Păreri Mad Max: Fury Road

(2015)

Mad Max: Drumul furiei

CalinFR pe 15 Mai 2015 20:48
Multe voturi date la impresii inainte de premiera
Ce m-am speriat. Credeam ca romanii nostri nu apreciaza capodoperele. Din fericire insa comentarile cu putine stele s-au referit la pareri subiective inainte de release de genul: "daca nu e mad max cu mel gibson sa nu-l mai faca" si "inca un sequel nereusit". Nostalgicii va rog afara, mergeti la Terminatorul ca vine in curand iar noua generatie va spune ca cine e mosul cu expresia "I'll be back" din film si de ce l-au bagat si pe el? Ei bine a stiut Miller de ce a asteptat 15 ani sa il aduca din nou pe Max. Nu e nostalgie, nu e sequel sau o continuare a povestii samd. E ceea ce trebuie sa fie, e aur curat! Un film excelent in opoinia mea. Umpleti cinematografele IMAX si 3D prieteni. Nu am nici un repros. Two thumbs up!
VIBERS pe 15 mai 2015 23:16
La noi este problema asta tot timpul.Daca este un remake gata din start trebuie sa fie prost, oamenii nici macar nu se mai uita la film iar daca se uita spun ca este un film de nota 1 care nu se compara cu primul.Suntem o natie de nostalgici, tot ce apare nou este naspa si intotdeauna ce este de acum 20,30 de ani sunt numai capodopere.
Kalrak pe 31 Octombrie 2009 09:03
ce motiv as mai avea sa ma duc daca il pun pe tom hardy cam mad max :|
JohnnyAddams pe 12 octombrie 2010 11:49
Tu nici nu stii macar cine este Tom Hardy, vorbesti sa te aflii in treaba. Daca nu este in lista ta de 10 actori cunoscuti nu inseamna ca nu e bun, dimpotriva, este un actor foarte bun, a dovedit-o in Inception si in multe alte productii.
Theodor2011 pe 29 februarie 2016 20:05
Karlak, stai linistit ca nu esti singurul de care s-a luat JohnnyAddams. M-am saturat de asemenea oameni care n-au invatat sa respecte si parerile altora. Nu este obligatoriu (nici nu trebuie) sa avem toti aceleas preferinte cinematografice (actori, regizori, scenaristi etc). Eu personal l-am admirat pe Tom Hardy pt prestatiile bune din filme ca: Warrior, The Dark Knight Rises, Lawless si The Revenant. Un bun actor de roluri negative insa cu toate astea mi se pare un actor supra apreciat in raport cu realul sau talent actoricesc.
M-Joy pe 31 Decembrie 2010 00:23
O sa fie Tom Hardy in rolu' principal pana la urma! Este actor bun! Chiar daca e mai putin cunoscut! Dupa cum a jucat in Inception, nu trebuie subestimat! Si in Black Hawk Down a jucat bine sau Bronson! ;) Eu de abia astept filmu', chiar daca nu va fi Mel Gibson! O sa faca si Tom treaba buna! ;)
MsTasty pe 20 Aprilie 2011 01:08
Bai fratilor ce aveti mai cu saracul Tom?! omul nu face altceva decat sa isi vada de treaba, ce era sa faca acum sa nu accepte rolul k nu e Mel Gibson...c'mon fiti seriosi Tom Hardy este un actor super, am vazut destule filme cu el ca sa imi pot da cu parerea despre talentul lui actoricesc, este minunat! Nu va mai dati cu parera pana nu vedeti filmul...!
