Păreri Mission To Mars

(2000)

Misiune pe Marte

paul2000 pe 14 Decembrie 2009 15:10
Un film SF minunat, cu o poveste interesanta. Sfarsitul este pe masura! Merita vazut...sigur nu veti regreta!
cezarika21 pe 05 Decembrie 2014 11:18
O descoperire uluitoare despre evoluţia sistemului solar
O misiune spaţială trimisă pe planeta Marte în anul 2020 dispare fără urmă, iar echipa de salvare trimisă în ajutorul ei face o descoperire umitoare cu privire la viaţa de pe Pământ. Comparabilă ca idee cu "2001: A Space Oddyssey", dar fără a avea calitatea sa artistică, "Mission To Mars" este un film mult subevaluat atât de critici, cât şi de cinefili.

Filmul conţine unele erori ştiinţifice (lipsa diferenţelor de gravitaţie între Pământ şi Marte este cea mai mare), are treceri prea bruşte de la o secvenţă la alta, dar este lucrat cu migală şi bine interpretat. Călătoria îndelungată prin Cosmos şi explorarea planetei Marte par deosebit de reale, dând impresia că au fost filmate la faţa locului. Solul roşiatic, prezenţa furtunilor de praf şi vortexul vizual care-i înghite pe astronauţi conturează o posibilă imagine a "planetei… citeşte

claudiu-daniel-lugoj pe 20 Mai 2009 15:41
claudiu-daniel lugoj
un film excelent este unul din cele mai bune sf-uri pe care le-am vazut.Arata cum sa format pamintul si originea vieti pe pamint foarte interesanta aceasta idee a filmului merita vazut.
africanus pe 09 Februarie 2012 14:38
Foarte frumos filmul, intotdeauna am fost atras de misterele planetei Marte.
cosmin_kedii pe 14 Ianuarie 2013 14:55
unul dintre cele mai subestimate - și frumoase filme sci-fi ale noului secol.
sorinreddog pe 20 Iulie 2010 00:33
Sorin.Pitesti
Foarte frumos filmul,mi-a placut mult,mai ales fiind un fan inrait al filmelor de acest gen
FlorinMovieFreak pe 30 Martie 2011 14:53
Un film bun .. si acea fata este reala .. google it :)
Andrei pe 06 Iulie 2008 02:18
Un sf care nu trebuie ratat, 4 stele nu 5, pentru prestatia destul de proasta a lui Jeremiah O'Connell ..sunt multe momente in film cand este penibil si pararel cu atmosfera filmului.
CosminHorrorMaster pe 15 Iulie 2011 20:55
Este o idee despre un viitor rau pentru omenire si despre cum ar trebui sa-si trateze planeta.
lavara_laiarna pe 01 Decembrie 2018 18:45
Un film fără cusur din seria celor în care orice este posibil . .mereu .
Ghemot pe 22 Octombrie 2018 23:02
Deși la început pare un film simplist și banal, pe parcurs relatează niște fapte foarte interesante!
petricaciobanu pe 08 Februarie 2024 21:36
Un film care m-a marcat
Inefabilul originii omenești, măreț, luminos, extraordinar.
emy_sinaia pe 14 Septembrie 2014 12:52
Merge...
O noua productie despre Marte si o incursiune in necunoscut si formarea omenirii.
otonis pe 05 Decembrie 2010 04:10
Povestea este interesanta, insa anumite detalii precum, aterizarea pe Marte care nu a fost la niciunul din echipaje aratata, coloana sonora care pare a fi furata de la un film din '80, dar si prestatia slabuta a actorilor, fac filmul cam... de nota 8, in loc de 10.
andytimofte94 pe 16 Octombrie 2010 18:37
l-am vazut cu ceva timp in urma, filmul e foarte interesant...insa partea cu extraterestrul care vrea sa zica ca viata pe terra a luat fiinta datorita lor....asta e cam deplasat..dupa parerea mea
blackmore pe 21 Iunie 2020 01:36
O alta mizerie SF americana........................................
bistriz pe 28 Decembrie 2015 22:42
In lipsa de altceva
Simplut si banal, dar nu tocmai rau regizat. Cineva spunea ca e un produs mediocru; avea dreptate.
Chelbos pe 07 Ianuarie 2013 01:21
ideea e buna, dar filmul e cam plictisitor, m-a cam luat somnul.
turonian pe 12 August 2011 16:27
Un nou film s.f. cu buget consistent, dar mediocru ca produs. Mai slab decât Red Planet. Ideea în sine mi se pare "trasă de păr", iar actorii nu conving deloc, de la Tim Robbins până la Gary Sinise. Nu mai vorbesc de Jerry O'Connell, care pare în alt film.

Film - Mission To Mars

Mission To Mars