Păreri Little Children

(2006)

Mici copii

Anna23 pe 12 Septembrie 2011 06:07
Chiar mi-a placut
O buna drama psihologica. Actori pe masura .......
Vorador pe 21 Martie 2011 21:32
E un film care cere rabdare si putina inteligenta.Un barbat insurat care, desi are acasa o sotie perfecta, nu se poate abtine de la adulter,insa filmul e mult mai complex,trebuie vazut ca sa ii intelegeti mesajul..Probabil ca iti trebuie si o anumita varsta si o anumita experienta ca sa iti placa!
Yasmina001 pe 30 noiembrie 2011 10:53
intr-adevar iti trebuie o varsta sa vezi acest film dar faza cu inteligenta pica...
balika pe 01 Noiembrie 2010 23:07
Un film plin de sentimente, realism si o tragedie cumplita. Multe vieti arata altfel din inerior, nu doar stralucirea de pe suprafata e adevarul. Uneori judecam fara sa ne gandim. Un film foarte bun.
Milla pe 30 Iunie 2010 17:03
Parcă ar fi Madame Bovary varianta modernă cu un final mai puțin tragic...
marina pe 12 Februarie 2009 22:20
Filmul e bestial
yus pe 19 februarie 2012 12:02
...cum zici tu dar spune.mi te rog si mie cum il pot viziona caci pe site asta de c..t nu merge nimic , unde il por vedea ?
claus pe 19 Martie 2009 22:18
ce e frumos, ramane tot frumos...!
E adevarat ca filmul e bestial cum spun unii, si iarasi e adevarat ca Kate e superba si ca ii sta bine mamica. Ce m-a impresionat in acest film, este cruntul adevar, din viata reala, in care neglijarea partenerului de viata e un lucru la moda. Asta reflecta si filmul.In cateva cuvinte, merita sa fie vazut. Asadar, ... vizionare placuta ! =D>
andreea davidescu pe 29 August 2007 15:43
kate e superba.are un corp de model.k toate filmele ei merita un 10plus
corigeb pe 18 aprilie 2010 02:49
superba? Poate o buna actrita ceea di din fericire asta e ceea ce conteaza !Insa nu prea are vreo tangenta cu frumusetea..
gabry_ro pe 26 decembrie 2013 11:55
Talent cu carul, insa corpul de model....e discutabil
White.Lily pe 11 Ianuarie 2010 16:23
Piesa de teatru
Foarte buna comparatia facuta cu American Beauty. Ambele filme au aceeasi atmosfera, merg pe acelasi principii.
Mie una, atmosfera acestui film mi s-a parut foarte asemanatoare cu o piesa de teatru.
In ciuda linistei apasatoare este un film foarte profund, pur si dramatic. Sublinieaza niste aspecte foarte dure ale realitatii de azi: drama anumitor casnicii,drama unei mame, tulburari de sexualitate etc.

