezultate mai bune si pentru castigarea campionatului , doar atat ! Trebuie sa recunosc ca pe mine nu prea ma prinde subiectul asta cu baseball-ul iar scenariul monoton si incet, cu greu m-a mentinut in starea de a nu renunta.........

...........am urmarit de curiozitate incasarile dupa 5 saptamani ale… citeşte

nicoux pe 31 decembrie 2011 00:01
gheorghe! Despre afirmatia ta cu diferentierea umana ce se poate face ,,si prin nivelul de inteligenta " si eu ii dau dreptate respectivului dar de ce nu ai retinut ca te privea si pe tine remarca asta? Am mai intalnit persoane de genul tau care dupa traumatisme craniene suferite in copilarie au tot felul de deviatii si se simt frustrati daca cineva are o parere opusa . Nu esti in masura sa jignesti sau sa comentezi parerile si aprecierile altora, spun asta in primul rand dupa ce am vazut ce filme ai apreciat tu ca si capodopere: Furios şi iute în viteza a 5-a ; Viespea verde 3D sau Anotimpul Vrăjitoarei, iar in al doilea rand dupa cum ti s-a mai spus si mai sus cred ca ar trebui sa mai pui mana pe carte pentru ca ,,oameni sunt diferiti "se scrie cu doi de i nu cu unul. Postarile altor oameni le-am vazut si nu pot decat sa le respect chiar daca nu-mi sunt pe plac iar daca in anumite momente esti ,, singur printre straini " sa stii ca asta nu neaparat insemna ca e un lucru rau. Bafta!
Go 1 2