Păreri Life of Pi

(2012)

Viața lui Pi

psihologu pe 25 Decembrie 2012 03:48
Life of Pi: o poveste impresionanta
Regizorul Ang Lee s-a intrecut pe sine, a regizat un film pe care multi il considerau imposibil de filmat si a dat nastere unei capodopere vizuale, plina de insemnatate, filosofie, misticism si mai presus de toate, forta cinematografica asa cum nimeni altcineva n-a reusit in 2012.

Life of Pi este un eveniment in sine, este un film miracol, pe care efectiv il traiesti, pentru ca te trece printr-un amalgam de sentimente. Brusc, te trezesti alaturi de eroul Pi, in barca sa, impreuna cu tigrul bengalez furios, atat de bine este realizat tehnic si narativ Life of Pi.

Viata lui Pi, asa cum a fost tradus si romanul scris de Yann Martel in 2001, este o odiseea intre filosofie, religie si supravietuire a individului in fata naturii necrutatoare. Povestea urmareste aventurile unui tanar, naufragiat timp de sute de zile in mijlocul Oceanului, dupa ce vasul in care… citeşte

MarutaAdrian pe 26 Decembrie 2012 16:16
Orice ati face, opriti-va si duceti-va sa vedeti filmul asta.. superb..
VampiresOnly pe 26 Decembrie 2012 21:25
Capodopera!
Este un film care merita vazut si nu ma asteptam sa fie atat de bun! Efectele sunt extraordinare, povestea mirifica , iar peisajele te duc intr-un loc magic. L-as revedea cu mare placere!
Insa va rog frumos, daca habar nu aveti sa apreciati un film bun nu mai veniti la cinema sa-i tulburati pe cei interesati de film cu porcariile voastre!

Banana02 pe 11 octombrie 2015 21:35
efectele mi sau parut cele mai de rahat :)) fix ca in 300
Asil pe 24 iunie 2022 11:28
Mie, gramatica ta, mi se pare de rahat!
superdepeche pe 28 Decembrie 2012 20:59
DEZAMAGITOR
Un alt film din categoria*cel mai prost film al deceniului*
Imi npare rau de ANG LEE ,ramane un regizor de exceptie,dar filmul asta ....lasa de dorit!
Un film in care nu vezi nimic decat niste peisaje,un copil si niste animale!
Neinteresant !
NERECOMANDABIL!

surprins pe 2 ianuarie 2013 21:48
Esti pe droguri puternice sau asta e nivelul tau normal?
crisalisa pe 3 decembrie 2016 20:18
ptr superdepeche problemele psihice se pot trata, nu ezita sa apelezi la un psihiatru, nu la psiholog, esti depasit
smil3 pe 21 Decembrie 2012 01:47
Exceptional film!
Va recomand din suflet sa mergeti la cinema sa-l vedeti. Merita!
Acesta este garantat unul din cele mai bune filme ale anului 2012.
Cu cateva mici faze amuzante impletite armonios cu o drama impecabila, acest film realmente te tine tintuit de scaun.

Theodor2011 pe 20 februarie 2013 12:59
Bine zis!
sotha17 pe 21 Februarie 2010 13:55
nice
Cartea excelenta, sper ca transpunerea sa fie de calitate, am incredere in regizor
ren22 pe 8 martie 2012 12:51
Si eu sper...
HarryCineastul5 pe 22 Decembrie 2012 21:55
O aventura atat sufleteasca cat si vizuala, exceptionala.
Din pacate nu am mai vazut nici un alt film in regia lui Ang Lee, deci nu ma pot pronunta asupra talentului sau decat in filmul acesta. Recunosc ca la inceput am fost sceptic in privinta filmului. Dupa ce am citit cartea (care este deasemenea o capodopera si m-am despartit cu greu de ea), am fost si mai sceptic, dar si foarte curios. Astazi in cinematograf, dupa ce filmul s-a sfarsit, am simtit ca mi-a fost data o palma: "ai fost sceptic degeaba". Atmosfera cartii a invaluit pe deplin acest film.
Scenaristul a adaptat cartea asa cum am simtit eu ca trebuie. A reusit sa imbine atmosfera "glumeata" cat si pe cea dramatica, in unele scene, la fel ca si in carte, n-am stiut daca sa rad sau sa plang. Influentat de carte sau nu, tigrul mi-a picat cu tronc. Categoric personajul meu preferat. Ang Lee mi-a prezentat tigrul… citeşte

