Păreri Limitless

(2011)

Dincolo de limite

-aix- pe 29 Iunie 2011 13:22
smart drug !!!
caut NZT si nu gasesc ! toate drogurile sa vina la mine ! :))
valentin_trandafir pe 3 octombrie 2014 09:09
Daca as pune un anunt pe eBay cu NZT si as trimite niste pastile de calciu... Oare as face mai multi bani ca baietii din Valcea?
Pitbull pe 16 Martie 2011 12:45
Limitat, dar deloc rău!
"Limitless" - Limitat...
...dar deloc rău!

Poate că cea mai bună povestire SF despre inteligenţa indusă artificial rămâne până în prezent "Flowers for Algernon", de Daniel Keyes - nuvelă premiată cu Hugo în 1960, gonflată apoi la dimensiuni de roman (inutil, dar beneficiind totuşi ca atare şi de Nebula pe 1966) şi ecranizată în cele din urmă de către Ralph Nelson, în "Charly" (rol pentru care Cliff Robertson a primit pe bună dreptate Oscarul în 1968).
Pentru oricine a citit proza lui Daniel Keyes, comparaţiile sunt de neocolit. Inefabilul poveştii consta tocmai în drama rezultantă din contradicţia între super-inteligenţă şi retard mintal, pe fondul unei personalităţi pe cât de puternice, pe atât de candide şi generoase. Eddie Morra, protagonistul filmului "Limitless", nu e nici pe departe retardat, fiind doar un om normal,… citeşte

SwEeEtY pe 19 martie 2011 12:16
Pitbull.... interesant commentul tau si foarte bine documentat:) Voi viziona filmul in seara asta...apoi va urma opinia personala! Vizionare placuta tuturor!!!
VIBERS pe 30 martie 2013 23:05
Voi chiar credeti ca Pitbull nu stie ca limitless inseamna nelimitat.El a folosit cuvantul limitat pt film.Fiindca este limitat dar in acelasi timp este si O.K.Si pt ca este un antonim in limba romana pt cuv "limitless" asa ca innainte sa criticati sau sa judecati un om GANDITI.
zgubi pe 28 Martie 2011 00:09
din punctul meu de vedere Limitless e un film ce trateaza o tema improbabila si utopica.am decis sa urmaresc actiunea filmului strict ca pe un SF in care orice e posibil si perfect logic.la final am decis ca e un film destul de bun.
Anna23 pe 21 Martie 2011 04:16
F bun filmul
Ideea filmului este originala. Captivant film ;) Merita vazut
cornellcc pe 20 mai 2011 22:53
cati ani ai anna?
capsulatimpulii pe 19 octombrie 2011 02:14
paradox_utopic..comentariile astea vin dupa ce ai vazut filmul?probabil acum te consideri mult mai inteligent.consulta un medic.esti praf!
Tom-master pe 24 Martie 2011 14:12
filmul inceputului de an
Are de toate..cand am vazut trailerul am crezut ca filmul nu se va ridica la nivelul lui si ca toate scenele tari s`au adunat in cele 2 minute.Nicidecum!Filmul e o adevarata capodopera, prinde la audienta, te face sa te gandesti "cum ar fi daca..." ideea nu e departe de realitate, bine regizat, bine jucat.Drama, actiune, suferinta, optimism.Ma intreb daca aparea mai tarziu ar fi avut vreo sansa la Premiile Oscar de anul viitor?
forgotten_hopes12 pe 28 martie 2011 02:02
oare tu gandesti cand scrii? cum sa fie filmul asta capodopera fratioareeee :))))
unuady pe 22 august 2012 10:15
genial filmul hai pa!
aayana pe 29 Martie 2011 14:27
Pastila minune
Dacă ți s-ar oferi ocazia să-ți folosești creierul la maximă performanță, ai sta pe gânduri? Filmul pornește de la această premisă, lăsînd la o parte dezbaterile despre cât la sută folosește un om obișnuit creierul și cât la sută folosește un geniu. Povestea în sine și consecințele te țin prins de ecran. Este imposibil să nu te gândești ce ai face tu dacă ai deveni mai isteț peste noapte. Chiar și pentru atât, filmul e vinovat că pune imaginația pe jar. Mai departe, spun doar că e un happy end fantastic. Altfel de prejudecăți pot distruge farmecul filmului. Cu alte cuvinte, urcă-te în tren și vezi unde te duce.
foy pe 26 Decembrie 2010 15:41
din cate am vazut pare un film foarte reusit si povestea e foarte interesanta trebuie vazut neaparat
Pitbull pe 14 martie 2011 22:03
Când nu voi mai vedea calificative date pe nevé, voi sti cä am început sä ne trezim din hibernare cerebralä.
8vious pe 25 martie 2011 21:03
Pai ar cam trebui sa se iasa...a venit primavara...se mai dezgheata creierele:)))
White.Lily pe 31 Martie 2011 14:00
Limitless prezinta un Bradley Cooper exploziv si un Robert De Niro mai batran ca niciodata.
Chiar demult nu am mai vazut un thiriller in care actiunea sa se desfasoare atat de rapid iar acesta este unul dintre punctele forte al filmului: pe cat de rapid se fac conexiunile in creierul lui Eddie, pe atat de rapid evolueaza evenimentele in film.
Un alt punct forte al filmului il reprezinta prestatia lui Bradley Cooper care cu fiecare film devine din ce in ce mai inbunatatita si convingatoare.
Cat despre Robert de Niro nu pot spune decat ca am ramas cam dezamagita. Dupa ce am vazut ultimile lui filme: Everybody's fine si Stone,am crezut ca rolurile au fost de asa natura.. insa dupa ce am urmarit si Limitless mi-am dat seama ca nu rolurile au legatura iar adevarul este ca De Niro a imbatranit. Personal, mi se pare foarte obosit.
In alta ordine de idei,Limitless vine in… citeşte

