Păreri Man of Steel

(2013)

Man of Steel: Eroul

Taifun pe 23 Iunie 2013 05:02
Omul de otel si cam atat
ns, nu mi-a placut ... cam fara nici o emotie . Are efecte multe ,actiune ... din plin chiar, dar lipsit de emotie. Ceva de genul : vine ca un taifun si la fel de repede trece (se uita).
krystyanalex pe 23 iunie 2013 13:01
ce sa inteleg k nu este bun filmul????????????????
piko pe 2 august 2014 23:10
daca iti trebuie emotie, uita-te la Titanic, nu la Man of Steel !!
sammy9 pe 24 Iunie 2013 22:51
Mult Zgomot Pentru NIMIC
Sincer ......imi vene sa fug din sala dar asa imi trebuie daca ma iau dupa spusele unuia si altuia .......efecte bunicele si in rest nimic ....satul pana peste cap de eroi si patriotism american..,,,,ce ma dezgusta la culmea este ca tot calicul american salveaza lumea shitttttt
mariusdbrsc pe 26 iunie 2013 14:53
LAS" ca vine si MUJICU" rus da mai incet asa cu treaba buna!!!!! Ti-am mai lasat un comentariu si mai sus dar te mai interb asa de curiozitate,dupa atatea filme vizionate,o colectie impresionanta de dvd(apropos treci pe blu pentru o experienta propice unui MARE cinefil:)))) cum de nu esti in stare sa SCRIIIIIIIIIIII CORECCCCCCCCCCCTTTTTTTTTTT sau macar decent?????????
piko pe 2 august 2014 23:11
cred ca tu te-ai uitat la Captain America!
delfitexas pe 26 Iunie 2013 15:28
Degeaba...
Un film doar pentru fanii genului, chiar si The Avengers a fost peste. Pe alocuri bunicel, doar atat...singura parte foarte buna a fost Kevin Costner
Beastmaster pe 17 octombrie 2013 01:11
si Russell Crowe
delfitexas pe 3 decembrie 2019 09:39
ma abtin de la comentarii rautacioase si imi pare rau ca nu am vazut la vremea lui al tau comentariu, si da imi mentin si acum parerea ca este un film modest in care doar Costner este cat de cat ok, in rest , foarte foarte modest.
simona_drg pe 23 Iunie 2013 00:00
Nu e un film prost dar nici prea grozav dupa parerea mea. Efectele sunt intr-adevar spectaculoase dar la modul general e totul cam tras de par. Acasa nu mi-ar fi placut sa-l vad, asa la cinema 3D merita.
Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:52
Un comentariu echilibrat. Lasa ca e bine cu trasul de par, iar cadem in capcana seriozitatii fortate in filme cu supereroi inspirate din benzi desenate:)
Beastmaster pe 17 octombrie 2013 00:54
sau nu iar
Claudiu43 pe 27 Iunie 2013 22:51
Asa si-asa
I-am dat 5, pentru ca 6 inseamna "bunicel", iar filmul nu a fost bunicel! In afara de efectele speciale (diminuate de 3D-ul ala cretin!) si luptele dintre Superman si "semenii" sai, filmul este lipsit de consistenta.

Ma intreb, cum pot fi unele persoane pline de extaz in fata acestui film?
Cine stie, o fi primul lor film vazut la cinema, iar efectele speciale au produs o vie impresie asupra lor - o experienta pe care nu o vor uita prea curand si care naste comentarii de genul: "cel mai bun film de pana acum"; "epic filmul"; "Impresionant. Incredibil.Formidabil"...

In concluzie, Zack Snyder e un cretin! A luat o idee cu potential si a transformat-o intr-un film mediocru!

Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:49
De ce crezi ca a fost lipsit de consistenta? Cei care folosesc termenul "epic" nu prea sunt departe de adevar. Sunt multe scene in care pur si simplu esti absorbit de magnitudinea distrugerilor si viteza de reactie a krptonienilor, adversari redutabili, de data asta. Te intreb si pe tine, tinand cont ca S e un personaj din benzi desenate: Cam ce doreai sa-ti transmita the man of steel? romantic bullshit prelungit in scene interminabile sau jocuri ale mintii ca in filme de prestiugiu de genul Tacerea Mieilor:) A fost o alta abordare, vad ca te grabesti sa calificioameni ale caror realizari nu vor fi niciodata, dar niciodata atinse de un nimeni pe lume ca tine, Claudiu:)
claudiu-daniel-lugoj pe 18 octombrie 2013 19:33
Sunt foarte deacord cu Claudiu43.
EUGEN.VIDEO pe 25 Iunie 2013 15:50
Mda...
Doua ore de razboi...explozii , distrugere.Ma doare capul...1978 a fost un an bun.Superman cu Reeve dupa cum vad ramane singura capodopera de acest fel. Pentru actori si efecte doar 7.
Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:22
A fost bun la vremea lui, totusi intr-un film cu un personaj din benzi desenate, mai ales de calibrul lui S. efectele speciale si scenele de lupta ca cele din Man of Steel ar trebui sa fie cele mai importante, parerea mea. Te poti lipsi de glumite, personaje adanc analizate prin filtrul ratiunii si supradoza aceea de seriozitate.
fritz_vali pe 30 decembrie 2020 21:40
Intr-adevar A REUSIT sa depaseasca pe cel din anii 70!
Bayard pe 22 Iunie 2013 13:03
Mergeti si vedeti Man of Steel!!! Nu spun ca este o capodopera, insa la fel ca Iron Man, filmul asta o sa aduca dupa el inca 10 filme cu buget mare, probabil toate blockbustere. Au reusit ce si-au propus, au relansat universul DC, care are supereroi mult mai cunoscuti decat cei Marvel: Superman, Batman, Wonderwoman, Flash, GL, etc.