HarryCineastul5 pe 22 decembrie 2012 21:57
Scuzati greselile gramaticale daca exista.
HarryCineastul5 pe 25 decembrie 2012 19:30
Mersi ^_^ Le voi pune pe lista.
anita_mia21 pe 27 Decembrie 2012 15:43
Un film exceptional. O poveste foarte interesanta si complexa. M-au captivat peisajele, efectele si jocul actorilor. Trebuie vazut. Este cel mai bun film din 2012 din punctul meu de vedere.
eu33 pe 28 decembrie 2012 13:56
Exact ! Cel mai bun film 2012 Punct ! Celor ce nu au apucat sa`l vada inca, le recomand sa fie atenti la persoanele cu care merg la acest film. Prea multe intrebari, prea multe comentarii te pot scoate din atmosfera de vis pe care ti`o ofera acest film.
wildinthecountry pe 21 Decembrie 2012 12:36
X
Filmul este bun fără îndoială
Impresionează spectacolul vizual , peisajele , relația dintre Pi si tigrul bengalez
La început este o relație prada -pradator apoi devine o relație tensionata de coabitarea a 2 specii diferite pentru ca in final sa se transforme într-o relație de respect reciproc pentru ca Omul si Bestia sunt într-o lupta comuna pentru supravietuire.
Desigur ca se vor face comparatii între acest film si Cast Away cu Tom Hanks ..deși Life of Pi ne transmite un mesaj mult mai complex...
Este un film de vizionat deși nu am văzut încă un film pe 2012 mai bun ca Argo pana acum ! Rămâne de văzut ce șanse va avea acest film la Oscar ..
Încă nu pot sa mă pronunt pentru ca nu am văzut Django si Zero Dark Thirty

Srdjan pe 26 Decembrie 2012 10:37
Life of Pi e realizat incredibil de frumos cu o mana de maiestru. Un film care te face de multe ori sa razi di de la fel de multe ori sa plangi. Efectele vizuale sunt si ele excelente, Avatar sau Alice in Wonderland pot doar visa la astfel de efecte. Cat despre animale, sunt 100 % reale
dp75 pe 2 martie 2013 03:54
probabil ca esti un copil de 5 ani daca crezi ca animalele alea sunt reale...vezi trailerul nr.3 si vei vedea ca tigrul e facut pe calculator,ca sa nu mai zic de pestii care sar din apa cu gura deschisa...:)
Banana02 pe 11 octombrie 2015 21:40
Ba voi sunteti belea cum drq sa fie astea super efecte? waterfuck Mie mi se par niste efecte fix low budget cele mai de rahat ca in 300 sau pompei. Filmul e super ok povestea absolut tot merita nota 9 cel putin dar ca efecte e praf cum pnm sa zici ca avatar sau alice in wonderland la genu sunt furnici pe langa efectele de la acest film =))) Frate eu nu cred ca iau de unde trebuie sa imi spui si mie de la ce dealer cumperi
the_andreea pe 27 Decembrie 2012 08:39
Excelent filmul! Dar, oameni buni, cititi si voi synopsis-ul (nu mai zic de carte!) inainte sa va duceti la acest film cu copii mici! Doar pentru ca e 3D nu inseamna ca e si children-friendly, OK? Incredibil cat de multi copii erau aseara la mall...
Ovidiu239 pe 02 Decembrie 2012 23:12
Filmul apare pe 21.12.2012, sper sa apucam sa il vedem...

