Păreri Lone Survivor

(2013)

Supraviețuitorul

anonymous.6229028630c4f pe 02 Ianuarie 2014 16:04
gheryss_gheryss pe 11 ianuarie 2014 21:50
Sa nu exageram prietene e un film bun
bizonul pe 3 decembrie 2017 07:06
Aici la Prima, filmul este programat tarziu, pe cand idiotenia "Schimb de mame" , bine mersi seara, la o ora potrivita unui film bun, nu tampeniilor gen astuia cu "schimbul" sau altuia cu "cireasa de pe tort" sau "supercireasa de pe tort", firar-va cireasa sa va fie.
wiewx pe 02 Ianuarie 2014 22:23
2 note
Da, un film ce merita sa-l vezi, mai ales ca este inspirat din fapte reale. Cat este inspiratie si cat este aport regizoral in desfasurarea actiunii asta nu se stie la scara larga,...
Acuma una din doua: daca lucrurile s-au intamplat exact ca in film atunci pe cei 4 soldati Seal ii putea pune la pamant si o gasca de cartier mai rasarita. Pai ce trupa lu' pesthe Seal esti cand mergi intr-o misiune discreta, de anihilare discret cand ai un singur lunetist, cum de nu obligi inamicul capturat sa te insoteasca (daca esti marinimos si nu vrei sa-l omori) o parte din drum si cand te consideri la o distanta de siguranta sa ii dai drumul,,,cum stabilesti un punct de rezistenta in mijlocul unei paduri, unde n-ai suficienta vizibilitate sipoti fi atacat din toate partile..si de ce daca tot trebuie sa cobori un perete stancos sa te arunci ca dobitocul, ca bolovanul in hau, ca in bazin, in loc… citeşte

haosman pe 3 ianuarie 2014 14:18
Dupa ce am vazut filmul am inceput sa ma interesez despre autenticitatea lui. De fapt Marcus Luttrell a scris o carte in 2007 in care a descris toata operatiunea si cum s-a desfasurat exact. Ca unele lucruri nu se leaga cu raportul oficial facut de el (in raport a precizat ca au fost in jur de 20-30 de inamici iar in carte mentioneaza 200) este partea a 2-ua. Mai mult decat atat, regizorul a avut acces la foarte multe documente despre acea misiune dezastruasa si a incercat pe cat posibil sa aduca filmul cat mai aproape de adevar, avand la baza evident cartea lui Marcus Luttrell. In concluzie, desteptii aia de la SEAL cum le spui tu, chiar au facut acele erori pe care le mentionezi insa, nu aveau dreptul din punct de vedere al legistlatiei sa-i omoare sau sa-i captureze pe ciobani iar faza cu elicopterele, daca ai fost atent, a fost o decizie a comandantului de a pleca fara apache pentru a-si salva oamenii
arca69 pe 2 noiembrie 2014 10:54
wiewx nu trebuie sa te mire modul de a lupta al trupelor SEAL Este un film de actiune menit sa trezeasca sentimente patriotice in populatia USA.Aceia care se uita la wrestling si fac si pariuri referitoare la cine castiga,Umplu stadioanele la show-uri cu monsters truck ce calca in roti Loganuri etc.Ei nu-si pun prea multe intrebari oricum nu stiu ce e Afganistanul si ce vor talibanii dar sunt mandrii la final ca traiesc in USA politistul planetei. Una peste alta daca nu iau in calcul diletantismul membrilor SEAL dau nota 6.5 filmului
robbiex2 pe 02 Ianuarie 2014 18:21
imposibilul, posibil!
Americanii stiu sa faca filme dar stiu si sa transmita multe stari cu un film.
Dureros, tensionat si trist!cam asa se prezinta acest film bazat pe intamplari reale.
Inca o data ne sunt aduse in vizor dramele soldatilor americani si tot inca o data..ramanem cu un gust amar dupa vizionarea filmului.Actori pe masura, poveste pe masura si final..pe masura!
Recomand filmul tututor persoanelor care vor sa incheie anul 2013 cu un film bun.
Mi-a placut si il pot incadra cu usurinta pe lista celor mai bune filme din 2013!