clau_ditza091 pe 19 Decembrie 2010 22:23
Prestatia actorilor a fost buna, ideea interesanta desi filmul nu mi-a placut foarte mult.
yo_lory pe 23 August 2008 02:40
puteti sa`mi spuneti si mie va rog ce este atat de super in filmul asta ? k nu e decat o mare porcarie in care din pacate joaca si kate winslet . e groaznic
sanzii pe 2 octombrie 2010 23:50
nu e un film superrr tareeee pt ca nu e comedie probabil.. mesajul e mai presus de imagini.. ceva de genu citeste printre replici.. citeste ce a scris criticul.. poate intelegi ceva. e un film psihologic cu un mesaj important..
sanzii pe 2 octombrie 2010 23:50
a, si kate winslet joaca foarte bine. doar nu degeaba a primit o nominalizare.
Iulia Tantas pe 24 Februarie 2007 12:46
Filmul este SUPERRRR lui Kate ii sta asa de bine mama !! este extraordinar !
Yasmina001 pe 29 Noiembrie 2011 22:30
jenibil :)
Ce porcarie de film e asta in care eroina isi cunoaste iubitul de dragul unui pariu si implora o sarutare doar pentru 5 dolari (adica 2 lei pe romaneste), mai rau ca o prostituata? Si culmea, el se indragosteste subit, toata viata lui asteptase sa vina o nebuna care il saruta din senin pe 5 dolari, fie ea si nasoala :). Imi place povestea dar...scenariul e jenant pe alocuri si nu cred ca exista un mod mai stupid de a cunoaste pe cineva (cinematografic vorbind)...
branzica pe 25 Ianuarie 2012 00:12
E un film bun in ciuda tuturor criticilor. Il recomand!
radu0594 pe 23 Iunie 2011 22:37
Sincer chiar m-a binedispus foarte mult filmul asta.Nu vreau sa comentez nici-o parte din film pt ca atunci nu ar mai avea rost sa va uitati la el,Merita vizionat ,totul este foarte bine pus la punct de la scenariu pana la actori.
voob pe 26 Mai 2013 21:17
good drama
un film bun, actorii joaca foarte bine. actiunea este progresiva si acapareaza atentia.un film plin de substrat pentru cei care sunt pregatiti sa-l vada
marillion pe 05 Aprilie 2013 23:20
Exemplu strălucit de cinema american la cel mai înalt nivel, Little Children este un film despre ratare, dragoste, fidelitate, culpabilitate şi relaţii interumane în general.
Get0dac pe 07 Martie 2013 12:06
Filmul prezinta uzura mariajului prin rutina, plictiseala ce intervine. Acestea fiind de fapt si motivele pentru care ne inselam partenerul. Sunt prezentate relatii interumane, interfamiliale, critica sociala, oprobriul public......Scena cu perversul in piscina e criminala....Parca e desprinsa din ,,Jaws''. Rolul povestitorului e foarte important. Ca o gluma, filmul nu e pentru ,,little children'' , e pentru oamenii care stiu sa digere si sa traga concluziile necesare din el. Vedem modul in care propriile frustrari refuleaza cu consecintele de rigoare, modul in care expolitistul isi canalizeaza toate neimplinirile si dezamagirile spre ,,perversul comunitatii'' poate fii aplicat si societatii romanesti. Cine e de vina pentru propriile noastre neputinte...tiganii, ungurii, politicienii, jidanii..........Vedem cum, cu toate ca uram ,,gura lumii'', aplecam totusi urechea la ea....In final… citeşte
margott pe 16 Septembrie 2012 22:28
Little Children e genul de drama care se compune din povesti care dezvaluie franturi din viata. Viata catorva persoane care au ca punct comun parcul de joaca al copiilor din cartier, parcul fiind locul de joaca nu doar al copiilor, ci si deopotriva al maturilor, o "joaca" de adulti. In acest parc incepe filmul si, in mod ciclic, tot aici se incheie, fara nicio morala evidenta, insa cu o tenta vadita de a idealiza oamenii, pentru ca in final fiecare dintre ei e mai bun, mai intelept, mai generos. Pentru cei care vor sa vada un joc bun al actorilor si un film despre viata de zi cu zi : oamenii iubesc, tanjesc, urasc, se dovedesc intoleranti sau iertatori.
Andrei.Ciprian pe 27 Ianuarie 2012 08:34
O drama foarte buna!
Filmul este foarte bun.Si vreau sa incep prin a spune ca actori principali Kate Winslet si Patrick Wilson amandoi fac niste roluri foarte bune in special Kate.Are un scenariu bine pus la punct si o poveste foarte bine conturata.La final te bucuri ca ai putut sa urmaresti acest film de 2 ore care nu te dezamageste nicio clipa,niciun minut.
dendera pe 02 Septembrie 2011 23:29
Kate, o actrita buna, dar in afara de ea nu prea mai vad altceva la filmul asta. Un film dezamagitor din punctul meu de vedere. Kate a avut si roluri mai bune. Aproape regret ca m-am uitat la film si cu siguranta nu as vrea sa il vad si a doua oara.
xerses pe 21 August 2011 13:51
Este destul de lung ca timp sa-l umaresc.inafara de o interpretare buna a actorilor, filmul insa nu m-a impresionat prea mult.
lili22 pe 27 Iulie 2022 09:57
Multe destine frante adunate la un loc.In final nimeni nu gaseste ce a cautat.
Iulidesprefilme pe 05 Iunie 2022 13:52
Psihologic, erotic, dramatic, acest film ilustrează oameni cu frustrări, provocări ale destinului, renunțări, eșecuri...
AdriAdrianna98 pe 29 Aprilie 2018 22:54
Finalul m-a facut sa ma gandesc la ideea de ne trezim din visare ca ne loveste realitatea. Un film interesat care prezinta dramele diferite ale mai multor oameni. Interesant din perspectiva lui Ronnie, cu totii ne-am feri de un astfel de om, dar am incerca oare sa-i dam o mana de ajutor la nevoie? Sa incercam sa-i mai dam o sansa in speranta ca a invatat din greseli? ["I was just cooling off!"]
radu3455 pe 20 Martie 2014 11:38
o drama romantica interesanta mi-a placut atat de Kate Winslet cat si de Patrick Wilson,vi-l recomand
pisicuta1 pe 26 Aprilie 2012 21:33
da
f bun interesant nu merita ratat!.................
8imistul pe 05 Aprilie 2012 03:00
cred că pe undeva toţi ne-am regăsit în vreun personaj afundat în propria slăbiciune, propriul demon care odată ieşit la suprafaţă te transformă într-o paria a comunităţii din care faci parte. un film cel puţin interesant!
andystarx pe 13 Martie 2018 16:56
Filmul nu a fost rau,mai ales ca jocul actorilor a fost foarte original,dar nu este un film de revazut,sau unul pe gustul meu,finalul nu mi s-a parut demn ,aveam alte asteptari !
Kanedel pe 29 Ianuarie 2013 21:34
Bunicel
Din partea mea,...doar nota 6.Mai mult nu merita.Ma mira ca a fost nominalizat la Oscar sau Globul de Aur.
roxanica pe 19 August 2012 18:10
Maturitatea=loc de joaca pt adulti?
Filmul trateaza subiectul adultilor care sunt de fapt "micii copii" ce au ramas cu mari probleme in urma unei copilarii neimplinite,a unei adolescente traita pe jumatate sau a unor intamplari tragice ce le-a lasat mintea ranita.Dupa parerea mea, fiecare dintre noi avem o trauma ce ne urmareste, un vis ramas nerealizat sau o dorinta tainuita si oricare dintre acestea determina cate o umbra sau un nor in viata noastra,dar mai ales in viata de cuplu.Little children are puterea de a te face sa te confrunti,macar o clipa cu gandul ca nici tu nu esti chiar atat de adult pe cat credeai.
rzvnden pe 13 August 2012 18:00
Tocmai ce am terminat de vizionat filmul. Pot spune ca nu sunt si n-am fost niciodata fanul acestui gen de filme si drept consecinta filmul nu mi-a placut. In afara de o interpretare buna a actorilor nu mi-a placut nimic la filmul asta. Chiar nu i-am inteles mesajul. Poate o sa-l revad intr-o zi si o sa-l pot privi si analiza cu ochii altei varste, dar astazi, imi pare rau ca mi-am pierdut timpul.
p.s.: E o parere strict personala, nu ma judecati prea tare!

Issabbella pe 16 Mai 2012 14:44
foarte bun..
Povestea este una simpla insa actorii sunt exceptionali.