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Pi nu e matematica

Am vazut filmul, viu si nevatamat. Daca tot mayasi abereaza si sfarsitul lumii e subiect de gluma cu cateva saptamani inainte, trebuie sa vedem si filmul, nu? Dupa atatea premii castigate, 4 la numar, si cele mai multe pe anul 2012, toata lumea e curioasa sa vada aceasta ecranizare. Life of Pi impresioneaza prin poveste si mai ales prin efectele vizuale ce-ti vor fura cu siguranta privirea. Cel mai mare regret al meu e ca n-am fost la cinema sa vad acest film, dar asta e...poate pe viitor voi fi mai inspirat.

Editat in data de 23.03.2013

Ovidiu239 pe 27 decembrie 2012 14:41
uite ca am trecut si de sfarsitul lumii si putem vedea filmul;)
Theodor2011 pe 20 februarie 2013 12:59
:)))
Apache95 pe 27 August 2012 20:47
Cartea a fost excelenta si cel putin din trailer filmul pare la fel.
In primul rand ca regizor este Ang Lee care a facut tigru si dragon....si care este deja un film emblematic.
In al doilea nu am vazut de muuuuuult timp un trailer atat de placut vizual si atat de plin de culoare.
Cred ca o sa fie un film reusit , toate indiciile par sa duca spre acest lucru.
Cand o sa apara filmul in cinema cred ca o sa fiu printre primii care o sa il vada ,merita.

Ariann pe 2 ianuarie 2013 20:34
Trailerul este foarte reusit.Azi am fost la film sa il vad si am venit destul de dezamagit.Ma asteptam la altceva...Un film destul de simplu cu mult SF in el....Nu m-a impresionat deloc acest film...Mi se pare modest pentru cata publicitate i s-a facut....
Apache95 pe 12 ianuarie 2013 19:00
L-am vazut . Povestea respecta cat de cat cartea si prestatia pustiului ala e surprinzator de buna . S-au intrecut pe ei la efectele CGi , daca nu as fi aflat dupa film nu as fi stiut ca e facut pe calculator ,ia marele atuu al filmilui sunt efectele vizuale extaordinare. In 3d e superb si chiar merita vazut
White.Lily pe 13 Ianuarie 2013 18:44
Filmul anului 2012
Fara doar si poate Life of Pi este filmul anului 2012 (din punctul meu de vedere cel putin ).
In ultima perioada m-am dedat mai mult filmelor vechi, iar acest film m-a revigorat pur si simplu.
O ecranziare si o regie pur si simplu excelente. De mult, n-am mai stat atat de fascinata la un film si sa-mi doresc sa nu se mai termine.
Pe langa imaginile care pur si simplu mi-au luat ochii, finalul filmului a venit ca o confirmare ca nu am venit la cinema degeaba. Felul in care a fost explicata toata aventura lui Pi i-a oferit filmului o valoare si o calitate mult mai mari.
Recomand filmul tuturor, cu mici si mare, si neaparat vizionat la cinema!

cezarika21 pe 04 Decembrie 2016 11:29
Basm alegoric plin de culoare despre rezistența spiritului uman
Nu doar o poveste de aventuri marine, ci o poveste de supraviețuire în cel mai clar sens al expresiei, ”Life of Pi” captivează prin spectacolul vizual plin de culoare, provocând în același timp reflecții profunde cu privire la destin, voința divină și rezistența spiritului uman. Aventura marină a lui Pi, ce plutește în derivă pe o barcă de salvare alături de un tigru bengalez, nu mai este doar o simplă poveste, ci devine o parabolă existențială despre lupta omului pentru supraviețuire în situațiile critice pe care le provoacă deseori viața.

