Păreri Moneyball

(2011)

Moneyball: Arta de a învinge

NOVEMBER pe 16 Noiembrie 2011 21:14
Yeeh
Fara sa fiu fan de baseball filmul m-a facut sa traiesc cu el sentimentele personajului principal!!! Scenariu minunat! SI Pitt poate ca a jucat un rol care il va aduce la nominarea oscarului cred,caci la niaba chiar a jucat bine!

Se arata ca daca vrei sa ajungi mai departe decit altii cred,trebuie sa schimbi radical totul pentru a gasi o alta cale prin care sa ajungi invincibil!

wildinthecountry pe 22 Decembrie 2011 18:35
x
Un film dezamagitor ,plictisitor ,prea lung.Brad Pitt nu merita nici nominalizat pt Globul de Aur .
Recomandat doar pt iubitorii de baseball ,ceea ce nu prea sunt !

viktor27oct pe 4 ianuarie 2012 15:26
Dupa cum l-am notat si eu "Momente bune, dar doar atat :4", ideea buna, dar consider eu ca nu a fost pusa in valoare...prin victoriile alea consecutive putea sa transmita mai multe emotii
MikkaelWolfganger pe 20 octombrie 2013 20:39
N-a luat de niciunele si e pacat.Mie mi-a placut foarte tare filmul, printre cele mai sensibile si mai reusite filme despre sport facute vreodata.
Octaz pe 16 Februarie 2012 01:54
Hai Brad!
Sincer, chiar imi doresc anul acesta, din tot sufletul ca Brad Pitt sa castige premiul Oscar. Este genul de actor care nu isi "bate joc de cariera" (precum altii pe care doresc sa nu ii nominalizez), se mentine constant la un nivel extraordinar, reusind sa scoata filme foarte bune si roluri exceptionale. Daca stau sa ma gandesc, in ultima vreme a scos numai roluri de Oscar, de la Benjamin Button incoace. Vom vedea. In ceea ce priveste filmul, da e un film emotionant, cu o poveste care nu plictiseste si te face sa simti aceleasi senzatii ca si cand ai fi un suporter al "Oakland" :)
dj_lucky_mix pe 26 Decembrie 2011 17:29
That's the reason why i love baseball
Un film de exceptie , cel putin mie mi-a placut foarte mult , probabil pentru ca sunt si jucator de baseball:) . Recomand tuturor acest film !
igaby19 pe 14 ianuarie 2012 02:08
unde anume joci baseball? sau locuiesti in state
Beastmaster pe 7 septembrie 2013 13:09
tare :))
robbiex2 pe 19 Decembrie 2011 21:56
Brad Pitt....aRT!
Un Brad Pitt intr`o forma de zile mari si o interpretare ca la carte = Moneyball
Este clar ca filmele care sunt inspirate dintr`o poveste reala merita apreciate si premiate ele cat si actorii!Filmul pune accent diferit pe acest sport si se muleaza acestui prezent amintind oarecum de criza banilor care ne tot macina!E mai mult despre cum un om poate sa vina cu o idee revolutionara si sa tina cu dintii de ea contrar a tot ce cred ceilaltiUn film biografic reusit cu o lectie importanta pentru viata de zi cu zi...despre cum se pot face lucruri eroice cu bani putini cu putina inteligenta dar cu multa ambitie.

mihaelatb pe 15 Decembrie 2011 00:52
este un film care mi-a placut si pe care l-as recomanda tuturor celor care aduc in discutie lipsa banilor ca sa justifice lipsa performantei. Este un film care aduce un omagiu-poate ca este prea mult spus-daruirii, inteligentei, rabdarii si convingerii pe care o ai in ideile tale. Nu stiu daca chiar merita sa concureze la Oscar, dar fiind vorba de baseball... Brad este potrivit in rol, nu pot spune ca este rolul vietii lui, dar joaca bine! Interesant este cum isi convinge antrenorul sa puna la prima baza jucatorul dorit de el. Metoda se poate aplica in orice alt domeniu, este o tactica manageriala utilizata de cei cu sange ( sau cojones, cum spun latinii).mai tare decat Pitt mi-a placut insa Jonah Hill.
lumivasile pe 5 ianuarie 2012 21:06
total de acord
vladn88 pe 18 Decembrie 2011 16:59
Filosofia după care s-a ghidat Brad Pitt, a.k.a. Bill Beane pentru a-şi forma o nouă echipă după ce pierduse campionatul, a fost una inovativă. Astfel că reuşise un record de victorii, însă a pierdut cel mai important meci, ultimul. Chiar dacă n-a reuşit să câştige campionatul, câţiva ani la rând, această filosofie după care se ghida el, împreună cu Peter Brent, colaboratorul său, a fost adoptată de către Boston Red Sox, care au reuşit să câştige World Series după doi ani.

