Păreri Lucky Number Slevin

(2006)

Slevin: Nevinovat cu ghinion

defav pe 14 Mai 2010 20:09
Bun , thriller remarcabil din genul "crima, mafie" , gen cu priza buna la public de obicei,dar nu e ceva fenomenal , l-as recomanda numai marilor fani ai genului.
Intr-adevar ,e imprevizibil, actorii joaca bine,dar ii lipseste ceva care sa-l faca film mare, nu stiu ce , pare tot o gaselnita scenaristica si atit. Personal, nu-mi place sa-l revad.

margott pe 30 August 2012 00:05
Mie se pare mie sau filmul asta e inspirat de trilogia coreeana The Vengeance ? Lucky Number Slevin nu rupe gura targului, mai ales daca ati vazut si alte filme de gen, rasturnarile de situatie fac tot filmul. Si nici chiar atat de imprevizibil nu-i, era clar ca episodul de la inceput cu copilul trebuia sa apara, undeva pe parcursul filmului, incadrat in poveste. Mie cel mai mult mi-a placut Stanley Tucci.
cosmin_kedii pe 18 Martie 2012 07:51
,,un spectacol surprinzător,,,mi-a plăcut acest film foarte mult cu un teren bun de suspans şi răzbunător
xerses pe 22 Iulie 2011 23:06
Cu subiect interesant si cu o interpretare pe masura, acest film a reusit sa ma tina "in priza"pana la sfarsit....
andrei pe 15 Decembrie 2008 23:34
un film bun de nota 8 dar tot cartita e tata lor ! un film cam complicat trebuie atentie multa dar merita !!!!!
EternalWinter pe 23 decembrie 2009 14:42
Si daca este film de nota 8 de ce iai dat 4 stele?
Diana H pe 18 Iulie 2006 18:24
superb film... desi ar fi fost mai reusit cu colin farrell in rolul principal
Smrs pe 12 Ianuarie 2020 15:26
L.am revazut acum a doua oara, lucru de care mi am dat seama pe masura ce filmul avansa. Este genul acela de film de pro-tv dar de calitate, care merita revazut. Niste rasturnari de situatie si conexiuni la care nu te ai fi gandit, plus faptul că dacă nu urmaresti până la final nu îți dai seama de nimic. Singurul mare defect al filmului, care de altfel e gandit foarte serios, este rivalitatea dintre cei doi magnati, reprezentati de 2 actori mari, insa care pare una nerealista, tragic-comică așa, cei doi numai figuri, nume,atitudine si replici de mafioti neavand. Pacat ca s a produs aceasta eroare.. Par mai degraba eroii negativi din filmele cu super eroi, nu stiu cum sa ii descriu altfel. In rest, filmul foarte bun..
Salbaticul pe 28 Decembrie 2019 00:15
50 caractere,50 caractere,50 caractere,50 caractere=8.
lavara_laiarna pe 19 Martie 2019 13:31
Aparent plictisitor reușește ușor să capteze pe rând atenția și somnul.
iuluassss pe 02 Decembrie 2018 02:15
Filmul merita vazut. E bunicel.usor previzibil si cam tras de par ca prea toate i au iesit exact lui Slevin. Dragutica si povestea de dragiste....merge!
Robert.Chetan pe 13 August 2018 00:38
Eternul si penetrantul motiv al razbunarii
Probabil asta trage filmul cel mai mult in jos.Personal m-am plictisit de filme in care tema centrala este razbunarea.Trecand peste acest aspect si de faptul ca povestea filmului este cusuta cu ata alba,pot spune totusi ca mi-a placut ceea ce am vazut.Este bine construit,nu se concentreaza prea mult pe detalii astfel ca e greu sa intuiesti ceea ce se va intampla,scenariul fiind ingenios realizat.Rasturnarile de situatie si momentele de suspans(nivelul suspansului redus dupa parerea mea) iti intuneca si mai tare mintea intrebandu-te cum se va termina filmul....si se termina in stil de film mare dupa parerea mea,facand lumina cu explicatiile oferite.Mi-a placut si jocul actoricesc,in special cel al lui Bruce Willis in rol de asasin fiind totodata personajul cheie al filmului.
In concluzie filmul este ingenios,captivant si merita cel putin o vizionare.Mi-a placut,nota mea este 7.8.

narcisson pe 07 Februarie 2017 00:14
Un film foarte bun, nu ma asteptam. Cred ca totul se rezuma la final, deoarece cine urmareste bine povestea, finalul ii pare destul de logic, desi imprevizibil. Distributie extaordinara, cu actori deja consacrati la momentul acela, sau in crestere. Mi-a placut mult Josh Hartnett, insa si ceilalti actori au avut prestatii excelente.
Un aspect care nu s-a mentionat foarte des este faptul ca filmul poate fi incadrat usor in categoria comedie, in prima jumatate a filmului eu razand destul de mult la replicile inteligente, mai ales ale lui Slevin.
Un scenariu foarte bine scris, in care toate lucrurile se leaga, in caz ca spectatorul nu a inteles din prima, aceste aspecte fiindu-i explicate mai tarziu. Trebuie mentionat ca toata actiunea filmului pleaca de la mafia pariurilor, iar de acolo povestea se dezvolta indeajuns de mult incat sa faca deliciul spectatorului.
Per… citeşte

