Păreri Lincoln

(2012)

Sorin87 pe 07 Aprilie 2013 10:28
Lincoln
Un film istoric excelent si emotionant pe deasupra, imi place si l-as revedea.
alex_93 pe 06 Aprilie 2013 15:03
bun filmul, nu-i de oscar, dar actorul principal a jucat excelent
AndreBlack pe 24 Martie 2013 22:12
Lincoln
Filmul este foarte bun . Steven Spielberg face inca o data o treaba excelenta . Mai bine de atat nici ca se putea . Merita vazut , il recomand .
leo26 pe 19 Martie 2013 21:50
Trebuie vazut
Un film care nu-i de nota 8, dar nici de 9, este undeva intre, adica 8,5-6, pacat ca pe acest site nu putem da astfel de note. Si inca ceva se pare ca voi, vorbesc de cei care detin acest site sunteti foarte puturosi nu ati schimbat deloc notatia la multe filme mai vechi, unde nota maxima era 5, care acum s-a transformat in 10. Cum pot eu sa-mi dau seama de calitatea unui film cand primul lucru la care ma uit este nota de pe situl vostru. Sunt sigur ca majoritatea care intra pe site se uita la nota cand cauta ceva recomandari pentru a cauta acel film pt vizionare. Sa va fie rusine si sper ca acest coment sa fie citit.
robertsandu pe 17 Martie 2013 14:37
Lincoln (2012) - Un film extraordinar
9/10

Elitiștii l-au acuzat pe Spielberg că face filme pentru mase – filme ce pot fi înțelese atît de bancherul din oraș, cît și de cizmarul de la sat. Așa o fi. Ce nu poate fi negat însă, e că n-a făcut niciodată un film plictisitor. Cu excepția cîtorva scene de impact Loncoln se detașează de războiul civil în sine și se axează mai mult pe jocurile din culisele scenei politice ale acelor vremuri. Un film la fel de impozant și puternic ca personajul din titlu. Fiindcă "storytelling"-ul e excepțional și fiincă Daniel Day Lewis ne-a reamintit tuturor că pînă la urmă Lincoln a fost un om, nu "doar" un stindard al luptei pentru abolirea sclaviei.

chetta pe 14 Martie 2013 21:04
...
mda...mi s-au confirmat asteptarile..un film biografic ,cu si despre multa politica...daniel lewis o interpretare impecabila,un actor excelent....il recomand!
Get0dac pe 11 Martie 2013 12:24
Scopul scuza mijloacele ?
Un film istorico-politic despre idealuri, ambitii si mijloacele nu foarte ortodoxe de a le atinge. Poti elibera un om in 5 minute, iti trebuie insa sute de ani pentru a il emancipa.
alex008 pe 09 Martie 2013 10:21
ma asteptam la altceva
Dupa ce am citit despre viata lui Lincoln si ce obsacole a intalnit inainte de a deveni presedinte am vrut sa vad un film despre el si cum a izbandit in viata. Faptul ca filmul nu a fost asa a fost o dezamagire pentru mine. Totusi, filmul ramane unul interesant care prezinta istoria americanilor si cum a fost abolita sclavia si in plan secund se pot descoperi elementele care au dus la sfarsitul si castigarea razboiului civil american. Interpretarea lui Lincoln a fost una de exceptie! A fost Lincoln in persoana!
evanescence_ pe 06 Martie 2013 22:40
Ma asteptam la mai mult...
Un film care surprinde o etapa mult prea scurta din viata unui mare presedinte in cel de-al doi-lea lui mandat de 1 an. Chiar daca este poate unul dintre cele mai importante momente din istoria Americii, aveau totusi mai multe de povestit despre el.
Daca ar fi prezentat pe scurt viata lui, am fi putut aprecia cu mult mai mult devotamentul cu care el si-a dorit sa atinga acest obiectiv maret!
Viata lui Abraham Lincoln a fost marcata de multe esecuri si dezamagiri, pana cand a putut sa-si desavarseasca intreprinderea.
Nu a avut o copilarie tocmai roz, la inceput nu a beneficiat de o buna cultura, a fost sarac iar pt a-si putea ajuta familia a muncit din greu inca de la varsta de 7 ani ca taietor de lemne , constructor de grajduri si asa mai departe..
Mama lui a murit cand el avea doar 9 ani, prima lui logodnica a murit tanara de… citeşte