În altă ordine de idei, se pot face lucruri mari şi cu bani puţini în sport ;-), sunt convins de asta şi am văzut cazuri şi la noi, în România.

patron_rares pe 23 Decembrie 2011 17:59
Pitt a facut jumatate din film:)
Filmul arata adevarata fata a sportului din zilele noastre,e perfect adevarat,de aceea spun ca acest film este foarte reusit:)nu mai spunem nimic de pitt,a jucat exceptional,toate fazele din acest film,sincer nu ma asteptam la pitt sa aibe un rol in asa film de sport,dar sa descurcat mai mult decat bine:)
sabinalin pe 12 Ianuarie 2012 06:42
Sa alegi inseamna ceva
Pentru romanul pasionat de sport baseball-ul are multe mistere si putine certitudini. N-ar trebui sa fie asa pentru ca, se spune, acest sport atat de indragit de americani are asemanari destul de importante cu oina, sportul nostru national. Sintagma "sport national" e in virtutea inertiei pentru ca, daca inainte de 1989 gaseam zilnic in "Sportul" articole destinate oinei, dupa caderea lui Ceausescu acestea au disparut cu desavarsire, mai tot romanasul inchinandu-se la zeul fotbal. Revenind la pelicula era de asteptat sa fie inca un film despre "american dream", despre eroul care trece prin momente grele pentru ca la final sa castige pe toata linia dar de asta data lucrurile nu stau asa pe ici, pe colo, prin partile esentiale. Poate ca a venit vremea ca Brad Pitt sa castige un Oscar personal dar de asta data el nu impresioneaza asa cum a facut-o in "Legends of the fall" sau "Twelve… citeşte
psihologu pe 18 Decembrie 2011 09:55
baseball-ul reinventat de Brad Pitt
Moneyball: Arta de a invinge nu este un film traditional despre lumea sportului, ci este vorba despre razboiul dintre intuitie si statistica, cand vine vorba de alegeri in sport. Asa ca Bennet Miller a facut un film accesibil atat pentru fanii sportului, cat si pentru cei neavizati.
Brad Pitt este senzational si face rolul carierei sale in Moneyball: Arta de a invinge, un film emotionant si inteligent, care nu o sa va lase deloc indiferenti si care are toate sansele la Oscar in 2012... asa ca nu trebuie sa il ratati.