Chelbos pe 29 decembrie 2011 20:54
ai perfecta drepta. mad max nu o sa mai fie la fel fara mel gibson, dar trebuie sa avem rabdare sa vedem ce-o iesi cu actorul asta si dupa sa ne dam cu parerea
Pantaleon pe 28 iunie 2015 15:52
Rolul lui Mad Max nu este unul greu, complex, cum am spus și mai sus. Nu presupune mari scremeri actoricești. Așa că nimeni nu-i va ridica statuie lui Hardy, asta e cert. În plus, are atâtea replici în film cât să le numeri pe degete. Mă rog, așa presupune rolul, doar nu vrem un Max vorbăreț și pus pe șotii. Dar nu vă mai certați degeaba. Acest rol putea fi făcut cu mare ușurință de către sute de actori, mare merit n-are Tom Hardy, decât că aduce pe undeva (din profil ) cu Gibson. Dacă este sau nu un actor bun acest Tom Hardy, se va vedea pe viitor. Rolul din acest film n-are absolut nicio relevanță.
andreiRF pe 06 Octombrie 2010 13:21
eu zic ca merita sa fie vazut inainte de a fi criticat .... cine stie :))
IchiroHideaki pe 13 Iunie 2010 21:28
Mad Max nu este Mad Max fara Mel Gibson...mai bine sa nu-l mai faca, daca il face cu actorul acesta...
So.aLone pe 22 aprilie 2013 18:49
Nu ai vrea sa joace mos Mel Gibson in film,sa faca tumbe la 60 de ani,lol,nu vrei sa-l vezi,nu te uita.
Pantaleon pe 28 iunie 2015 15:48
andreyuzzu , mijloacele tehnologice cu care s-a făcut acest Mad Max sunt cu totul altele, să nu uităm asta, dar, la vremea respectivă, seria cu Gibson a reprezentat ceva impresionant. Și încă reprezintă, după atâția ani.
PaulD pe 06 Decembrie 2012 21:02
Cei care il critica pe Tom Hardy ori nu stiu cine este , ori nu au vazut bronson sau stuart sau alte filme unde joaca incredibil , ori nu au nicio treaba cu actoria .
So.aLone pe 22 aprilie 2013 18:50
Ai perfecta dreptate Paul,am vz vreo 6-7 filme cu el,implicit Bronson,si am fost extrem de surprins de prestatiile lui !
lavinia_loredana_sirbulescu pe 5 ianuarie 2016 20:30
Versatilul Hardy nu se dezice nici in The Revenant.
tibijuve pe 01 Iulie 2010 11:05
Alt film bun care o sa fie stricat de o continuare nepotrivita. Deja nu mai e Mad Max fara Mel Gibson.
SANDA45 pe 6 martie 2013 16:06
corect.
alexandra.t. pe 4 iunie 2015 18:15
Ideea era ca nu mai exista ocean pe Pamant, dar nu toata lumea intelege un film bun! S-a rescris legea si asa au vrut ei, sa aiba muzica in timp ce se omorau, doar erau condusi de o creatura nebuna! Asta-i un fel de viitor indepartat, o sa ajungem mai rau daca mai continuam asa. Un film extraordinar, dupa parerea mea.
lumaxya pe 28 Mai 2015 17:07
What a lovely day!
L-am vazut la Imax si da, isi merita banii. Nu este genul de film sa il vezi pe un ecran simplu. isi pierde tot farmecul. avand in vedere ca regizorul nu a avut un scenariu stabilit cand s-au filmat scenele in desert, pur si simplu "accelerati cat puteti", eu cred ca a iesit destul de bine:)
Vizionare placuta :)

