Păreri Man of Tai Chi

(2013)

Maestrul Tai Chi

Whi7eangel pe 06 Octombrie 2013 10:22
O.o
Man of Tai Chi = Ucigas cu suflet pur.......e din ce in ce mai bine! :))
Raly pe 23 Mai 2013 14:20
Cand are premiera? Abia astept sa vad debutul regizoral al lui Keanu
psihologu pe 31 Octombrie 2013 13:18
Man of Tai Chi - Matrix
Man of Tai Chi este debutul regizoral al lui Keanu Reeves, actorul care are în palmares roluri din cele mai diferite, de la Speed (1994), The Devil’s Advocate (1997), Matrix (1999), Constantin (2005) până la The Lake House (2006), și care a dat oarecare emoții fanilor din cauza problemelor personale și retragerii din lumea cinematografică pentru o perioadă.

Keanu a făcut o alegere bună pentru un film de debut, genul dedicat artelor marțiale având priză la public, mai ales cele realizate în stilul vechi, în care scenele de luptă abundă de-a lungul filmului. Pelicula apare pe marele ecran în același an cu The Grandmaster al lui Kar Wai Wong, dar dacă The Grandmaster ne ducea cu gândul la poezie, Man of Tai Chi ne trimite destul de des spre Matrix. Și cred că e perfect normal, în condițiile care Keanu și-a consolidat numele datorită acestei serii.… citeşte

Keeper pe 18 Octombrie 2013 22:48
Sub asteptari
Singurele parti bune ale filmului sunt scenele destul de intense de lupta si muzica care s-a potrivit cum trebuie de 2-3 ori. In rest a fost dezamagitor. Consider ca nu merita vazut la cinema.
chetta pe 11 Noiembrie 2013 16:12
....
Ma asteptam la mai mult...in lipsa de altceva ,merge.
PFV pe 23 Noiembrie 2013 22:36
asa si-asa, slabut filmul dar merita vazut in cele din urma, masini super in film bugatti, lambourghini
je69 pe 02 Noiembrie 2013 09:23
hmm
daca fac exceptie la luptele din final,unde se vede ca Keanu Reeves e cam depasit de asemenea gen de lupte, o vorba unui ante comentator (obosit) :)),eu zic ca filmu e bun,si merita vazut,maii ales pentru iubitori de gen actiune!asa ca eu nu pot sa nu va zic decat:vizionare placuta!
MNarcis pe 14 Noiembrie 2013 12:33
Luptele sunt Grozave!
Poate ca scenariul este f simplu (nu trebuie sa fi mai mare de de 5-6 ani ca sa il intelegi) dar punctul forte sunt scenele de lupta grozave (mi-a adus aminte de filme precum seria ''Yip Man'' sau ''Ong bak '' are si putin din ''Dragon Ball Z''), per total cand aveti chef de un film cu bataie multa acesta este alegerea perfecta!
MikkaelWolfganger pe 16 Octombrie 2013 01:06
Chinezarie
Cel/cea care a facut traducerea merita salar banos si procent din incasarile filmului in Romania.Numai din cauza acestei traduceri, amuzant de inspirate, am pradat filmul de pe corabia suedeza a lui Jack Sparrow.Asta ca sa nu va intrebati cum de nesimtitul de mine a acordat nota inainte de a-l vedea.Nesimtiul de mine l-a vazut, dar nu a dat prea multi lei pe el.Atat.