Aspectul parțial fantastic al poveștii apropie filmul de basmul alegoric, în care locul personajelor umane este luat de diverse animale cu comportări similare. Limita dintre realitate și ficțiune se dizolvă până în momentul în care nu mai știi dacă ceea ce vezi e realitate, vis sau pură… citeşte

sabinalin pe 09 Ianuarie 2013 11:25
Dumnezeu, tigrul si omul
A trecut ceva vreme de cand am citit "Viata lui Pi", romanul scris de Yann Martel aparut in , din pacate, defuncta colectie Cotidianul, colectia care le-a redeschis apetitul romanilor pentru literatura. Mi-a placut romanul, era foarte bine scris, intr-un stil scriitoricesc foarte placut la citit, fara pretiozitati, fara intorsaturi savante de fraza. Am asteptat cu interes sa vad aceasta ecranizare nu foarte usor de efectuat. Din fericire regizorul ales pentru transpunerea cinematografica a fost Ang Lee, autor cel putin al altor trei filme remarcabile: "Tigru si dragon", "Ratiune si simtire" si "Furtuna de gheata", primele doua cu numeroase nominalizari si premii, al treilea mai putin mediatizat dar nu mai putin valoros. Ang Lee nu dezamageste nici de aceasta data, ecranizeaza cu multa inteligenta romanul care aduce aminte de "Batranul si marea" si reuseste momente de inalta virtuozitate… citeşte
Theodor2011 pe 20 Februarie 2013 04:32
Superbe cadrele cu acele animale si din natura (in special cele de la inceputul filmului) Foarte placute ochiului, si nu le vezi nici pe National Geografic sau Animal Planet. Efectele vizuale poate chiar mai frumoase si ca cele din Avatar. Plusuri ale filmului la care se mai adauga si o poveste EXCELENTA. Coloana sonora de exceptie care s-a impus deja la Golden Glob si de asemena este nominalizata si la OSCAR. Toate aceste lucruri pozitive fac ca filmul sa fie CAPODOPERA (cel putin din punctul meu de vedere) , este special, diferit de BlockBusterele americane. (filme de care personal m-am plictisit, chiar era si timpul pt un altfel de film, mai diferit, mai aparte, mai special) Naufragiul lui Pi, se aseamana si imi aduce aminte de cel al directorului firmei/companiei internationale de curierat FedEx Chuck Noland (Tom Hanks) din filmul Cast Away. Numai ca Pi a avut ca ''partener'' acel… citeşte
Pantaleon pe 20 Ianuarie 2013 16:24
Prea multe efecte vizuale strica
Filmul e bunicel, merita vazut, mie nu mi-a displacut, dar nici nu am ramas profund impresionat. M-a dus cu gandul la Cast Away, cu Tom Hanks, dar mai slab decat acela. Nu m-au incantat efectele vizuale fortate, se observa clar cand animalele sunt reale sau facute pe calculator, ca de altfel mai toata atmosfera filmului. Exagerate, parerea mea. Un fel de SemiAvatar, o semi-animatie care nu merge decat unora la suflet. Bun, ramane morala, desi naste un semn de intrebare. A fost alba sau neagra ? Oricum, candva o sa citesc si cartea. O am de mult timp in biblioteca, dar nu i-am acordat atentie, desi cunosteam subiectul. M-a mirat sincer ca se poate face un film dupa ea.
MissLady pe 14 Iunie 2012 17:27
u.u Abia aștept filmul! E cu siguranță pe lista de must watch. A mea, desigur, pe voi încă nu v-am luat la întrebări. :))
cosmin_kedii pe 01 Decembrie 2012 07:34
Cel mai important factor pentru orice poveste este punctul culminant și Viața lui Pi a fost foarte inteligent în legarea acestei povesti minunate
merita vazut

Saabin pe 28 Decembrie 2012 09:54
Pierdere de timp
Tocmai ce am vazut aseara Life of Pi, si trebuie sa spun ca a fost o mare dezamagire, plictisitor chiar. 2 ore este prea mult pentru actiunea acestui film care putea sa dureze maxim 20 min. In afara de cateva efecte vizuale dragute, altceva nu a fost impresionant. Categoric nu as vrea sa-l mai revad.
adutzu89 pe 02 Martie 2013 07:52
Prea mare valva
S-a facut prea mare valva la acest film din punctul meu de vedere,Dar de multe ori se exagereaza,calculator folosit in exces care dauneaza calitatii vizuale,anumite secvente prea iesite din normal.Exemple:
-din primele secvente de la inceput apare un elefant facut pe calculator(era greu sa foloseasca unul viu?)
-apa care ca si ea in mare parte e facuta pe calculator
-secventele de pe vapor care fac pana si secventele din Titanic sa para de o calitate superioara.
-carte de instructiuni de folosire a barcii de salvare care continea informatii despre cum sa supravietuiesti cu un tigru in barca?pe bune?
-tigru trage capra aia printre bari imediat?
-apa ca dintr-un lac in ocean?