Infinity pe 23 Septembrie 2015 16:32
Lucky Number Slevin (2006)
Imprevizibil, dur, ingenios, bine jucat de catre actori si presarat cu dialoguri si replici pe masura. Frumos. 9.
maria_muntu pe 25 Iulie 2015 00:02
Pentru mine este cel mai tare film ever!!!!
m-a uimit in totalitate.mie personal mi-a placut din primele 10 minute pana in ultima secunda!!
Actorii geniali,nu ma asteptam ca filmul sa iasa altfel!!

iulian94 pe 18 Ianuarie 2014 18:14
Cat mi-a placut filmul asta, este foarte foarte bun, are multe rasturnari de situatie.
Merita vazut si recomand

k-rissa pe 14 Februarie 2013 13:13
bun si filmul si josh hartnett :D ..................
radu3455 pe 16 Aprilie 2012 11:50
un film foarte reusit,actorii au jucat impecabil iar finalul e unul foarte bun,il recomand nota 9
tonymaestrul pe 17 Noiembrie 2011 20:34
Un film ce nu trebuie ratat. Prea misto filmul. Recamand cu caldura
WikdMovies pe 12 August 2011 21:55
Ce inseamna imprevizibil!
Cateodata elevul isi intrece profesorul! Un film bun si imprevizibil, in care actorii au jucat bine!
Bayard pe 10 Iulie 2011 22:27
Foarte interesant, cel mai bun rol al lui Josh Hartnett :).... atmosfera filmului este un pic britanica.
Vorador pe 05 Mai 2011 18:58
Nimic nu e ce pare a fi
Un film bine gandit,cu rasturnari de situatii de te lasa fara cuvinte si cu un scenariu bine gandit si foarte interesant.Obligatoriu de văzut.
clau_ditza091 pe 13 Februarie 2011 03:17
Interesant
Un thriller interesant si imprevizibil, cu un ton mai usurel si mai comedic decat ma asteptam, ceea ce da un plus filmului. E reusit, in opinia mea merita vazut.
Lukandee pe 16 August 2010 21:25
Excelent film, bine jucat, iar modul in care sunt dispuse cadrele, in zig-zag face filmul si mai interesant.
Codrin-Maxim pe 28 Iulie 2010 14:07
Lucky number Slevin
Reusit, chiar foarte...obligatoriu de vazut....................
ciobotaru pe 23 Martie 2010 19:53
foarte frumos filmul l-am vazut de vreo zece ori , merita !!!
Morphy pe 22 Martie 2010 12:15
L-am vazut aseara la televizor si pot spune ca este un film nemaipomenit. Josh Hartnett (de care sincer nu stiam prea multe pana acum) interpreteaza grozav. De Morgan Freeman, Stanley Tucci sau Ben Kingsley nici nu mai are rost sa amintesc. Un film care te prinde din prima pana in ultima secunda.
decathlon pe 21 Martie 2010 21:46
f tare........merita vazut e f bun filmul..............
DoMeNiC pe 29 Septembrie 2006 13:56
Josh Hartnett, Morgan Freeman, Lucy Liu ce vrei sa iasa decat un asa film....foarte bun...mi`a placut foarte mult!No comment!
Neagu Victoria pe 14 Septembrie 2006 14:25
Film, nu jucarie! Printre atatea filme cu ratati si fete jucause acesta chiar merita toata atentia! E un film bun, si nu m-as mira sa primeasca si ceva premi.
Kriss_Kringle pe 03 August 2006 16:45
Foarte tare!Nu vezi filme ca asta in fiecare zi.Chiar nu iti dai seama cum sta treaba decat la sfarsit si actorii au facut o interpretare destul de buna!BRAVO!!!!:)
Tote Reli pe 02 August 2006 20:07
Prea superb!!!
Johnny BGood pe 02 August 2006 09:25
Este un film bun spre foarte bun (in functie de gusturi). Merita vazut.
Bogdan B pe 16 Iulie 2006 22:41
Un film extraordinar, in care se intampla mereu lucruri la care nu te astepti. Mi-a amintit de "Negociatorul".....Nu trebuie ratat !!!
Radulescu D pe 25 Iunie 2006 17:37
Un film de 10 stele, mi-a placut enorm. Nu aveam sincer atatea sperante pentru Josh Harnett, dar rolul l-a pus intr-o lumina "buna".
michael_mike pe 20 Iunie 2006 02:17
sa nu shomeze neuronu !
amily pe 21 Mai 2006 11:37
da..."destept" film...incepusem sa fac n scenarii posibile...merita vazut!!!
lucho pe 10 Mai 2006 11:54
sunt de acord cu afirmatia de mai sus, un film care te face sa poarticipi si tu..cu gandirea
Ion pe 08 Mai 2006 06:00
!!!!!Merita vazut!!!!
imagine pe 06 Octombrie 2012 21:18
slab
actiunea merge incet, se cauta stilul lui Tarantino dar nu prea iese nici la umor si nici la absurdul unor situatii... Finalul este intr-adevar neasteptat dar nu te da pe spate.... Pacat de cativa actori mari, Freeman, Wilis si Kingsley ca nu au prea avut ce juca. Wilis, spre exemplu, are o sigura expresie faciala tot filmul ... Slab.... Frumusica Liu si plina de viata dar nici ea nu a prea avut ce mari drame interioare sa joace....
VIBERS pe 13 septembrie 2013 23:18
Slab esti tu daca asta ti se pare un film slab.Esti slab in materie de filme.
Garcea pe 18 Mai 2007 10:48
Exista doua moduri de a vedea acest film:
1. Ca pe un goodcat de film, o incropeala cu staif. 2. Ca pe o realizare regizorala cel putin competitiva, care a si luat premiul pentru cel mai bun film la Milano, daca nu ma insel.
Mergeti si-l vedeti ca sa decideti singuri in ce categorie il incadrati.
Regia ingenioasa si distributia generoasa nu par totusi sa reuseasca sa suplineasca hibele de scenariu, cu un Deus ex machina cu o mie de masti in final...