Man of Steel este foarte diferit fata de ce v-ati astepta, introducerea Kryptonului dureaza 20-30 minute si este binevenita. Planeta arata extraordinar, nu mai este planeta de gheata din trecut, e pur si simplu o planeta cu climat dur, dar cu o tehnologie incredibila (se vede si din trailer). Apoi, Snyder nu a mai stat sa creeze personajul Superman, sa-i vedem copilaria, aterizarea... astea fusesera deja facute in filmele anterioare. Clark e deja matur (33 de ani ... hm, interesanta coincidenta asta cu varsta lui Iisus), incearca sa-si gaseasca… citeşte

TheJesus pe 24 iunie 2013 14:28
din pacate, nu o sa depaseasca sau ajunga la 1 mld. dolari,deci adios justice league
DarkRazor pe 21 mai 2014 18:40
Mai roaga-te odata cand zici ceva inteligent,Iisus.
gabidogu pe 01 Iulie 2013 20:37
Exagerat si tras de par, plin de efecte care te satura... cred ca ar fi trebuit sa intre in zona DESENE ANIMATE SF... Hai frate sa bat cu sateliti nasa, parte-n parte... Ne uitam la DESENE ANIMATE... Fara sare si piper... sec! Se bat extraterestri pe la noi pe planeta pana se plictisesc, dau unii cu alti prin toti zgarie norii si alte cladiri de le distrug in mii de bucatele, nu au nici cea mai mica zgarietura, apoi satui de un fight parca fara de sfarsit, sa te ti...ii rupe gatul la sfarsit si moare... THE END!!! In categoria DESENE ANIMATE ii statea mai bine...
Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:28
"plin de efecte care te satura" " desene animate" Despre asta e vorba in filmele cu supereroi. La cat mai multe distrugeri, actiune si cladiri daramate. Unde a dat gresi?
Beastmaster pe 17 octombrie 2013 01:01
Xena loveste din nou (ca de obicei, pe cei cu prea multe pozitive)
ionutt- pe 29 Iunie 2013 20:38
regizoru` lu` peste
Cinematografia tinde sa o ia la vale. In afara de efecte care sunt spectaculoase filmul nu transmite nimic.
Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:32
Beastmaster pe 17 octombrie 2013 01:07
si iar
legolas05 pe 22 Februarie 2011 19:02
Dupa ce am vazut trailerele chiar ma asteptam la un film foarte bun,nu a fost cum speram sa fie,dar totusi este de nota 8....,sper ca continuarea sa fie mai buna,mai ales ca va aparea si Batman.
lazar90 pe 16 iunie 2013 20:48
lasă că-i binișor, la cum traduc "băieții" filmele puteau să-i spună chiar ”Omul de...oțel”, să vezi atunci confuzii...
lazar90 pe 25 iunie 2013 17:21
”This Must Be the Place (2011) - Rocker Hit: Ochi pentru ochi” asta e...WTF?! dacă și pt. traducerea asta îmi dai explicații, promit să tac...
Dragos_Iosif pe 05 Iulie 2013 01:36
Serios
Am mers la film fara asteptari prea mari. Am citit cateva review-uri inainte si ma asteptam sa fie, dupa cum spuneau si diversii critici, plin de efecte speciale si actiune, care iti distrag atentia de la poveste. Ma asteptam sa nu aiba prea mult sens, dar sa fie atat de multa actiune si CGI incat sa ma scarbeasca. Sa implor pentru momente de romantism si glumite. Una peste alta, speram la entertainment pur.

Ei bine, n-a fost cazul. Filmul a cerut mistouri pe toata durata lui. Nu am bagat initial in seama toata tampeniile pe care le-a aruncat catre noi, spectatorii, pentru ca asteptam actiunea care sa ii spele pacatele. Dar asa o cerea...