kasmyn pe 9 februarie 2016 18:17
OARE DESPRA DRAMA SOLDATILOR ROMANI DE CE NU SE FACE UN FILM??
paradox_utopic pe 20 Aprilie 2014 10:43
inrolati-va !!!
se pare ca barba e ultima fitza a trupelor de commando (vezi si documentarul cu operatiunea de capturare a lui Osama)
-trimiti doar 4 carnatari intr-o operatiune de amploare
-in toate filmele acelasi srereotip :peste comandoul trimis da un baietel cu niste capre oi
-trimiti niste scafandri sa lupte in munti ! genial !
-lasi inamicul sa fuga (sigur:americanii nu impusca copii !..bleah..doar se pisa pe cadavre..)
-ai avioane,sateliti,antene..si tu nu poti sa comunici cu baza...
in rest,un film propagandistic ,despre marile sacrificii americane si alte kkturi..

UnuSimplu pe 3 iunie 2014 04:55
ahahahahahahah +1
Sorin87 pe 06 Ianuarie 2014 17:44
Lone Survivor
Foarte bun filmul de la bun inceput si mai ales ca este bazat pe o poveste reala de razboi.nota 10
rushy pe 14 Ianuarie 2014 01:28
Mi-a placut enorm filmul, dar eu nu pot sa inteleg (si zic asta pt ca e facut dupa fapte reale) cum au putut sa traiasca atat? Impuscati si dupa cazaturile alea, au luptat si tot au luptat. Daca scenele au fost cu adevarat reale, atunci eu am ramas fara cuvinte.
RMadalin pe 10 februarie 2014 16:29
din documentele oficiale cazaturile sunt pe bune, au fost salturi de la 20-30 m inaltime, locurile in care au fost impuscati au fost reale regizorul avand ca document autopsia acestora deoarece filmul s-a vrut cat mai aproape de realitate, ba mai mult de atat Marcus a fost mai grav ranit in realitate decat s-a arat in film , "I was paralyzed from the waist down," says the real Luttrell. "In the movie they had me walking around. I didn't walk. I crawled for over seven miles that first night and was shot again."
xerses pe 03 Ianuarie 2014 20:28
Chiar daca nu ma numar printre fanii filmelor de razboi, recunosc ca am vazut in acest film cateva secvente demne de tinut minte.
luputz pe 10 Ianuarie 2014 16:34
Foarte dur..si foarte fain..filmul.. Mark Wahlberg..the best..
Ludi_Magister pe 12 Ianuarie 2014 01:59
Bun, dar transpiră faptul că e "low budget"
Se pare că e o părere cvasiunanimă cum că e un film ce merită văzut.
Partea a doua a opiniei mele exprimată în titlul postării se referă la faptul că producătorii nu s-au străduit prea mult să caute nişte locaţii care să aducă măcar a Afghanistan. Vegetaţia incojurătoare nu prea arată a floră caracteristică acelei zone.
Am citit pe IMDB cum că s-a filmat în New Mexico. Cred că puteau găsi pe acolo nişte medii naturale mai apropiate de adevăr.
În rest, destul de închegată acţiunea. Păcat că are un pic de aer propagandistic.
Sau poate ca sunt eu prea cârcotaş?

