Păreri Moartea domnului Lăzărescu

TRAIASCA KUSTURICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Saitul_meu pe 17 aprilie 2010 22:53
SA MOARA PROSTII!
junkyard pe 11 Octombrie 2006 19:00
imi e greu sa cred cei carora le-a placut "tata in calatorie de afaceri" a lui KUSTURICA sunt niste timpiti care nu stiu sa aprecieze un "talent" ca puiu.eu zic mai degraba sa ne ridicam standardele ca nu strica .parerea mea ca puiu a construit un film cu peronaje la fel de fade ca viata lui de zi cu zi.un regizor de nota zero.
alingoia pe 20 Martie 2010 21:44
L-am vazut acuma in 2010, nu prea ma atrag filmele romanesti insa am vrut sa-l vad. Nu stiu daca a vrut sa critice sistemul sanitar din tara, insa mie asa mi-a dat impresia, poate nu asta si-a propus filmul. Apropo, mai urmaresc un serial cu acesta tematica, este vorba despre Grey's Anatomy, deci acolo cum te trateaza aia si ce conditii ( cine stie poate exagereza, nu cunosc situati adevarata din acea tara , si nu cred ca numai in Romania se intampla cazuri din aceastea,o fi si pe la alti insa spera ca sa se schimbe situatia, daca nu ne respectam atunci ce mai facem).
george pe 13 Iunie 2008 01:28
daca tot spuneti k cristi puiu = o hai sa va vad p voi k regizati un film. voi sunteti niste nimicuri patetice care stati toata ziua in fata pc-ului si criticati. get a life assholes
Bubu pe 11 Octombrie 2006 22:07
Imi imaginasem o gramada de lucruri inainte de a vedea filmul. N-a corespuns nici unul.

Prima impresie a fost cea de teatru TV, (eventual filmat cu camera de mana). Personaje care vorbesc din off si - problema oricarui film romanesc - personaje care vorbesc cu prune-n gura, incat te gandesti daca n-ar trebui niscaiva subtitrare. Initial imi imaginasem un fel de rollercoaster, o sumedenie de personaje care se vor agita in jurul unui biet pacient pana cand acesta ii va privi cu ochii ficsi. Ficsi definitiv. Ceva gen: "Oops! A murit! Ok, inapoi la treaba". Probabil ca si afisul filmului mi-a dat o directie gresita. N-am inteles daca dl. Lazarescu a murit sau nu. Sau poate ca nu mai are nici o importanta. La varsta si la sporturile la care se preteaza - coniac canoe, halbere si sticlism - cu siguranta ca o sa moara.