ChaosAge pe 16 Mai 2015 13:57
NEBUNIE DE FILM
Deci astept acest film de cand a aparut traillerul pe Internet ... acuma sincer bate orice film de anul asta ca actiune .... este o nebunie de film care te tine lipit de scaun si cu gura cascata .... Va recomand acest film ... merita toti baniii ...
PS : Desteptilor care il criticati pe Tom Hardy sa stiti ca este perfect pentru rolul lui MAX !!!

andreyb22 pe 16 mai 2015 17:07
Exact acelasi titlu mi-a trecut prin cap dupa vizionare.."nebunie de film" ! :D
Jason Statham pe 01 Noiembrie 2009 10:31
mda:|
asa cum a zis si cel de jos....ce rost are cand pune pe panarama asta de actor...:|
JohnnyAddams pe 12 octombrie 2010 11:48
Tom Hardy este panarama de actor? Uita-te la Tom si Jerry ca astea nu sunt de tine.
Pantaleon pe 28 iunie 2015 15:59
Fraților, am citi comentariile voastre și văd că părerile sunt împărțite. Hai să v-o spun și eu pe a mea: nu judecați actorul Tom Hardy după acest rol, ce naiba ! E un rol atât de ușor, încât putea fi dat lejer altuia, care poate îl juca mai bine. Actorul se judecă după rolurile grele, nu după căcănăreli în care are zece replici. Cât depre cei care îl voiau pe Gibson în rolul principal, nu-i condamn. Poate că ar fi reușit să facă față. Imaginați-vă un Rambo fără Stallone sau Terminator fără Arnold. De fapt, ați văzut Terminator Salvation fără Arnold. Ei, și ? Parcă nu miroase a Terminator, nu ? Oricât s-ar screme bietul Bale să-l facă uitat. Dar Mad Max 4 e un film acceptabil, cu multă acțiune și puține dialoguri. Aș zice chiar prea multă acțiune, exagerat de multă. Iar când mănânci prea mult din ceva, riști să vomiți. Așa e și cu Mad Max.
nosound871 pe 18 Mai 2015 18:53
Era si timpul
Se pare ca le-am inchis gura celor care spuneau "Filmul va fii un esec din cauza lui Tom Hardy"...Multa lume spune ca e cel mai bun film de actiune a deceniului..si cei care au dat nota 1 fara sa vada filmul ar trebui sa li se stearga contul:)
k-rissa pe 02 Ianuarie 2012 02:38
mad max fara mel gibson?:))))ca terminator fara schwarzenegger:))
Shadow_Master pe 31 mai 2015 17:54
In Terminator Salvation Arnold apare cam 2 minute.
cocobeso pe 16 August 2010 03:39
fara Mel Gibson filmul asta parca e degeaba pentru ca el a fost de la inceput in Mad Max si ar trebui sa se termine tot cu el ... si nu numai Gibson este un actor fantastic de bun
Infinity pe 16 februarie 2013 00:55
Si seria de filme cu James Bond a inceput cu un actor, si in prezent, Daniel Craig a facut cea mai buna treaba. A readus la viata franciza. Tom Hardy o sa continue ce a inceput Mel Gibson. Hardy, este unul dintre cei mai buni actori tineri ai momentului. :)
bogdz pe 22 iunie 2015 18:21
Eu zic sa gasim o solutie sa-l intinerim pe Mel.
psihologu pe 15 August 2010 08:49
?????!!!!!
hai sa nu mai vorbim pana nu il vedem....inainte sa apara terminator - salvarea toata lumea spune ca nu o sa fie bun fara Arnold dar dupa cum s-a vazut Christian Bale a facut o treaba buna.....
Paraiah pe 4 septembrie 2012 10:31
aaaaaaaaa nope.
ancutza200 pe 4 august 2013 15:28
dreptate ai:)
Gabytzzzu pe 19 Mai 2015 15:31
Momente bune, dar atat!!
Ieri am fost sa vad Mad Max, un film de la care aveam asteptari , avand in vedere ca am citit cateva commenturi ca "cel mai asteptat film de actiune din 2015". Sincer ma asteptam ca 90% din film sa stau cu gura cascata , dar m-am inselat. Suspansul este 0, povestea este la pamant, iar modul in care sunt filmate scenele de actiune lasa de dorit. Exista si momente bune cum ar fi efectele, calitatea vizuala, jocul actoricesc bunicel, dar dupa cum spune si titlul, ATAT!. Dezamagitor efectiv!
Pantaleon pe 28 iunie 2015 16:03
Jocul actoricesc e la minusuri, dar nu din vina actorilor. Rolurile sunt prea ușoare pentru a le pune în evidență talentul. Care există, asta e cert, dar în niciun caz nu se manifestă aici.
jacknicholson pe 8 martie 2016 17:43
Am spus ca nominalizarile la Oscar sunt tinute strict sub deciziile mafiei evreiesti din cinematografia Hollyood-ului. Filmele ieftine sunt propulsate in detrimentul celor bune. Oscarul a devenit un fel de Eurovizion...pacat!
Sile007 pe 17 Decembrie 2010 15:18
filmul asta fara Mel Gibson nu mai are nici un farmec :(
cmona pe 04 Mai 2012 23:27
nici nu au vazut filmul si unii se cearta daca Tom Hardy e sau nu bun in rol.
MNarcis pe 31 Mai 2015 00:14
Aviz celor ce doresc adrenalina, suspans si intensitate la maxim!
Desi mi am facut o promisiune ca nu voi mai comenta filme pe acest site (pt ca este inutil), insa uimit si ''dat pe spate'' de acest film voi face o mica exceptie.
Initial voiam sa ii acord 8 stele dar merita 9 (obligatoriu de vizionat) pe deplin, explicatia fiind urmatoarea.....de ce este un must see??? foarte simplu din 2009 (de la Avatar incoace mai exact si inovatia in efectele speciale proiectate in 3d sau Imax), cinematografia sa impartit in 2 categorii:
1. Filmele must-see pt scenariu (fie ca sunt thriller sau drama sau actiune, bineinteles acestea existand dintotdeauna dar pana recent, atat scenariul cat si efectele speciale sau contopit destul de armonios, neexistand aceasta ''noua'' categorie si anume: I-max, 2d, 3d, 4dx, etc).
2. Filmele must-see pt efectele vizuale, puse exceptional de bn in valoare de cinematografele 4dx sau grafica exceptionala si aici ma… citeşte