aleyrosu1 pe 4 mai 2011 03:55
spui ca Robert De Niro a imbatranit, dar de la o varsta poate astea sunt rolurile care i se potrivesc. si pana la urma totul se joaca dupa un scenariu..aceleasi lucruri poti sa le vezi si in filmele mai noi cu Bruce Willis...
ionutt- pe 6 iulie 2011 23:41
mai imbatraneste omu` ce sa`i faci, nu mai are el motivatie pentru roluri mari.. mai apare pe sticla doar pentru ca inca sunt multi care vor sa`l mai vada
bovoro pe 24 Mai 2011 21:26
Nu e vreun film zguduitor, nici pe departe, dar la sfarsit cred ca toti ne-am gandit: "hmm, as incerca si eu cateva pastile de-alea"
marcugeorge pe 29 mai 2011 23:04
eu as fi primul...tot filmul m-am gandit numai la NZT :)))))))
ReMes pe 19 Martie 2011 19:45
Bun film.
Astazi am fost la el si am ramas placut surprins. Bun filmul si destul de original. Si mai ales filmat foarte bine. Bravo
caluser pe 25 Martie 2011 10:15
In sfarsit ceva nou care e si bun!
Mi-a placut...un subiect interesant foarte bine exploatat prin regie,scenariu si prestatia lui Bradley Cooper
adry.ro pe 10 iulie 2011 15:13
Nu e nou. E inspirat din John Doe (serial TV)
kalamity90 pe 21 Martie 2011 14:08
slabut film dupa parerea mea...macar am invatat ceva interesant din el...ca poti taia o usa de otel cu flexu,ca daca un om cade peste un geam de plexiglas acesta se sparge,si ca intr-un apartament ultra-securizat nu e semnal telefonic :))...
boogy_rdfg17 pe 22 martie 2011 19:12
ai dreptate ...aici producatorii filmului au cam dat cu bata in balta...pana sa vad scena aia eram destul de multumit de film...
adry.ro pe 10 iulie 2011 15:14
De acord. Buna observatie!
Moody pe 17 Martie 2011 23:39
Folosim deja 100%
Wow, sunt uimit sa vad ca nimeni nu a observat ca intreg filmul este construit pe un mit. Fiecare din noi in momentul de fata folosim 100% din capacitatea noastra cerebrala. Este un mit ca nu folosim decat 10%, nu avem nici o portiune a creierului "neactivata", fiecare parte a creierului nostru foloseste la ceva anume si chiar daca nu folosim in fiecare secunda toate partile creierului, folosim fiecare parte atunci cand facem o activitate care ii este asociata. Daca nu ma credeti documentati-va.
Filmul nu l-am vazut inca, insa sper ca nu o sa ma dezamageasca, o sa revin cu o parere dupa ce il vad.