In primul rand, oamenii s-au gandit ca ar fi fain sa o arda cu drame, cu povesti din copilarie. Ia uite ce facea Superman inainte sa se imbrace in colanti. Ce trist e sa fi un mic zeu si sa nu poti sa-ti bati colegii. Si cum… citeşte

Beastmaster pe 17 octombrie 2013 01:06
misto comentariu. Apropos, terraformare inseamna sa modifici o planeta in ceva cu un efect global warming accelerat ? :))
m4ni7u pe 27 Iunie 2013 22:57
Un 7 pe muchie
Vazut azi 27.06. efecte bune, actiune din plin dar foarte tras de par, exagerat. Noroc ca era vorba despre Superman pt ca devenea un John Carter in secunda doi. Un 7 cu indulgenta dar mai bine recomand scos mkv de pe torenti
Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:30
Supermen e un personaj de calibru, deci exagerat e mult spus in privinta lucrurilor impresionante pe care le poate face. Aici a avut adversari redutabili, nu se putea altfel decat cu urmari catastrofale asupra orasului.
Dacianus pe 25 Iunie 2013 19:10
Prafuit, incolor, inodor, insipid. Un superman muncitoresc cu baza SF cam ilogica. Chiar si asa i-am dat sapte, pentru ca altfel l-as indeparta prea pe nedrept de celelalte mega-productii cu super-eroi, care tot de sapte-opt se-nvarteau.
Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:40
Dude, tu ai vazut cum zburau omuletii aia kriptonieni prin cladiri de parcaerau facute din carton? Ce viteze si ce thrills...Ce vreti sa vedeti in astfel de filme cu supereroi? Prafuit?:))) A fost altceva, alta abordare....Faza cu individul din bar care il batjocoreste pe S apoi isi vede tirul cocotat pe cabluri de inalta tensiune...Now that`s fking epic...Nimic incolor, inodor si insipid acolo:) N-ai niciun argument dar esti victima valului nostalgic care nu iese din tiparului primului film cu superman
Beastmaster pe 17 octombrie 2013 01:08
m-am plictisit deja
flamura pe 24 Iunie 2013 01:48
S
Bine ca trailerul te baga in boala iar scenariu si povestea nu egaleaza primul Superman decat prin efecte1
ddman pe 28 Iunie 2013 12:12
Nu-i prea mare diferenta (nu ma refere la efecte speciale) fata de mult hulitul "Superman Returns", care a fost bunicel. Ma asteptam la altceva avand in vedere reclama care i s-a facut. Cam dezamagitor.
Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:41
Ce te-a dezamagit?
Beastmaster pe 17 octombrie 2013 01:08
e sub nivelul originalului
cetateanu pe 26 Iunie 2013 21:26
Un film care in afara de efectele speciale foarte bune nu are nimic de aratat.Nota mea este foarte mare deoarece imi place franciza.D in pacate nu m-a impresionat absolut deloc.
Xenomorph pe 21 iulie 2013 21:42
Am mai scris asta, cam ce doreai sa-ti transmita the man of steel? romantic bullshit prelungit in scene interminabile sau jocuri ale mintii ca in filme de prestiugiu de genul Tacerea Mieilor:)
wowbuzz pe 06 Iulie 2013 06:42
cum sa il omoare pe ZOD la final cand e la fel ca el si CUM ? ??? in rupe gatu AHAHAHAHAHAH asta nu e film
MNarcis pe 12 Decembrie 2012 21:51
Dati Cezarului ce-i al Cezarului!
Imi doresc ca ''Superman'' sa aiba un film foarte bun (ba chiar exceptional din punct de vedere calitativ) pt ca ador personajul acesta. Ca orice copil am avut mai multi supereroi favoriti in copilarie insa favoriti mei ''all time'' au fost, sunt si vor ramane ''Batman'' si ''Superman''. Acum ''Batman'' a primit tot ceea ce a fost mai bun din partea lui Nolan si ma astept la acelasi ''tratament'' din partea lui Snyder cand vine vorba de ''Superman'' (chiar merita un film sau o serie pe masura lui, pe ''calibrul'' sau), pt ca la urma urmei ''Superman'' este (daca nu cel mai iubit) atunci cu siguranta printre cei mai iubiti supereroi ai lumii din toate timpurile. Henry Cavill din punct de vedere fizic este excelent (inalt, atletic, frumos, tanar, etc), distributia este exceptionala, iar regia la fel (Snyder m-a uimit cu ''Watchmen'' fiind un film complex, inteligent, ''real'' despre\si cu… citeşte
MrJuVe pe 21 iunie 2013 17:53
E un film bun, dar exagerezi cu laudele.
Theodoric pe 26 iunie 2013 12:56
Sunt de acord cu @MrJuVe
TheJesus pe 18 Iunie 2013 02:22
Consider ca este cel mai bun film cu Superman. Henry Cavill a facut o treaba foarte buna in rolul lui Superman,iar cei care sustin cu tarie ca filmele cu Christopher Reeve vor ramane cele mai bune sa se trezeasca pentru ca anii au trecut. In Man Of Steel vedem un Superman adaptat zilelor noastre,iar amprenta lui Nolan este evidenta. Scenele de actiune sunt spectaculoase,au dus Superman la un cu totul alt nivel. Next Challenge: Justice League. Challenge accepted!
P.S NU va asteptati la umor sau romantism.

