Păreri Match Point

(2005)

Match Point

Anna23 pe 07 Iunie 2010 02:12
Super film
Actorii au jucat excelent Nu ai cum sa nu ramai :O:O:O mai ales pe la sfarsitul fimului :D:D:DD
FreakDoll pe 03 Octombrie 2009 18:36
Chiar nu m-am asteptat la un asemenea film in momentul in care m-am decis sa-l urmaresc. E extraordinar, iar actorii sunt geniali. De asemenea, finalul ..surprinzator.
imagine pe 11 octombrie 2012 22:01
trebuie si un pic de creier smylex... nu mult.... un pic peste cat ai tu....
FreakDoll pe 14 noiembrie 2012 19:13
Alt bolovan care a aterizat pe-aici si nu stie cum sa se dea in spectacol. Tristule!
cezarika21 pe 09 Noiembrie 2013 17:37
Importanţa norocului
Un tânăr sportiv intră prin căsătorie în clasa superioară britanică, dar poziţia sa (familie, bogăţie, carieră) este ameninţată de o relaţie extraconjugală care devine supărătoare. Ideea de bază a filmului o reprezintă importanţa norocului, susţinându-se ideea că multe evenimente sunt guvernate de hazard, neputând fi influenţate de voinţa oamenilor. Sunt analizate sentimente complexe precum dorinţa de confort, pasiunea, slăbiciunile omeneşti, nehotărârea şi caracterul duplicitar al oamenilor.

Mai multe idei ale filmului sunt preluate din cărţi. Urcarea pe scară socială a personajului principal prin căsătorie pare a proveni din romanul "Bel-Ami" a lui Guy de Maupassant; crima este preluată din romanul "Crimă şi pedeapsă" a lui Dostoievski, carte citită de protagonistul introvertit care-şi analizează experiențele de viaţă prin… citeşte

Mihai M. pe 05 Martie 2007 18:59
RECONFORTANT!!!
Cinci stele pentru Allen, Meyers si Johansson! Mi-era dor de un film bun produs de britanici!...Poate sa spuna cineva ca nu au un umor de cinci stele?!?

critic_ pe 7 august 2009 04:19
este scris si regizat de un american, johansson e tot americanca...este situat in Anglia, cam atat....
deea pe 07 Februarie 2008 23:28
incepe destul de bine, finalul nu ma asteptam, m-a dezamagit....
Laura34215 pe 04 Ianuarie 2010 21:55
bun
Un film foarte bun si palpitant, captivant, scenariu deosebit, roluri foarte bine interpretate.
emiliaa pe 18 Mai 2009 15:08
sincer mie mi sa parut groaznic....o pierdere de timp!inceputul a fost ok,.,,dar dupa...mi sa parut foarte aiurea,
hungry_for_movies pe 18 mai 2009 15:09
crezi?????????????????? nu pot sa zic kiar groaznic.....................
astor_42 pe 7 ianuarie 2013 01:49
De acord, o pierdere de timp acest film. Nu ma asteptam sa fie chiar atat de nasol, in special cu atatia actori "cunoscuti" , sa nu mai vorbim de regizor.... Scenele nu erau credibile, replicile de multe ori nu se mulau pe personaj, totul se intampla asa repede- acu' l-a cunoscut pe Tom si vorbeau despre opera la clubul de tenis (wtf...???), l-a si invitat la el acasa, s-a dus tot familionul la opera (mi se pare normal :-) , pacpac iese cu sor-sa, se angajeaza la birou ( un jucator de tenis fara nici o pregatira relevanta) unde se descurca bine (destept baiatul...) etc etc... te ia capul. M-am uitat pana la sfarsit sa vad poate se intampla ceva care sa indulceasca dezamagirea, dar, n-am avut noroc :-) Iar Nola este de o banalitate surprinzatoare, nici urma de seducatoarea care se vroia, cred. Cam dupa 20 minute va dati seama ca e boring, si cam asa e pana la sfarsit (poate si personajul principal isi da seama de acest lucru si face ce face sa dreaga busuiocul pe ultima suta de metrii ... neinspirata alegere -credibilitate 0- pentru un personaj care de la inceput s-a lasat condus de ceilalti). P.S. Fratii Hewett (Chloe si Tom) parca n-au nici o treaba cu realitatea...pe bune
aayana pe 13 Martie 2011 23:24
Norocul, fir'ar să fie
Woody Allen spune că nu există o rețetă pentru succes ci totul depinde de noroc. Depinde pe ce parte a fileului cade mingea. Un film bun ce pune în lumină slăbiciunile, pasiunile, foamea pentru bani și faimă, fixațiile, superficialitatea și naivitatea fiecărui caracter. Sunt multe căi pentru a ajunge sus numai că trebuie să știi ce anume sacrifici.
portofel pe 04 Ianuarie 2010 16:52
actori foarte buni,actiune palpitanta.nu pot spune decat ca mi-a placut mult.pacat ca nu-l am
incaderelibera pe 4 aprilie 2010 00:04
"portofel" - serios, nu e film care merita revazut. Parerea mea. Recomand filmul "amazing Grace".
portofel pe 5 aprilie 2010 17:45
Asta nu l-am vazut,asa ca nu-mi pot da cu parerea despre el.
kakapiciu pe 04 Martie 2013 13:34
Extraordinar felul in care te tine in suspans, iar intoarcerea neasteptata a lucrurilor brusc face filmul si mai bun.
www. pe 08 Iunie 2006 09:35
foarte tare filmu super rasturnari de situatie mi-a palcut mult
eia pe 29 Ianuarie 2010 23:58
capodopera
superb, superb, SUUPERB!!! am fost f placut impresionata de acest film!!!................................................
lestatika_29 pe 10 Iunie 2006 23:32
bun rau d tot meyers....ouch...
maestru' Allen nu se dezminte, desi i-au cam taiat macaroana la Oscaruri, dar, ca sa citesc un clasic d p aici d p forum (cinemania cred) f*** the Academy