remus&delia pe 11 Octombrie 2006 19:19
crsti puiu se plinge ca o fetita ca nu-l lasa altii sa se exprime .eu zic ca "aia"ii fac un bine.s-ar face de ras si sa facut deja.asteptam dupa toate noptile in care s-a plins ca ultimul liceean sa explodeze un vulcan pe ecran sa se cutremure cultura romaneasca.inca un nimic.
mariusd pe 11 Octombrie 2006 19:15
kusturica e un geniu ,puiu e roman.hehehe
little pe 11 Octombrie 2006 18:53
alexx asta e cam prostut.nu mai incerca frate sa ne explici filmul am pe cineva care a suferit enorm din cauza medicilor din bucuresti dar aici nu vb decit despre un film care este foarte foarte slab .zero emotii, zero transparenta,zero caractere puternice,zero poveste ,regizor zero.
emir kusturica pe 11 Octombrie 2006 17:30
i have the perfect cure for your infection cristi!watch my movies!you suck!
slabu pe 11 Octombrie 2006 17:27
comedie?drama?nici una?nimic?chiar nimic?zero
emir kusturica pe 11 Octombrie 2006 13:36
cristi puiu sucks!
Deceoare pe 04 Mai 2014 23:49
Obligatoriu de văzut de către Miniştrii (actuali sau viitori) Sănătăţii şi de Prim-Miniştri (actuali sau viitori)
Film ce redă adevărul unei părţi din sistemul de sănătate din România . Mentalitatea unor medici care au depus ''Jurământul Ipocrit'' , of , mă scuzaţi - ''Jurământul lui Hipocrate'' şi modul în care aceştia acţionează .
cosmin742000 pe 04 Mai 2014 21:38
Primul rol de exceptie al Luminitei Gheorghiu , totodata si o radiografie a situatiei deplorabile in care se afla sistemul sanitar romanesc.
spiritul pe 13 Octombrie 2013 00:43
Macar posterul este amuzant! Filmul este foarte reusit dar dramatic.
Iulidesprefilme pe 28 Februarie 2013 21:36
Filmul acesta nu e film, e realitatea crudă, neiertătoare, umilitoare...cine a trăit drama omului de pe targă sau drama însoţitorului său, de regulă o rudă foarte apropiată, este străfulgerat la fiecare secvenţă...Din categoria "Cine-verite"-ului...
Srdjan pe 15 August 2012 21:38
o laba trista de film pt romani, probabil ceva inedit pt aia din strainatate
margott pe 05 Februarie 2012 13:30
Poate o sa para exagerat, dar n-as da filmul asta pe o suta de filme americane. O bucatica de realitate amara, presarata cu umorul negru pe care Puiu l-a strecurat prin argoul folosit de medici, niste actori care se misca natural in cadru si o poveste simpla si realista. Unul din cele mai bune filme romanesti, din punctul meu de vedere mai bun decat Filantropica. Apropo, mostra din umorul lui Puiu : "Trebuie operat la cap, ca sa poata sa moara de cancer acasa" (replica doctorului-tomograf).
FunnyX pe 24 Septembrie 2012 13:29
Un film bun, care nu trebuie ratat. Un film romanesc, pe care il introduc in categoria celor care trebuie vazute.
xerses pe 02 Mai 2012 17:34
La vremea aparitiei acestui film nu am crezut ca e posibil sa se moara doar pentru ca esti lasat in asteptare sau pasat de la un medic la altu.Evenimentele din ultimii ani confirma un fapt dureros: nepasarea medicilor fata de suferinta umana, mai ales dac te vad ca esti in varsta.Asa ca filmul este vazut cu multa durere de cei care au trecut prin experiente similare.
albastrudeprusia pe 03 Ianuarie 2012 19:38
Foarte foarte foarte bun film!Printre cele mai bune filme romanesti.Toti ar trebui sa vizioneze acest film,arata foarte bine realitatea din Romania.
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:33
un film foarte bun. Pacat ca nu avem subiecte de filme mai bune!!!!
arina7 pe 24 August 2011 03:08
socant!
categoric, un film pe care ar trebui sa-l vada toti medicii! in rest Fara Cuvinte
goldenleaves pe 05 Martie 2011 10:35
realitate romaneasca pura...ne place nu ne place la noi se moare in spitale sau intre spitale pentru ca doctorii nu se pot hotari ce ai cum sa te trateze daca ua loc pentru tine daca nu cumva oricum esti prea batran sau prea tanar si mai rezisti tu si netratat

o capodopera curajoasa directa care prezinta fara menajamente cum se traieste in acest colt de Balcani

AndreiPopescu87AB pe 20 Noiembrie 2010 17:57
L-am vazut si nu am inteles de ce e clasifacat ca si comedie. Mi s-a parut 100% drama. Ce poate fi comic la un om care moare plimbandu-se de la un spital la altul?
djinjis pe 13 Iunie 2008 12:04
Pe aici sunt doua feluri de "nimicuri patetice care stati toata ziua in fata pc-ului si criticati. get a life assholes" unii sunt pro, iar altii sunt contra lu' Lascarescu.
Bubulina pe 12 Octombrie 2006 16:22
Ii dau max de stele nu pentru imagine, nu pentru muzica, nu pentru jocul actorilor (cu toate ca merita, chiar toti, dar in special FZ), ci pentru faptul ca de fiecare data cand vad filmul asta, pentru ca, da, sunt masochista sau ceva, ma ia de cap si ma arunca de pereti senzatia ca puiu a stat o juma de an angajat pe un post oarecare, de la infirmier pana la sef de sectie/director, intr-un spital din romanica si-a umblat non-stop cu-n reportofon dupa el ca sa puna dup-aia replicile in film!
MIE MI-A PLACUT!!!