Alexandru_G pe 21 iunie 2013 01:58
cel mai bun film cu Dumnezeu..aaa..pardon superman :) de ce este "cel mai bun"" ? ca este facut cu tehnologii noi? ca are efecte mai ""bengoase""..? chiar nu inteleg. Am vazut toate filmele cu superman..atat cele vechi cat si intoarcerea. ce este asa special la asta? este fix aceeasi poveste..diferenta o consta in felul de a o povesti, se pune accent pe viata lui. si atat! aceeasi lupta, cu acelasi erou negativ, cu aceleasi personaje.. sa nu fiu inteles gresit, ador genul sf, am vazut la imax de 3 ori star trek, la avanpremiera, la premiera si in ultima zi cand a rulat la imax, nu scap niciun sf pe care il consider eu bun.. tocmai ce mi-am rezervat ultimele 3 bilete decente din sala imax pt maine seara la superman,,ma duc sa vad efectele, imi plac filmele 3d facute special pt imax. dar revin, probabil, superman este cel mai lipsit de imaginatie super-film sf. adica din 5 filme sau cate s-au facut nu are decat 4 constante pe care le tot readuce in prin-plan.. generalul zad (sper sa nu gresesc numele), lex luthor, patronul de ziar si pe iubita ziarista. La cati fani are superman si ce incasari..ar trebui inventate povesti mai noi...sau nu?
Alexandru_G pe 21 iunie 2013 23:18
gata, acum l-am vazut! pot sa fiu pertinent. acelasi film, povestit diferit. a fost interesant cum regizorul a gandit mitul superman, acest lucru lipsea din film. pentru povestire ii dau un 9. mie personal imi plac sf-urile care au si o farama de adevar. teoretic povestea filmului ar putea avea adevar practic. de aici nota 9. pentru actiune..nota 8- prea multa actiune, prea multa galagie, distrugeri prea mari si fanteziste pentru efecte...nota 9, programatorii au facut treaba buna pentru imaginea din film...nota 5. ma asteptam sa-l filmeze special pt imax, din pacate a fost douar un 3d banal. pentru poveste..nota 3..aceleasi povesti cu generali, urmatorul ""man of steel"" pariem ca va fi cu lex luthor? sa trag o concluzie..un film de maxim 6,5 pct. - personal nu sunt un fan inrait superman dar nici nu-mi displace. l-am vazut o data, probabil ca-l mai vad inca o data pe hbo cand apare si atat. nu este un film care te poate surprinde cu ceva..deja sti finalul. per total este o schimbare fata de precedentele - in bine. dar daca regizorul nu inventeaza povesti noi si personaje negative..altele decat cele consacrate..o sa fie o serie nu mai buna decat acest film, adica de maxim 6,5 pct o seara frumoasa
adelutza_p pe 20 Iunie 2013 23:47
Atentie, SPOILERE !
Cu un regizor ca Zach Snyder, cu o echipa ca David S.Goyer si Chris Nolan, cu un studio ca Warner Bros, care investeste 225 de milioane de dolari pentru a-l readuce la viata cel mai popular supererou din toate timpurile, pe umerii caruia sta soarta viitoarelor francize DC, responsabilitatea este enorma pentru Henry Cavill.

Imi aduc aminte ca, in copilarie, Christopher Reeve a fost unul dintre primii actori care m-au facut sa ador filmele, si gandindu-ma in urma, imi aduc aminte zambind, ca pe vremea aceea traiam cu impresia ca Reeve este cu adevarat Superman.

Ceea ce a facut Snyder nu este doar un alt film cu Superman, este un alt Superman. Urmand modelul lui Batman Begins, Man of Steel il “dezbraca” pe supererou de toate trasaturile “cartoonish”, pe care le-am vazut in filmele anterioare. Goyer si Nolan folosesc reteta “Batman”, pentru a-l… citeşte