ciobotaru pe 13 Februarie 2011 14:00
un film bun un film cu o rasturnare de situatie increbilia si neasteptata
Kalrak pe 23 August 2010 16:03
Woody Allen, cine ar fi crezut
Nu il am la suflet pe tipul asta (nr WA) nici macar numele nu imi place, dar filmul m-aluat prin surpirndere, nu stiam la ce sa ma astept de la el l-am vazut intamplator, aveam dvd cumparat si am zis ca na trebuie sa il vad. Filmul este foarte bun are si un scenariu bine pus in scena, actorii nu prea m-au facut sa il tin minte prin prestatiile lor, ci mai mult povestea, ramai putin perplex cand vezi cate poate face un om pentru bani. Mai ales ca povestea ar putea deveni foarte usor realitate. Tot odata mi-am schimbat umpic parerea despre W Allen, sa zicem ca mi-a castigat respectul ca regizor.
mihaelatb pe 19 August 2017 14:10
Mie chiar nu-mi place Woody Allen, are o pasiune pentru situatiile ambigue. Dragoste la el este intodeauna cea " nepermisa", imoralitatea il excita creativ, altfel de unde situatii ca in filmul asta, in Vicky Cristina Barcelona, in viata lui personala. Nici macar ca film politist nu l-am gustat. nu are defecte, este bine realizat, doza de suspans este ok, dar nu mi-a placut.
Kanedel pe 02 Februarie 2013 19:01
Bunicel
Poveste liniara pana la un anumit punct,dupa care se intampla ceva ce la care chiar nu ma gandisem ca ar fi posibil.Da...ce sa zic...un mod de a rezolva lucrurile(ma refer la actiunile personajul principal)cel putin ciudat.Lacomia omului mi se pare ca merge prea departe ...Adica atat de mult sa iti ia mintile lacomia?!...Te atrage,te fascineaza omul cu care iti petreci destul timp...apoi brusc te gandesti ca ar fi mai bine sa il omori ca sa poti beneficia de o situatie mai buna din punct de vedere material...Am spus "bunicel"doar pentru ca filmul este jucat bine de actori...
Vorador pe 11 Ianuarie 2011 18:51
Si totusi ce mult inseamna norocul in viata, si ce mult conteaza de ce parte a fileului va cadea mingea.
Initial, la inceputul filmului am crezut ca o sa fie o melodrama obisnuita, dar firul narativ al subiectului pe la jumatatea filmului se dezvolta neasteptat si intr-o alta directie decit cea pe care mi-am imaginato...
GalaRxn11 pe 31 Iulie 2010 00:33
foarte interesant filmul! obligatoriu de vazut! l-am vazut de 2 ori
Marcus_Antonius pe 05 Decembrie 2010 14:07
Hmm cu Scarlett Johansson.Da, foarte bun filmul, si povestea e geniala.
sotha17 pe 15 Martie 2010 00:20
slab
slab, adica tot filmul asta elaborat a stat intr-un inel care s-a lovit de o balustrada, gen o minge de tenis la fileu? are u kidding me? :))
White.Lily pe 3 iulie 2010 22:58
