Păreri Maps to the Stars

(2014)

Hărți către stele

dido pe 09 Noiembrie 2014 18:07
Dramatic!
Sinopsisul e varza!Filmul este o drama de familie despre doi frati ce afla un adevar incredibil de dureros despre parintii sai,iar totul se petrece la Hollywood,in lumea cruda si competitiva a filmului...Celor care fug de numele Robert Pattinson de pe afis pot sa se uite linistiti la film,are un rol tangential!Recomand!
cezarika21 pe 15 Iulie 2017 18:17
Stele căzătoare
Hollywood-ul - locul în care coexistă sclipirea și putreziciunea, ambiția și lașitatea, banul și suferința. Dacă ai fi să faci un top al locurilor pe care îl iubești și îl detești în egală măsură, acesta ar fi pe primul loc. Casele luxoase, limuzinele și hainele scumpe ascund minciuna, ipocrizia, dezmățul nerușinat, depravarea, până și crima. Nu există nicăieri un loc în care anonimii să devină peste noapte staruri și starurile să cadă peste noapte în anonimat.

Titlul filmului, „Maps to the Stars”, are două înțelesuri: unul îl aflăm la început, atunci când o fată din provincie sosește aici în căutarea casei unui star de cinema, iar celălalt îl aflăm la sfârșit, când cercul viciului pare să se închidă. Între aceste două borne se derulează mai multe acțiuni ce încep să se intersecteze tot mai mult pe măsură ce… citeşte

lili22 pe 19 Decembrie 2015 09:28
film interesant
Pentru cine are rabdare sa il urmareasca pana la capat, Julianne Moore este fabuloasa, in momentul acesta e cea mai buna actrita americana si una din cele mai bune de pe mapamond.
Pantaleon pe 29 Decembrie 2014 17:15
Cronenberg dezamageste din nou
Am crezut ca filmul anterior al lui Cronenberg, Cosmopolis, a fost doar un accident si ca regizorul lui Eastern Promises, A History of Violence, Spider sau al clasicului The Fly, va reveni cu un film bun, solid, reusit. Din pacate, m-a dezamagit din nou, facandu-ma sa cred ca a intrat intr-o perioada de o prolificitate stranie a carierei lui (filmul e nominalizat la Globul de Aur, totusi, si probabil va fi si la Oscar). Nu-mi place acest David Cronenberg, care nu e decat o copie palida a lui David Lynch. Nu-mi plac aceste ultime doua filme ale sale, fade si banale si nici nu cred ca îi voi mai acorda o mare atentie pe viitor. Filmul nu e chiar o porcarie ordinara, unora poate li se va parea interesant, dar mie mi-e dor de acel Cronenberg pe care il stiam, de ale carui filme m-am indragostit pentru o vreme. Sunt dezamagit si nu-i inteleg declinul !
Mihai_Moise pe 06 Decembrie 2016 19:58
Dezamagitor
Nu stiu daca se aplica acel proverb romanesc "la pomul laudat...", insa pt mine a fost dezamagitor, desi subiectul plot-ului putea oferi mai multe. Pentru cine a citit "Venin" sau "Pusti bogati", creatia lui Cronenberg e un fel de ciorba statuta ce nu ofera decat un gust destul de dezagreabil!

Cele 5 stele sunt pentru Julianne Moore, care mai salveaza ceva dintr-un film care a r fi putut fi memorabil... ... ...

omucuvaloare pe 05 Aprilie 2015 01:28
XShadowX pe 12 Martie 2015 14:41
Julianne Moore intr-un rol dezgustator al unui film cu nimic deosebit , nimic special si cu multi actori celebri ... Cronenberg nu mai face filme ca pe vremuri .....
user-5c9f8c2e87074 pe 08 Martie 2021 00:53
Desigur că e departe de "Naked lunch" sau alte filme de început ale excentricului Cronenberg dar trebuie recunoscută măiestria conceptului regizoral și dozarea inteligenta a tensiunii intrigii. Că Hollywood e un loc al pierzaniei unde totul e o jungla se știa. Dar modul de transpunere în film a mizeriei umane din spatele acestui pseudotemplu este remarcabil.
De excepție interpretările actoricești în condițiile unor partituri de o dificultate extrema. Greul a fost dus de Julianne Moore si Mia Wasikowska. Impresionant film care te prinde chiar daca nu rezonezi cu subiectul.

emy_sinaia pe 02 Decembrie 2014 00:02
Nu neaparat
Interesanta distributie, nicidecum un film prea grozav, interesanta ar fi nuditatea Juliannei Moore la varsta ei.
Leo.Tony.Virgil pe 17 Aprilie 2016 18:28
Maps to the Stars sau Harti catre Stele realizat in anul 2014, este totusi un film foarte bun. L-am si vazut, l-am si descarcat si intentionez sa-l si pastrez. Sunt de acord cu ideea ca unora nu le-a placut, probabil a fost mai greu de inteles. Depinde si de starea sau momentul in care cineva il vizioneaza. Poate spune ceva si faptul ca a fost macar nominalizat la Golden Globe, a mai primit apoi si alte 8 premii si alte 17 nominalizari. Nu spun eu ci toate acestea. In afara de celebra actrita Julianne Moore si la fel de celebrul actor John Cusack, am remarcat si prestatia excelenta a tinerei actrite de origine australiana Mia Wasikowska. Nota 10 fara dubii.