Păreri Master and Commander: The Far Side of the World

(2003)

Master and Commander: La capătul Pământului

ciobotaru pe 25 Octombrie 2009 19:19
decoruri , actori , foarte ,foarte, frumos , filmul asta iti place ori prea mult ori deloc, eu cred ca e superb
vicki_2005_ok pe 06 Martie 2010 21:46
plictisitor
tocmai l am vazut si eu. super plictisitor, russel crowe joaca f bine, de asta m am uitat pana la sfarsit.
palade_gil pe 12 Iulie 2009 11:51
Imi era dor de un film de genul acesta. Excelent. Trebuie vazut
Baltoiu Tudor pe 13 Noiembrie 2005 17:57
Ii dau cinci stele, desi ar merita mai multe, deoarece este unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata. Russel Crowe este capitanul anului 2003. O realizare perfecta.
Theodor2011 pe 18 februarie 2013 16:51
Baltoiu Tudor, vad ca ti "s-a dus" contul de pe cinemagia, eu personal sunt oarecum fan Russell Crowe, personal ma fascinat cu rolul din Gladiator, dar daca el este capitanul anului 2003, atunci cpt. Jack Spparow (Johnny, Johnny Depp) ce mai este???? Vezi ca anul 2003 este si anul de debut a seriei Pirates Of The Caribbean prin superba prima sa parte The Curse Of The Black Pearl
Flav pe 06 Iunie 2007 22:03
Filmul e dragut, mai ales pt cei pasionati de batalii navale. Pt cel ce a scris prezentarea...atentie la detalii: Napoleon nici macar nu a fost prezent la batalia de la Trafalgar, iar HMS Victory era nava amiral a fortelor britanice, la bordul ei aflandu-se celebrul amiral Nelson.
george ovezea pe 31 August 2006 15:17
un actor exceptional .... numai vb de lauda pt russell....
Pantaleon pe 12 Februarie 2011 20:59
A doua parere, diferita.
Cand am vazut prima data filmul asta ( prin 2006) mi s-a parut foarte bun, mi l-am tras pe dvd ca sa-l revad. Inutil, deoarece acum poti vedea filme la o alta calitate. Ciudat e ca nu mi s-a mai parut asa de bun acum, cand l-am revazut. Static si anost, cu momente bune pe alocuri, un film de vazut in mod sigur dar nu de recomandat altora. Si nu e de vina faptul ca l-am revazut. Pot sa revad oricand Midnight Cowboy sau Road to Perdition si or sa mi se para la fel de bune.
Theodor2011 pe 18 februarie 2013 16:55
Pantaleon, ramai naibii la prima parere, este un film cu 2 premii si alte 7 nominalizari la OSCAR, si tu spui ca nu ar fi de recomandat si la altii????????? Eu zic ca lua mai mult de 2 premii OSCAR, da a avut totus ghinionul de a fi facut in acelas an (2003) cu cea mai tare parte a trilogiei LOTR - The Return Of The King film ce a facut "curatenie" de premii OSCAR, lund nu mai putin de 11 premii
Pantaleon pe 19 februarie 2013 19:40
Sincer, prefer Master and Commander: The Far Side of the World in locul oricarei parti din Trilogia Ineleor.
bogdan pe 13 Martie 2004 22:56
cum ati putut traduce titlu in halu ala? "commander" ce cuvant in limba romana are dublu "mm"? in fine. Urata traducere. Filmu super. storyline perfect.
crin3l pe 16 Octombrie 2005 23:09
Un film foarte bun ce merita 4 stele(+ o jumatate de stea).O poveste pe care nu prea am vazut-o in filme shi faptul k se desfashoara pe mare este un lucru care ii da un aspect de noutate filmului.In concluzie u film ce trebuie vazut ;)!
Alin Moise pe 19 Martie 2004 14:11
Daca nu-ti place prezenta limbei engleza in traducerile in romaneste, de ce folosesti cuvantul "stoyline" in loc de "poveste" sau "fir epic"? :)
boldum pe 3 aprilie 2013 17:56
Aaa..., auzi ?... Corect se spune "limbii engleze", nu-i asa ?
alice vancu pe 25 Iunie 2003 07:47
interesant
Octaz pe 21 Februarie 2010 13:53
Un film bun insa putin cam plictisitor la inceput !
Praetorian pe 23 Ianuarie 2010 00:52
Un film bun insa nu pot sa-i dau mai mult de 7 deoarece filmele cu lupte navale nu sunt chiar genul meu . M-am uitat mai mult pentru Russell Crowe .
Matrix pe 19 Martie 2004 08:24
Mi s-a parut plictisitor si neinteresant, lipsit de ritm.
Bataliile navale sunt super realizate. La fel si efectele sonore. Nu prea inteleg de ce a luat Oscarul pentru imagine, au participat filme mai bune.