Devotion pe 16 Noiembrie 2011 16:53
Filmu este foarte bun,este in genul lui The Blind Side,dar nush daca o sa fie asa de apreciat ca acel film,un film care merita vazut
Marginal pe 17 Decembrie 2011 16:44
Un film interesant dpdv uman, al depasirii unor limite, al iesirii dintr-o paradigma imvechita. Daca sportul in cauza ar fi fost mai cunoscut in Ro poate ca as fi inteles mai mult din film.
Ovidiu239 pe 14 August 2013 17:16
Interesant
O drama buna, insa nu una care sa ma emotioneze sau sa-mi atinga latura sensibila, nici macar sa ma tina prea mult in suspans, dar filmul este bun fara indoiala, iar subiectul e destul de interesant si abordarea una pe masura. Brad Pitt a jucat bine, nu de Oscar, dar prestatia sa a fost una onorabila. Chiar daca nu prea ma pricep eu asa de bine la baseball, acest film mi-a placut.
Rasta_Man pe 4 septembrie 2013 21:34
Scupol acestei drame nu este sa te faca sa atingi o latura nostalgica a sensibilitatii tale ! Grija la gramatica !
Ovidiu239 pe 6 septembrie 2013 20:26
Bun, pana acum ai fost bun doar de gura, ai spus ca scriu cu greseli si nu mi-ai semnalat nici macar una, in vreme ce eu am descoperit o gramada de greseli la tine doar in aceste cateva replici ale tale.
zalexandra pe 30 Decembrie 2011 10:58
pierdere de timp
nu cred k noi poporul roman suntem in masura sa vorbim despre filmul acesta, actziunea este strict americana, habar nu avem noi despre baseball, cat despre interpretarea lui brad putem, care dupa parerea mea a fost dezastruoasa, mi s-a parut k nu a dat tot din el, a parut destul de plictisit de situatzie. nu intzeleg de ce toata lumea spune k este un film bun, este un film despre un sport, ce mare grozavie ar putea fi in el.
Qube86 pe 25 Noiembrie 2011 13:35
''Adapt or die''...
Distributie buna, poveste buna bazata pe intamplari reale, regizorul lui ''Capote''...Astea sunt ingredientele unui film care ar putea sa fie de colectie...Am incredere ca va iesi ceva bun daca actorii si regizorul au reusit sa fie pe aceeasi lungime de unda...
Qube86 pe 22 ianuarie 2012 02:36
In sfarsit un film care a reusit sa-mi rasplateasca increderea oferita...Brad Pitt, a reusit un rol foarte bun fara a umbrii in vreun fel restul distributiei...Mi-a placut de la inceput pana la sfarsit...Cantecelul performat de fetita lui Billy (Brad Pitt), este superb si pur, intocmai ca si filmul...Toate ingredientele pe care le zarisem inca de la anuntul filmului, au fost amestecate si preparate aproape intr-un mod perfect...''Moneyball'', chiar este un film ce nu trebuie ratat...
Vorador pe 27 Ianuarie 2012 18:07
'You're such a loser dad, just enjoy the show''
Nici acum nu am inteles pe deplin regulile baseball-ului,dar nu imi trebuie mai mult ca sa pot aprecia un film bun.Brad Pitt ar trebui sa primeasca Oscarul pentru aceasta productie,un film care transmite mai mult decat emotia unui sport.
P.S. Piesa de la final: Lenka - The Show.