Foarte tare observatia cu inelul care s-a lovit de o balustrada, gen o minge de tenis la fileu :)) Nu mi-a trecut prin minte asta insa chiar asa... :) Mie insa mi-a placut foarte mult si am ramas foarte incantata. Mai ales din prisma faptului ca niciodata nu m-au atras filmele lui Woody Allen. Insa acest film mi s-a parut altceva. Si pe mine m-a surprins finalul. Stateam acolo cu sufletul la gura si ma gandeam "Doar nu are de gand sa faca asta!". Chiar nu ma asteptam la o asa "rezolvare" si care culmea sa-i si iasa". Desi are o tema cat se poate de clasica, tradarea .... gen Unfaithful( film care de altfel mi-a placut foarte mult si care din anumite puncte de vedere se aseamana) totusi, Match Point mi se pare ceva aparte. Poate amprenta lui Woody Allen. Asa ca....de-aici incolo o sa acord o atentie mai mare filmelor lui.
Blu3sky pe 1 septembrie 2010 20:23
pai evident tot filmul se invarte in jurul norocului, ca asa si incepe cu mingea care sare fileul sau se intoarce, iar apoi se termina cu inelul care acelasi lucru il face. Am uitat cum ii zice in literatura la acest procedeu artistic :)) ideea e ca nu prea l-ai inteles
adre pe 05 Februarie 2010 15:45
e bun
incepe ca un film de dragoste si chiar ma intrebam ce are de-a face cu thrillerul...pana la un punct... si finalul...nu prea m-am asteptat:)
Geo_Ruxy pe 29 Decembrie 2010 12:45
Bunicel...dar...
Facand legatura cu Crima si pedeapsa, am ramas putin dezamagita. Uneori e cam boring, anticipand ce se va intampla.... Finalul bunicel, pacat ca l-a ales pt povestea copiata din capodoperele lui Dostoievski.
Visinica pe 12 Iunie 2010 20:49
Un film exceptional, in lista celor mai bune 10 filme pe care le-am vazut vreodata. Bravo din nou Woody Allen!
Dragos.87 pe 13 August 2021 20:34
Uneori sa-ti faci dreptate este cea mai buna alegere..Woody Allen a transpus foarte bine asta si mai ales a creat o poveste realista de care oricine se poate lovi..Actorii sau descurcat foarte bine,are si un scenariu foarte bun iar regia este foarte reusita..Un film foarte bun pe care il recomand cu incredere!
dorinagoilean70 pe 24 Aprilie 2020 18:55
De retinut: ,,nu trebuie să fii grozav in viață, ci doar să ai noroc"- in jurul acestei aserțiuni se învârte toată acțiunea filmului, iar Woody reușește cu succes să demonstreze acest lucru. De fapt, teza cu norocul în viața o reia si in filmul ,,Whatever works" cu Larry David.
fenomenal pe 22 Martie 2020 00:14
Nu am înțeles de ce trebuia să o omoare pe păpușa de scarlett.Doamne e asa de frumoasă. Un film excepțional.
Horatiucrisan pe 25 Noiembrie 2019 23:24
Un film al cărei teme il constituie un triunghi amoros.
MariusCiprian87 pe 30 Mai 2019 13:28
Tulburator, socant...dus la extrem...
De la coloana sonora impecabila, la scenariul si ideea terifianta de cruzime, sex si faptul ca banul inca este ochiul dracului in aceasta lume , se nasc inca monstrii printre noi ...un scenariu greu de digerat cu un joc actoricesc bun din partea tuturor cu marele plus al frumoasei , superbei Scarlett Johansson !
pceli2007 pe 06 August 2018 04:49
Vieți triste împinse înainte forțat trăite în disperare și minciuna fără a mai simți bucuria lucrurilor care ar trebui sa ne facă fericiți. Iubiri grele care distrug vieți și care ar fi trebuit ucise din fașă.
Nu te complica aiurea dacă asta afectează negativ viețile altora cât și pe a ta.