Are si anumite atuuri dar mai putine ca defectele.
-culori foarte frumoase in anumite secvente mai ales in HD
-o poveste cat de cat ok
-are si cateva… citeşte

dido pe 21 Ianuarie 2013 19:12
In cautarea sensului vietii...
Excelent!Alt cuvant nu-mi vine in cap acum,dupa vizionarea filmului...Simtaminte contradictorii pe care le incerci pe masura ce urmaresti povestea unui baiat ce incearca sa-si gaseasca locul in diferitele religii pe care le intalneste in oraselul lui cosmopolit,reusita plina de demnitate de a da prestanta numelui aiuristic pus de tatal sau dar mai ales modul in care alege sa treaca peste moartea cumplita a familiei prin ducerea in imaginar a intregii sale rataciri pe valuri...Abia la final realizezi de ce uneori ti se parea fortata toata povestea cu tigrul si celelalte animale.Repet:excelent!
kdo_cristi pe 05 Ianuarie 2013 01:52
"marele final" e cam mic
e bunicel filmul, insa nu e nimic 3d in el. ar fi mers f bine si acasa ;)
in rest depinde de asteptari, de gusturi si mai depinde si cu ce compari. exemple: naufragiatul (cast away - tom hanks) a fost superb / ai citit cartea sau nu...
life of pi construieste f misto emotia de-a lungul filmului, dar "marele final" e cam mic.

Mr.Mistery pe 22 Decembrie 2012 23:12
De exceptie!
E greu de spus ceva dupa vizionarea filmului; e impresionant!!!
mihaelatb pe 15 Ianuarie 2013 10:40
este o abordare, hai sa zicem plastica, a unei parabole despre viata, despre reactiile in fata disperarii, in fata pericolului. Un fel de lectie despre motivatia pericolului in readucerea la viata a instinctului de supravietuire si implicatia "divinitatii".
Nu mi se pare un film de Oscar. Poate doar pentru imagine si coloana sonora, care pune in valoare imaginea. Este un fel de expunere in 3D a operei lui Kush combinata cu un pic de Aivazovsky, totul asezonat cu percepte din Vechiul Testament. Per total, nu m-a impresionat. il prefer pe Alain Bombard si al sau Naufragé Volontaire- ca sa ramanem la naufragiati, panica si...piscine.

simpleminds pe 4 septembrie 2014 21:13
Filmul in sine ,vazut demult,mi se stersese din memorie..Ma bucur insa ca mi se aduce aminte de Aivazovsky si Alain Bombard,pe care deasemeni era cat pe ce sa-i uit.Asta ar fi fost adevarata pierdere.
Bayard pe 20 Ianuarie 2013 06:03
Life of Pi este un film magic de la inceput pana la finalul extraordinar. Vizual este magic, animalele care sunt o combinatie de CGI cu filmari ale unor animale sunt perfect reale, nu mi-am zis niciodata: "ia uite se vede CGI-ul". In ciuda frumusetii filmului, pana la urma este o poveste despre credinta. De la inceput Pi penduleaza intre mai multe credinte, nu stie pe care sa o aleaga, asta pregateste tema filmului care devine evidenta la sfarsit. Nu e un spoiler prea mare, dar Pi spune in film 2 povesti si este la latitudinea privitorului sa o aleaga pe cea care ii convine. Una atat de fabuloasa, atat de greu de crezut (cum e si credinta) si cealalta perfect reala, dar atat de dura.
legolas05 pe 19 Ianuarie 2013 16:30
poate ca multora le-a placut filmul dar mie nu prea mi-a placut,nu este asa de bun pe cat se spune,asta e parerea mea
Magaru_Vesel pe 01 Ianuarie 2013 14:06
N-ai pierdut nimic
Am vazut filmul 3D pe 30 decembrie , manat de comentariile voastre pozitive, insa vreau sa spun ca asteptarile mi-au fost inselate. Ecranizarea mi-a parut destul de slaba, poate cartea sa fi fost mai reusita(n-am citit-o). Poate sunt genul de cinefil care se incanta cu greu la un film bun, insa sunt genul de cinefil care a fost miscat sentimental si emotional de filme gen "Starwars", TDK", "Schindler's List", "The Green Mile","The Note Book" s.a.m.d.
Concluzia mea este ca acest film poate fi folosit pe post de "somnifer" daca i-l vizionati acasa si plictisitor vizionat la cinema. Chiar si proiectia 3D a filmului ne-a creat mici tulburari de vedere in anumite momente din cauza anumitor focusuri de proiectie. :)