junkyard pe 10 Octombrie 2006 17:36
bai alexx ,bai chiar asa?sa-ti apara tie bube pe tot corpul?poate ne explici si noua, ma cinefilule unde vezi tu lapte si miere la KUSTURICA?noi vedem exact contrariul,o realitate cruda si frumoasa,oameni cu care ne asemanam si linga care am trait,sentimente ,emotii,amintiri!eu cred ca tie si lu puiu va apar bube de la prostie!iar pt puiu am trei cuvinte:KUSTURICA,KUSTURICA,KUSTURICA,KUSTURICA!
Alexx pe 09 Octombrie 2006 00:33
Sincer si mie imi apar bube pe corp cand aud de kusturica. Sau ca un film nu trebuie decat sa fie miere si lapte ca atunci cand iesi in realitate sa iei tzepe si sa nu stii de ce. Unii se lauda ca pierd vremea prin spitale, probabil la o cafea cu o doctorita sau intreband daca are incarcator la nokia. Personal am vazut aceasi persoana tratata diferit de fiecare medic, bolnavul avand aceasi afactiune. Am vazut si bolnavi irascibili care refuzau tratamentul sau nush ce nu le convenea, de exemplu ambulanta. Dar daca te uiti mai bine filmul nu e despre sistemul medical romanesc, nu spune nimic ca acesta ar fi neaparat subfinantat decat in locuri carora le lipseste targa, in timp ce tomograful era nou-nout. Singurul ghinion al personajului era acel accident de pe dn1, care se poate intampla oriunde si care poate aglomera orice spital, unii pacienti avand prioritate in fata altora.
Dr. Evil pe 20 Februarie 2006 00:40
Patetic.
Un film care nu are un mesaj clar in afara de "uite ce varza suntem" un film care nu tinteste decat sa atinga acea coarda sensibila a omului, care nu exceleaza prin sunet sau montaj sau regie sau jocul actorilor. Este un film absolut mediocru care a fost creditat pt autenticitatea povestii (care trebe sa recunoastem asa este...) si prin suferinta acestui om si sfarsitul lui tragic. Ca sa fiu mai transant este un film despre un batran bolnav si betiv care moare inutil in timp ce lumea il "vindeca". Daca rolul unui film este de a te distra de a te face fericit de a te bucura intr-un fel cat de mic (fie ca vezi cafteala ieftina gen Jett Lee sau actorie de clasa gen Tom Hanks sau regie de clasa gen Speilberg, efecte speciale gen Lucas etc) acest film atinge incredibila cota de 0 ... -1 ...-n VARZA !

emanuel pe 18 Februarie 2006 12:23
Melodia de la inceputul filmului se numeste "Cum e oare" si este interpretata de Margareta Paslaru.
tnek pe 18 Februarie 2006 00:53
filmul e bun dar melodia de la inceput e super!!! cine o canta???
Mircea Luchian pe 19 Noiembrie 2005 20:09
Frumoasa tara, pacat ca-i locuita!! Filmul reprezinta oglinda prfecta a sistemului de sanatate romanesc: murdar, neprofesionist, corupt, total nepregatit.Avem in acelasi decor si modul de viata al pensionarului nostru: nespalat, alcoolic,ingalat,scarbos. Pe de alta parte ne arata si nivelul tehnologic al cinematografiei romanesti: aceleasi pelicule spalacite si pline de scame, aceleasi culori lipsite de naturalete. Ma mir ca dialogurile n-au fost remixate ca in celelalte filme romanesti. Mai avem mult pana la Oscar. Nu m-a impresionat.
omu din lift pe 19 Noiembrie 2005 20:06
Uite cum sta treaba. Lasand fazele lacrimogene de mai sus cu actori din Onesti (parca spunea de o telenovela, nu alta!) filmul e de fapt un "fas" inspirat din cateva zeci, daca nu sute de cazuri, din viata reala si romaneasca pe deasupra.
E adevarat ca s-ar putea sa prinda la "papanashii" aia de afara care, probabil, se vor minuna de mendrele scenariului.
In schimb, probabil ca, pana la urma se vor "intzepa" chiar shi acei "papanashi" ca jocul actorilor e subtire, intr-o tara in care se moare la fel de mizer cum se shi traieshte.
S-avetz bafta!