blastpit pe 24 martie 2011 22:12
Defapt daca ne-am folosi creierul 100% am fi mici Einstein dar credema ca e adevarat...folosim toate portiunile creierului dar nu complet...Caci sincer daca romanii isi folosesc 100% din creier si totusi nu stiu sa faca 2+2 inseamna ca suntem demni sa fim numiti "PROSTI"
lolozilla pe 12 iulie 2013 21:55
Asa e, e doar un mit. O credinta de care fraierii care au pus botul nu se pot lepada nici cand li se prezinta argumente.
Manusa pe 22 Mai 2011 09:25
Foarte bun filmul, mi-a placut si subiectul filmului este foarte interesant. Ar fi interesant sa ne putem folosi 100 % din creier luand o pastila. Oare ce ar fi in lume daca toti ar face asta? Mai ales romanii :))). Oricum una peste alta filmul este foarte reusit si care are de toate, mi-a placut si merita vazut.
Sorin87 pe 21 Mai 2011 19:17
Limitless
Limitless este un film original, foarte buna ideea si interesantam, sa faci un medicament care sa te faca sa folosesti 100% din creier foarte tare, merita vazut
danymury pe 17 Mai 2011 19:51
foarte tare filmu, actorii iara foarte buni, originala ideea, film bine facut!!
rrs85 pe 04 Iulie 2011 12:34
Tintuit pe o panza solida si exploatand o idee dinamica si fascinanta "Limitless" a reusit sa-mi acapareze atentia distributiva pe intreaga sa durata. Pentru mine genul acesta de incursiune intru puterea impetuoasa a creierului a reprezentat un deliciu, o picatura de libertate. Probabil a contat si ca protagonistul a fost Bradley Cooper...
bornStubborn pe 18 Mai 2011 21:20
Nu imi place deloc ideea de pastila care rezolva totul. E o fantezie a umanitatii post revolutiei industriale care SPER FOARTE MULT sa nu se concretizeze. Asadar la munca baieti si lasati prostiile.
Bogdy.musiclover pe 26 Aprilie 2011 22:05
super film, mi-as dori si eu asemenea pastile :)) , si sa iau bacu fara probleme :)
yellowtime2009 pe 16 Aprilie 2011 22:50
limitless
e un film foarte bun.mi-a placut cum a jucat bradley cooper.nota 9
razsax pe 01 Aprilie 2011 07:44
Hai la hapuri neamule......
O varianta moderna si usor diferita a vestitului Dr. Jenkill & Hide.
Deloc rea! Chiar antrenanta . Prestatie deplorabila a lui De Niro in rol de magnat. Parca actorul asta se prosteste pe zi ce trece. In ultimul timp am vazut numai rebuturi de la el.

weedmaster pe 19 Mai 2011 15:52
HAHAH
Daca v-as zice ca tot ce a-ti vazut in film e adevarat?! Poate ziceti ca sunt nebun.Ei bine in realitate nu ai nevoie de o pastila sa devi fara limite, stiti de ce ai nevoie? Un singur lucru. sa realizezi ca nu ai limite ! Asta-i tot secretul !
cornellcc pe 20 mai 2011 22:26
ai citit prea multe carti de motivare si automotivare scrise de cretinii de americani... daca nu ai creier nu ai creier.... ce sa mai lungim pelteaua
weedmaster pe 12 iulie 2011 11:14
eu ziceam ca nu exista limite la ce poti realiza ! nu trebuie sa cel mai genial sau talentat ca sa ai un impact extraodinar asupra vietii altora poti deveni si conducatorul intregii planete ! Nimic nu este imposibil sa cand crezi ca gandesti realist zicand ca nu pot ajunge niciodata lui Barack Omaba spre exemplu nu faci decat sa te conditionezi singur !
Allexander pe 19 Martie 2011 22:54
Plecand de la o idee interesanta, depasirea limitei, sau de fapt nicio limita in viata, filmul e captivant. Merita vazut:)
Mrs.M pe 14 Martie 2011 00:15
Se anunta a fi un film bun .Vad ca Bradley Cooper incepe sa joace de ceva timp numai in productii bune , iar acum sigur va fi un avantaj pentru el ca are onoarea sa joace alaturi de unul dintre cei mai mari actori si anume Robert De Niro. Sper sa nu dezamageasca filmul.
nyuszi pe 28 August 2013 01:23
Mi-a placut ideea initiala, dar mi s-a parut ca o ia razna cam pe la mijloc. Adica, daca ai toata inteligenta aia la dispozitie, mergi la chefuri si faci bani? Okay, deci o sa ajunga presedinte sau ceva, si apoi ce-o sa faca? Meh… n-are nici un sens.