lili22 pe 23 Aprilie 2018 16:01
Mi sevpare modest filmul.WA
a facut filme mult mai bune.Ma mir de atatea nominalizari la Oscar cu un fil care nu aduce nimic nou.

emy_sinaia pe 13 Ianuarie 2016 14:06
Elementul surpriza.
Super film cu un final neasteptat de surprinzator, marca Woody Allen, nici prin gand nu mi-ar fi trecut acest scenariu, nu mai putin intorsatura de la final.
andystarx pe 07 Martie 2015 20:59
7/10
Un film cu acting foarte bun al celor 2 actori principali ,dar si cu un final surprinzator !INsa are momente cam plictisitoare,iar opera este la ea acasa ,si nu la la toata lumea place acest gen de muzica !
Mariannaa pe 31 Octombrie 2014 13:06
GENIAL
Mi s-a parut un film grozav, excelent.......WoW!!! Chiar daca nu e atat de celebru acest film (multi nu stiu de el) trebuie sa-l vedeti, este chiar foarte bun, mai ales finalul care te lasa masca.
iulia_marinescu pe 23 Septembrie 2014 08:30
Surprins placuta
Imi pare rau ca nu l-am vazut mai devreme !! Genial, nu ma asteptam la un asemenea film cand m-am decis sa-l urmaresc.Imprevizibil, captivant, plin de suspans, rasturnari de situatie.Arata cat de mult conteaza Norocul ,principala tema a filmului.Mi-a placut mult. Woody Allen- nota 10.
radu3455 pe 29 Mai 2014 12:15
o drama extraordinara,nu ma asteptam sa fie asa de reusita,actorii au fost senzationali au jucat impecabil,iar finalul e unul neasteptat,merita vazut nota 9
xerses pe 03 Martie 2014 09:51
Unb film care mi-a placut; este usor de urmarit; actorii isi fac bine rolurile...
cotzofica pe 21 Februarie 2014 11:23
Mi s-a părut un film destul de bun, mai ales în partea a doua. Interpretarea lui Scarlett J. mi s-a părut cam plată, deşi se vrea a fi o "famme fatale".
lolozilla pe 28 Decembrie 2016 23:17
Meyers putea sa aibe rolul vietii lui dar fie scenariul/regia, fie jocul lui, l-au facut sa para de carton. Ori esti introvertit si fricos, ori ai vrajeala si tupeu. Sau le ai pe toate, dar intr-o doza credibila. La el e ceva random. Nivelul deciziilor de la sfarsit apare de nicaieri. Desi exista conjuncturile psiho-sociale care sa faca acele decizii mai probabile treptat, totul pare relativ ok... pana cand brusc, se decide sa-si bubuie "problema"; bineinteles cu aceeasi figura de tantalau de carton a actorului papusel, acest Dan Sova al filmului.
Ma asteptam de la Scarlett Johansson sa fie papusica, dar ea chiar a fost ce trebuie, la cei 19 ani si-a jucat bine rolul iar personajul ei a exprimat pur si simplu verbal ce trebuia sa exprime si Meyers prin joc.

Kuhaylan pe 10 Decembrie 2016 16:25
WD 1
............................................................
maryuselu pe 18 Ianuarie 2016 22:10
bun filmul
bun filmul merita vazut nu e pierdere de timp te da peste cap la un moment dat..parca e fara sfarsit. per ansamblu e bun subiectu
MarianaMrn pe 21 Noiembrie 2015 23:21
mie nu mi-a placut. si referirile la Dostoievski nu-si au rostul... denigreaza o carte frumoasa cum e Crima si pedeapsa cu filmul asta :D
Viorelmail pe 21 Mai 2012 13:58
''O tragedie englezeasca''
O eranizare moderna a cartii ''O tragedie americana'' a lui Theodore Dreiser, numai ca finalul este diferit fata de carte,si anume bun pentru protagonist, daca se poate sune asa.
Oricum merita vazut, banul fura mintile oamenilor.

Blu3sky pe 01 Septembrie 2010 20:20
[SPOILERS] in sfarsit un film in care bad guy obtine ce vrea si scapa :)) . Foarte bun!
zumizu pe 21 August 2009 14:50
Pur si simplu magnific, am ramas foarte impresionata dupa vizionarea acestui film, ideea filmului este geniala, actorii sunt foarte buni si intra bine in pielea personajelorEste un film care nu trebuie ratat.
lucho pe 14 Martie 2006 01:20
Incepe interesant ca un film normal de dragoste si incet incet devine palpitant si frustrant totodata,dar la sfarsit se pare ca te elibereaza de sentimentu asta..merge vazut,mai ales de unele fete care sufoca prea mult baietzii :)
MikkaelWolfganger pe 19 Ianuarie 2013 21:14
...
Trebuie sa il mai vad odata.Prima vizionare nu m-a impresionat si sincer m-a plicitisit de moarte.Totusi cred am tratat eu superficial filmul...asa ca hai si cu a 2-a vizionare:D
elmedico pe 16 Iulie 2012 14:22
Un film excelent, muzica foarte buna, scenariu imprevizibil!
karenin08 pe 12 Iunie 2012 00:11
Dupa cum multi spun:In viata cel mai important este norocul,restul doar il completeaza si ii dau o forma.
andyy pe 08 Ianuarie 2012 02:03
Exceptional film, plin de tensiune in care evenimentele curg cu viteza incat te tine mereu cu sufletul la gura. Interpretarea actorilor contribuie si ea foarte mult la transmiterea intensitatii evenimentelor. Merita vazut.