Ace pe 18 Noiembrie 2005 19:00
P.S. - am dat 2 stele filmului doar pt. prestatia d-nei Luminita Gheorghiu, care iese clar in evidenta prin naturalete fata de grimasele fortate ale celorlalti...
Ace pe 18 Noiembrie 2005 18:58
filmul e mana cereasca pentru pensionarii indignati si frustrati ca totul e negru in Romania asta... Mosul joaca jenant, nu-mi vine sa cred ca atatia cinefili indraznesc sa spuna e un film excelent!!! Prin CE? Atata timp cat, ca majoritatea filmelor romanesti de dupa '90, incearca sa-ti induca cu forta parca, sictirul fata de propriul neam?
mihaela pe 18 Noiembrie 2005 00:04
s-ar putea presupune ca sunt subiectiva.spun asta pt ca rodica lazar e din onesti.recunosc ca m-am dus si din cauza asta sa vad filmul,dar si din cauza ca s-a vorbit despre el si pentru ca imi place sa vad film.cred ca e un film minunat si ma bucur ca niste romani au reusit sa faca un asemenea film,sa ia atatea premii.Ar trebui sa ne mandrim si sa ne ducem la film de doua trei ori pana intelegem de ce e un mare film.Spun asta pentru cei care se pare ca nu au inteles.E un film important pentru cinematografia noastra si ma bucur ca rodica lazar-care nu ma cunoaste,dar pe care o salut din toata inima-face parte din el.Il salut pe cristi puiu,pe toti actorii din distributie si le doresc mult noroc si multe sanse ca aceasta!
Bicazan Calin pe 09 Noiembrie 2005 20:09
Dolloress daca ai stii cata dreptate ai. Asa e, sunt de acord cu tine, cu tot ce ai spus. Ultimul raspuns arata ca esti o persoana educata. Poate ca ai avut motivele tale pentru care nu ti-a placut filmul. Ultima remarca e valabila pentru toti ANONIMII care nu-si divulga identitatea, cica cu scopul de a se apara. In realitate sunt doar niste lasi.
Beretas pe 09 Noiembrie 2005 11:41
Intr-adevar ce bun exemplu si ce rezumat al Romaniei de astazi,nu?Cum spunea cineva: "dam strainilor exact ceea ce vor sa vada".Oare asta ne caracterizeaza pe noi?Doar asta?Incat sa faci un asemenea "elogiu" printr-un astfel de film?Atmosfera asta de imbacseala,de mizerie este prea exagerata.Plus,ma indoiesc ca intre doctori exista un limbaj atat de presarat cu expresii de argou.Gen: ii dai o bormasina in cap si gata..
Din fericire am ocazia sa observ de aproape viata in spitale,si nu e chiar asa cum o arata filmul.Dupa domnul Puiu toti doctorii sunt niste incompetenti,niste aroganti si niste amatori.S-a exagerat mult prea mult.Si tot bine zicea cineva: de aia a si luat premiu la cannes.Ca tot juriul s-a minunat probabil de sistemul foarte gaunos al sanatatii...