brutalistic pe 15 ianuarie 2013 04:09
nu e de mirare ca ai adormit la asta, filmele de le-ai enumerat sunt foarte bune insa in acelasi timp tipice unui cinefil mediocru.
Magaru_Vesel pe 19 ianuarie 2013 10:53
Nu toate ecranizarile cartilor de succes sunt reusite. Si"the hunger games" m-a dezamagit. Cu siguranta genul filmului "Life of Pi" este aventura/drama dar ca sa intelegi cat de slab este filmul trebuie mai intai sa-l compari cu un film asemanator al aceluiasi gen. Cast Away cu Tom Hanks si regizat de Robert Zemeckis este cu multe clase peste Life of Pi 3D. :) si nici macar nu-i unul din filmele mele preferate dar l-as revedea cu placere.
caluser pe 20 Ianuarie 2013 10:44
Obligatoriu de văzut
"O poveste care te va face sa-l iubesti pe Dumnezeu"-o binecuvantare pentru ochi si suflet
florianzy pe 10 Ianuarie 2013 10:22
un film de oscar
Un film de oscar, am inteles ca are mari sanse sa fie nominalizat.
Trebuie vazut, este o "impletituta" foarte interesanta care in final te lasa sa alegi care este de fapt adevarata poveste.
Adevarul care difera in functie de persoana, ce iti place sau ce crezi ca este plauzibil sau ce vrei de fapt.
Eu am aples pe cea cu tigrul.
TU CE VARIANTA ALEGI?

MissBlossom01 pe 10 ianuarie 2013 19:32
Imi place povestea cu tigrul. Insa o aleg pe cealalta ca fiind adevarata. Cea cu tigrul e o frumoasa metafora si nu numai. Cat despre nominalizari la Oscar, are 11! Chiar o merita. Sper sa se duca mai multi oameni acum la film datorita acestui lucru.
trancegirl pe 29 Decembrie 2012 18:00
l-as revedea oricand
este un film exceptional, plin de viata si traire, spectaculos si cu multe invataturi..ce ma bucur ca l-am vazut :)
St3Fi pe 28 Decembrie 2012 23:55
masterpiece
De la ultima serie al lui Harry Potter n-am mai vazut film care sa ma lase cu gura cascata, unde mai pui ca n-am mai vazut la nici un film o asa reactie la publicul din sala de cinema, de cele mai multe ori la sfarsitul filmelor incepeau rasete, comentarii etc. in schimb la filmul asta am observat ca doar dupa 2-3 secunde lumea sa miscat din scaun, asta insemnand ca le-a trebuit un moment pana sa realizeze ca trebuie sa se trezeasca dintr-o poveste, le-a trebuit un moment sa spuna " WOW asta a fost un film bun".
Este una din filmele din care poti sa tragi invataturi pentru viata de zi cu zi, una din filmele care te trece prin toate starile, te lasa sa iti faci propria-ti poveste, spunandu-ne atat cat sa ne hraneasca imaginatia.
Un film genial care trece automat printre favoritele mele de top.