wildinthecountry pe 21 iunie 2013 11:04
Cel mai bun review...felicitari ...
Dragos_Iosif pe 5 iulie 2013 17:24
Fain comentariul. Intr-adevar, ai punctat majoritatea aspectelor pozitive - fapt pe care eu l-am neglijat. Probabil ca am fost prea dur cu filmul, dar, din punctul meu de vedere au facut cateva greseli cam mari. In principiu mi se pare ca scenaristul a fost lenes. Citind ce spuneai tu despre moartea lui Zod, tind sa cred ca m-am luat de Nolan aiurea mai inainte si ca greseala le apartine lui Goyer si Snyder. In special lui Goyer. Totul a fost mult prea fortat acolo. Am citit o recenzie lunga aici: http://thehomeworld.net/2013/06/man-of-steel-takes-flight-stumbles-slams-into-brick-wall/ Ceea ce mi se pare foarte important e fragmentul urmator: See, there was this story in the 80s where Zod, Faora and Non showed up and wrecked shit. Superman stops them, but what now? No prison on Earth can hold them. No jury really has the right to try them, and even if they did…what do you do? So Superman acts according to Kryptonian law, serving as judge, jury and executioner, and he sentences the trio to death. He carries out the order himself by exposing them to Kryptonite. The act really screws with Superman, to the point where he develops a split personality and chooses to exile himself from Earth to prevent harming anyone else. ASTA ar fi fost un sfarsit cu totul si cu totul genial, care ar fi lasat loc de un sequel demn de top 250. Dar n-a fost sa fie. Cineva n-a apelat la cunoscatorii din domeniu. Cineva a fost LENES. Probabil ca voi revedea filmul candva pentru ceea ce ar fi putut sa fie.
marius93 pe 09 Ianuarie 2010 12:44
Primul l-am vazut. E bun, insa nu se compara ce filmele vechi, cele in care joaca Christopher Reeve. Dar, cand va aparea, voi merge si eu la cinema pentru a vedea cu mai vrea Bryan Singer sa surprinda fanii.
GeorgeGeo2011 pe 9 aprilie 2012 16:30
dc dai nota?Sa te aflii in treaba?
hide pe 21 iunie 2013 09:09
Nu se compara? Te auzi fratioare? Acting-ul e mai bun, scenariul e mai bun, efectele nu mai zic nimic de ele, in mare filmul este mai bun. Acum nu zic ca daca e nou e mai bun ca cel vechi, dar daca ai dovada in fata de ce incerci sa te ca*i in sus? Bine ca nu ai zis ca erau mai misto efectele in primul superman.
regient pe 10 Iulie 2013 20:33
Lipsa de timp
Mi s-a parut fara substanta. Actorii au fost buni, dar sunt multe neclaritati. Superman si cu personajul negativ s-au alergat pe acolo si la sfarsit l-a omorat in cateva secunde. Nu putea ala sa faca asta ? Ca tot s-a laudat ca a fost antrenat ani de zile. Lui Superman i-a luat ani de zile s se acomodeze cu conditiile de pe Terra si ala nici in zece minute a reusit.
Cat despre distrugeri. Ati observat ca nu erau oameni in cladiri ? Si ei au trecut prin multe cladiri, mult mai departe de unde au inceput, zeci de km mai departe. Au fost anuntati aia ca o sa vina acolo.
Film facut la plictiseala.

BETRulleR pe 5 noiembrie 2013 22:22
Nu! Nu prea cred ca putea! Si cred ca nici la sfasit nu a vrut. Replica generalului Zod, nu a fost numai pentru Superman, ci si pentru noi toti. "Eu am fost programat numai pentru un singur scop, pentru care voi muri: apararea planetei natale si perpetuarea speciei noastre. Cu orice pret!" (nu e exact ce a zis dar asta a fost ideea). Tragic. Daca te pui in locul lui, ti se face pielea de gaina! Imposibilitatea lui de a intelege, si pana la urma si gravitatea alegerii facute de eroul pozitiv, Superman. Si Zod din punct de vedere filozofic, nici nu gresea iar Superman ar fi trebuit sa stie. Acesta a si fost motivul pentru care consiliul, cu toate ca erau tradatori, nu i-a condamnat la moarte ci la exil. Stiau ca la distrugerea planetei vor fi toti eliberati. Trist. Iar pentru noi, salvator. Ma rog, in film! Dar daca vine dintr-una din cele 8,8 miliarde de planete descoperite de NASA, un general Zod antrenat, care in doua minute reuseste, ca doar e antrenat?! Daca te uiti cu atentie, e destul de clar!
regient pe 16 mai 2014 15:43
Nu era chiar nevinovat, totusi, dar in esenta avea dreptate. Cred ca modul lui de-as arata parerea a fost cel care l-a dat in jos.
wildinthecountry pe 19 Iunie 2013 21:34
X
Epic filmul
A meritat asteptarea
Actiune , efecte speciale , poveste , personaje