realitatea din spitale pe 09 Noiembrie 2005 11:41
Adevarul este ca isi merita toate stelele.Este un super film pentru toti romanii care au trait aceleasi sentimente,cand te uiti in scara ta de bloc si vezi cate un batrin ramas singur...te duce cu gandul la acest film.Numai cei care nu au avut parte de spitale si probleme poa` sa zica ca e un film prost.S-au daca au ajuns in spital au avut intotdeauna pe cineva cu ei ca sa zic asa care a avut gija cu cine sa vorbeasca si cui sa dea.Numai ca in film daca observati tataia e cam singur si nu are pe nimeni,pana vine sora dimineata.Toti il intreaba acelasi lucru si bineinteles daca are insotitor adica mai pe romaneste degeaba ti se platesc de la stat toate cele, tre` sa mai fie cineva cu tine care sa plateasca separat serviciile, de altfel platite.Ia sa faca un film cu un cabinet particular s-au poate chiar cu un spital particular ....ce sa mai zicem, asta e Romania noastra prea iubita ,ca… citeşte
dolloress pe 04 Noiembrie 2005 20:23
filmul asta merita minus o mie de stele...hai sa fim seriosi, asta nu e film de cannes, de oscar si nici macar de cinematograf....asta e o chestie facuta la ambitie, cred...
foarte bine spus de cei de la "Academia Catavencu"...filmul trebuia sa se cheme MOARTE domnului Lazarescu...
Stii de ce a luat acel premiu?Pentru ca a tratat un subiect foarte grav in viziunea lor..probabil ca ei isi imagineaza ca subiectul e inventat si nicidecum faptul ca la noi chiar se intampla chestia asta...Fac o comparatie cu filmele proaste americane, in care ei nu fac altceva decat sa-si planga de mila...ca vai ce viata grea au, ce prost sunt tratati si diverse alte chestii...de asta a ajuns sa fie apreciat...e un mod prin care noi ne plangem de mila...
in prima jumatate de ora imi venea sa sparg monitorul de nervi...nu am crezut ca va exista un film care sa ma enerveze mai tare decat… citeşte

dolloress pe 19 martie 2005 23:11
"Gandeste-te putin ca poate nu toti carora ne-a placut Marfa si Banii suntem prosti sau snobi.. Mai bine ai spune ca nu e un film pe gustul tau si ai recunoaste ca nu ai pregatirea necesara sa itelegi asa un film" Draga vizitatorule...in primul rand nu am spus ca cei carora le-a placut sunt snobi sau prosti, nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta...era parerea mea referitoare la film...asta nu inseamna ca toti cei care scriu pe forumul asta trebuie sa fie de acord cu ea... moda aici este cumva sa ai aceeasi parere cu majoritatea?trebuie sa scriu ce vor unii sa citeasca sau ce cred eu despre filmul respectiv?sa-mi spuneti si mie ca sa nu mai gresesc data viitoare... aaa..si inca ceva, eu nu te-am jignit pe tine si pe nimeni de pe forumul asta...faptul ca nu te-ai inregistrat spune multe, probabil ti-a fost frica sa se afle cine este cel care isi permite sa jigneasca o persoana pe care nici macar nu o cunoaste...nu stiam ca trebuie sa fiu licentiata in critica de film pentru a-mi spune parerea...
dolloress pe 19 martie 2005 23:11
Realitatea...ce spui tu despre romania e perfect adevarat, dar te contrazic la faza ca "Numai cei care nu au avut parte de spitale si probleme poa` sa zica ca e un film prost"... eu sunt jurnalist pe domeniul social si am parte de spitale si batrani in fiecare zi...si am avut parte si in viata personala...dar, totusi, filmul este putin exagerat...dar nu asta e lucrul care nu mi-a placut, pentru ca un film, e film, nu trebuie sa reflecte exact realitatea...mie nu mi-a placut in ansamblu... si repet, e doar parerea mea, dar m-am simtit atacata atunci cand ai afirmat chestia de mai sus si am vrut doar sa-ti spun ca nu e chiar asa...
atyclb_87 pe 03 Noiembrie 2005 21:07
Este a doua oara cand un film romanesc ma emotioneaza. O poveste mult prea trista a unui om singur...
Tablet Razvan pe 03 Noiembrie 2005 14:55
Daca va duceti sa il vedeti in speranta unei comedii negre ii veti da nota 4. Daca va duceti fara idei preconcepute si fara sa asteptati ceea ce vreti, ii veti da cu siguranta 10.
Foarte ciudat , statistic vorbind , ca filmul primeste 99% review-uri pozitive afara in timp ce abia daca ia 50% in tara . Dupa umila mea parere motivulul este ca noi, romanii, suntem prea mult obisnuiti cu mizeria ce domneste in sistem sub conducerea unei clase politice venale ca sa o mai putem aprecia la justa ei valoare din punct de vedere cinematografic.