chetta pe 16 august 2020 01:17
Buna dscriere , bun comntariu!
chetta pe 16 august 2020 01:19
...bun comentariu*
4lex pe 21 August 2015 20:24
What a lovley Day
Mad Max Fury Road e regizat de George Miller si il inlocuieste pe Mel Gibson cu Tom Hardy . Inainte sa-mi zic parerea haideti sa vorbim de niste milestones .
Odata la cativa ani , un film de actiune defineste anul respectiv .
1981 : Raiders of The Lost Ark , sau Mad Max 2 : The Road Warrior
2002:Minority Report
2006:Casino Royale
2007: Bourne Ultimatium
2011: Mission Impossible Ghost Protocol
2015: MAD MAX FURY ROAD!!!!!
FILMUL ASTA A FOST INTRADEVAR AMAZING , FUCKING AMAZING CHIAR !!!! Are tot ce vreau de la un film de actiune . Erou vulnerabil , Poveste interesanta , Personaje de care te poti atasa , un Villian pe care il poti intelege si in sfarist , fara Shaky Cam . Anul trecut am avut Edge of Tomorrow si John Wick… citeşte

Chelbos pe 22 august 2015 03:48
felicitari pentru comentariu! e cu siguranta cel mai bun film al acestui gen din ultimii ani!
Theodor2011 pe 1 martie 2016 19:19
La filmele de actiune eu as pune si Taken la anul 2008 (ca tot lipseste anul) Taken (prima parte) este printre cele mai bune filme de actiune din ultimii 7-8 ani. Este doar o propunere.
Theodor2011 pe 01 Martie 2016 16:24
Filmul mi s-a parut un spectacol vizual si de asemenea fara rival pe partea tehnica a filmelor din 2015. Nu degeaba a castigat recent 6 premii OSCAR pe partea tehnica. De asemenea prestatia actoriceasca a lui Tom Hardy a fost pe masura
alextarau pe 17 Mai 2015 13:54
My name is Max. My world is fire. And blood.
Este incredibil cum un citat atat de simplu poate sa capteze atat de bine toata nebunia concentrata intr-un film.
Desi consider ca primele 3 filme din aceasta serie sunt la fel de aride si saracacioase ca si cadrul lor apocaliptic, Fury Road este o lovitura puternica. Foarte puternica.