elmedico pe 03 Noiembrie 2012 22:43
Prea tare filmul! O actiune combinata cu mister de exceptie!
vali17 pe 18 August 2011 05:58
Rareori dau 10, insa filmul asta o merita. Daca doar va ganditi sa vedeti filumul, nu mai stati pe ganduri. E un film imprevizibil, cu final exceptional, coloana sonora buna, si joc actoricesc aproape perfect.
alex_il_fenomeno pe 20 Mai 2011 19:06
a fost un film de actiune reusit , dupa parerea mea ! o distributie impresionanta si o poveste tensionata , presarata cu situatii neasteptate , au facut acest film foarte interesant , deoarece inca de la inceput te intrebi cum se va termina ! il recomand o data!
mtraianc pe 28 Noiembrie 2010 11:29
situati rasturnate ,
foarte bun ,, merita vazut , iara rasturnarile de situatii sunt foarte reusite
robertsandu pe 10 Iunie 2012 16:38
Ingenios construit, dar deseori exagerat
Vreau să spun din start că mă așteptam ca filmul să fie mai prost. Căci dacă te uiți la titlu... ei bine, hai să zicem că nu-ți promite marea cu sarea. Totuși, la final rămâi surprins de concluzia unui puzzle bine pus la punct - mai ales din punct de vedere al ordinii în care este prezentat. Până la urmă, ăsta este și scopul principal al unui puzzle, să te lovească la final cu o întorsătură neașteptată.

Problemele mele cu acest film sunt la nivel de credibilitate. Pe românește, cred că povestea este cusută cu ață albă. Să spunem că, oricât de dese sunt răsturnările de situație, toată șarada nu prea stă în picioare dacă o bombardezi cu întrebări de logică.

Prea multe personaje se poartă foarte ciudat, iar din cauza asta ai senzația că, de la început și până la sfârșit, totul se încadrează în categoria… citeşte

Laurentiu9219 pe 04 Mai 2011 12:04
Un film foarte bun .Slevin si-a jucat rolul foarte bine nota 9 trebuie vazut
Tweeknax pe 19 Aprilie 2011 20:01
Un fim hitchockian..........................................
deea9595 pe 11 Noiembrie 2010 16:59
un film de-a dreptul excelent!!!
si chiar daca,cu timpul imi dadusem seama cum se va termina,finalul a fost mult mai complicat decat as fi crezut!!!
iar actorii (Josh Hartnett,Morgan Freeman,Ben Kingsley,Lucy Liu,Bruce Willis) au fost senzationali!!!

Dragos_Iosif pe 14 Ianuarie 2011 08:42
Replici bune
Fainut. Sfarsitul nu mi s-a parut chiar neasteptat, era clar ca e ceva la mijloc. Totusi, conversatiile sintre personaje, presarate cu niste replici interesante(poate chiar destepte) fac tot filmul. Ca prin urmare, eu consider ca merita vazut si ca isi merita nota
sarrpe pe 11 Februarie 2011 18:39
Recomand!!! E super tare, Slevin joaca al draq de bn. Si bruce willis e un fel de fratele mai mare