Păreri Midnight Cowboy

(1969)

Cowboyul de la miezul nopții

CHRISTY38 pe 01 Martie 2013 19:17
Midnight Cowboy, realizat in anul 1969 este un film extraordinar de bun care pe mine m-a impresionat in mod deosebit. Exceptional de bine s-a prezentat cuplul de actori Dustin Hoffman si Jon Voight in rolurile principale incredintate, atat de bine incat ne-au lasat impresia ca s-au confundat cu personajele. Un plus ar merita totusi Dustin Hoffman tinand cont de dificultatea evidenta a rolului sau de care s-a achitat in mod stralucit. Sunt pe deplin justificate toate premiile pe care le-a obtinut Midnight Cowboy, mai ales cele 3 Oscar apoi si toate celelalte nominalizari, distinctii si mentiuni. Pentru a intelege si calificativul pe care eu consider ca il merita acest film, va mai pot spune ca Midnight Cowboy a fost unul dintre primele filme cautate si cumparate inca din vara lui 2007.
alex_il_fenomeno pe 16 Noiembrie 2011 20:29
fara indoiala , unul dintre cele mai bune si mai dramatice filme ale secolului trecut . ceea ce a facut filmul atat de captivant a fost actiunea , atat de neasteptata , fiecare lucru care urma fiind o mare surpriza , iar astfel curiozitatea pentru ceea ce va urma era intr-o continua crestere . situatiile in care este pus tanarul cowboy sunt atat de inedite , dar totusi atat de reale peste tot in lume , incat te face sa te intrebi unde se duce societatea aceasta ... Dustin Hoffman , din nou imperial ( si mult mai tanar , de asemenea ) , facand o echipa atat de buna cu Jon Voight . iar finalul , pe cat de neasteptat , pe atat de dramatic a venit , pentru ca tacamul sa fie complet . pot spune ca nu ma asteptam nici in cele mai frumoase ganduri la un astfel de film ! merita mult mai multe premii decat a primit . nu merita vizionat o data , ci de sute de ori !
reivan pe 02 Aprilie 2012 09:40
un film in care Dustin Hoffman seamana mult cu Al Pacino..frumos , dramatic ..
eu credeam ca filmul e facut in `96 mereu citeam acolo `96 si asa am crezut pana azi...sincer nu e nicio diferenta de gandire dintre `69 si ce e acum..doar unele chestii s-au schimbat.
Doi actori legendari , un film legendar.

Victorrr pe 28 decembrie 2015 21:48
Si mie tot mi se parea ca Dustin semana cu Pacino, aveau chiar si coafura asemanatoare.
zeno.marin pe 29 Ianuarie 2011 01:05
Filmul de elita...
Intrebare la Radio Erevan: de ce nu a capatat un Oscar Dustin Hoffman? Tot Radio Erevan raspunde ascultatorilor: din acelasi motiv pentru care sunt atat de putine comentarii la acest film.
Acum ca am lamurit chestia asta, hai sa vedem ce se obtine atunci cand asociezi un scenariu extraordinar, o regie de exceptie si actori de elita?...Pai nu prea ai cum sa obtii altceva decat o...capodopera cinematografica.
Cu riscul de a comite impietate, daca ar exista un Dumnezeu al cinematografiei, atunci acest film ar fi dovada vie ca exista.

margott pe 10 Iulie 2011 23:58
Un film bun, intr-o nota tragi-comica. Si totusi, cum ar fi aratat filmul asta fara Jon Voight si mai ales, fara Dustin Hoffman ?
cosmin_kedii pe 27 Septembrie 2013 11:57
Filmul spune povestea unui tip texan , dar foarte naiv pe nume Joe Buck . Într-o zi el decide să părăsească definitiv orașul său natal și se mute la New York sa inceapa o afacere
Dustin Hoffman și Jon Voight în film au o prietenie adevărată . Prietenia este singura salvare în jungla urbană

Iulidesprefilme pe 17 August 2013 12:44
Cel mai bun film şi cel mai bun regizor al anului 1968 în cartea Oscarurilor!
ciprian34 pe 21 Octombrie 2011 23:15
cine stie un site pe internet unde pot vedea acest film cu traducere in romaneste?
Pantaleon pe 05 Martie 2011 20:18
O capodopera !
Fara indoiala acest film este unul dintre cele mai bune facute vreodata pe taram american. Si unul dintre filmele ( multe sau putine... nu pot spune) care isi merita premiile, in special Oscarul pentru cel mai bun film. Un film despre sex, droguri, prostitutie masculina, mizerie, prietenie, prostie, ticalosie, degradare umana etc. etc. Un film care are de toate, un film complet, de vazut si de revazut. O capodopera ! Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata.
Spikos pe 27 Martie 2013 17:12
Credeti ca acest film are astazi mai bine de 42 ani de la lansare ? Putine au rezistat atata timp cu succes ! Sunt curios daca a rulat la noi dupa lansare , avand in vedere temele prezentate , cenzurate in perioda de care ne amintim . In orice caz , am vazut doi actori de marca , unul intruchipand simplitatea stralucitor de naiva , avand ca cicumstanta agravanta o bunatate sufleteasca nativa ( Jon Voight ) astfel fatalmente predestinat sa intalnaesca escrocul profitor ( Dustin Hoffman ) , intr-o simbioza (ce limbaj !) care-i va transforma pe amandoi in bine . Pana la urma nu cred ca-i atat o drama urbana cat o profunda drama umana universala ; nota 9 .
pisicuta1 pe 22 Decembrie 2012 18:17
un film f bun m a impresionat , jocul actorilor!
un film care nu merita ratat