Si apoi faza cu nenea mafiot (sau ce-o fi fost), a fost destul de stupida. Ori faci un film de actiune, ori filozofezi pe tema inteligentei superioare. Cand le amesteci iese varza.

In final, nu inteleg ce s-a intamplat cu cariera lui Robert DeNiro. Parca tot in tampenii joaca de vreo 10-15 ani incoace. :/

marillion pe 28 august 2013 07:26
Pentru mine ultimul rol mare al lui De Niro rămâne cel din Heat (1995). A mai avut prestaţii bunicele în Sleepers şi The Score. Încă nu i-am văzut The Good Shepherd.
AllyasD pe 17 Iulie 2011 01:28
Fantastic !
Intr-un singur cuvant a-sh vrea sa spun : Briliant !
I fucking Love It !

Ammelie pe 30 Mai 2011 14:56
Limitless (2011)
Interesant filmul, chiar proaspat prin subiectul ales. Eu una nu-mi amintesc sa fi vazut ceva asemanator. Ideea de plecare e directa si cu impact: tu ce ai face in aceeasi situatie? Eddie Morra face alegerea lui si de aici incolo actiunea se desfasoara alert. Poate prea alert, zic eu, lasand multe fire suspendate. Finalul e asa cum trebuie: cu semnul intrebarii.
Repet, filmul mi-a placut, dar m-a surprins/dezamagit cumva ca nu s-a indreptat in nicio directie: nu a fost nici drama, nici actiune, dici foarte serios, nici glumet. De fapt, a fost toate la un loc, dar nu stiu daca asta a fost cea mai buna alegere.
7/10

GeorgeFriends pe 23 Mai 2011 16:20
you wish
sunt zile cand fiecare persoana se gandeste daca as fi mai inteligent as fi super tare; un film ce are la baza o dorinta, care nu o putem privi decat ca un SF dar ce am vrea sa devina realitate...totusi la sfarsit, mai lua sau nu pastilele?
Alina_Maria pe 14 Mai 2011 22:08
Hmmm...
Filmul asta mi-a dat de gandit. Cine nu si-ar dori sa gaseasca drogul minune?
Turi pe 10 Aprilie 2011 19:31
Ca idee este interesant, ca realizare se putea mai mult. Are lucruri fortate, doar ca filmul sa dea bine, iar prezenta lui De Niro a fost probabil pentru palmares, dar prestatia mi-a lasat un gust amar.
ciobotaru pe 20 Mai 2011 22:55
nu mi-a placut cum s-a terminat , ..........................
SorinC pe 19 Mai 2011 13:14
um film de nota 7, se putea si mai bine, cu un alt deznodamant.
csmpf pe 11 Aprilie 2011 21:27
Atentie !!! Daca nu a-ti vazut inca filmul nu citit acest post !
Ce vrea acest film sa ne arate defapt ? Ca un om care " triseaza " castiga intr-un final pariul cu viata? Ca un om dependent de droguri ar putea fi viitorul presedinte al SUA? Mesajul pe care filmul il transmite la final nu este unul corect. Mai bine sarea de pe balcon atunci cand i-a trecut prin gand sa o faca dar s-a razgandit.
Iar acea faza cu ea care foloseste fetita de pe patinoar sa-l loveasca pe ala a fost patetica, am ras 10 minute dupa ...

cornellcc pe 20 mai 2011 22:33
exact. ai mare dreptate. de niro e jalnic intr-un film penibil
AndreiStefan pe 15 Aprilie 2011 21:21
Reusita idee
Subiectul filmului il consider destul de atractiv si combinat cu acesti actori nu avea cum sa iasa ceva plictistor...

Poate multi cu critici negative asteptau un final dramatic...pe mine unul ma satisface un happy-end in stilul intrigant asa cum am regasit in acest film.

ady0422 pe 11 Martie 2011 13:56
Intrebare:
Ati vrea o astfel de pastila? :D
Cred ca o sa ma distreze foarte tare filmul asta, mai ales momentele cand o sa ia pastila si totul o sa ii se para f ciudat.