VIBERS pe 21 iunie 2013 02:15
A zis pe anul acesta.Ce film extraordinar a aparut anu asta?
MikkaelWolfganger pe 28 octombrie 2013 16:47
Sau ratingul de rotten =))
Manusa pe 24 Iunie 2013 22:39
Impresionant. Incredibil.Formidabil. Acest film a reusit sa ma impresioneze, si nu sunt multe acele filme care au reusit acest lucru. Mi-a placut foarte mult cum a fost acest film, foarte bine realizat, poveste foarte buna si actori pe masura. Cu siguranta este cel mai bun film din seria cu acest erou - Superman. Un film care merita vazut, neaparat :).
chetta pe 09 Iulie 2013 01:28
....
Mda...am fost azi si l am vazut... Dezamagitor!!! Ma asteptam la mai mult...Efecte speciale bune si atat !Nu merita vazut la cinema....nu l recomand
mariusdbrsc pe 20 Iunie 2013 12:09
GRANDIOS!!!
Oricarui film I se pot reprosa multe,tot asa si acestuia insa un lucru sigur l-a avut din plin GRANDOARE!!! si cred ca pentru o prima parte lucrul acesta e esential!! un carusel de efecte,sunete ,emotii interpretari de exceptie si un EROU(titlul de la noi daca au facut din iron man omul de otel:)))bine creionat chiar daca cu resurse minime,accentul fiind pus pe actiune.Asa,lipsa de umor ..Superman nu e cunoscut pentru remarci sarcastice,ironii ...e bine ca nu au incercat sa il schimbe,facandu-l sarmant si cuceritor cu alte mijloace.Henry Cavill perfect pentru rol atat estetic cat si interpretativ....ce sa o mai lungesc...a MERITAT!!!!
twinkie pe 03 August 2012 14:08
Zack Snyder este cel care regizeaza iar producator este nimeni altul decat Christopher Nolan :X cea ce va face din acest film unul de top :D
XSOFT pe 18 mai 2013 00:47
Christopher Nolan si-a bagat doar putin nasul in poveste , putin. Nu este producator.
MrJuVe pe 21 iunie 2013 17:55
Poate că singura dată când a fost la studio a fost când a fost fotografiat. Exagerez, dar faptul că apare pe coperta albumului nu îi dovedeşte implicarea totală, precum spui tu. Poate că această "implicare" a lui este doar o politică de marketing. Ce zici?
MikkaelWolfganger pe 05 Ianuarie 2013 00:25
Vazut si placut
Sper sa vad si eu o abordare mai matura a filmului.Mie filmele de secolul trecut nu mi-au mers la suflet, iar cel mai recent, avandu-l protagonist pe Brandon Routh mi s-a parut unul dintre cele mai slabe filme cu supereroi , cam la egalitate cu Catwomen.

Later edit(dupa vizionare).Fuck logic, i just wanna see the shit blowing up.Cam asta ofera Superman.E foarte ok ca realizare tehnica si din punct de vedere al entertainingului.Daca vreti profunzime, mesaje ascunse sau punch-line-uri, nu veti avea nicio sansa cu filmul lui Snyder.El spune o poveste cu un supererou, care salveaza lumea si atat.Nu ofera mai mult si nu cere mai mult.E un film facut exact dupa tipul comics-urilor, rezumandu-se doar la ce stie el mai bine si neincercand sa sara din tipare.

k-rissa pe 27 Iulie 2013 20:21
filmul in ansamblu a fost reusit, personajul a fost bine realizat, povestea si efectele de asemenea...insa amy adams in rolul lui lois lane..ca " nuca in perete", nu are nici o treaba, parerea mea.
Xenomorph pe 21 Iulie 2013 21:13
No more kriptonite, just Zod, the kriptonian badass, and his other badasses
Mi-a placut, nu mai e bullshitul cu piatra magica verde care te apara de fraierul de superman care sedus de fiecare data se apropie la zece m de ea si lesina ca natangul cand poate sa-si pulverizeze adversarul in felurite si inchipuite moduri din inaltul cerului la sute de metri distanta ( heat vision maybe?). In filmul asta are inamici pe masura si isi poate folosi adevarata forta kriptoniana, nu-l mai retine nimic. Sigur in bataliile epice se mai distrug cladiri, mor sute de oameni, dar familia salvata in scena finala parca mai atenueaza putin din tragismul anterior:) Am citit prin alte comentarii ca lipseste umorul sau umorul rafinat in comparatie cu alte filme cu super eroi. Good. Chiar nu ma deranjeaza, ma pot lipsi de glumitele intelectuale din TDK sau "hahahah-urile" din Avengers. Cand mergi la astfel de filme cu personaje din benzi desenate ai sau ar trebui sa te astepti la… citeşte
MikkaelWolfganger pe 19 octombrie 2013 20:38
Epic comm!Congrats!
XxRedBullxX pe 7 aprilie 2014 19:24
"Sigur in bataliile epice se mai distrug cladiri, mor sute de oameni, dar familia salvata in scena finala parca mai atenueaza putin din tragismul anterior:)" Tare asta :))
Eufimia pe 24 Iunie 2013 23:59
Exceptional! M-a tinut in priza aproape de la inceput pana la sfarsit (thumbs up si pentru coloana sonora). Putea sa tina si 3 ore, ar fi meritat din plin. Henry Cavill e alegerea perfecta pentru Superman. Si Amy Adams, Michael Shannon, Diane Lane, Russell Crowe, Kevin Costner si-au interpretat foarte bine rolurile. Mi-a mai captat atentia si Antje Traue. Am reusit sa reperez si cateva din 'semnele' mentionate pe-aici la spoilere. Foarte Interesante:)
marcela.c pe 24 Iunie 2013 00:07
deci,l-am asteptat un an intreg. Mi-am convins toata gasca sa mearga cu mine la cinema (desi nimeni dintre ei nu dorea) si vreau sa spun : CA NU REGRET!!!!!!!!!!!. E unul din cel mai bune filme cu superoi pe care l-am vazut.
porumbitzza pe 21 Iunie 2013 08:58
Man of Steel
Nu stiu de ce criticii spun ca a avut lipsa de umor. Tocmai asta mi-a placut la film. S-a luat totul in serios. Vine apocalipsa.. extraterestrii ataca lumea, mor pe capete.. dar noi hai sa radem putin. Totul a fost foarte bine aranjat. S-au concentrat pe lupta, pe razboi. Sincer, daca in mijlocul filmului se oprea sa o sarute pe Lois.. chiar era foarte cheesy.