MrJuVe pe 02 Martie 2013 10:36
La nivel vizual, excelent, ca joc actoricesc, foarte veridic, dar cam la asta se rezuma filmul. Este facut dupa o reteta folosita deja de generatii intregi de asa-zisi cineasti - pentru ca multi doar pune in practica tehnicile invatate de la predecesori. Din moment ce asta prinde atat la public, cat si la juriul de la Premiile Oscar, acest curent va domni multa vreme de acum incolo. Din pacate, filme cu adevarat mari sunt neglijate, aruncate undeva in anonimat si culese de un numar prea restrans de oameni.
Latoplevic pe 28 Februarie 2013 01:15
Filmul merita nota 7 din punctul meu de vedere...la un momenta dat devine plictisitor....Insa ce vreau sa remarc este prestatia lui Daniel Day-Lewis. Nota 10 de la mine iar Oscarul primit este meritat cu prisosinta....Mare actor iar accentul este fantastic:)!
catasmile17 pe 23 Februarie 2013 00:18
Un film foarte bun. Interpretare lui Daniel Day-Lewis este de oscar. Merita vazut.
Octaz pe 22 Februarie 2013 03:32
Inca o pagina de istorie a fost adusa pe marile ecrane prin aceasta noua si impecabila pelicula "Lincoln". Nu ai decat de invatat din acest film... atat despre viata lui Abraham Lincoln, cat si despre razboiul civil si lupta impotriva sclaviei. Mi'a placut filmul.. Daniel Day-Lewis este impecabil, impleteste armonios blandetea celui de'al 16'lea presedinte al Americii cu statutul pe care il detine. Parca il vedeam e Lincoln in persoana in acest film. Oscarul sa mearga pentru a 3a oara la el? Probabil il merita... dar parerea mea ar fi sa il lase si altora...
Charlie_Kaufman pe 20 Februarie 2013 13:46
O felie de istorie americana
Nu stiu cat de actual si interesant este subiectul pentru romani (razboiul de secesiune, abolirea sclaviei, amendamentul 13), dar pentru americani Lincoln a intrat in panteonul national, e unul dintre cei mai mari presedinti americani.
Spielberg a facut fara indoiala un film foarte bun.Interesant e ca s-a focalizat doar pe ultimii doi ani din viata lui Lincoln (1864-1865) iar scenele de lupta sunt destul de absente din film.
Filmul prezinta un Lincoln tenace, onest dar abil in a-si atinge scopurile politice, bun povestitor si familist, un personaj care are si umbre, dar per total ramane un monument inchinat mitului presedintelui care a salvat tara intr-un moment de cumpana.
Interesante sunt in film discursurile, sarjele de oratorie ale reprezentantilor celor doua partide rivale (repubicani si democrati) si negocierile din culise. Limbajul e atat de inzorzonat si… citeşte

GabrielaSirbu pe 13 Februarie 2013 14:21
Un film bun, excelent jucat...................................................
kapecoo pe 13 Februarie 2013 08:16
am dat zece pentru personajul interpretat si pentru actorul care l-a interpretat
flopozippo pe 09 Februarie 2013 18:58
De data aceasta trebuie sa recunosc faptul ca din nou, Spielberg a creat o capodopera , in care se remarca dialogurile, costumele, decorul, machiajul, personajele, dar a lipsit actiunea, si astfel filmul poate parea plictisitor pe alocuri.
robertsebe pe 07 Februarie 2013 01:04
....
Multi de pe aici spun ca este un film pentru americani,insa cred ca aceste intamplari fac parte din istoria universala si intereseaza pe fiecare intr-o oarecare masura.Rolul principal cu siguranta va castiga Oscarul detasat ! A facut un rol absolut superb.
YURI_BOYKA pe 06 Februarie 2013 20:13
desi cam multa politica pentru gusturile mele , filmul este foarte bun pentru subiectul ales insa nu este un film in care sa te tina lipit de scaun , totusi are o bruma de imprevizibil pe ici pe colo , mai ales pentru cei care nu cunosc povestea introducerii celui de-al 13-lea amendament in constitutia S.U.A.
pisicuta1 pe 05 Februarie 2013 22:52
un film bun bine jucat,recunosc cam vrut sa il vad ca se
facuse un tam tam pe seama lui ,dar sincer nu m a impresinat!

dickstone pe 03 Februarie 2013 13:48
Lincoln e un film destul de bun ,dar in unele momente lent si poate putin de propaganda.Daniel Day Lewis joaca excelent( cel mai probabil va lua oscarul). Scenele sunt uneri prea lungi, iar actiunea incepe mai spre sfarsit.Filmul merita totusi o vizita la cinema ,iar de la mine nota 7.
vovin pe 03 Februarie 2013 10:09
bine
Un film bun. O regie grozava, un scenariu bun, o interpretare magistrala a lui Daniel Day Lewis.
Un film istoric cu puternice nuante documentare. Este, de asemenea, de mentionat ca, datorita incarcaturii sale istorice, il face infinit mai apreciat de americani, a caror istorie este descrisa aici. Pentru restul poate sa fie un pic plictisitor.
Oricum, un film care trebuie vazut..