M67B pe 18 Mai 2012 13:10
Vreau si eu o pastila din aia. Cu efect permanent. Si fara efecte secundare. :)
MNarcis pe 26 Noiembrie 2011 14:22
O idee interesanta, (daca ne am putea folosi 100% din creier cred ca acuma aveam case in cer si masini care zburau) l-am asteptat cu nerabdare si m-a dezamagit total, filmul are un deznodamant care nu e pe gustul meu, mi-e unul nu mi-a placut acest film!
catasmile17 pe 11 August 2011 23:13
un film foarte bun care te capteaza prin actiunea desfasurata :)
chiar merita vazut !!!!

saderk pe 01 August 2011 22:28
marfa
geniala ideea filmului ... un film de nota 9 merita vazut il recomand celor care nu l-au vazut
GabrielaSirbu pe 16 Aprilie 2011 19:58
Cand vom avea, in mod natural, asemenea abilitati, vom veni in vizita pe pamant in farfurii zburatoare si poate, de dragul amintirilor, vom intra si la un film, intr-o sala de cinema.
restulepogo pe 13 Aprilie 2011 22:35
Limitless...
Eu inca nu am vazut filmul. Am auzit pareri impartite....de exemplu am fost intr-o seara la stand-up comedy si tipul/ii au facut misto de film...Subiectul filmului mi se pare foarte interesant....abia astept sa-l vad si sa-mi formez o parere clara despre el...
SakuraBlack90 pe 09 Iulie 2011 17:43
Si WC-u' cine-l spala?
Sau numai americanii au "dreptul" la pastile.
Din pmdv filmul nu este prea inteligent, semn clar, nu si-au luat pastila la timp sau au pierdut-o. Nu intru in detalii, are multe lipsuri (nu asa de multe ca Inceptions)
A vazut cineva testul cu soferul treaz/beat/afumat? Daca da, puteti sari peste film!

AlexandraCj pe 19 Mai 2011 19:19
Interesant filmul, nici nu am simtit cand au trecut cele 105 minute.
dya_giulia89 pe 30 Aprilie 2011 14:43
foarte bun
foarte tare filmul,il recomand! ce n-as da sa am si eu macar 2 pastile de-alea :)))
Kappacelu` - The Blog » vince vaughn pe 18 Aprilie 2011 14:01
[Filme] Limitless | Kappacelu` - The Blog
[...] unei pastile.Mi-a placut? DaMerita vazut? DaIMDb linkWikipedia Link, film facut dupa cartea astaCinemagia Link /**/ Tags: abbie cornish, bradley cooper, filme, limitless, robert de niroLeave a Reply Click here [...] citeşte
FlorinMovieFreak pe 13 Aprilie 2011 18:53
E Senseless .. dus la un alt nivel .. un upgrade .. bun .. mult mai bun ..
previzibil n-as putea spune ca e .. in fine .. vizionabil .. dialoguri bune si taioase .. replici pe masura .. si un nivel bun de tensiune .. moare nu moare .. exceleaza sau nu ?
I won't spoil it .. Go and see it !

twinkie pe 29 Martie 2011 12:56
frumos
Foarte bun filmul...ce n-as da sa am si eu pastile din alea:)))
DerFuhrer pe 3 aprilie 2011 03:02
Pai exista deja, Adderall ... sau daca nu, incearca coke !
Limitless – La limita eticii
CoolRank: 8/10
- atmosfera & entertainment: 8/10
- regie: 7/10
- actori: 8/10
- scenariu: 7/10
- montaj: 8/10
Nota IMDb: 7.2/10
Asteptam cu nerabdare Limitless de ceva timp. M-a prins trailerul, subiectul, actorii, am zis ca sigur este un film care va umple salile de cinema. Nu m-a dezamagit, insa e construit pe niste piste la care nu m-am gandit. Ma refer doar la deznodamantul filmului, restul fiind exact ce ti se vinde in trailer. Este un SF light, dintr-un viitor nu prea indepartat, fara delimitari temporale clare, probabil deja inceput.

What if a pill could make ... citeşte

Elesyne pe 12 Aprilie 2011 00:42
Super tare!
Mi s-a parut foarte bun filmul! Ideea foarte interesanta, eu, una, nu am mai vazut niciun film care sa trateze acest subiect; desi e foarte probabil sa mai fie.
Iar Bradley Cooper chiar face un rol de milioane! E pe drumul cel bun, in mod cert!
Il recomand tuturor pentru ca este un film care te capteaza de la inceput!

mihnea_aspru95 pe 4 iulie 2016 21:46
Corect! Genial filmul. Nu ştiu de ce oare ţi-au dat 2 imbecili(e) dislike (eu cred că n-au luat NZT-ul potrivit). Filmul este SUPERB de nota 9.
Adellayda pe 02 Aprilie 2011 18:27
Nu stiu ce sa spun.....nu este genul de film care sa te dea pe spate...dar oricum...ideea filmului mi s-a parut interesanta....
Go1 2 3 4

Feedback