Man of Tai Chi.Nu prea le am eu cu politica, dar pe vreme lui Boc circula o stire cum ca mititelul angaja doar bodyguarzi de statura apropiata cu a sa, ca sa nu dea rau in poze si ca sa nu ii submineze autoritatea.Ciudat imi ziceam eu atunci.Acum nu mai zic.De ce?Pentru ca am dat de Reeves care pare amator de aceleasi procedee.Doar ca el nu are nevoie de bodyguarzi mai scundaci, ci de actori cu mai putina expresivitate decat a sa.Si daca nu credeti ca e posibil sa vedeti storcatoare de fructe umane mai putin… citeşte

Sorin87 pe 22 Noiembrie 2013 15:46
Man of Tai Chi
Foarte bun filmul, l-am vazut si are multe scene de lupta reusite, as vrea sa mai apara o continuare.nota 10
GiulianoDirt pe 06 Noiembrie 2021 19:52
Filmul e slab dar nu mă pot abține să felicit imbecilii.
Muie Cosmin742 Blackmore!

mari56x pe 23 Februarie 2015 13:42
Ma asteptam la altceva dar nu e deloc rau, poate chiar e bine ca surprinde. Ca nota de blam, traducerea in romana a titlului e de kko.
Mihai2508 pe 09 Februarie 2015 21:41
Bunicel
Un film de duzina, bazat pe foarte multe scene de lupta incercand sa se ascunda astfel bugetul redus al filmului. Nu este un film extraordinar, dar ca si relaxare, merge vazut.
georgel1976 pe 27 Aprilie 2014 10:47
slab
scenariul este simplu, fluid, chiar slab. in afara scenelor de lupta care sunt spectaculoase, in rest nu prea m-a incantat filmul. se putea si mai bine.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 21 Martie 2014 03:11
Man of Tai Chi (2013) | CINEFILUL DE SERVICIU
[...] IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia 2013-10-17 +Andrei Mutuligă window.___gcfg = {lang: 'en-US'}; (function(w, d, s) { function [...] citeşte
johnybz pe 18 Ianuarie 2014 00:34
FIlm bun !
Un film bun ! Acest lucru se datoreaza in mare parte lui Keanu , ca actor si ca regizor. Prestatia lui mi s-a parut exceptionala iar ca regizor s-a descurcat onorabil. Coregrafiile de lupta au fost la inaltime , per total e o pelicula care nu plictiseste. De vazut neaparat !
emy_sinaia pe 13 Ianuarie 2014 00:46
Super interesant
Keanu Reeves ca si regizor si actor s-a achitat bine de sarcini dand viata la un film relativ nou la sectiunea arte martiale printr-un stil cu totul aparte dar care s-a vazut foarte bine pe ecran, luptele fiind deliciul actiunii principale, cu toate ca unele faze sunt cam trase de par ca o copie a la Matrix. Si ca o chestie ciudat de interesanta micutul luptator chinez nu isi cumpara alta masina decat un VW Tiguan. Parca e cumva ne la locul lui acest fapt...
alexmih_filip pe 08 Ianuarie 2014 20:45
preteni ..cum pot sa vad s eu filmul? ..scuze ..sunt nou :*
BETRulleR pe 30 Noiembrie 2013 20:30
Sapte pentru lupte. Un scenariu sarac si infantil. Keanu Reeves joaca in nota lui obisnuita: nu-si scoate masca de cauciuc pentru nimic in lume. Dar Tiger Hu Chen este o prezenta placuta. Chiar daca uneori pare si el atins de stilul maestrului Keanu. In sfarsit mai vedem lupte interesante. Sincer m-am cam saturat de cele ale lui (sa-mi fie iertat) Jackie Chan: hap-hap, hap-hap, hap-hap, hap-hap, hap-hap, hap-hap si tot asa, inainte si-napoi. Merita sa-l vezi. Mai ales daca-ti place Tai Chi-ul original chinezesc (t'ai chi ch'uan).
aygun pe 28 Octombrie 2013 23:46
Thai Chi Chuan
Fiind primul film in care ste si regizor si actor al lui Keanu Reeves imi pare un film de nota 7 sau 7,5 cu indulgenta . Scenele de lupta de la final te duc cu mintea la Matrix . Nu as vrea sa fiu carcotas insa multe din scene au fost preluate de acolo si usor modificate .
Scenele de lupta nu prea inglobeaza elemente de Thai Chi . Nu are rost sa exemplific aici de ce . Scenele de lupta seamana izbitor cu un Kung Fu combinat cu Muay Thai contra altor stiluri de lupta. Uneori imi aducea aminte Van Damme in The Quest . Nu este un film care exceleaza insa la capitolul imagine si sunet sta undeva de nota 8,5. Camera se misca bine . Keanu a stiut sa combine miscarile Stadycam-ului cu cele ale unor camere montate corespunzator in unghiurile aferente . Si la capitolul lumina sta bine . Restul scartaie. Nu e de mirare ca nu a gasit finantare decat in China .
Un inceput bun , zic eu… citeşte