Zod..interpretat super! Mie mi-a placut tot filmu. Efecte, poveste, actiune. Tot!

VIBERS pe 21 iunie 2013 23:29
Filmul a fost ok dar sa vezi ca aia se pupa si unii distrugeau un oras mi se parea cam ceva de genul "tara arde si baba se piaptana"
sicone pe 30 Iunie 2013 18:40
Au vrut sa il reinventeze pe superman si la fel ca batman a iesit un rahat,scene fara logica,ceva gen fast and furios ,unde multi se duc sa vada masini si cascadorii,in rest scenariu,dialogurile nu conteaza.Am ramas uimit dupa ce am fost impresionat de scenele vizuale create de Snyder in celelalte filme ale sale,ca poate sa o dea in bara cu man of steel,dar daca vezi cine e scenaristul si cine a influentat scenariul ,adica Nolan, totul devine clar.Filmul sigur va fi apreciat de copii ,care nu cauta o logica in ce vad pe ecran ci doar explozii si scene grandioase
regient pe 10 iulie 2013 20:35
chiar asa e, o sa vezi la comentarii ca ai dreptate
hide pe 18 Iunie 2013 16:40
De ce 3D
Imi poate explica si mie DE CE DRACU este filmul acesta DOAR in 3D in cinema?
Mie unul nu imi place 3D... idioti

ancutza200 pe 19 Ianuarie 2013 18:12
sper sa ma impresioneze ca si the dark knight rises :) :)
xgeox pe 24 iunie 2013 19:44
o sa te impresioneze ...
nemoboy pe 23 Iunie 2013 19:19
Filmul e mai mult decat Exceptional..nu poate fi descris in cuvinte..de cand a inceput sa ruleze mi s-a facut pielea gainii cand am auzit ce fundal audio are..specific lui Hans Zimmer...
mirco2000 pe 23 Iunie 2013 19:25
Dupa ce am fost si am vizionat filmul Man of Steel in 3D ,mi-am creeat repede o parere ,si acea ca acest film a fost de-a dreptul spectaculos .Atat la efecte special cat si la poveste,mi-a placut foarte mult .In acest nou film ,Zack Znyder ne arata un nou superman de care nu o sa ne plictisim absolut deloc.Imi doresc tare mult sa se continue Superman cu acelasi actor carismatic si chipes si talentat Henry Cavill .Am sa notez acest super film cu nota 10 .
TinRin pe 18 Iunie 2013 12:18
super man of steel
Merg joi sa il vad. Stiu ca va fi un film exceptional
Luk__ pe 19 iunie 2013 20:28
Eu un fel de Superman varianta mai noua !!! Sar putea sa fie tare :D O sa vad
TinRin pe 21 iunie 2013 07:48
Oaaaaau ce film excelent ! Comentariile sunt de prisos, sincer ! Sunt un impatimit al seriei, am mers la premiera cu tricoul oficial pe mine, si spre bucuria mea, am vazut multi altii care au procedat ca mine. Am savurat fiecare minut, fiecare secunda din film, si a meritat !
Alex4Fun90 pe 20 Iunie 2013 03:20
Obligatoriu de vazut pentru pasionatii de filme cu super eroi , dar nu numai . Foarte multa actiune , insa sub trilogia The Dark Knight . Uneori se intampla sa fie prea rapide scenele de bataie . Nota mea 8.5 , dar am acordat 9
mariuszmeu pe 14 August 2013 14:44
deja vu
reecranizare. de ce spun asta? acceasi marie cam cu aceeasi palarie. in afara de efectele mai evoluate ,care merg in moda anului 2013,(costume mai mult sau mai putin organice, trape care se deschid din 4 directii)cam nimic nou.oricum actorul principal e slabut fata de christopher reeve
Octaz pe 20 Iulie 2013 12:49
Din nou, unul din cele mai asteptate filme ale anului 2013, pot spune ca a fost putin dezamagitor, mai ales din prisma faptului ca noul Superman nu prea aduce mai deloc a vechiul si legendarul super erou de alta data. Vreau sa zic ca mi'au lipsit celebrele replici: " E o pasare, ba nu un avion, E Superman!". E drept ca aceste replici ar urma sa apara in urmatoarele productii, teoretic. Din nou producatorii se concentreaza pe invadarea Pamantului si salvarea acestuia , de la o apocalipsa, aceleasi imagini pe care le'am vazut si in "Transformers 3" sau "The Avangers", dar fix aceleasi imagini... Ca efecte speciale, si promovare a supereroului a fost ok.
Alex.kid pe 27 Iulie 2013 15:29
Prea multe frustrari
Lumea chiar e proasta, chiar e.
Niciodata nu va fi un film perfect, pentru nimeni. Mereu vor fi tot felul de critici lifeless nemultumiti de un anumit detaliu. Ce voiati sa vedeti in SUPERMAN ? O drama siropoasa, o poveste de dragoste anosta ? E un SF cu super eroi ce naiba ar trebui sa contina daca nu actiune si efecte din plin ??
Daca ar fi fost actiunea mai redusa, ar fi aparut alte comentarii de genul "aa dar e superman si are prea putina actiune si au pus prea mult accent pe poveste si scenariu.." Mereu vor aparea frustrati nemultumiti, orice film care e in momentul de fata, vine nelipsit cu frustratii sai critici, nemultumiti. Mai iesiti din casa oameni buni..