Marcus_Antonius pe 09 Decembrie 2010 17:04
L-am vazut si eu ieri, merita cel mult nota 6 . Din ce vazusem eu din trailer ma asteptam sa fie ceva mai bun
bizonul pe 6 octombrie 2016 06:35
Este clar, tu preferi indienele de pe National Tv.
bizonul pe 12 decembrie 2019 16:41
Este clar, tu indragesti idioteniile din "Piratii din Caraibe" , unde tu probabil esti fan ,Johnny Depp .
hitman78 pe 20 Septembrie 2021 19:13
Unul dintre cele mai subapreciate filme din istoria cinematografiei.Oare de ce?Poate ca nu se concentrează prea mult pe încleștarea dintre cele două nave inamice si o mai ia si in alte direcții cum ar fi pasiunea doctorului echipajului el fiind si naturalist.Nu avem personaje feminine acolo o idilă mica ceva.Prima oară când l-am văzut nu am fost foarte încântat dar acum la a doua vizionare la vreo 10 ani distanță pot sa spun ca am văzut o capodoperă a cinematografiei.Vizual e ireproșabil,e un tablou in miscare filmul asta,actorii sunt fenomenali Paul Bettany e chiar puțin peste Russel Crowe,dialoguri foarte bune,poveste frumoasa de prietenie.Filmul nu duce lipsă nici de acțiune batalia năvală este epica.
user-59cfc5e0991ba pe 12 Decembrie 2019 19:46
Cel mai prost film ever cu Russell Crowe, am intrat în sala la vremea respectiva, abia văzusem Gladiatorul, gandindu-ma că aș avea ce vedea.
Catastrofa total, al doilea film din viața mea la care am ieșit din sală, după ce că era și frig nici nu am avut ce vedea.
Chiar se potrivește "plângeam după bani și râdeam de aia care intra'n sală".
Slab slab foarte, nu recomand nici la dusmanul cel mai mare.

gbanescu pe 01 Ianuarie 2019 15:37
Fara respect, disciplina se duce de râpă
Un film bun, facut de un regizor mare.
Russel Crowe si Paul Bettany – foarte buni.
Pilda pe care am retinut-o: Capitanul „Lucky” Jack Aubry catre unul dintre ofiterii tineri care nu reusea sa se impuna in fata marinarilor: „Nu trebuie sa te imprietenesti cu baietii de pe punte ! Te vor dispretui pana la urma, vor crede ca esti slab. Nici sa fii un tiran nu e bine. Ei asteapta autoritate si putere. Gaseste asta in tine si vei castiga respectul lor. Fara respect, disciplina se duce de râpă.”
Coloana sonora a filmului – excelenta: de (re)ascultat „La Musica Notturna Delle Strade Di Madrid - de ex. aici: https://www.youtube.com/watch?v=iZVN5Y6dtOk”.