Despre ce este vorba? Este o poveste apocaliptica, setata in cele mai singuratice zone ale planetei, intr-un desert rigid unde umanitatea este distrusa, si aproape toata lumea a innebunit in timpul luptei pentru necesitatile vietii. In aceasta lume exista doi rebeli pe fuga care par in stare sa restabileasca ordinea. Este Max, un om al actiunii care vorbeste doar cand este necesar, care cauta pacea interioara in urma pierderii familiei ca si cauze ale haosului. Mai este si Furiosa, si ea o femeie a actiunii, care crede ca drumul ei catre supravietuire poate fi atins daca reuseste sa… citeşte

takk_33 pe 16 Mai 2015 00:02
Cel Mai Metal film al tuturor timourilor
V8-uri se alearga printr-o furtuna colosala intre timp ce un tip legat de capota uneia din masini fasie o chitara ce arunca flacari, daca tu ai vazut ceva mai metal de atat, stai sa vezi si restu filmului.
Fury Road nu e doar actiune, masini si explozi totus; e un film ca blocbusterurile anilor 80. Un crowd pleaser foarte complex. Parca vezi o lume de pe o planeta, cu proria mitologie. Sunt atatea culturi diferite espuse in filmul acesta: a v8-ului, a desert bikiului, a apei. Desi personajele au foarte putin loc intr-un film incredibil de alert ca acesta, in cele doar 2 cuvinte pe care le zic fiecare, se aude o filozofie prorie sau, comuna tribului lor. War Boys in latina lor pocita tanjesc dupa Valhalla pe cand Valkyrie si ai ei intampina moarte in tacere, apucand ultima suflare a celor plecati.
Vazand Fury Road m-am simtit cum a fost probabli pentru oamenii care au vazut… citeşte

g3orge13 pe 2 iulie 2015 01:18
ok
SDAO pe 13 Mai 2015 17:29
de ce numa 6.8 nota la un film de 9.2 ?
e un film bun mai oameni buni, al doilea dupa shawshank red. dupa parerea mea.... Nu joaca Mel Gibson da sincer m-am saturat de mosi nu vreau sa vad fosile in film de actiune, la expandables mi s-a silit de shartzeneger care abia se misca la 65 de ani a lui.... :I e film de actiune bun si ne uitam pt setea de adrenalina, efecte speciale, actori care joaca bine... atat...
ancutza200 pe 04 August 2013 15:32
ce draqu il ridicati atat in slavi pe mel gibson?i-a trecut vreamea ce vreti sa il vedeti acuma iarasi care ar mai fi farmecul? trebuie sa faca si ei un remake si daca pana mea e un remakeinseamna ca are alti actori mai oameni buni ! si Doamne Fereste nu il critic pe Mel Gibson :)) am vazut seria mad max si o fost geniala dar haideti ,lasati-o balta ! i-a trecut randu ! si nu mai criticati voi pe Tom Hardy , ca nu stiti nimik..Sa apara drq filmul si apoi criticati ce vrea inima voastra!
Infinity pe 16 Februarie 2013 00:49
Mad Max - Fury Road (2015)
Uita-ti-va la The Dark Knight Rises si urmariti cum joaca Tom Hardy in rolul lui Bane. Pe mine m-a impresionat la maxim prestatia pe care a avut-o. Inca nu a ajuns la nivelu' lu' Mel Gibson, insa a avut parte de roluri pe care le-a interpretat foarte bine: Black Hawk Down, Bronson, Inception, Warrior, Lawless etc. Este un actor de top, cu mult talent si trebuie luat mai in serios. Mai intai sa vedem filmu' si apoi sa ne dam cu parerea.
Annonymous pe 31 Iulie 2012 16:53
...
mi se pare foarte potrivita alegerea lui tom hardy, este unul din cei mai buni actori din generatia lui. foarte talentat...cei care nu il stiu ar putea incepe prin a viziona bronson ;)
GymiMan32 pe 13 Februarie 2012 20:20
CineMan
Tom Hardy e un actor super,ce se pare ca ne va uimi din ce in ce mai mult,in filme tot mai bune.Nu stiu daca Mel Gibson ar mai fi facut fata si ar mai fi fost potrivit rolului,E normal ca cei vechi sa fie inlocuiti de altii noi si mai tineri.Oricum eu ma bucur ca s-au gandit la o continuare.
porojanes pe 17 Mai 2015 23:32
Pur si simplu expoziv.
Am vazut astazi filmul si pot sa spun doar atata FABULOS.
E mai spectaculos decat Fast and Furious 7 si The Avengers: Age of Ultron la un loc.
Nu vreau sa dau detalii dar FABULOS.