MikkaelWolfganger pe 20 octombrie 2013 22:49
Piesa originala paleste groaznic in fata interpretarii pustoaicei.Momentul ala cand Pitt pune in masina piesa pustoaicei, apai ala moment cu adevarat tearjearker.
xerses pe 15 Decembrie 2011 18:19
Un film bine "dozat" cu scene de tensiune interioara si confruntari cu posibilitatile pe care ti le pune la dispozitie mediul.
Pantaleon pe 01 Ianuarie 2012 13:08
Nicidecum plictisitor
Credeam ca o sa vad un film plictisitor, ceva in genul celui cu Al Pacino ( nu mai retin titlul) sau a multor filme pe teme sportive. Mai ales ca baseball-ul este un sport cu niste reguli pe care eu nu le stiu. Acest film nu este neaparat despre baseball. Este despre cum poti reusi fiind un bun manager. Un film care reuseste sa te captiveze, fara a te intreba cat mai e din el. Iar finalul e reusit, in sensul ca nu e unul fericit, tipic americanesc. Dar nici trist. E unul cu o morala. Un film care merita vazut.
NiceMovie pe 3 ianuarie 2012 00:47
Filmul cu Al Pacino despre care vorbesti este "Any Given Sunday", alt film care, aparent, este despre un sport pe care noi nu-l intelegem, dar de fapt te invata niste "maruntisuri" utile in viata.
FlorinMovieFreak pe 11 ianuarie 2012 22:53
sau cel cu Robert de Niro .. The Fan :)
alian pe 20 Decembrie 2011 11:36
Foarte bun filmul! un film votat de mine cu Obligatoriu de vazut ; un film ce trebuie vazut, trebuie invatat ceva din el, un film in care merita aplauze toata distributia,in special Brad Pitt, care ne demonstreaza inca o data complexitatea lui, puterea, inteligenta, frumusetea si uriasul talent pe care il are.
adyyd pe 17 Decembrie 2011 15:56
bestial
un super film care merita sa fie vazut loveeeeeeeeee
WipeOut pe 03 Iulie 2011 22:58
cred ca va fi un film foarte bun, din cate am vazut in trailer, fiind bazat si pe o poveste reala ........astept cu nerabdare sa il vad :D !!!
Jim23 pe 5 octombrie 2011 13:00
Si de ce l-ai notat de pe acum ?
crysty_doom pe 21 octombrie 2011 11:34
multe filme au trailare interesante dar filmu in sine dezamageste total...
Andrei.Ciprian pe 04 Aprilie 2012 09:55
Bravo Brad
Un film foarte bine realizat si foarte interesant.Cu un scenariu bine conturat si un joc actoricesc peste medie(Brad Pitt reuseste un rol memorabil care m-a dat pe spate ,iar J.Hill reuseste cel mai bun rol al lui de pana acum) acest film reuseste sa devina unul dintre cele mai bune ale anului 2011.Merita vazut
MNarcis pe 29 Februarie 2012 08:06
Este un film frumos si bun, se poate face performanta si pe bani putini insa trebuie sa iubesti ceea ce faci. Brad Pitt a jucat impresionat, absolut superb (da un farmec si naturalete aparte filmului), un rol care i s-a potrivit perfect.......dupa parerea mea, filmul merita vizionat!
mtraianc pe 10 Martie 2012 14:26
5/10
.unele momente bune , ,,.....................................................................
gabicip pe 28 Februarie 2012 22:59
Extraordinar
Prieteni, filmul acesta nu e despre baseball. Cine spune că a fost dezamăgit de un astfel de film, înseamnă că e la stadiul filmelor cu Steven Segal. După vizionarea unui film trebuie să simți cu adevărat ce trebuie să simți, în timpul acțiunii nu poți să faci lucrul acesta pe deplin deoarece ești concentrat foarte mult pe alte lucruri. Când te uiți la un film fi și tu acolo! E la fel ca atunci când citești o carte. Cine s-a plictisit la Moneyball, demult, tare demult, s-a plictisit încercând să citească o carte și de atunci n-a mai încercat vreodată să o facă. Păcat.
Extraordinar film!

k-rissa pe 20 Februarie 2012 10:58
da, un film in care brad pitt demonstreaza inca o data talent desavarsit!o drama aparent plictisitoare pentru unii, foarte sensibila si o lectie de viata pentru altii.Mie personal mi-a placut.
gabicip pe 28 februarie 2012 23:10
Cred că unora nu le-a plăcut, majoritatea bărbați, din prea mult narcisism. Sau unii sunt doar complexați, de parcă Brad ar veni la cineva acasă și i-ar lua nevasta din pat.
k-rissa pe 29 februarie 2012 12:08
tot ce se poate:)
imoral pe 07 Februarie 2012 16:29
Nu prea mi-a placut plictisitor pe Brad Pitt il vad ca un actor in filme de actiune mai putin in filmele de acest gen biografice
Sorin87 pe 03 Ianuarie 2012 18:33
Moneyball
pot sa zic ca a fost un film foarte reusit, iti transmite o stare de bine, nu prea imi place baseball-ul dar acest film mi-a placut
cassano99 pe 28 Decembrie 2011 02:36
De ce nu?
Acest film este cu o adevarata poveste!Cred ca si Brad Pitt a crescut mult calitatea.A avut pe ici pe colo scene tensionate dar intrun cuvant . MERGE
vladmihai pe 27 Decembrie 2011 22:41
Dupa parerea mea filmul e o capodopera, pentru cei care inteleg ceva mai mult decat stirile de la ora 17.00. Pentru ceilalti, cred ca filmul e plictisitor, lung cat o zi de post, si chiar daca bei toata cafeaua din casa, tot nu alungi plictiseala
MikeNight pe 23 Decembrie 2011 02:42
Un film de calitate ... sport, bani si principii ... interpretare de nota 10.
DragonMaster pe 19 Decembrie 2011 19:36
Un film foarte bun si povestea la fel iar jocul actorilor a fost bun mai ales Brad Pitt a demonstrat iar ca este un actor talentat si ca in orice film in care a jucat a fost perfect si niciodata nu a dat gres.Il recomand persoanelor care iubesc sportul si celor care stiu ce este un film bun iar nota oferita filmului este 8.
Moneyball – un film despre baseball-ul ca viata
[Titlu in limba romana: Moneyball: Arta de a invinge]

