Păreri Mannequin

(1987)

Manechinul

paul2000 pe 04 Iulie 2010 11:31
Un film genial cu o distributie frumoasa si o poveste originala! Coloana sonora este demna de lauda, filmul reusind sa surprinda magia anilor '80! Un film de care nu te mai saturi! Merita vazut de toata lumea! Un Must Seen! Recomand!
andystarx pe 08 Aprilie 2015 00:21
7/10
Unul din filmele preferate ale copilariei mele,abia astept sa vad si partea 2 a,pe care nici acum nu am apucat sa o vad ! Era vremea filmelor bune si foarte bune !
missaiwi pe 04 Martie 2018 20:20
1987..."PROASPAT" SI ACUM !
In pofida timpului trecut, il revad cu aceeasi placere,...pentru a 9-a sau a 10-a oara! Este unul din filmele care nu pot fi ratate. Este o "poveste fantastica", cum numai tineretea si iubirea pot "atinge". Amuzant pin circumstntele creeate, filmul te atrage in naratiunea lui ,facandu-te sa visezi in "roz". Il recomand din tot sufletu, si imi doresc ca generatia tanara sa nu il clasese ca pe ceva desuet.
Vegetarian pe 14 August 2012 09:48
Este un film potrivit si pt lista : Biciclete motociclete dezavantaje -
...Spoiler ! ! ( prezentarea deznodamantului )
citeşte

CANTALUP pe 15 august 2012 22:46
. . . . Parerea mea este ca aceasta parere contine pareri personale , care pot avea sau nu legatura cu realitatea . Orice asemanare cu personaje reale este pur întâmplatoare . Persoanele fara simtul umorului sunt rugate sa nu mai comenteze aceasta parere .
user-63b02ad8a0ee8 pe 21 August 2023 20:16
Paul 2000..... apropo de povestea originală : filmul este adaptarea modernă a mitului sculptorului PIGMALION ....o poveste din Grecia antica despre un sculptor talentat dar singur , fără soție....El sculptează in marmură o femeie = idealul său feminin , și dedică cumva această statuie Afroditei.... Afrodita îi cunoaște gândul și îi înțelege dorința,și în timpul unui festival dedicat zeitei Afrodita, ea , zeița face ca marmura să prindă viață și statuia să devină femeie....
Sculptorul se îndrăgostește de femeia întrupată , se căsătorește cu ea ....și trăiesc fericiți până la adânci bătrâneți.....

KLas1973 pe 21 Iulie 2013 21:01
haios si relaxant... :) excelent pentru o dupa-amiaza de duminica
URSU GABI pe 23 Decembrie 2007 18:27
cum pot face rost de film
pappilon pe 4 octombrie 2011 21:08
Isi merita nota, 5. Daca nu aveti altceva mai bun de facut atunci se poate viziona.
spanac2015 pe 28 octombrie 2011 11:10
simpatic ....comedie in stil pur al anilor 80