Get0dac pe 25 octombrie 2013 10:57
De acord. Oamenii vor filozofie in filme cu Superman si Batman.....si mai multa actiune in ,,Life of Pi'' sau ,,Donnie Darko''... Daca imbini psihologicul cu actiunea, ca in ,,inception'',....nu e bine...sunt prea multe efecte speciale....nu e suficient amor.
cinemachaser pe 09 Iulie 2013 12:51
Man of Steel
E un fapt incredibil, cum reuseste America sa-si reinventeze conceptele de legenda, dupa zeci si zeci de ani in care le-a folosit imaginea pe toate fronturile din showbiz. Cu Man of Steel, si-au reanimat unul dintre cei mai vechi eroi, un simbol si o emblema pentru multe generatii: Superman.

Am sa incep prin a spune cat s-a maturizat Zack Snyder, care a lasat in urma stilul bombastic si violent din 300 si a creat un film matur, inchegat si sensibil. In Man of Steel aflam povestea originilor eroului, ale familiei sale, ale modului in care a ajuns aici si in care ne-a devenit cel mai bun prieten si sprijin. E o poveste ce leaga doua lumi si care trece prin multiple planuri temporale, pentru a definitiva odata pentru totdeauna cine si de ce. Aflam cum si-a asumat Superman rolul lui Clark Kent, cum a cunoscut-o pe Lois, cum si-a infrant cel mai mare inamic si propriile temeri.… citeşte

ovi4you25 pe 08 Iulie 2013 19:53
Superb filmul ce sa mai.Daca altii spun altceva probabil nu sunt intregi la cap
Infinity pe 07 Iulie 2013 22:03
Man of Steel (2013)
Nici nu se compara cu ultimu' film Superman (cel din 2006). Clar acesta este cu mult peste. Nu mi-a placut finalul si nici faptul ca in scenariu sunt destule gauri. Insa aceste aspecte negative aproape ca palesc in fata actiunii si efectelor speciale. Nu te plictiseste deloc. Actiunea este foarte ritmata, iar efectele nu mai zic. Un alt aspect care mi-a placut: actorii. Cea mai memorabila faza din film cred ca este cea cu tornada si tatal lui Clark. Cu siguranta merita vazut. Unul dintre cele mai spectaculoase filme ale anului.
Flangea007 pe 06 Iulie 2013 00:17
Man of Steel-Un reboot exceptional!
Am vazut filmul la cinema si pot spune ca Man of Steel-Eroul este un film foarte bun din toate punctele de vedere.Cei care au lucrat la el si la scenariu au facut o treaba excelenta.Efectele 3D au fost foarte impresionante si in acelasi timp foarte captivante care m-au tinut atent pe parcursul vizionarii.Acest reboot al seriei a venit cu lucruri noi foarte inovative care in filmele precedente nu au fost redate atat de detaliat.Cu avansarea tehnologiei au putut face mult mai multe lucruri noi care cu cativa ani in urma era imposibil de realizat.Actorul principal(Henry Cavill) a intrat foarte bine in pielea personajului,interpretarea lui fiind foarte buna,cred ca a lucrat ceva timp la asta.Avand in vedere performantele acestui film, sper sa urmeze si o continuare pe masura.Avand in vedere ca nu am ce sa reprosez nimic acestui film ,ii acord Nota 9.De ce nota 9,nustiu.Doar pentru ca asa… citeşte
gi.welther pe 03 Iulie 2013 13:31
Un film bunicel pe care il strca 3D-ul... (nu sunt un fan al filmelor in 3D)
florianzy pe 27 Iunie 2013 08:50
speranta
Binele invinge rau, final fericit.
Scenariul iese mult din tiparul de "Superman" de pana acum.
Acesta este un lucru bun, efectele 3d nu mi s-au parut spectaculoase.
Pentru pasionati de filme de acest gen, cred ca sunt super multumiti.

Lukyan_11 pe 24 Iunie 2013 18:22
Superman Begins
Se vede amprenta lui Christopher Nolan (un pic mai slab decat Batman Begins), coloana sonora semna Hans Zimmer e la inaltime, efectele speciale sunt foarte bine realizate si multe altele. Deci merita vazut la cinema.
Go1 2 3 4