VIBERS pe 18 mai 2015 01:24
Intradevar este mai spectaculos dar nu mai bun, parca ii lipseste ceva si daca nu ma insel este vorba de actori, Tom Hardy si Charlize Teron joaca foarte bine dar cam atat, restul actorilor sunt mai mult de umplutura fata de Avengers si F&F in care actorii sunt mult mai multi si sunt mai carismatici.
Bart_Simpson pe 05 Aprilie 2011 23:49
Pentru rolul asta Tom Hardy e un actor de 2 bani! Hai, JohnnyAddams, loveste-ma la lingurica...
White1 pe 20 aprilie 2011 01:14
Ce atitudine idioata.De unde stii ca e de doi bani daca nu ai vazut filmul?E greu sa fii sclavul parerilor preconcepute,nu?
White1 pe 26 iunie 2015 23:12
Tu zici ca "pentru rolul asta Tom Hardy e un actor de 2 bani" pentru ca apoi sa continui cu "in rolul asta nu stiu cum, PENTRU CA NU L-AM VAZUT si mai vobesti despre subtilitate si nivel de inteligenta. Flawless Logic.
nemotoujours pe 27 Septembrie 2017 11:31
SLAB
nu iese in evidenta fata de filmele acestei perioade.
Tehnica buna, dinamic si atata.
Uitate demult as[iratiile si intentiile frumoase, generoase ale ultimelor doua episoade, adevarate capodopere ale genului "punk sf".
Oricum, in afara de o balamuceala fara cap sau coada, sf-ul este doar pe generic, uitat undeva in titlul filmului.
Vad ca unii il lauda fara motivatie.
Cred ca acestia de fapt nu au legatura cu spiritul MAD MAX ,ori cu science fictionul punk...
Ar trebui ca sa mai cititi si sa mai vedeti fratilo, apoi sa ridicati in slavi o cafteala continua intr-o alergatura haotica.
DECI:
-bun tehnic (nu exceleaza),
-slab artistic,
-prost ca subiect,nesustinut si fara substanta.

Slightly pe 17 Ianuarie 2016 15:50
Nota 9 si uite de ce
Dintre toate filmele , trilogii sau nu, acest film este , cred , al doilea pe care-l vad, film ce contine actiune 98% din toata durata sa. Este extraordinar ! Obligatoriu de vazut !
SYNDJ pe 12 Octombrie 2015 00:17
Acţiune, împuşcături, explozii, urmăreală şi cam atât...
În afară de scenele de acţiune CONTINUĂ şi decorurile (maşinăriile şi alte alea) costumele, machiajele, care toate dovedesc că filmul are un buget generos, nu m-a impresionat nimic la acest film. Nu are poveste, sau are dar una extrem de subţire. 80% din film este o fugă, o goană, o explozie, împuşcături, prea multă acţiune şi cam atât. Nu credeam că am să spun vreodată despre vreun film că are "prea multă acţiune" dar iată că s-a întâmplat acum, din păcate la un film pe care l-am aşteptat toată viaţa pentru că sunt fan Mad Max şi am văzut primele 3 părţi de nenumărate ori, dar această parte a 4-a e cu mult sub aşteptările mele. Desigur, sunt de acord, suntem şi trăim în secolul în care predomină acţiunea şi efectele speciale dar câte o dată parcă e prea mult. Când te uiţi la un film vrei să vezi şi ceva original, o poveste care să… citeşte
Darksem pe 04 Septembrie 2015 23:31
Mad Max : Fury Road sau sprintul lui Miller (ATENȚIE SPOILERE !)
What a lovely sprint! Cred că asta caracterizează cel mai bine filmul lui George Miller. Pentru cei nefamiliarizaţi cu termenii sportivi, sprintul este de obicei acel moment când la finalul unei curse atletul îşi utilizează ultimele fărâme de energie pentru a căpăta viteză maximă. Diferenţa dintre sport şi Mad Max-ul lui Miller este că cel din urmă porneşte direct din sprint şi pare că nu dă semne de oboseală pe întreg parcursul său.