catalin_modan pe 28 Decembrie 2012 19:46
Merita Oscarul
Filmul este super frumos, iar efectele 3D sunt de nota 10
nicolascage pe 27 Decembrie 2012 20:15
de vazut
un film super frumos, cu peisaje de poveste, cu actori frumosi care joaca bine, cu o poveste bine pusa in scena, merita clar vazut
ciprianb80 pe 26 Decembrie 2012 11:31
Un film placut, cu o poveste fantastica in spate. Imaginile sunt studiate, atitudinile reale, umorul usor si savuros, jocul actoricesc de calitate. Merita vazut la cinematograf, nu acasa, cu conditia sa nu nimeriti langa ghiolbani care au venit la film ca la meci (cum am patit eu) si cu care sa trebuiasca sa faceti educatie in mijlocul spectacolului.
Theodor2011 pe 20 februarie 2013 12:53
Ea vezi-l tu acasa in format Bluray 1080p (deja a aparut pe Pirate Bay) dar Bluray adevarat de 30 Gb nu variante de 4-5 Gb, repet de 30-40 Gb, se vezi ca se vede cel putin la fel de bine , si nu te va mai deranja nici un ghiolban, la cinema merita sa-l vezi insotit eventual de prietena, nu de unu singur (parerea mea)
Aleera_cherry pe 24 Decembrie 2012 01:48
Fara cuvinte..
Am mers la cinema asa, ca sa ies din casa, la un film pe care mi-l imaginam de duzina, plictisitor, dar asa, de pierdut timpul cu el....insa..nu mi-a venit sa cred cat de bun este..totul..felul de a filma, calitatea imaginilor, efectele, doar un strop de sf inchegat bine si..povestea asta care spune multe..si sensul din spatele fiecarui fapt sau cuvant...chiar nu mi-a venit sa cred..si nici in momentul de fata nu pot sa ma adun sa imi gasesc niste cuvinte potrivite care sa exprime ceea ce mi-a transmis mie filmul...oricum...s-a ridicat peste gramezile de filme din viata mea si o sa stea acolo sus..
anita_mia21 pe 27 decembrie 2012 15:45
idem. la fel a fost si la mine...si am ramas uimita de acest film.
catalin_modan pe 4 ianuarie 2013 18:34
si la mine la fel,vream sa ies din casa si afara era frig si am zis sa merg la un film ,dar nu ma asteptam sa fie asa super
Macabru pe 11 Decembrie 2012 18:01
N-am citit cartea, dar filmul cu siguranta am sa-l vad ! Bazandu-ma pe trailer, arata foarte bine.
QuadCore pe 06 Decembrie 2012 20:57
Superb . nu este un excess al efectelor 3d dar este superb ..
cei care sunteti din Tg-Jiu eu zic sa nu pierdeti vremea .. e pacat sa ratati filmul

Charlie_95 pe 13 Octombrie 2012 15:42
great story!e genul de film cu asteptari foarte mari!
Flangea007 pe 20 Martie 2013 20:32
Un film exceptional!
Life of Pi se numara printre cele mai bune filme ale anului 2012(cel putin din punctul meu de vedere).Efectele vizuale au fost placute ochiului.M-a impresionat foarte mult interpretarea lui Suraj Sharma. Este un actor care poate ajunge departe daca isi mentine evolutile la acelasi nivel ca prestatia din Life of Pi,sper sa nu dezamageasca.
Este un film absolut suberb cu o poveste foarte interesanta si captivanta.Am numai cuvinte de lauda despre acest film.Sper sa citesc si cartea.Per total acest film merita vizionat.

pisicuta1 pe 12 Februarie 2013 20:31
un film bun ,nu o capodopera ,nu are un subiect care sa te lase pe spate ,sint alte filme mult mai bune decit acesta!
deci merita vazut asta ca sa nu spui ca nu l ai vizionat!