john_gotti pe 25 Februarie 2012 23:19
merita vazut!
film foarte bun, impresionant! merita vazut. si voight, si hoffman au avut prestatii remarcabile, demne de oscar.
lamationairetia pe 28 Ianuarie 2011 20:00
fa un efort si vezi filmul
Este interesant ca modalitate de realizare a unei idei nu tocmai banale. Dar impresionant este jocul celor doi, Dustin Hoffman meritand cu prisosinta un Oscar.
Tyybi1 pe 02 August 2015 17:48
Pe mine nu m-a impresionat mai cu nimic. Imi plac astfel de filme, dar asta parca nu a avut acel ceva care sa ma atraga !
rares tileaga pe 25 Martie 2008 10:40
Un film tare mare. Grija insa la rubrica de premii: a fost oscarizat pentru cel mai bun film, regie si scenariu in '69!
Servus

fartalot pe 06 August 2009 23:51
unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut.
a fost impreuna cu A Clockwork orange a lui Kubrick nominalizat pt oscar
si ma mira faptul ca e cam pustiu pe aici pe pagina
pacat

user-61fb80a6f0cd9 pe 13 Aprilie 2024 22:56
O mizerie sinistra fără nicio baza reala, propaganda homosexuala, prostitutie, înșelătorii, un film extrem de sleios cu doi actori mediocrii ridicați în slavi de industrie.
Traveler22 pe 06 Februarie 2024 04:59
O porcărie de film. E destul de lungit, aiurea. Nota filmului este exagerat de mare.
florin2014 pe 28 Iulie 2022 15:50
Eu zic ca Jon Voight tine filmul, o interpretare superba a unui tanar naiv, un regal al gesturilor. Restul s-a spus.
EUGEN.VIDEO pe 22 August 2019 10:52
Spre rusinea mea am vazut filmul asta deabea acum ( dar varianta BluRay)...sa ma gandesc: Daca iau toate filmele din 2016 pana in 2019 pe care le-am vazut pana acum indiferent de gen...( si sunt la zi... :) ) ...Midnight Cowboy este de departe cel mai bun!
MariusCiprian87 pe 08 Martie 2019 19:21
Dustin Hoffman genial !
O idee foarte interesanta a filmului, o combinatie tragico-comica a genuluide succes, mai ales pentru acele vremuri, o perioada in care SUA si-a capatat renumele de "tara tuturor posibilitatilor" d.t.p.d.v...un cuplu interesant si reusit acest Hoffman -Voight , doi actori totusi la inceput de drum in cariera actoriceasca, insa parca Dustin Hoffman era cu o clasa peste Voight , un rol care l-a jucat perfect, poate mai bine decat in Rain Man ,un actor de mare clasa ! Filmul devine putin plictisitor si previzibil la jumatatea lui, insa totusi e unul de vazut, pacat ca nu a fost mai mediatizat in special in Romania, e cu mult peste mizeriile 3D si Marvel care se fac acum !
Mirceaionescu pe 13 Ianuarie 2018 20:32
Un film bun, magistral interpretat de doi mari actori.Jos palaria!!!
Ghemot pe 03 Ianuarie 2017 21:34
Este un film foarte bun pentru că pune accentul pe o relație sinceră și autentică dintre două personaje cu un statut social mai puțin important!
legiune pe 06 Iulie 2011 08:35
nimic
Am citit ce descriere ati facut la film si nu spune nimic despre el, oameni buni despre ce este filmul. Dati si voi cateva detalii, firul actiunii, ca numai titlul spune ceva la voi.
De ce trebuie sa caut in alta parte ceva detalii?????

zeno.marin pe 4 decembrie 2011 11:59
Salut legiune, uita-te la el si nu vei mai avea nevoie de niciun fel de informatii in plus, pentru ca orice informatie te va influenta sau iti va strica oricum placerea de a vedea filmul (spoiler). Despre subiect?... Nu spun :-P. La filmele foarte bune cum e acesta, e mai bine sa citesti despre el dupa ce-l vezi, pentru a-ti completa parerea sau a afla ceva nou chiar... Tot in categoria asta intra si Scarecrow (1973), de asemenea un film colosal.... Numai bine, Zeno :-)
legiune pe 6 aprilie 2012 15:10
Din pacate ai uitat un singur lucru ... poate nu este pe gustul meu. Faptul ca a primit aprecieri si premii nu inseamna mare lucru pot fi date la comanda de catre corporatii. Deci treaba cu gustul este f. importanta

Film - Midnight Cowboy

Midnight Cowboy