MrElements pe 02 Ianuarie 2014 23:23
Operatiunea Red Wings
Cu adevarat un film inspirat din viata reala, nu va asteptati la un film gen Rambo, in cazul de fata viata bate filmul si de asta este 10* mai bun
Xsky pe 15 Ianuarie 2014 21:13
Da si nu prea...
Eu unul mai mult de 6 nu as putea sa ii dau,si asta pentru ca joaca Mark Wahlberg .Nu mi sa parut deloc cine stie ce este un film mai mult cu tenta politica...Nu stiu de ce il ridicati asa in slavi.
morfil pe 13 februarie 2015 16:19
Da, nota 6 si din partea mea, cu indulgenta. Un film care glorifica razboiul. Si propaganda implicita. Un film gol, fara dimensiune. Fara personaje memorabile, fara scene de neuitat. Am vazut filme rusesti mai reusite despre Afghanistan. 9 Rota, de exemplu. Acolo sa vezi evolutia personajelor, trecutul lor, sperantele. Si are cateva scene impresionante - cea cu medalionul de pe aeroport nu o voi uita cat voi trai. Nu mai mentionez contextul politico-social pe care filmul il exploateaza din plin. Sfarsitul nu este glorios, razboiul este tratat asa cum se cuvine. Sunt rusii cum sunt, dar au filme geniale despre razboi. Doar ca nu au un marketing agresiv si prea putini stiu de ele. Va sugerez Admiral 2008. Puteti cauta pe internet 'top 10 russian war movies'. Aveti acolo crema.
calin_ardelean pe 03 Ianuarie 2014 02:25
BETON
NOTA 10 !!! un film de OSCAR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! FELICITARI
Infinity pe 10 Mai 2014 02:30
Lone Survivor (2013)
Consider acest film ca fiind unul dintre cele mai bune, care au la baza aceasta tema. Dramatic, intens, curajos, patriotic, sangeros, plin de suspans si de actiune. Asa cum trebuie sa arate un film de acest gen. Nu va luati dupa ce spun altii. Fiecare cu parerea lui. Intr-adevar, are cateva minusuri, asa cum fiecare film are, dar nici nu mai stai sa te gandesti la ele atunci cand esti atras 100% de ceea ce vezi. 9. Recomand.
narcisson pe 10 mai 2014 19:42
Se pare ca am vazut filmul cam in acelasi timp, ai un thumbs UP de la mine. :)
Infinity pe 10 mai 2014 19:53
:P
torent09 pe 10 Martie 2014 21:05
Foarte interesant
tot sa se faca filme de genul asta ,
nota 8 pt el. Mark Wahlberg e capabil de orice gen de film, parerea mea.

ronnin75 pe 03 Ianuarie 2014 22:55
the best!
Cel mai bun film de actiune vazut de mine in acest an, inspirat din fapte reale a trupelor SEALS! Vi-l recomand!!
Costirik pe 13 ianuarie 2014 20:17
Pai abia a inceput anul, poate mai apare altul:)))))
pisicuta1 pe 22 Ianuarie 2014 12:48
nu imi plac filmele de razboi
dar acest film ,este foarte bun ,merita vazut

Dana04 pe 03 Ianuarie 2014 14:58
Foarte fain film, multe scene de lupta foarte fain filmate. O poveste impresionanta....
Merita vazut!

Feya pe 06 Aprilie 2014 01:05
Un alt film propagandistic care nu atinge adevarul.
Mda. Filmul te face sa empatizezi cu bravii soldati trimisi in operatiunea secreta care urmarea uciderea unui taliban-sef, insa eu am 2 intrebari:

1) De unde au avut talibanii (inca din timpul raboiului ruso-afgan) si continua sa aiba sisteme de armamente moderne, rachete aer-sol, mitraliere etc.? Cine le-a furnizat constant armele si cine o face acum?

2) In razboiul ruso-afgan dintre anii 1979 - 1989, cine l-a creat si antrenat pe Osama si l-a finantat sa lupte impotriva rusilor? Cine a sustinut toata logistica gherilei afgane? Ia sa vedem noi: parca americanii, nu?

La fel cum razboiul ruso-afgan a devenit unul de uzura, fara rezultatele scontate, tot asa se intampla acum acolo, repetandu-se scenariul, doar ca de data asta, americanii, luptandu-se - ce ironie - tocmai cu militiile instruite de ei candva, au un scop clar.