Realizarea filmului si filmul in sine sunt cu 2 stele peste ceea ce s-a facut pana acum in Romania.

m3lku pe 21 Octombrie 2005 23:42
Un spectator dezamagit a spus ca " Nu faci filme numai pentru critici sau numai pentru festivaluri, ci si /sau mai ales/ pentru public"

PARTIAL are dreptate. Numai ca regizorul isi alege publicul. Moartea domnului Lazarescu nu este un film pt marele public, ci pentru cei care au cultura necesara sa inteleaga acest film. Imi mentin parerea ca afisul ce anunta o comedie a adus in sala spectatori nepregatiti pt acest film

roxi_20 pe 17 Octombrie 2005 21:35
Este cel mai prost film pe care l-am vazut in viata mea.Cred ca putea fi facut si de un amator.Nimic interesant,nimic care sa te tina in suspans,nimic care sa te faca sa il urmaresti.Ma asteptam la mai mult...este un singur fir de actiune...nu este creat pe mai multe planuri...sa fii avut mai multe idei si scene paralele,nici un punct culminant...nimic.Cred ca nu merita nici macar o stea
Bradley pe 17 Octombrie 2005 21:25
Sunt de acord cu toti spectatorii dezamagiti.
Asta e film de Oscar????
Mai bine faceau un documentar, poate avea mai multe sanse de a transmite un mesaj direct Ministerului Sanatatii.
Oricum, cei ce fac acum filme in Romania sunt departe de Hollywood.
Pariez ca 10% din cei ce viziteaza site-ul sunt mai talentati numai ca nu li se da nici o sansa.
Merita sa mai revin cu un mesaj?

cezarika21 pe 5 mai 2014 07:37
Nu. Stai jos. Ai nota 4!
Spectator dezamagit pe 17 Octombrie 2005 18:23
Nu cred ca este cineva in masura sa zica daca publicul roman merita sau nu merita un asemenea film. Personal, cred ca termenul ”film” se cojunga neapat cu verbul ”a vizona”, ceea ce vorbeste despre importanta publicului în sãli. Nu faci filme numai pentru critici sau numai pentru festivaluri, ci si /sau mai ales/ pentru public. M-as bucura sa revenim la timpuri cand la Cannes se vor premia din nou filme precum Kramer contra Kramer, de exemplu, nu unele atat de teziste precum cel al lui Puiu. Nu este rau ca filmul lui Puiu are un mesaj, este rau ca este tezist. Iar replicile care ataca sistemul sunt atat de evidente, incat ti se face jena.
m3lku pe 16 Octombrie 2005 17:40
intr-adevar, afisul a fost o problema. Parea ca e vb de o comedie si a adus in sala oameni care nu merita sa vada filmul...
Dan pe 15 Octombrie 2005 21:16
Am fost si eu printre cei opt spectatori de la Multiplexul de la mall cand am vazut filmul. Mult prea lung. Filmul are ceva emotie, dar cred ca s-a exagerat cand s-a spus ca este genial. Ma intreb daca va trece de testul timpului si cum il vor privi urmasii nostri. Probabil, ca pe documentar, despre vremurile negre ale Romaniei in tranzitie. Cam atat.
vlad pe 13 Octombrie 2005 19:06
un film prost (despre un subiect dureros), care are parte de publicitate inselatoare
Mihai pe 11 Octombrie 2005 17:11
Filmul nu este rau, dar este in mod clar supraevaluat. S-a vorbit atata despre el incat ma asteptam ca fie o capodopera. Cand colo, se abatuse si ceva plictiseala peste mine si parca nici emotia nu ma strangea de gat atat de tare pe cat trambitasera unii. Prin urmare, pur si simplu un film cu o tematica ce intereseaza UE-ul. ”Sistmul sanitar din Romania”, viciat si nasol, cum era si de asteptat.