Regie: Bennett Miller
An: 2011

Actori: Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman
Genul: drama, biografie

In prima instanta, chemarea spre a vedea un film cu si despre baseball poate sa para neatractiva pentru publicul de la noi. Realizatorii peliculei Moneyball par sa fi tinut cont de acest lucru atunci cand au distribuit in rolul principal pe Brad Pitt in ideea de a monetiza pelicula. Si ideea nu a fost rea. ... citeşte

Manusa pe 13 Decembrie 2011 23:05
Este un film destul de bun, mi-a placut, iar Brad Pitt ca de intotdeauna, a avut o prestatie foarte buna.
valericba pe 02 Aprilie 2012 01:40
Plictisitor. Interesant. Captivant. Emotionant.
Prima jumatate a filmului te poate face sa renunti in cazul in care nu esti un impatimit al sportului, dar daca reusesti sa treci de ea filmul devine interesant si va reusi sa te captiveze. Devotamentul, perseverenta si increderea de care da dovada Billy Beane cu siguranta te vor emotiona. Eu spun ca merita vizionat.
Ammelie pe 15 Februarie 2012 13:58
Moneyball (2011)
E adevarat, nu este un film chiar despre baseball, dar tot mi s-a parut plictisitor. Interesanta povestea (reala) si scenariul destul de bine pus la punct. Dar personajele nu mi s-au parut suficient de complexe; Brad Pitt a jucat destul de plat, iar Jonah Hill nici nu prea a fost prezent! 6.5/10
mariusghe pe 29 Decembrie 2011 02:14
DA
genial de adevarat. (intelege cine trebuie).
mergeti. urmariti. traiti. bucurati-va...