Care este… citeşte

ilie_dunca pe 06 Ianuarie 2014 17:11
SUPER
Un film extraordinar, o poveste dramatica, dar acesta-i adevarul din teatrele de operatii! Recomand cu incredere!
gaby-maxx pe 17 Mai 2014 07:58
Un film bun
Da un film bun fata de ce au mai aparut cu Afganistanul
narcisson pe 10 Mai 2014 19:41
Un film foarte bun, dupa parerea mea. Din nefericire este inspirat din fapte reale si expune un subiect extrem de delicat al zilelor noastre, mentalitatea inchisa a afganilor si lupta dintre ei. Pe americani nu ii introduc in aceasta ecuatie deoarece in opinia mea singurul lor scop acolo este dobandirea si mentinerea pacii. Nu voi putea intelege niciodata mentalitatea popoarelor islamice si de ce ei omoara ''in numele lui Dumnezeu'', spunand gloriosi: Allahu Akbar-Dumnezeu e mare! Se poate isca o intreaga discutie ideologica si religioasa pe tema asta, nu vreau eu sa fiu cel care o incepe.
Cat despre trupele Navy SEAL, ei fac o pregatire dureroasa pentru a-si putea gasi un ''loc de munca''. Prin urmare, nu este de mirare cum 4 oameni rezista catorva zeci care au arme mult mai puternice decat ale lor. Din partea mea, tot respectul pentru Navy SEAL. Acting-ul a fost foarte bun,… citeşte

unkn0wn pe 02 Februarie 2014 11:17
Prostie si propaganda pentru "nobila" armata americana
Actiunea porneste de la "nobila idee" de a-i lasa liberi pe cei 3 ciobani, o idee sa arate cat de bravi si demni sunt soldatii americani. Pentru mine asta exprima doar prostie si propaganda americana.
Puteau foarte bine sa-i tina prizonieri pe cei 3 ciobani cat timp se retrageau si, ulterior ii lasau in libertate.

Get0dac pe 24 Aprilie 2014 18:15
Filmele americane ce au la baza un asa zis ''fapt real'', sunt ca legendele romanesti.....au un sambure de adevar, dar cam atat.
As remarca incapatanarea poporului afgan, care cu toate eforturile americane, incepand de la John Rambo, pana la actualul Marcus Luttrell (Mark Wahlberg)....refuza sa imbratiseze ''democratia''.
Filmul privit strict ca fictiune, razboi....e foarte bun, chiar de mult nu am mai vazut un film de razboi atat de bun....Nu lasati propaganda tipic americana sa va strice filmul.
Inceputul mi-a adus aminte de ,,G.I. Jane'', iar ca variatiuni pe aceiasi tema, recomand : Black Hawk Down (2001) ...Behind Enemy Lines (2001)....Forces spéciales (2011).
Vizionare placuta.