dracusoru_cret pe 03 Februarie 2013 22:48
Supraapreciat
La inceput eram entuziast sa vad adaptarea cartii, care a fost superba, insa pe parcurs entuziasmul a disparut si in urma lui au ramas plictiseala si sentimentul ca filmul a fost lungit mai mult decat trebuia. Pentru mine se confirma ca putine filme care sunt nominalizate la Oscar si chiar castiga un premiu il merita cu adevarat. Putini dau voce ratiunii si spun adevarul, filmul este monoton si o ecranizare slaba a cartii, efectele speciale sunt 90% din film asa cum se intampla cu cinematografia moderna.
hannibal1948 pe 20 Ianuarie 2013 02:37
Un film foarte frumos despre viata si intelepciune...merita vazut!
pelteacristian pe 06 Ianuarie 2013 18:28
un film bun din punctul meu de vedere,actiune cam putina ,in schimb efectele sunt super....recomand
johnybz pe 12 Februarie 2014 02:31
Magnific !!!
Vazut in cinematograf la momentul lui. Un film genial , unul dintre cele mai bune vazute vreodata. Sunt foarte zgarcit cu notele in mod normal , dar asta merita 10 fara niciun regret. Probabil ca va mai trece ceva timp pana sa se faca unul la fel de bun. Efecte vizuale superb realizate , poveste gandita bine de tot si un final care mi-a tinut un " Waaaau " pe buze vreo 10 minute dupa ce am iesit din sala. S-a vazut mana lui James Cameron fara doar si poate.
vovin pe 23 Ianuarie 2014 22:15
Metafora
Filmul este in esenta o metafora. Aproape ca nu conteaza partea vizuala, efecte sau altele din aceasta categorie (desi se pot puncta cu plus). Filmul este, transmite si isi propune cu totul altceva. Consider ca pentru a putea intelege si savura acest film asa cum merita, trebuie sa ai o inteligenta emotionala peste medie. Cine nu are, ii va da nota 1 pentru ca nu intelege nimic. Nu intru in detalii, pentru ca o metafora atat de ampla si sensibila (chiar tabu pe alocuri, daca ne gandim ca abordeaza si subiectul religiilor), creaza spatiul necesar pentru orice fel sau tip de om, sa-si lase mintea sa zboare. Un film deosebit, cel putin din acest punct de vedere.
mirco2000 pe 08 Mai 2013 15:19
Exceptional
Life Of Pi este un film extraordinar,o adevarata capodopera realizata de Ang Lee.Se spune ca cel mai greu in realizarea unui film este sa lucrezi cu animale,copii si apa.Pentru acest film Ang Lee a excelat utilizand aceste elemente iar faptul ca facut-o in 3D este un lucru pur si simplu magnific.Multi dintre critici spun ca acest film este primul care foloseste cu adevarat tehnologia 3D.
Povestea filmului este una extrem de sensibila,plina de emotie si cred ca cel mai important aspect este legat de credinta,divinitate.Personal am fost extrem de emotionat sa urmaresc aceasta poveste,in multe momente pur si simplu am fost fermecat de peisaje,si mai ales fascinat sa vad cum evolueaza relatia dintre Pi si Richard Parker.
Despre distributie nu sunt foarte multe de spus,numele actoriilor nu spun nimic insa toti actorii au facut o treaba excelenta.In primul rand trebuie remarcat… citeşte

kenya pe 02 Martie 2013 16:02
Pentru mine filmul acesta este despre om si divinitate,ce alegem sa credem stabileste cine suntem.Putem ramane prozaici si rationali si sa admitem doar realitatea sau regulile universal acceptate sau,ne putem crea o lume iluzorie,magica si utopica in care sa credem si care sa ne dea valoare ca individ in propriii ochi.
Get0dac pe 25 Februarie 2013 08:30
Superb din punct de vedere vizual, Viata lui Pi emana filozofie prin toti porii. Traieste si lasa si pe altii sa traiasca. Respecta viata in toate formele in care este prezenta pe pamant. Integreaza-te in Totul absolut. Exista un singur Dumnezeu, al tuturor, doar numele si modul in care noi ne adresam lui este diferit. Filmul e compus din parabole vizuale, hiperbole, alegorii....totul e metaforic fara a fi insa si plictisitor. Vizionare placuta.
Go1 2 3 4