danut_iulian pe 24 Mai 2018 18:38
Un film foarte bun cu o actiune destul de bun si cu o poveste emotionanta.
mitso pe 05 Martie 2017 23:02
Incepe ca un paraias apoi curge ca un fluviu
Cautam si eu un film bun de aventura intr=o seara de martie si am dat peste acesta..o alegere buna :) Actiunea principala se petrece pe mare, in vremea lui Bonaparte si nu dezamageste. Bataile navale sunt destul de spectaculoase si aventura lor pe mare e interesanta de urmarit.
dragomir_alina pe 04 Noiembrie 2014 02:30
FF BUN
Nu m-am plictisit nici un moment, fffff bun filmul. Bv
tudiqu pe 17 Iulie 2014 13:52
Povestea si decorul sunt superbe, Russell Crowe se potriveste perfect in rolul capitanului, iar bataliile sunt foarte bine realizate.
johnny_green pe 15 Octombrie 2013 23:37
SUPER FILM asa ceva vezi foarte rar .Un film ce trebuie neaparat vazut .
mirco2000 pe 18 August 2013 12:24
Urmareste povestea lui Jack "Lucky Jack" Aubrey care face tot posibilul sa isi scape echipajul dintr-o situatie grea, in care totul pare a fi impotriva lor.
Mihai2508 pe 09 Septembrie 2012 17:31
Un film extraordinar, cu actori de prima mana si peisaje superbe, un film care merita vazut.
alex_93 pe 08 Iulie 2012 23:48
Russel Crowe a jucat ca intotdeauna impecabil.Totusi,capitanul,ca personaj,mi s-a parut cam prost,pica cam des in plasa spre final in ciuda disciplinei,pragmatismului,personalitatii militare si prudentei.
Scenele de lupta navale sunt impresionante.Dar si mai remarcabile este modul de viata pe puntea unei corabii engleze din secolul XIX,cu greutati,pierderi si victorii.

Celor care adora filme cu navigatie le recomand.Filmul isi merita cele 2 premii Oscar

cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 08:17
Aventura epica, stabilită în timpul războaielor napoleoniene, se mândreşte cu cel puţin doi artişti de la partea de sus a jocurilor lor - şi anume regizorul Peter Weir şi actorul Russell Crowe
radu3455 pe 04 Martie 2012 09:00
un film foarte frumos,o aventura minunata avandu-l la carma pe Capitanul Jack Aubrey(Russell Crowe) un film ce mrita vazut 10/10
Andrei.Ciprian pe 08 Februarie 2012 09:04
Lucky” Jack Aubrey
Acest Russel Crowe ma incanta de fiecare data cand il urmaresc,iar in acest film imi demonstreaza inca odata de ce este unul dintre favoritii mei.Filmul mi-a placut este asezat foarte bine cu un scenariu foarte bun si o coloana sonora minunata.Merita vazut
Bosceilas pe 29 Decembrie 2011 23:40
Cine nu intelege filmele de genul si nu le apreciaza bineinteles , cu regrete pentru stimatii domni si doamne , imi pare rau de dansi , nu stiu ce au de pierdut :)
DragonMaster pe 25 Octombrie 2011 22:02
A fost un film bun cu un inceput mai slab dar pe parcurs si-a intrat in ritm dar totusi nu ar fi meritat cele 2 oscaruri .Nota oferita acestui film este 7.
Vorador pe 02 Septembrie 2011 00:17
"We have Surprise on our side..."
Bun film,are o atmosfera de secol 18 si niste imagini cu corabii foarte frumoase,mai ales scena cu corabia prin furtuna.Pacat ca nu s-au mai facut si alte filme din seria Master and Commander scrise de Patrick O'Brian.
xerses pe 15 August 2011 10:06
M-a cam plictisit filmul, dar m-am uitat doar de curiozitatea provocata de "eticheta" primita prin premii
simi1989 pe 29 Iunie 2011 22:53
mie mi-a ăplacut foarte mult mai ales ca asta e genul meu de filme.......iar interpretarea rolulrilor no comment
danymury pe 07 Aprilie 2011 22:30
foarte frumos imi plac filmele astea cu corabii si batalii navale...foarte bun filmu...recomand
turonian pe 30 Ianuarie 2011 13:12
Un film foarte bun, însă nu prea comercial. Excelent Russell Crowe.
anonymous.63a9f3912ba47 pe 30 Ianuarie 2011 12:35
bornStubborn pe 18 Noiembrie 2010 20:52
Frumos. Daca ar fi avut si Romania o flota ma faceam capitan de vas :))
bloodthirst pe 21 Iulie 2010 12:35
Un film de calitate,un film ce apare odata la cativa ani din pacate,superb au mai jucat actorii,superbe costumele,superb scenariul si coloana sonora.
Alex007 pe 17 Mai 2010 22:36
genul acesta de filme il ador....imi place chiar dak la inceput da senzatia de film mai plictisitor...
Iulidesprefilme pe 16 Iulie 2014 09:51
Reclama este sufletul...acestei pelicule care lasă de dorit...Nu mereu un mare actor, în cazul de faţă, Russell Crowe, salvează...nava eşuată a filmului...