Mad Max: Fury Road ştie că spectatorii săi nu au venit să privească o introducere plictisitoare în universul personajelor. Nu au venit să asculte replici memorabile sau dialoguri interminabile. Nu au plătit un bilet care le răpeşte aproximativ două ore din viaţa să urmărească nişte personaje complexe măcinate de fragilitatea unei vieţi prea scurte. Oamenii sunt în sală ca să se simtă bine şi să se… citeşte

Chelbos pe 22 August 2015 00:41
Wow!!!
asta pot spune dupa ce am urmarit filmul: wow! de mult timp nu am mai vazut asa ceva!
Sorin87 pe 05 Iulie 2015 12:45
Super film, super actiune, super efecte speciale.merita vazut si o continuare asteptam
gina.eanton pe 04 Iulie 2015 18:00
Film de 8.5
Nota de pe IMDB a coincis cu parerea mea anterioara despre film.
Un film foarte bun, unul pentru care merita sa platesti un bilet la cinema, de doua ori chiar.
Actiune de calitate, povestea este copleta, fara goluri care sa te faca confuz, filmul este usor de inteles. De multe ori urmaresc filme in care se simt goluri de timp sau explucatii incomplete. Nu si cu Mad Max.
Tom Hardy a jucat exceptional, la fel si Charlize Theron.
Efectele mi-au placut.
Trailerul a reusit sa arate cum este filmul. Nu a promis mai mult decat a oferit filmul. Ceea ce este un avantaj, adica filmul s-a ridicat la asteptarile pe care le-am avut in urma trailerului.

paulyks pe 29 Iunie 2015 20:15
Mai pe la sfârşitul filmului am început să înţeleg mesajul. După citatul de la sfârşit am zis sigur că ăsta e mesajul.
Din perspectiva mea, filmul prezintă realitatea dură a zilelor noastre. Nevoia noastră de a evolua ne distruge. Am asociat pe war boys cu weboo(obsedaţii de PC care nu ies afară) şi pe Furiosa cu femeile cu cei din generaţia '90 care observa mai bine impactul negativ al uzului excesiv de tehnologie.
Doar asta vor şi conducătorii, nişte war boys care să facă orice li se cere fără să gândească.

Pantaleon pe 28 Iunie 2015 15:35
Demențial
Sunt un fan al seriei Mad Max, mai cu seamă al celei de-a doua părți (cea mai reușită dintre primele trei) așa că am așteptam cu nerăbdare acest nou episod, mai ales că pe scaunul regizorului stă chiar creatorul lui și nu vreun continuator modest. Filmul este acțiune la superlativ, plasată în același viitor post-apocaliptic cu care ne-au obișnuit primele filme, cu personaje pitorești, demente, ciudate, grotești chiar. Regizorul nu-ți oferă decât câteva momente să-ți tragi sufletul, ca să te arunce din nou în vâltoarea evenimentelor, parcă din ce în ce mai intense și mai spectaculoase. În definitiv, acest Mad Max este o cursă nebunească cu mașini, cu multă adrenalină și cascadorii impresionante. Nu cred că alegerea lui Tom Hardy în rolul lui Max a fost greșită: ursuz, inexpresiv, impozant, așa cum se vrea a fi războinicul șoselelor. Bun și… citeşte
VampiresOnly pe 27 Iunie 2015 19:35
Badass Furiosa
Ce mai film, imi place, iar Charlize ahh, avem nevoie de mai multe astfel de roluri pentru femei.
Tyybi1 pe 27 Ianuarie 2016 21:32
Neasteptat de bun... .
Subcarpati pe 01 Octombrie 2015 12:13
Filmul este foarte expresiv, pornind de la imagine, coloană sonoră și până la scenariu și actiune. Cu toate acestea, eu nu l-aș recomanda oricui, e un film cu imagini puternice ce transmit un sentiment puternic. Cred că pentru a îl aprecia așa cum trebuie, trebuie să treci peste anumite imagini, dar să ai puțină pasiune pentru domeniul motoarelor și al mașinilor, până la urmă, motorul este ridicat la rang de divinitate.