alexaa pe 25 Decembrie 2011 18:23
nu dau nota ptc filmul e ingrozitor de plictisitor , cu un subiect care nu te-ar tine treaz nici daca ai baut toata cafeaua din casa.DAR Brad Pitt face un rol extrem de bun , surprinzator de matur. iata cum sub ochii nostrii un produs cliseu marca Hollywood devine un ACTOR.inca de acum cativa ani a inceput sa se desparta treptat de imaginea lui de sex simbol si se intreapta sprea maturitatea actoriceasca .sunt sigura ca in cele din urma va lua un Oscar, daca nu pentru acest film(care nu e f stralucit) atunci pentru altul,caci cu siguranta mai are multe de demonstrat.
FlorinMovieFreak pe 11 ianuarie 2012 23:11
Daca il vedeam la cinema .. altul ar fi fost rezultatul ..
FlorinMovieFreak pe 11 ianuarie 2012 23:12
vedeai*
Thoughts about nothing… pe 11 Decembrie 2011 01:53
Adapteaza-te sau mori! The Moneyball
Baseball, economie, Brad Pitt si o melodie draguta. Interesanta combinatia! Cu atat mai interesanta cu cat filmul e destept. Si, cu toate ca nu e cine stie ce actiune si multe dintre scene sunt plate, te tine prins. Dragutul de Brad a ajuns la un nivel la care simpla lui prezenta iti tai respiratia. Vrei [...] citeşte
cosminlipsa pe 04 Octombrie 2011 13:48
Asteptam sa vedem despre ce e vb. Sa nu vb inainte sa-l vedem. Tot ce putem face este sa ne dam cu parerea.
marius93 pe 13 Februarie 2010 11:48
Nu prea se stiu multe lucruri despre film la ora actuala, insa apare in rolul principal Brad Pitt, ceea ce ma face sa cred ca filmul va avea incasari frumusele.
Han_Solo pe 16 august 2011 17:22
Ddistributia este una de clasa A insa din pacate eu m-am chinuit insa tot nu pricep mai nimic din sportul asta numit basseball.
yanysboy pe 28 Mai 2021 22:57
Un film bun, actori buni, regizor bun, plus că este inspirat din fapte reale, nota 7
alexreviews123456789 pe 06 Aprilie 2021 10:50
Desi ,nu sunt fan baseball, chiar mi-a placut acest film
Smrs pe 10 Februarie 2021 00:36
Cum să nu fii romantic în sport?
Deși filmul abordează un joc legendar pentru americani, pentru mine rămâne un joc de neînțeles și chiar urât prin desfășurarea lui..N-o să înțeleg de ce fix americanii, dintre toate sporturile mișto au ales baseball-ul, hockey-ul și rugby-ul ca sporturi naționale.. Depășind aspectul, acest film prezintă toată povestea din culise, din perspectiva managerului, scouterului, antrenorului și a întregului aparat tehnic, unde se încearcă o nouă abordare - transferuri pe statistici, exact unde este nevoie. De aici începe o poveste impresionantă despre victoriile unei outsidere până la a stabili recordul absolut al competiției și bine că n-au câștigat până la capăt pentru că ar fi distrus senzația de realism pe care o păstrează pe de-alungul întregului film. Eșecul final reiterează ceea ce știam cu toții - sportul nu e matematică, altfel s-ar… citeşte
user-5eda0f529a449 pe 11 Noiembrie 2020 23:34
Brad Pitt e unul dintre cei mai buni actori din lume și prestația sa geniala din filmul asta confirma acest lucru.
anihbo pe 13 Septembrie 2020 10:38
un film intelgient
Depinde ce gen de filme va plac. Daca mergeti pe cele inspirationale, inteligente, cu scenariu bine scris, cu mesaj, atunci o sa va placa. Daca vreti urmariri, actiunea, impuscatori si sex, atunci probabil va pierdeti timpul. Eu am castigat urmarindu-l, e foarte bine scris, jucat, construit.
andystarx pe 30 Martie 2015 02:14
6/10
Da,este clar faptul ca filmul ne arata ca nu banii fac totul cum au mai subliniat si altii pe aici ,dar pe mine unul,nu m-a impresionat mai deloc filmul asta ! Un Brad Pitt cu un acting bun ,dar in rest un film pe care nu o sa il tii minte ! Ma surprins ca a luat atatea nominalizari la oscar si ma asteptam la un super film !
georgel1976 pe 21 Septembrie 2014 16:51
acesta este un film static. nu are actiune, decat pe terenul de joc. dar subiectul lui ne arata, ceea ce spune si vorba romaneasca "Dzeu tine cu cei curajosi" . cine are curajul sa incerce ceva noi nu are ce pierde. poate ca jocul actoricesc al protagonistilor nu este stralucit, nici nu are cum sa fie, pentru ca filmul este static, dar subiectul este bine pus in scena. merita vazut.
Ghemot pe 30 Iunie 2014 23:04
Un film bun marca Bradd Pitt, cu un subiect destul de putin popular, cel putin in Europa!
petancapompilia pe 12 August 2013 23:38
Este un film despre unul din visurile americane- acela de a invinge. Pitt este un manager de club de baseball care are prilejul sa revolutioneze tactica si filosofia acestui sport ajutat de un tocilar obez absolvent de Yale(politicall corect). Perseverenta in aceeasi abordare care pare initial defectuoasa aduce victorii rasunatoare , dar adevarata victorie consta in schimbarea mentalitatilor sportive la toate nivelurile. Orice schimbare aduce reticenta initiala dar ce dulce e gustul victoriei.! Pitt este de apreciat pt ca joaca degajat ca orice sportiv, nu are nimic managerial in el desi impune ascultare nu prin voce sau agresivitate ci prin puterea pe care i-o da vizionarismul lui indraznet care-i aduce in final, pe langa victorii, si recunoastere admirativa.