busuify21 pe 02 Februarie 2013 19:57
adrian
Abraham Lincoln e şaisprezecelea preşedinte al Americi si singurl care a abolit sclavia doar stiti si voi intre ani (1861-1865) asa zisul Razboi Civil asta e povestea filmului
VasileLuca pe 02 Februarie 2013 19:53
foarte putine momente bune....atat ca la salvat finalul unde se mai misca lumea ici colo..
Lincoln – Mostenirea unui presedinte

Regie: Steven Spielberg
An: 2012

Actori: Daniel Day-Lewis, Sally Field, David Strathairn
Genul: drama, biografic

12 nominalizari la Oscar, 7 nominalizari la Globul de Aur unde Daniel Day-Lewis si-a adjudecat premiul pentru Cel Mai Bun Actor (Drama), 10 nominalizari la premiile BAFTA, Steven Spielberg aduce pe marele ecran un film ce are la baza romanul scris de Doris Kearns Goodwin “Rivalii: Geniul politic a lui Abraham Lincoln”, filmul concentrandu-se pe ultimele luni din viata ... citeşte

decyy29 pe 31 Ianuarie 2013 00:36
Bun!
Daca nu-ti place istoria in general...si mai ales cea americana in special,atunci n-are rost sa te uiti la acest film pt ca te vei plictisi,oricum parerea mea este ca poate Daniel Day Lewis merita Oscarul pentru cel mai bun actor,dar pentru cel mai bun film cred ca The Silver Linings Playbook merita Oscarul!
DragonMaster pe 29 Ianuarie 2013 11:26
Cel mai bun film istoric din ultimii ani
Steven Spielberg dovedeste din nou de ce este in stare si reuseste sa adune 12 nominalizari Oscar la acest film care are niste actori de exceptie printre care Daniel Day-Lewis care este nominalizat pentru cel mai bun actor in rol principal,Sally Field nominalizata pentru cea mai buna actrita in rol secundar,Tommy Lee Jones nominalizat pentru cel mai bun actor in rol secundar.Costumele au fost foarte bine realizate iar coloana sonora a fost foarte buna si ea .Este unul din cele mai importante evenimente istorice ale SUA ,faptul ca Abraham Lincoln este primul preşedinte american care a abolit sclavia şi a desăvârşit unitatea statelor americane.Ofer nota 9 acestui film care este obligatoriu de vazut.
doinarac pe 18 Ianuarie 2013 15:25
lipseste din distributie David Strathairn
Lipseste din distributie David Strathairn in rolul "Secretary of State William Seward in Lincoln administration".
William Seward , cel real, a fost secretar de stat si in Johnson Administration !

Leonidas_Temistocle pe 03 Martie 2018 02:58
"Lincoln" (2012, în regia lui Steven Spielberg) este o biografie a lui Abraham Lincoln, al şaisprezecelea președinte al Statelor Unite ale Americii, bazată pe romanul autobiografic al lui Doris Kearns Goodwin. Filmul urmărește în special acțiunile lui Lincoln ce au dus la aprobarea celebrului Amendament XIII, cel care a condus la abolirea sclaviei.
Este o reușită cinematografică, în special datorită scenografiei, efectelor vizuale, coloanei sonore și a interpretărilor foarte convingătoare ale protagoniștilor (în special Daniel Day Lewis, Tommy Lee Jones, Sally Field sau Joseph Gordon Levitt). De asemenea, regia lui Spielberg diferențiază acest film de majoritatea celor care abordează tema războiului, prin faptul că cineastul se axează doar pe reliefarea geniului însemnat de Abraham Lincoln și pe uriașa răspundere ce a stat pe umerii săi. Astfel, el… citeşte