Un lucru interesant de precizat ar fi frica, chiar teroarea, gândul că un asemenea scenariu se poate concretiza în viitorul mai puțin sau mai mult apropiat.

kakapiciu pe 25 Septembrie 2015 18:57
Nu este deloc genul meu de film dar trebuie sa recunosc ca merita vazut.
Ciurila_Emanuel pe 01 Septembrie 2015 13:35
Foarte bun !!!!
Este un film plin de actiune, durere, si suspans, dar bineinteles cu happy end. Eu ii dau nota 9.50 !!!!
catalin_ionut_23 pe 24 Iunie 2015 18:46
Foarte bun filmul l-am vazut si mi-a placut nu plictiseste are foarte multa actiune si urmariere cu masini .Pe scurt merita vazut .IL recomand!
Stefan_cezar_bucur pe 24 Iunie 2015 16:43
Pentru cei care bat câmpii
Filmul este bun, cam în nota Mad Max 2&3. Realizator acelaşi George Miller. Pe IMDb are nota 8,9 (film foarte bun, de la 6 în sus filmele merită văzute). Poate s-a exagerat cu efectele (absolut demenţiale de la prima la ultima secvenţă), în detrimentul unor portetizări mai accentuate (istoric şi relaţional) ale eroilor şi villains-ilor. Mă întreb, oare a observat cineva asemănarea lui Hardy cu Gibson (cel de-acum 30 de ani)? Pentru mine nu este o surpriză alegerea acestui actor cu potenţial fantastic. Cât o priveşte pe Charlize Theron (Imperator Furiosa) i-aş asemăna prestaţia cu cea a lui Arnold Schwarzenegger din "Conan the Barbarian". A reuşit să intre perfect în pielea personajului. Pentru împătimiţii francizei o veste bună, se pregăteşte o continuare, "Mad Max: The Wasteland", desigur, cu Theron şi Hardy în rolurile principale.
berciuvic pe 21 Mai 2015 20:20
Orice actor ar fi jucat ar fi fost eclipsat de actiunea in sine, cel mai tare film de actiune intrece de departe cele 3 parti anterioare si cu MG si fara el filmul intrece orice astepari.
Crysumoner pe 20 martie 2016 15:50
da foarte bine spus
claudiu7boss pe 17 Mai 2015 00:51
Immortan Joe, un fel de Ceausescu
Efecte peste efecte, actiune non-stop. La asta se poate rezuma noul film al lui George Miller. Cu siguranta cel mai bun film de acest gen al anului, poate chiar cel mai bun din ultimii ani. Dupa mine este comparabil cu Terminator 2: Judgement Day.

Hai sa revenim la poveste. Vi s-a parut slaba? Sa stiti ca desi nu s-a pus prea mult accent pe poveste, atat cat s-a pus a fost suficient pentru a crea una dintre cele mai surprinzatoare povesti din istoria filmelor. De ce? Pentru ca nu prea exista "bad guys". Sa privim filmul din alt punct de vedere.
Intr-o lume apocaliptica in care benzina si apa sunt pe terminate, Immortan Joe a reusit sa construiasca si sa organizeze una dintre cele mai vibrante si vii locuri de pe pamant. Pamant plin de nisip, canioane si mlastini poluate. A facut un sistem de pompare a apei, a creat o gradina vie, etc. Desi le dadea oamenilor sai foarte… citeşte

petremihai pe 17 mai 2015 15:44
Aproape de acord, doar ca Joe nu isi iubea nevestele, pentru el erau doar niste reproducatoare si atat, niste sclave incuiate intr-un seif, tinute doar pentru a-i turna plozi in speranta ca la un moment dat, una din odraselele lui va fi sanatos, fara vreo diformitate.
azalea pe 11 August 2012 21:26
....
Eram mica atunci cand am vazut trilogia Mad Max( si nu pot sa uit celebra melodie - We don't need another hero :P). mi-a placut de Hardy in The Dark Knight Rises si zilele astea am vazut si wuthering heights. Astept filmul si apoi imi dau cu parerea. Apropo stie cineva cand va avea loc premierea?
catasmile17 pe 01 Martie 2016 22:07
foarte bine realizat, nu ascultati de carcotasii care spun ca nu e bun. merita vazut.