CPU pe 23 Octombrie 2013 19:02
"un stil nemaivăzut până acum şi pe care l-a dezvoltat singur pornind de la tradiţia Tai Chi"
iti recomand sa vizionezi filmul inainte de a scrie

Mister_Pink pe 22 Octombrie 2013 19:08
Pentru recenzii in limba romana si concursuri cu premii intrati pe youtube.com/filmesialteprostii sau facebook.com/filmesialteprostii.
Tobii pe 16 Octombrie 2013 22:57
Asa si-asa
Nu pot spune ca ma impresionat in mod deosebit, are actiune scene de lupta destul de reusite povestea in schimb mi se pare un pic cam stearsa...
Pentru cei carora le plac filmele cu bataie pot spune ca au ce vedea in rest e cam banal.

ionutzalyn pe 11 Octombrie 2013 15:38
ma asteptam sa fie mai bun nu prea e cine stie ce ! dar daca nu ai altceva de facut merita vazut :D
bistriceanu_bogdan pe 05 Octombrie 2013 23:24
Bogdan
Este un film interesant care merita vazut .Este un film de actiune in care artele martiale isi spun cuvintul.
cosmin742000 pe 27 Noiembrie 2017 09:08
O mizerie de film de actiune numai cu bataie.............................................
vladnfr pe 01 Octombrie 2013 17:40
unde ca#@$ ati vazut voi filmul ma ??????!!!!!!!!!1
bistriceanu_bogdan pe 5 octombrie 2013 23:25
Filmul il gasesti pe internet ma !!!!!!!!
ZbrancaCosmin pe 14 Iulie 2013 20:26
Lupta pura
foarte bun filmul, actiune de la inceputul pana la sfarsitul filmului
atmaro pe 07 Noiembrie 2013 20:10
Nu e un film de vazut are multe momente de prostie. Doar finalul mai sclipeste. E bine ca se termina pozitiv. Probabil e un film facut cu fonduri putine.
dido pe 29 August 2013 05:14
Bun!
Mi-a placut filmul,e facut bine,momentele de lupta sunt realiste si nu lungite inutil iar Keanu Reeves revine intr-o forma buna,arata ca mai stie ceva lupte dupa Matrix:))
MikkaelWolfganger pe 16 octombrie 2013 18:33
Mie mi s-a parut ca bietul Keanu are vreo febra musculara post Matrix,din care se resmite acum dupa aproape 15 ani. :))
mistgun pe 13 Iunie 2013 20:02
Chiar imi plac genu asta de filme, deabea astept :D
cosmin_kedii pe 30 Septembrie 2013 09:12
In film sunt , paisprezece lupte : ele sunt dinamice , perfect aliniate la coregrafie , fiecare are propria semnificație timpul , locul și adversarul
Mulțumiri speciale pentru director și cameraman pentru estetica extraordinara prezentata în fiecare cadru

mhcx pe 30 noiembrie 2013 20:45
Afara cu analfabetii!
Get0dac pe 04 Septembrie 2013 00:52
Actiune cap, coada. Film ideal pt. fanii artelor martiale. Keanu Reeves, in forma, aceiasi moaca impenetrabila.....Recomand filmul, vizionare placuta.
cinc_marius2000 pe 18 Iulie 2013 22:36
buna
bunicel filmu merge de vazut dar la artele martiale cam te lasa de dorit luptele sun slabute ma asteptam sa fiee ceva in stilu de lupte