andystarx pe 08 Ianuarie 2017 01:22
Hmm,ce rol scurt a avut Joseph,un super actor,dar ii acord nota de trecere ,doar datorita jocului foarte bun al actorului principal ,Daniel ! In Rest ,multe dialoguri inutile,foarte plictisitor,era clar loc de mai bine,mai ales SPielberg,si cata putere avea acest regizor,pacat ! Si foarte ,foarte lung !
cmpunk2012 pe 21 Septembrie 2016 14:26
Asteptam mai mult...
Cu toate ca filmele lui Speilberg au cam scazut in calitate dupa anii 2000 (vezi ”Indiana Jones and the kingdom of the Crystal Skull” si ”Jurassic Park 3 ”), ramane un regizor mare care poate scoate filme de Oscar. Cu toate acestea ”Lincoln” nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor impuse de numele lui Speilberg ca regizor, tema presedintilor americani care au scris istorie fiind una foarte ingenioasa si ofera foarte multe oportunitati.Totusi, filmul i-a adus Oscarul lui Daniel Day Lewis, asa ca pot considera ca filmul este o reusita atat pentru el, cat si pentru echipa, dar ca si in orice domeniu, se putea si mai bine.
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 18:30
andyy pe 01 Noiembrie 2015 02:00
Mi s-a parut un film destul de greoi, cu siguranta mai mult apreciat de cunoscatorii istoriei americane. Este un film care marcheaza un moment extrem de important, nu doar pentru istoria unei tari, ci si pentru umanitate.
mihai_cretu11 pe 19 Iulie 2015 21:22
pe siteu asta jucati rolul Irinei Margareta Nistor va comentati filmele sau va si utati la ele intr un fel pe care eu nu l stiu...???
lili22 pe 08 Iunie 2014 20:24
filmul e foarte lung
si plicticos, in ciuda efortului lui Daniel Day -Lewis.Dar ce cunostinte politice vaste si ce discurs avea menajera de culoare, parca era Condoleeza Rice.
LoveDexter pe 14 Iulie 2013 22:04
Intrebare
Unde naiba dau sa vad filmul?! Nu vad niciun link nimic... M-a poate ajuta si pe mine cineva?
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:31
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (vechi) KaRgo
mihaifn pe 02 Iulie 2013 23:32
Bun , dar plictisitor
L-am vazut la cinema , dar acum am apucat sa-l comentez. Este un film bun , foarte bine realizat (acting , regie) , dar foarte plictisitor . Cu toate ca aproape am adormit la cinema , ma bucur ca am dat banii pe bilet.
Alexuta18 pe 19 Iunie 2013 14:20
Singurul motiv pentru care as recomanda acest film este interpretarea lui Daniel Day Lewis, care isi merita pe deplin premiul castigat. Ar mai fi de notat calitatea de regizor al lui Steven Spielberg..in rest o mare plictiseala. Poate americanilor le place mai mult povestea, facand parte din propria istorie.
Ghemot pe 11 Aprilie 2013 18:30
Ca sa fiu sincer, mai mult mi-a placut acest film decat „Argo”.
makkanaki pe 29 Ianuarie 2013 10:45
No comment! Un film mai slab nu am vazut niciodata in regia lui Spielberg.
Tyybi1 pe 27 Ianuarie 2013 14:17
Plictisitor rau... Multa vorba, putina actiune. De urmarit.
hannibal1948 pe 14 Ianuarie 2013 23:22
Un film istoric cu, un rol al lui Daniel D. Lewis magistral....care va castiga lejer oscarul
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:12
Un film care poarta numele unui jed de om si include o actiune penibila.
monu pe 14 Ianuarie 2013 19:36
felicitarii pt globul de aur acest film merita vazut sper sa va placa !!!!!!!!!!!!!!
CosminMoion pe 13 Ianuarie 2013 21:59
E un film foarte bun,regia e ireprosabila,coloana sonora la fel iar distributia este excelenta.D.D. Lewis face un rol mare,care cu siguranta nu va fi trecut cu vederea de catre Academie,Tommy Lee Jones si Sally Field sunt niste talente extraordinare si demonstreaza acesta in fiecare cadru in care apar.
Lincoln e unul dintre cele mai bune filme ale lui Spielberg,dar nu cel mai bun. Schindler;s list si Saving private Ryan raman (cel putin pentru mine) capodoperele acestui colos numit Steven Spielberg.

VasileLuca pe 2 februarie 2013 23:26
cate filme ai vazut la viata ta inafara de cele 2 mentionate in comentariu?
CosminMoion pe 3 februarie 2013 00:28
200!Ma intreb cate ai vazut tu!
mtraianc pe 20 Ianuarie 2013 17:15
4 din 10
un film enorm de lung , plictisitor , fara actiune , mai pe scurt,, BLA BLA ,, putine minute care ati atrag atentia ..iara faptul ca a fost impuscat in film este tratat minor,, adica 2 minute din 150
Ovidiu239 pe 26 ianuarie 2013 15:50
SPOILER!!!