DiCaprio21 pe 19 Februarie 2014 20:42
foarte bun filmul. mark wahlberberg un actor foarte bun cu un rol excelent. merita pe deplin vazut!
florin_alex pe 16 Februarie 2014 02:34
genial
filumul este de nota 10 de la prima secventa pana la ultime. In primul rand si cel mai importnat este faptul ca totul este bazat pe evenimente reale povestite de singurul supravietuitor .Filmul este extrem de captivant si chiar emotionant in ultima parte cand se iau cele mai drastice decizii iar cei ramasi in viata lupta cu ultimele puteri.
george_mihai123 pe 15 Februarie 2014 00:52
asta chiar merita vazut ... impresionanta poveste...
DeadSea07 pe 06 Februarie 2014 18:25
Unul din cele mai bune filme pe tema usa vs al qaeda de la Generation kill nu am mai vazut un film care sa respecte foarte fidel realitatea din teatrele de operatii de data acesta fiind vorba despre Afghanistan .Modul de lucru, tinuta, limbajul, precum si mici detalii de vestimentatie pe care le folosesc astazi fortele speciale americane sunt fidel redate ochiului privitorului .Actiunea este frumos conturata si fara efecte exagerate, filmul m-a tinut langa ecran cu sufletul la gura alaturi de supravietuitorul Mark Wahlberg.pana la sfarsit . De vazut neaparat ,
adrian_cinca pe 04 Februarie 2014 11:41
Bunicel.momente bune dar doar atat...jocul actoricesc si el destul de bun
mishulescu pe 06 Ianuarie 2014 02:32
Realizare FABULOASA
Pentru ca filmul e dupa un caz real, pot sa spun ca puteau sa se salveze, daca luau in calcul inca doua variante : 1.Ii luau pe pastori cu ei pe varful muntelui si ii eliberau doar dupa ce erau extrasi de acolo si 2. Le rupeau la fiecare cate un picior, ca sa coboare greu in vale. Corect?
enghin2310 pe 7 ianuarie 2014 10:58
de la Black Hawk Down nu am mai vazut un film de razboi care sa ma tina cu sufletul la gura. "acei tarani amarati" sunt pashtuni, cu o gandire si cod al onoarei total diferit de al talibanilor fanatici; pt ei musafirul e sfant, indiferent de natie sau religie. mi-a placut poza de final cu Marcus si salvatorul lui
UnuSimplu pe 3 iunie 2014 05:12
Nu exista termen de comparatie intre "Salvati soldatul Ryan" si Lone Survivor..
raul_coco92 pe 14 Mai 2014 17:37
Am vazut comentariile pe marginea acestui film si trebuie sa remarc anumite aspecte. Cine cunoaste fenomenul Afganistan, si se transpune in pielea personajelor, sau chiar a trait situatii similare, apreciaza filmul ca fiind unul foarte bun, iar cealalta categorie, adica cei mai multi, il apreciaza ca fiind unul mediocru sau destul de bun. Eu il apreciez cu nota 10, fiind un film foarte bun.
radu3455 pe 24 Aprilie 2014 10:42
un film de actiune super tare insirat din fapte reale,scenariu captivant,jocul actorilor la fel de bun,merita urmarit nota 9
Mihai_Moise pe 13 Martie 2014 09:43
Doua cuvinte...
...adica, realism si Pashtunwali!
Un film despre o operatiune ce se transforma intr-un cosmar! Altceva decat atitudinea aia de invingatori tipic hollywoodiana, in care soldatii americani sunt invincibili!
Un plus pentru Mark Wahlberg, care dincoro de aura lui de luptator indestructibil, pare a nu rata limitele propuse de rol, dar si pentru modul in care sunt filmate scenele de lupta!
Scenariul are unele lacune, ca sa nu mai amintesc de cliseele ce nu puteau lipsi (vezi sacrificiul luptatorului Seal care telefoneaza pentru a chema ajutoare), insa, per total, nu e doar un film de razboi, de categorie B, plin de impuscaturi si explozii. Oricum, dilema morala propusa de plot - aceea de a ucide niste civili, aparent nevinovati, printre care si un adolescent, pentru suucesul operatiunii - nu e atat de simpla, cum pare la prima vizionare.
Si un alt plus pentru… citeşte

pst35 pe 13 Ianuarie 2014 20:46
Pentru povestea din spatele filmului ii dau nota 10, pentru cateva faze un pic trase de par, ar trebui sa-i scad un punct, regizorul cred ca nu a deschis ochii si urechile la sfaturile vreunui sfaturitor profesionist...poate de dragul ratting-ului.
crysty_op pe 27 Martie 2014 00:22
film foarte bun, inca odata ce inseamna sa fi american!
AndreBlack pe 23 Martie 2014 22:22
Foarte bun filmul . Unul dintre cele mai bune filme de razboi dar in nicun caz nu intrece ''Black Hawk Down'' . Efecte vizuale uimitoare , scene de lupta impresionante , prestatia actorilor impecabila si tensiune la maxim . Merita vazut !
mariuszmeu pe 17 Februarie 2014 03:00
sec
tinand cont ca astia vor suprematia armata si tot ce fac ei , americanii , e justificat si e cel mai tare , nu prea inteleg de ce oscar-uri ...pentru trucaje ? in plus , la banii care sunt bagati in soldati , trebuiau sa fie mai buni ,plus antrenamente ,armament .slabut .da, pentru mesaj 8, penrtu subiect 4
alin9314 pe 16 Februarie 2014 01:32
Asta e cel mai interesant film din toate celelalte nominalizate la oscar,
Pacat ca nu i se acorda atentia cuvenita.Ar merita mult mai mult acest film! ps(Mark Wahlberberg e unul din top 3 actori preferati ai mei)

Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 11:16
Un film foarte bun...Mark Wahlberg din nou la inaltime !
Tyybi1 pe 28 Ianuarie 2014 19:48
Un film cu multa aventura. Bai dar ce trageau talibanii aia nebuni :)).
nictud pe 25 Ianuarie 2014 18:50
...cateva scene emotionante si cam atat...
E stiut faptul ca armata americana este '' the best in the world'' , asa ca inca un film pe aceasta tema si bazat si pe o poveste adevarata, era o reteta sigura pentru a umple salile de cinema... Filmul se mai bazeaza si pe prestatia lui Mark Wahlberg, un actor de nota 10 si foarte muncitor in acelasi timp, care mai salveaza ce se mai poate salva din film... Mi se pare intr-adevar, un film facut cu un buget restrans, dar care si asa satisface in mare masura cererea publicului..
azrail pe 17 Ianuarie 2014 20:06
ooo daaa !!
Un film foarte bun . Il recomand cu toata increderea . Nu il ratati .
user-63b2b36cc78dd pe 26 Octombrie 2023 17:31
Filmul nu e rău , chiar bine făcut. dar deja te ia cu scârbă de eroismul asta penibil american.
angel69 pe 16 Februarie 2016 10:59
Obligatoriu de vazut
Obligatoriu de vazut pt iubitorii de genul....mie mi-a placut mult, ....cazaturile acelea dupa stanci mi s-au parut cam trase de par...in rest jos palaria..........pacat ca nu santem la fel de evoluati in industria cinematografica ca si americanii pt a ne spune si noi povestile(multe la numar) de vitejie, aveam cu cine!!!
H4cK3RuL pe 25 Ianuarie 2016 14:03
De departe este unul dintre cele mai reusite filme cu Mark Wahlberg in plan principal.
mioara_lazar pe 27 Martie 2014 03:55
Matt Axelson
Buna. Stie cineva ce program foloseste Matt Axelson cand vorbeste cu Cindy pe laptop ? Pe la minutul 10. Multumesc ! Un film foarte bun. Recomand
paradox_utopic pe 20 aprilie 2014 10:44
Skype !
malex3110 pe 09 Iulie 2014 20:40
Dezamagitor
Totul e tras de par, am fost pe-acolo....si nu prea am vazut urmatoarele chestii cel putin "ciudate" care apar in film:
-brazi (chiar le-am dus lipsa);
-comunicatii "buclucase";
-americani idioti, amatori de sarituri de pe stanci ;
-asalturi furioase ale talibanilor

Dezamagitor de slab, viata bate filmul intotdeauna !

SilvJr pe 30 Ianuarie 2014 15:46
Super.
Este un flm frummos , nu perfect dar este reusit.
Daca va avea si o parte a 2 a ar fi super.

Rippa pe 28 Februarie 2014 23:06
un film excelent...merge pt o seara in care da plictiseala in voi..,..doar atat
gheryss_gheryss pe 11 Ianuarie 2014 21:52
Superb!
Filmul chiar mi-a placut Mark este extraordinar Leonardo Di Caprio si Mark Sunt Produsele Americi Doar ca Mark a deviat un pic in rest filmele lui sunt fff bune
cosmin_kedii pe 23 Ianuarie 2014 10:08
Subiecte militare salută întotdeauna călduros publicul american . Mai ales atunci când vine vorba de soldați care sunt in luptă în Afganistan